Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním TDA5708(P)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2728
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 14:40    Předmět: Sháním TDA5708(P) Citovat

Zdravím nemá někdo v šuplíku tento obvod, popř. servodesku kde je jiná závada? Díky předem, za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 15:33    Předmět: Citovat

Zdravím, zrejme opravuješ historický prehrávač, ktorý vyrábala Tesla (rada MC901) v licencii Philips. Ja ho mám doma asi 20 rokov, nefunkčný (laser). Pomaly prestával čítať, až umrel. Ležal na povale a z dlhej chvíle som ho začal reparovať s myšlienkou výmeny lasera. Babral som sa s ním asi mesiac a vyskúšal som rôzne IR lasery. Nepodarilo sa mi ho sprevádzkovať. Nakoniec som zistil, že mám prerušené niektoré prepojovacie vodiče a na servodoske mi chýba -5V. Vodiče som vymenil ale asi tieto obvody odišli, kôli chýbajúcemu napätiu. Laser zaostrí, ale je neschopný zachytiť stopu. Skop mám na chalupe, takže som výstup HF zatiaľ nemeral. Píšem to tu preto, aby ten, kto má tento typ prehrávača a pravidelne robí "profylaktickú údržbu" ako popisuje borec na jednej ruskej stránke, nespôsobil zničenie servo obvvodov TDA5708 a TDA5709 prerušením niektorého z napájacích vodičov pri konektoroch. Ak máte niekto skúsenosti z opravy týchto prístrojov, môžte prispíeť do témy. Obvod TDA5708 som tiež pozeral na nete, dá sa zohnať na e-bay.
Ešte doplňujem: Teraz ma napadlo, že ak chýba -5V na servodoske (prerušením prepojovacieho vodiča) TDA5708 prestane regulovať prúd do lasera a dostáva plný prúd, obmedzený odpormi v obvode regulačného tranzistora. Tým je laser jasný. Takto som pri pokusoch jednu laser diodu odpálil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2728
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 16:26    Předmět: Citovat

Mně se teda laser odpálit nepodařilo a to přežil hodně pokusů, mám sice 901, ale ta prošla generálkou servodesky a bez problémů jede. Chystám se zkontrolovat napájecí desku. Tu 5708 a 5709 řeším na 902, dostal jsem ji jako nefunkční oba obvody odpálené. Servisáci neradi prozrazují své metody. Když jsem ho zkoušel, bez reakce, dal jsem tam svoji rezervní ta funguje. Protože mám omezené vybavení, musel jsem vadu hledat jinak. Na e-bay jsou sice 5708, ale za tu cenu se koupit nehodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 17:12    Předmět: Citovat

No ja som z laserom robil rôzne pokusy, polohoval som LD, nastavoval kolmosť hlavy. Vyrobil som si aj meranie nastavenia s dvojitým indikátorom vybudenia. Ten meral intenzitu na snímacích diodách. Nastavenie sa zdalo OK, prístroj nepracoval. Tak som to uzavrel s tým, že niektorý obvod (alebo obidva) sú KO. Na ďalšie pokusy už nemám nervy a ani čas. Nie že by som ešte zháňal a kupoval nové IO, a potom by sa to nepodarilo. Inak elyty mám premerané, napätia v poriadku. Len upozorňujem, tie vodiče sa veľmi radi lámu pri samorezných konektoroch. Tie obvody, čo máš vadné, ako si na to došiel. Prehrievajú sa, alebo sú viditelne poškodené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2728
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 17:40    Předmět: Citovat

Ani jedno ani druhé, měřil jsem to teď přes víkend, ale musím si to ještě ověřit. Philipsáci dávali do přehrávačů různé typy laserů a servodesek, výhoda je, že jsou záměnné, jen na 901 je napájecí deska i servodeska jiná. Laser se dá použít v 902 i 911. Škoda, že nebydlíš blíž nějakou desku na 901 mám, ale tu jsem ještě nezkoumal. Musel jsem doplnit trimr a taky by to chtělo vyměnit kondy, ale to až po porovnání s dobrou deskou. Vodiče jsem několikrát opravoval, nesmí se ohýbat u konektoru, musel jsem si pořídit rezervní(vybrakovat Avex) jinak se dají konektory sehnat jen ve velkém množství. Navíc zas dávali kablíky tenčí a silnější, taky jsem zkoušel jiné měkčí vodiče, ale bylo to horší. A co s přehrávačem zamýšlíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 17:57    Předmět: Citovat

To mi je jasné, že sa dajú zameniť celé čítacie hlavy v jednotlivých modeloch, Ja som osobne menil samotnú laserovú diodu. Čo sa týka prehrávača, možno na ňom ešte niečo pomeriam s osciloskopom a potom pôjde na predaj. Môžem k nemu povedať len to, že procesor je funkčný, predný panel tiež a základná doska s dekodérmi by mala byť funkčná.
Displej bol kúpený a vymenený pred poruchou, má asi 100 hodín nabehaných, bez vadných segmentov. Inak transakcie ČR-SR som už robil aj tak, že zásielku doviezol známeho priateľ, ktorý chodi na SK. Rád by som zistil, či sú na mojej doske tie obvody dobré, chcel som to sprevádzkovať len tak z hecu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2728
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 18:06    Předmět: Citovat

K tomu momentálně můžu říct jen tolik, že pokud by byly vadné oba IO, tak to nepojede. Kdyby byl vadný 5709, bude to bušit ramenem od středu, pak to prostřelí tranzistor na 1napájecím pinu a zas to nejede. Takže IO by měly být funkční. Nepíšeš jestli vůbec načte CD. Navíc je tam ještě MAB, které potom už dávali na napájecí desku, ale stejný je právě v Avexu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 18:21    Předmět: Citovat

Píšem hneď v prvom príspevku, že nezachytí stopu, takže ani nenačíta údaje o počte skladieb. Pri polohovaní diody (v určitej polohe) má snahu zachytiť stopu, ale sa mu to nepodarí, Samozrejme som skúšal pridávať prúd diodou, uberať, Podľa servisného manuálu som aj nastavil napätie na R 3102 (body 1 a 2) na 50 mV. Bez úspechu. MAB8441 je v mojom prípade na doske serva CDM-2 (PCB-1 pre MC901)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2728
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 18:38    Předmět: Citovat

No vím, právě proto můžou být IO jinak zapojené. Ještě taková blbost, neprokluzuje ti CD? Je dostatečně přitlačené nehází moc?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 18:53    Předmět: Citovat

Nepreklzuje, ani nehádže. Gumička na unášači je v poriadku aj ložiská motora. Teraz ide leto, spústa práce na chalupe, bude to musieť počkať na ďalšiu zimu, potom uvidím. Možno sa šťastie usmeje a na ZD najdem podobný typ. Uvidíme, dávam mu rok, potom pôjde....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2728
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: st duben 04 2018, 12:09    Předmět: Citovat

Pokud máš patice, vyhoď ty IO, pošlu Ti na mail, co zkontrolovat. Dnes mi doručili TDA5709 a fungují všechny 3 i když jsem po změření zjistil 2 piny navíc, které neměly nic ukazovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st duben 04 2018, 18:21    Předmět: Citovat

Ok, nemám ich v objímkach, nie je problém ich vyspájkovať. Budem rád, ak poradíš,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2728
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: st duben 04 2018, 18:32    Předmět: Citovat

Napřed si přečti SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund