Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Teorie barev
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st březen 28 2018, 6:51    Předmět: Teorie barev Citovat

Mám teď takový televizní problém. Na monitoru s kompozitním vstupem se klasické svislé barevné pruhy zobrazují s posunutou barvou, např tyrkysový a zelený jsou oba tyrkysové, dál fialový a červený jsou taky oba fialové. Napadá mě špatně přepnutý systém, např do SECAM místo PAL
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st březen 28 2018, 8:12    Předmět: Citovat

Signál barev má užší šířku pásma, než jasovej signál. Proto je horizontální rozlišení barev nižší a proto se sousední barvy slejvaj.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st březen 28 2018, 8:31    Předmět: Citovat

Ne, celý pruh má jinou barvu, nejde o nějaký chyby na přechodu. Mám podezření na nezachycený PLL 4,433619, to by si mohlo vymýšlet barvy, ale zase indikátor zavěšení se používá pro identifikaci PAL, nebo se pletu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 28 2018, 9:51    Předmět: Citovat

Nepleteš se, v nesynchronním režimu bys musel zablokovat odpojovač barvy, aby tam nějaká barva byla.
Nezasynchronizovaný obnovovač barvonosné při malé odchylce frekvence dělá šachovnici, při odchylce větší dělá vodorovné svisle se pohybující nebo i zastavené pruhy "zvrhlých" barev, jejichž počet roste s odchylkou. Takže identifikace, synchronizace i dekódování bude zjevně v pořádku.
Spíše to vypadá, že ti stejnosměrně ulítly dekódované rozdílové signály, takže po vymaticování nezhasíná modrá. Předpokládám, že je řeč o CRT. Bez bližších informací o zapojení se toho o moc víc nejspíš nedovíš.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st březen 28 2018, 10:34    Předmět: Citovat

Díky za radu, mám servisní manuál, ale než se do toho pustím, tak chci mít představu, kterým směrem jít. Ještě do toho pustím RGB a uvidím, jak to vypadá za dekodérem. Každopádně ta šachovnice je pro mě důležitá informace a v manuálu je nastavení U a V na minimum, to by mohlo být ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st březen 28 2018, 20:05    Předmět: Citovat

Tak změna, problém bude asi někde v jasovce, chvíli po zapnutí to jede normálně, ale pak vyskočí jas nahoru tak, že nejde stáhnout do černé a pokazí se barvy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st březen 28 2018, 20:33    Předmět: Citovat

Podle popisu to spíš vypadá na špatnou demodulaci modrého nejspíš rozdílového B-Y kanálu. Jde o to, že v těch chybně zobrazených pruzích vlastně přebývá modrá, ale nepřebývá v černé. Jak vypadá žlutý pruh?
Chyba nebude v přepnutí na jinou normu - pokud se náhodou sepne Secam vznikají většinou modré a červené efekty. Ani v chybné synchronizace PALu, i kdyby se nyvpnul vypínač barvy, tak výsledkem jsou různobarevné pruhy přes obraz. Chyby v Y nemění základní barvy, kromě jejich jasu, jedině že by došlo k přepalu a saturaci. Spíš ss odjede ta B-Y složka, což se může projevit bliknutím do bílé, jak se to regulace úrovní snaží dohnat. Pokud by ss odjela Y, mělo by být pozadí šedivé a při stahování sytosti by pruhy měly získat správný tón.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 6:37    Předmět: Citovat

Díky za další reakci. Jak jsem to viděl poprvé, tak jsem si to nezapamatoval dobře. Včera jsem na starém MZ-800 vygeneroval 50% (myslím) pruhy a konečně i vyfotil. Zpět k závadě. Pokud monitor vytáhnu z nevytápěné komory, tak 15 minut běží perfektně a pak rázem vyskočí jas na takovou hodnotu, jako bych ho nastavil na maximum, byť po´ták je na minimu a takhle to zmrší barvy. Zdá se mě ale, že vydrží běžet čím dál delší dobu. Takže spekuluji o nějakém kondu v nějakém zdroji. Leželo to někde roky ve skladu.

//ty pruhy jsou vygenerovány jen v části obrazovky s černým rámem okolo, zleva šedá, žlutá,tyrkysová, zelená, fialová, červená, modrá, černá

///pro přehlednost jsem doplnil počáteční písmena barev



20180328_205325.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20180328_205325.jpg
 Velikost:  69.63 kB
 Staženo:  129 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 19:18    Předmět: Citovat

Dnešní test, z pokojové teploty jel 35 minut bezchybně, včera jen 15, takže se tam asi formuje nějaký kondenzátor

//sakryš, vždycky se zapomenu podívat, jak to jede bez signálu na vstupu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 19:48    Předmět: Citovat

Připomíná mi to výpadek obvodu ARZ v kombinaci se saturací při maticování až v obvodu obrazovky. Jenže tento způsob maticování se snad nepoužívá Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 20:12    Předmět: Citovat

Popis barevných pruhů je zjevně o jeden posunutý. Podle mě ten obrázek potvrzuje výpadek signálu B-Y. A pokud to dobře vidím, tak i v tom černém pozadí je vidět postupná změna od žluté do modré, i černý pruh je modrý. Jak to vypadá, pokud se stáhne sytost na 0, je čb obraz OK? Nejspíš ano. Podle popisu chování to asi bude nějaký kondenzátor, kromě elytu by to mohla být i vazební keramika. Zatím jsme se nedozvěděli, o jaký zázrak se jedná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Já myslím, že to bude blízko obrazovky, zdroj pro budiče katod, když se mu sníží napětí během činného běhu vlivem ztráty filtrační kapacity, tak by to mohlo takle zablbnout
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 20:16    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Připomíná mi to výpadek obvodu ARZ v kombinaci se saturací při maticování až v obvodu obrazovky. Jenže tento způsob maticování se snad nepoužívá Wink
TV dělám docela dlouho, ale co je míněno tím ARZ? Automatická regulace zisku? Ten je podle mě v pořádku. Ale pokud by šlo o maticování na obrazovce, jak to bylo kdysi obvyklé v Rubínech (okopírovali to a ještě s chybou... od Američanů, kteří to zavedli při katování kostů v 60. letech), tak by to odpovídalo upadlé B-Y pro modrou G1, která by zůstala bez definovaného napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 20:18    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
Já myslím, že to bude blízko obrazovky, zdroj pro budiče katod, když se mu sníží napětí během činného běhu vlivem ztráty filtrační kapacity, tak by to mohlo takle zablbnout
Jak to vypadá při tom stažení sytosti? To je základní postup k určení místa vady. Pokud je čb obraz OK, tak budou OK i budiče obrazovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2018, 20:22    Předmět: Citovat

Při stažení sytosti jde barva pryč, zůstane čb škála, ale je to pořád vypálený do vysokýho jasu

//navíc je tam vidět to přemáznutí do toho černýho prvýho okraje tou modrou, která to v čb trochu zesvětlí


Naposledy upravil microlan dne čt březen 29 2018, 20:27, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund