Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj pro lampový zesilovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 172
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 14:18    Předmět: Zdroj pro lampový zesilovač Citovat

Pro stavbu malého lampového zesilovače (EL84) mám trafo PN 661 33, 2 x 300 V, 60 mA. Toto trafo má ale pouze jedno vinutí 6,3 V, takže s ním musím žhavit jak usměrňovací EZ81, tak i ostatní elektronky. Předzesilovací ECC83 chci žhavit usměrněným napětím (malý můstek a C co dům dal).
Nebylo by dobré oddělit žhavení EZ81 od vývodu na další lampy kondenzátorem, aby tam nemohlo případně proniknout nějaké SS napětí z katody EZ81? Je sice nepřímo žhavená, ale čert nikdy nespí. Jestli ano, jak by měl být asi velký?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 14:37    Předmět: Citovat

Na 50 Hz, pokud budeme chtít, aby byla impedance C přijatelně malá, řekněme 0,1Ω, vychází kapacita 30 mF, což je poněkud hodně... Pokud budeš EZ81 žhavit ze žhavícího vinutí, na které připojíš i můstek pro další elektronky zatížený vlákny těchto elektronek, není pro vznik ss složky důvod.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 16:52    Předmět: Citovat

Nech čerty čertama , co má EZka v katalogu , to splní . A není třeba blbnout s usměrňováním žhavení . To je jen dnešní móda .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 18:52    Předmět: Citovat

Pokud to nemá být retro, co takhle usměrňovat křemíkovými diodami?
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 172
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 19:17    Předmět: Citovat

Yarda1: když ona ta EZ tak pěkně svítí!

Ostatní: díky, tak já to risknu a bez usměrnění. Odrušovací trimr tam můžu dát vždycky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 21:38    Předmět: Citovat

To jsou zase kydy , elektronka může ležet tisíc let .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 09 2018, 22:22    Předmět: Citovat

Elektronka zraje a že je zralá poznáš podle toho, že je bílej getr Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 9:54    Předmět: Citovat

AZK401 napsal(a):
Toto trafo má ale pouze jedno vinutí 6,3 V, takže s ním musím žhavit jak usměrňovací EZ81, tak i ostatní elektronky.

No a není mezi vrškem cívky trafa a plechama mezera cca 1-1,5 mm? Pak bys tam snad těch pár závitu pro EZ 81 dokázal provlíknout. 0,4-0,5 CuL průměr by měl stačit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 172
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 11:38    Předmět: Citovat

[/quote]
No a není mezi vrškem cívky trafa a plechama mezera cca 1-1,5 mm? Pak bys tam snad těch pár závitu pro EZ 81 dokázal provlíknout. 0,4-0,5 CuL průměr by měl stačit.[/quote]

Nejni. Ale přišel jsem na jinou věc: 6,3V vinutí má limit 3A, když sečtu žhavicí proudy 1+0,76+0,76+0,3+0,3+0,3+0,3=3,42 A. Takže to vypadá na pomocné 6,3V trafíčko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 12:45    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
To jsou zase kydy , elektronka může ležet tisíc let .
To je fakt, LEŽET může. Ale zapnout ji pak z fleku naplno dokáže jen Bořek - destruktor ... U těch nejkvalitnějších neznamená 40 let skladování prakticky nic - čím je elka kvalitnější, tím líp si drží hermetičnost a neklesá jí tolik vakuum, jako laciným "spotřebkám". Bohužel, v dnešní době jsou na trhu jak starý kusy vyrobený ve spoustě případů ještě v 70.letech minulýho století, tak i moderní ruský a čínský verze stejnejch typů - a ne vždycky se dá spolehnout i na ten pověstnej getr. K porušení hermetičnosti zátavů kolem vývodů může dojít i u zcela nepoužitejch kusů právě po těch létech skladování při jejich prvním zapnutí, když se ohřevem prudce uvolní pnutí neodstraněný už těsně po vyrobení ...

A už vidím Bořka, jak rudne jak krocaní lalok a hned sem plive odpověď ve smyslu "...ty cucáku, kolik takovejch elektronek jsi v životě zapnul a kolik z nich bylo vadnejch? MNĚ se to nikdy nestalo...!!!"...
Bohužel, Bořku, možná těch zapnutejch nebylo tolik jako u tebe, ale těch vadnejch už pár bylo - i když se o mašinky s elkama nijak extra zvlášť nezajímám, tak právě proto, že když se k nim dostanu, nejsou v nich často čerstvě vyrobený fungl nový kusy "ještě sm.rdící zátavem", ale právě ty letitý skladovky, vyhrabaný po desítkách let "zrání" kdesi na regále v koutě skladu ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 12:53    Předmět: Citovat

Já jsem spíš řešil to, že tam není až tak velká rezerva v napětí mezi žhavením a katodou. Měl jsem kdysi pár krát k opravě doma dělaný zesilovač pro kytaru, že jeho autor už s kapelou nehraje a že zesilovač žhaví a nehraje. Někdy i dvakrát za měsíc odešla EZ81, měli napájení pro anody 2 x 380 - 400V na trafu podle sítě a to dokázalo tu lampu rozbít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 14:08    Předmět: Citovat

Jo , protože máš hovn no zkušenosti a jak danhard napověděl , lampu bez vakua nemusíš zapínat . Ale ani to netušíš . Ano uvedl jsem do chodu za bolšána určitě více jak 200 ks lampradií na poslech Svobodné . Mezi nimi i kousky s kolíkovými lampami . V těchto strojích , ale vyjímečně, se vyskytla usměrňovačka s malou emisí . Lampy odcházely až s příchodem zesáků s EL34 . 4654 jsem špatnou nezažil . No za dnešní Světlany bych nedal cenu , která se platila za Teslu za bolševika . U TV to bylo horší . Známé PCL8(0)5 , a potom spolu PYčka spolu s PLkem . Ale zase , ostatní osazení přežilo TV . Mimo lampy , co na nás svítila ...
Je fakt , že indukční generátor pro nové cvičné ohřátí getru jsem neměl a nemám .
Ale vše , o čem klapu , mám ne z netu , ale svých rukou . Zůstalo mi několik rámů na opravu radií dle velikosti .
Jo a mám v paměti článek tak z 50?sátých - dlouhodobé žhavení bez anodového proudu ničí elektronky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 15:24    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Jo , protože máš hovn no zkušenosti a jak danhard napověděl , lampu bez vakua nemusíš zapínat . Ale ani to netušíš . ...

Já o voze, ty o koze. Dědek píše o bílým getru signalizujícím zánik vakua - ale já píšu o tom, že mně se už několikrát stalo, že nově nasazená elka měla getr lesklej AŽ DO ZAPNUTÍ - a po něm najednou zbělel. A ve všech případech, který jsem takhle viděl, to byly "nepoužitý, dlouhodobě skladovaný lampy". Značky víceméně křížem krážem, Tungsram, Tesla, Philips, dokonce jsem takhle "novou" a po zapnutí zbělalou viděl i RV12P2000 s říšským přejímacím razítkem. Nepátrám, nehrabu se v tom, elkový aparáty jdou mimo mne, já jen konstatuju fakta. Elky takhle odcházejí a basta. Místo urážek bys radši mohl nám všem poskytnout vysvětlení, ty sebelítostnej chytráku.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 172
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 16:19    Předmět: Citovat

barnodaj napsal(a):
Někdy i dvakrát za měsíc odešla EZ81, měli napájení pro anody 2 x 380 - 400V na trafu podle sítě a to dokázalo tu lampu rozbít.


No není divu, když má katalogovej max 2 x 350V.

Jinak nutně musí stárnout všechno, i lampy - třeba oxidace povrchu pinů pustí nějaký molekulky vzduchu dovnitř, nehledě na to, že sklo je pouze dočasně pevná tekutina takže teče.

Jinak EL 34 v "plackách" AZK 401 neodchálely, to až v Mono 50 - díky umístění nad sebou to odnesla horní a pak hořely "bakelitový" patice - i díky vyššímu napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 16:23    Předmět: Citovat

To dělá pnutí kolem vývodů po ohřátí.
Zátavy jsou z pohledu netěsnosti kritické místo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund