Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napájení IO 4052
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2018, 11:13    Předmět: Citovat

Včera jsem si ještě chvilku hrál a vzniklo tohle.


9.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  9.jpg
 Velikost:  146.84 kB
 Staženo:  119 krát


91.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  91.jpg
 Velikost:  196.6 kB
 Staženo:  99 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1276
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2018, 12:59    Předmět: Citovat

Ten zemní rámeček kolem celé desky je jen špatně zobrazený, nebo se s ním počítá jako se zachytávačem elektromagnetických polí z okolí?

Buffery zesilují asi 3x, při napájení +-5V a NE5532 bude max. vstupní úroveň cca 1V pro limitaci (není to rail to rail). A možná to bude i kmitat (slušelo by se přidat pár piko paralelně k 10k ve ZV).

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.


Naposledy upravil Ruprecht dne ne duben 22 2018, 13:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2018, 13:07    Předmět: Citovat

Ten zemní rámeček tam nějak vznikl při návrhu byly tři ráno tak jsem ho tam nechal. No popravdě to bylo původně účko ale rámeček jsem udělal "na sílu" já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2018, 13:44    Předmět: Citovat

K přidání paralelní kapacity k odporu v ZV taky možná dojde zatím to je hrubý návrh je možné že ještě budu hýbat i se zesílením bufferů uvidím jak se to bude chovat v reálném provozu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 15:17    Předmět: Citovat

Rozlej tam este med a spoj ju s signalovou zemou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 8:26    Předmět: Citovat

To klidně můžu, ale vypadá to tak že to budu kreslit na desku ručně hezky fixem (došel mi toner). To mi ani tak nevadí, ale ručně rozlévat měď se mi moc nechce. Můžu ji rozlít no uvidím co z ni zbude. Smile Ještě mě zajímá další věc. Mám vrak asi tesláckého gramecu je bez vršku. Chtěl bych z něj použít konec. Má to prý 2×15W do 4 ohmů. trandy tam jsou 2×KD602 na kanál. Vůbec netuším typ když naposilam fotky zbytku dalo by se zjistit co to bylo (nemá to trafo) tak abych věděl jak to napájet popř. abych si mohl sehnat nějakou dokumentaci k případným opravám nebo nastavením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 8:48    Předmět: Citovat

Pár fotek.


tmp-cam--1154587918.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tmp-cam--1154587918.jpg
 Velikost:  22.52 kB
 Staženo:  81 krát


tmp-cam-193578362.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tmp-cam-193578362.jpg
 Velikost:  20.88 kB
 Staženo:  94 krát


tmp-cam-1106700012.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tmp-cam-1106700012.jpg
 Velikost:  20.9 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 10:39    Předmět: Citovat

Máš před sebou kompletní zesilovač Tesla AZS217, jedno z novějších provedení z počátku 80.let.
Který mimochodem umí sám o sobě a při své jednoduchosti vstupních a korekčních obvodů hrát mnohem líp, než to, co jsi "vymyslel".

Pak ještě nechápu, proč vymýšlíš věci už hodně dávno dobře vymyšlené, funkční.
Dokonce byly vymyšlené přímo v ČSSR a pro sortiment z RVHP.

Stačí se prostě jenom podívat na schémata zesilovače Tesla AZS224, konkrétně elektronický vstupní přepínač i zbytek elektronického ovládání.
Případně všecky ty A3 slepit k sobě a uvidíš to pak jako funkční celek.
Nebo se tady optat, jestli někdo náhodou nemá AZS224 kreslenej jako celek na plachtě A2 - dozvěděl by ses, že má.
Včetně dávno a dobře vymyšlených desek spojů se vším potřebným blokováním napájení, operáky atd.

V podobě AZS224 jde o vynikající zesilovač, nejlepší, jaký kdy byl na tomto území sériově vyráběný. Ještě dneska má parametry, ze kterých se mnohýmu rejžákovi zastaví sraní nejmíň na týden.

Mohl sis ušetřit fakt kvanta času s řešením celkem jednoduchého obvodu, jeho napájení apod. a oný čas strávit radši se slečnou.
Opravdu není příliš účelné znovu vymýšlet již dávno vymyšlené věci.
Zpravidla ty dávno vyřešené věci bývají i lepší, vždycky s ohledem na účel použití.
Konkrétně ten vstupní přepínač z AZS224 funguje naprosto perfektně a co neobsahuje, je možný do něj dodatečně dodělat.

Ale umím pochopit, jestli sis chtěl jenom nezávazně zabastlit - ale když vidím fotky AZS217, který tomu bastlu má posloužit doslova jako obětní stolec - Ty to fakt chceš normálně používat ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 11:14    Předmět: Citovat

Transformátor do AZS217 má mít natištěno typové označení 3AN661.72 a je zcela shodný s trafy gramofonů NZC421 a NZC431.
Trafo je s poněkud nižším sycením vinuté na jádru EI32x32 a má dávat při napětí sítě 220V sekundární napětí 31V naprázdno. Výkon trafa má být 70VA.
Občas se od někoho dá sehnat i originál, buď ho někde poptej, anebo se porozhlídni po bazarech a aukcích.

Těchto zesilovačů AZS217 /i předchozího modelu AZS215/ byly vyrobený mraky kusů - vyráběly se a prodávaly jak samostatně, tak i jako "spodky" k HiFi gramofonům - a pak to bylo jako sestava označováno jako NZC4xx. Podle typu použitého šasi i podle typu použitého zesilovače - celkem se vyskytovaly v gramofonech tři typy zesilovačů.

AZS215 je nejstarší a má částečně modulový uspořádání. Tohle, co máš Ty, je prostřední a nejčastější AZS217.
Ještě se používal a vyskytoval samostatně a v gramofonech typ AZS220.
Tento poslední je z nich asi nejlepší a je identifikovatelný podle tahových potenciometrů, mírně odlišné elektrické koncepce předzesilovačů, korekcí i mechanického vnitřního provedení.
Koncové stupně jsou ale u všech hlavních tří typů zapojeny téměř identicky.
Takovým samostatným mezitypem byl AZS218, zase trochu jinak vnitřně koncipovaný, než ostatní - ale používající zcela identický síťový trafák.
Můžu Ti sem vypsat typová čísla všech těch traf i jejich variant, kdyby ses rozhodl jej shánět.
Je jich dokupy asi pět variant a všecky jsou vzájemně záměnné. Liší se jen provedením primáru a mírně i mechanicky, ale úprava je jednoduchá.

Ale třeba Ti to originál trafo na základě tohoto vlákna někdo sám nabídne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 16:37    Předmět: Citovat

Děkuji za velice rozsáhlou a jistě vyčerpávající odpověď. Tento zázrak se mi dostal do pracek teprve nedávno. To jsem ještě nevěděl co mám před sebou. Nějak mě přešla chuť něco dalšího bastlit, když mám v rukou tohle. Jen takovej nápad kdybych přeci jen trval na el. přepínání vstupů tak to udělat jinak. Použít to, co už mám (4026 a prvni kousek 4052) a přes tranzistory ovladat relátka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 17:28    Předmět: Citovat

V té AZS217 to přepnutí uspokojivě i spolehlivě provedou i ty Isostaty.
I bez elektroniky.
Je to konkrétně spodek z gramofonu NZC431, podle černých hmatníků tlačítek Isostat. Pozná se to mj. i podle absence třetího, vstupního DIN konektoru pro přenosku. Tento vstup je v sestavě s gramošasi veden přímo ke zkratovači přenosky.
Není ale problém tam ten DIN konektor doplnit a gramo vstup pro dynamickou/krystalovou přenosku na něj připojit a využívat.
Tento vstup se po přepnutí na krystalovou přenosku chová víceméně jako běžný linkový, jako ostatní dva, jen má o trochu vyšší vstupní impedanci.
Všecko ostatní se dovíš v servisním manuálu.
Než bude konkrétně tento kus fungovat přesně tak, jak má, tak Tě čeká ještě trochu práce a něco málo investic do pořád ještě běžných součástek. Ale po dobrém seřízení a drobných úpravách to pak stojí za to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 21:45    Předmět: Citovat

Ještě jednou velké díky za cenné informace. Ještě vážně nevím, jestli použiju přepínač vstupů původní s isostatů nebo zbastlím nějaký elektronický. Čelní stěna skříňky bude mít cca 18 mm tloušťku. Klasické lamino. Ze stejného materiálu už jsou vyrobeny i reprobedny celkově je to dělané jako set. Tak bych ještě po tom musel vymýšlet jak prodloužit osy isostatů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 22:32    Předmět: Citovat

Do tohoto zázraku nemá podle mého názoru smysl žádný elektronický přepínač vestavovat. Sežeň trafo a případně další chybějící díly, oživ ho a pak uvidíš... Zesilovač hraje pěkně, ale to je asi tak celé. Konstrukční provedení je opravdu hrozné, desky po odmontování visí na kabeláži, člověk má strach je trochu víc nadzvednout, aby se některý kablík neulomil. Součástky měly zahnuté vývody, takže se těžko vypajovaly, aby při tom člověk nepoškodil desku. Když má příslušný trimr špatný kontakt, klidový proud koncových tranzistorů okamžitě vyletí a tranzistory během chvíle smaží (stalo se mi), navíc nastavení je dost citlivé, stačí trimrem lehce pohnout a klidový proud hned letí nahoru. Tranzistorům KF někdy uhnívají nohy (nestalo se mi). Potenciometrům po uhnití nýtků taky upadávají nohy (musel jsem skládat ze dvou jeden, protože se mi nijak upadlou nohu nepodařilo připevnit a druhý tandemový nebyl k dispozici). Sem tam bývá některý elyt bez kapacity. Toť moje zkušenosti s AZS218- na rok 1987 konstrukce dost zastaralá, když uvážím, že se současně vyráběl AZS222, který vypadal zevnitř i zvenčí mnohem moderněji. Sinklérovi se sice šáhnutí na modlu líbit nebude, ale bohužel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 22:53    Předmět: Citovat

Jen abych uvedl věci na pravou míru. Zesilovač se ke mě dostal v tomhle stavu. Tak jak je na fotkach nic víc nic míň. Proto i ta nova skříňka atd..... Uvidím jak budou vycházet isostaty přes čelo. Když budou na délku vycházet nechám je tam. Když vycházet nebudou zkusím prodloužit osičky a když se nepovede tak jako poslední možnost bude zbývat nějaký ten bastl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 23:03    Předmět: Citovat

To je mi jasné, jen jsem tě chtěl upozornit na určitá úskalí. AZS218, o kterém jsem psal výše, byl jak z fabriky, zvenčí i uvnitř bylo vše čisté, neponičené, a přesto tolik chyb. Pokud celá věc nějak moc nespěchá, poohlédnul bych se na tvém místě po vraku tohoto přístroje a použil z něj trafo, skříňku a třeba i další díly, bylo-li by to nutné. Chybí tam třeba stínicí kryt nad předzesilovačem a isostaty. Ale záleží na tobě, kolik času, práce a peněz do něj chceš vložit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund