Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač TRS +10dBu na TRS +36 dBu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2018, 13:59    Předmět: Zesilovač TRS +10dBu na TRS +36 dBu Citovat

Ahoj,
k počítači mám připojenou externí zvukovku - Focusrite Scarlett 2i4 2nd gen,
která má v popisu výstupu:

Dynamic Range Outputs: 106 dB (A-weighted)
Maximum Output Level (0 dBFS)
Balanced Line/TRS Outputs: +10 dBu
Tipuji, že výstupní impedance bude asi 600 ohm.

potřebuji tím budit reamp převodník, který převádí nízkoimpedanční signál na vysokoimpedanční a tak simuluje snímač kytary, který je dál posílán klasickým TS kabelem do kytarvého aparátu.

Reamp převdník (Two notes Torpedo reaload) má v popisu vstupu:
Jack 6.35mm (1/4”) balanced (TRS, Tip/Ring/Sleeve)
Maximum input level: 36 dBu
Input impedance: 20 KOhms
Ground/Lift switch

Nyní, když propojím oba moduly TRS/TRS kabelem tak to hraje čistě, bez nějakých útlumů kmitočtů, ale trochu tišeji, než bych si představoval.
Myslím si, že výstup se zvukovky je slabý. Potřeboval bych vstup reampu budit trochu víc. Odhadem nevím kolikrát, ale tipuji aspoň tak 2-4x hlasitěji.
Dalo by se to vyřešit nějakým zesilovačem? Nebo raději koupit silnější zvukovku?

Focusrite 2i4 mě stál okolo 5000,-

Prodávají se i jiné zvukovky. Např. Universal audio Apollo twin MkII s výstupem:
Connector Type: ¼” Female TRS Balanced
Dynamic Range: 121 dB (A–weighting)
Output Impedance: 600 Ohms
Maximum Output Level: 20.2 dBu
Která už stojí od 16000,-


Naposledy upravil Zeratul dne ne duben 01 2018, 22:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2018, 14:35    Předmět: Citovat

Nezkusíš si procvičit počítání v decibelech? Dost by Ti to zjednodušilo život a nebylo by nutný sem kopírovat celý odstavce z product listu...
Kromě toho - každé podobné zařízení, o kterých je tu řeč, má možnost softwarově nastavit jak výstupní, tak vstupní úrovně.
I celkem obyčejné zvukovky se v případě potřeby nechají sw překalibrovat na jiné výstupní úrovně, než je přednastavená.
Ve Tvém případě - pokud je 0dBu=0,775V a ta zvukovka má jmenovitých +10dBu, tak je to už palba jak prase a musí to stačit na vybuzení téměř čehokoli.

Spíš bych pátral po druhu a typu zapojení vstupů a výstupů /symetrické vs. nesymetrické/. Polovina úrovně se může klidně tratit jen špatným přechodem ze symetriky na asymetriku.
TRS vstupy a výstupy jsou zrádné právě v tomto. Pokud totiž propojíš TRS symetriku s TRS asymetrikou běžným stereokabelem, ztratíš polovinu úrovně.
Zcela nová situace je potom u kvazisymetriky, která je někdy nazývána "impedančně vyváženou". To je druh jakožesymetriky, co se jen tak tváří a je noblesně zapojena na XLR či TRS-ech jakože symetrická. Nemá společného se symetrií vůbec nic a při určité konfiguraci protějšku vůbec nemusí fungovat.

Pokud budeš potřebovat napsat, jak se bezpečně pozná symetrický, kvazisymetrický, asymetrický vstup a jak se propojují, dej vědět.
Ne ale dřív, než si projedeš ty decibely.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2018, 14:45    Předmět: Citovat

Lehká nápověda:
Za předpokladu, že i v Číně je 0dBu=0,775V, tak úroveň +10dBu odpovídá signálovému napětí téměř 2,45V.
Uznej sám, že to je palba, co bez potíží vybudí i výkonný koncový zesilovač, natož nějaký simulátor snímačů.
Opravdu je něco hodně špatně v druhu zapojení těch TRS jacků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2018, 22:36    Předmět: Citovat

No já se snažil ty dB nastudovat a píšu sem, takže je jasné jak to nakonec dopadlo Very Happy

+10dBu = 2,45V rms. Toto jsem si už spočítal a proto jsem z toho tak mimo.
Normální hifi koncáky mají citlivost třeba 1V. Takže by to opravdu nemělo být tak slabé.

Vstup i výstup má v definici TRS balancovaný, tak snad to bude stejný typ zapojení.

TRS kabel jsem si pájel sám, tak můžu zkusit nahradit jiným.

Zkusím svůj problém popsat trochu víc ze široka, snad se mi to povede.

Celý řetězec zapojení vypadá takto:
Kytara -> TS/TS kabel -> zvukovka -> TRS/TRS kabel -> Reamp box (převodník nízko na vysokoimpedanční signál) -> TS/TS kabel -> Kytarový zesilovač.

na zvukovce využívám instrument high impedance TS input, který je definován takto:
Dynamic Range 106 dB (A-weighted)
Maximum Input Level +13 dBu
Gain Range 50 dB

Vstup obsahuje i potenciometr Gain, kterým můžu nastavit citlivost a vyvarovat se limitaci, taky tlačítko PAD, které způsobí fixní útlum o dalších 10dB. V mém případě mám Gain skoro na minimum a tlačítko PAD zmáčknuté, protože kytara má velmi silný výstup. Je v ní snímač Seymour Duncan TB6 Distortion, který je označován jako jeden z nejsilnějších. V programu nahrávacího studia (DAW) vidím, že voltmetr vstupu lítá až těsně pod limitaci. Softwarový výstup v DAW mám nastaven na výchozích 0dB. Víc dát nemůžu, protože voltmetr výstupu lítá stejně těsně pod limitaci, jako vstup.

Popisuji to zde proto, že i to chování vstupu se mi zdá taky divné. vstupní citlivost 13dBu by měla být naprosto dostačující pro kytaru, ale není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1277

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 6:51    Předmět: Citovat

Zeratul napsal(a):
......
Celý řetězec zapojení vypadá takto:
Kytara -> TS/TS kabel -> zvukovka -> TRS/TRS kabel -> Reamp box (převodník nízko na vysokoimpedanční signál) -> TS/TS kabel -> Kytarový zesilovač.
........

Jenom ze zvědavosti se ptám: proč to máš takhle neobvykle propojené ? Zejména ten reamp z "Two notes Torpedo reaload" je vřazený nečekaně... Proč nepoužíváš přímo tu výkonovou brzdu ?
Chápu dobře, že cílem je nahrát čistou kytaru, ale hrát přitom zvukem takovým, jaký si nastavíš na tom kytarovém zesilovači ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 14:03    Předmět: Citovat

Znovu říkám, že podstata problému vězí v tom, čemu kdo říká symetrický vstup a výstup. Rozdíly a chování jsem už popsal.
Nic nepokazíš, když se pokusíš obě zařízení propojit obyčejným TS asymetrickým káblem. Možná budeš překvapenej.
Vycházím z premisy, že u kytaristů a kytarového příslušenství se pravá symetrie moc nenosí, mnoho lidí z branže defacto zná jen TS jacky a se skutečnou symetrií /pokud to opravdu je/ si moc nevědí rady...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 19:50    Předmět: Citovat

v tom Torpedo Reloadu používáš vstup/výstup Replay nebo které? A v té cestě signálu uvnitř není žádné nastavení atenuace nebo gainu?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1277

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 20:21    Předmět: Citovat

Sendyx: schéma z manuálu, poťák REPLAY je na čelním panelu


replay.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  replay.JPG
 Velikost:  51.36 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 20:23    Předmět: Citovat

Manuál jsem viděl už dávno, ale hlavně by se měl vymáčknout tazatel, co vlastně jak a proč kutí.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1277

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 20:25    Předmět: Citovat

Jo, ten se ale odmlčel, snad ne navěky. Rolling Eyes Smile
Ta mašinka je dost drahá, tak doufám, že ji nemá jenom na to REPLAY... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 11:09    Předmět: Citovat

Ahoj,
Torpedo Reload jsem koupil, kvůli třem funkcím.
1. Di box (převodník Hi-Z vysokoimpedanční signál na nízkoimpedanční linkový signál) - modré zepojení
2. Reamp/Replay box (obrácený převodník linkového signálu na vysokoimpedanční Hi-Z signál) - zelené zapojení
3. výkonová brzda/Attenuator. (Tu využívám k brzdění 100W RMS hlavy Marshall JCM900) - fialové/červené zapojení

Mám to zapojeno přesně takto:


Problém nastává, že vstup do zvukovky (položka 6, modrá šipka) je moc silný a já musím na zvukovce ubrat gain skoro na nulu, abych se vyvaroval limitaci. Ta je indikována červeně svítícím potenciometrem gain.

Následně vyvedu z outputu (balancovaný TRS) zvukovky signál do reampu (zelené zapojení) a snažím se potenciometrem replay na Torpedu nastavit správné hladiny.
Bohužel i při vytočením potenciometru úplně doprava (100%) mi indikátor hlásí, že vstup DI je silnější než výstup Replay.



Zvukovka má funkci Direct monitor, kde můžu vstup odesílat rovnou na výstup. Tím se vyvaruji nějakým dalším chybám v nastavení softwaru v počítači. Bohužel výstup je při takto rapidně utlumeném vstupu taky slabý a i při maximální hlasitosti output monitorů nehraje naplno.

Pokud nepoužívám Direct monitor, ale posílám zvuk do PC a zpět do zvukovky, tak to hraje malinko hlasitěji, ale výstupní hlasitost musím mít stejně nastavenou na 0dB, jinak to lítá až do červených a limituje výstup.



Brzda funguje dobře a tu ani neřeším, Hodně lidí to mate, protože když si vygooglují Torpedo reload, tak jim to řekne "výkonová brzda", ale to jen jedna funkce ze tří.

Včera večer jsem se k tomu zase dostal a vyzkoušel jsem takové pankáčské zapojení.

DI box XLR výstup jsem zastrčil rovnou zpátky do Replay TRS vstupu.
Potenciometrem replay jsem se snažil vyrovnat hladiny DI vstupu a Replay výstupu. Vyrovnané hladiny indikují diody v horní části předního panelu.
potenciometr jsem musel vytočit až na 75%. teprve se hladiny vyrovnaly.



Je to divné, nevím proč není potenciometr na 50%. možná je logaritmický, nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 11:20    Předmět: Citovat

Já zas myslím, že podstata problému, různá nedorozumění a neúspěchy laiků v této oblasti tkví v tom, že nemají absolutně představu o tom, jak by se např. měl chovat symetrický výstup či vstup a jak jej propojit s asymetrickým.
Do toho ještě vstupují různé ojebávky výrobců ve snaze okatovat kosty a rejžákem hodně svérázně pochopená úroveň 0dBu.
Stalo se mi, že v "papírech" byly úrovně udávány v dBu a zdálo se mi to nějak podezřele málo, až měření na fyzickém kusu ukázalo, že si rejžák zdatně plete dBV a dBu.
Od té doby, co se všeobecně přestaly respektovat nějaké základní vlastnosti symetrických vstupů/výstupů, tak je v tom bordel jak v tanku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1277

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 11:47    Předmět: Citovat

Zeratul napsal(a):
.......Problém nastává, že vstup do zvukovky (položka 6, modrá šipka) je moc silný a já musím na zvukovce ubrat gain skoro na nulu, abych se vyvaroval limitaci. Ta je indikována červeně svítícím potenciometrem gain.........

Tak už je to jasnější, původně jsi to popisoval jinak (ten řetězec).
Do jakého vstupu na zvukovce máš zapojený ten modrý kabel z Torpeda ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 11:52    Předmět: Citovat

Na zvukovce používám vstup TRS a citlivost mám přepnutou na Line.
Tento vstup je v manuálu popsán takto:

Dynamic Range: 106 dB (A-weighted)
Frequency Response: 20 Hz to 20 kHz, ±0.1 dB
THD+N: <0.003% (minimum gain, -1dBFS input with 22 Hz/22 kHz bandpass filter)
Maximum Input Level: +22 dBu
Gain Range: 50 dB

Třeba tomu někdo budete rozumět víc než já Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeratul



Založen: Apr 20, 2015
Příspěvky: 86

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 13:07    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Nic nepokazíš, když se pokusíš obě zařízení propojit obyčejným TS asymetrickým káblem.


Tak jsem vyzkoušel výstup TRS/TRS kabel vyměnit za TS/TS a hraje to úplně stejně :/ Na vyrovnání hladin Replay to nemá vliv ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund