Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Slabikář radioamatéra
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 9:16    Předmět: Citovat

jade napsal(a):
...Bylo to původně středovlnné rádio podle knížky Amatérské součástky a stavba tranzistorových přijímačů...
Novák&Kozler. To byla dobrá knížka, hodně mne naučila. Byl to takový radiotechnický Robinson Crusoe. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 17:23    Předmět: Citovat

koukám, že Kozler s Novákem bylio taky dobří masochisti. Napřed jsem nechápal, proč se to jmenuje právě Amatérské součástky.
Vyrábět v roce 1963 dynamický reproduktor, lisovat membrány, vinout kmitačky, soustružit ladičáky, to je síla. Kam se sere Škoda se sluchátkem do krabičky od krému. Ale stejně je mi takový přístup sympatický. My jsme dneska už jen konzumenti, naklikat si v eshopu nějakou čískou veteš, technologie pomalu vymírá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 18:01    Předmět: Citovat

Nějak těmto tvým neustálým povzdechům cpaným téměř do každého vlákna nerozumím. Doba, kdy ti bylo 20, nebe bylo modřejší a tráva zelenější, se stejně nevrátí, s tím se smiř. Já bych si teda reproduktory a ladicí kondenzátory doma vyrábět nechtěl. Bez čínské veteše se dá existovat i dneska, stačí jen chtít. A to, že si tu veteš spousta lidí kupovat bude, nadáváním na tomto fóru stejně nezměníš, i kdyby ses unadával.

Nezlob se, ale už mi to nedalo nezareagovat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 18:24    Předmět: Citovat

I dneska by to mohla být výzva, opravdu si to rádio postavit komplet celé, včetně "homemade" vypínače, ladičáku, reproduktoru, konektorů a krytů cívek.
Mám tu miniaturní sluchátka Tesla, co z nich Kozler s Novákem vyrábějí 40mm reproduktorek... Že by inspirace pro dlouhé zimní večery? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 18:56    Předmět: Citovat

Pro venkovskýho kluka začátkem 60-tých let bylo hodně součástek nedostupných, nebo obtížně dostupných. Potom jsem si dost cenil takovýchto návodů. Třeba jsem si vyrobil ten tlačítkový přepínač (piloval díly na koleně) a měl radost, že vůbec chodil. Použít místo drahého vzduchového ladícího kondenzátoru ten amatérský posuvný, byla také dobrá výzva. Atd. atd...
Novák&Kozler byla stejná "srdcovka" jako pro někoho třeba ten Robinson Crusoe.
Wink


Naposledy upravil masar dne so září 29 2018, 18:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 18:57    Předmět: Citovat

elektrosvit napsal(a):
už mi to nedalo nezareagovat...

zřejmě přecitlivělost, to znám občas taky.
nenapsal jsem nic víc, než že knížka popisuje na dnešní dobu nevídaně detailní stavbu od prvočinitelů a že takový přístup vedl k technologické vyspělosti.
nadávám, někdy i jadrně u o******ch výrobků, což tady není.
Technologická gramotnost opravdu upadá, nevím proč to zamlčovat, vidím to i na takových případech, že mi nosí "vadný" parkovací asistent kde je jediná závada přelomený přívodní drát, přitom chlap pájku i měřák má.
No a v tomhle vláknu je pokec o době, kdy to lidi uměli.
citace:
Mám tu miniaturní sluchátka Tesla
ten v Kozlerovi popisovaný "šeptáček Tesla" mě nějak minul, to se dodávalo k něčemu konfekčnímu jako příslušenství nebo to bylo jako samostatný výrobek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 20:23    Předmět: Citovat

Ale jo, v ledasčem s tebou i souhlasím, jen mi to přijde jako zbytečné plýtvání silami, na něco furt nadávat... V každé době je požadováno něco jiného. Spousta lidí dnes třeba neumí podojit krávu (přitom to kdysi bývalo běžné) a taky nenadáváš. Technologická gramotnost možná upadá, ale proč upadá? Je jí skutečně potřeba tolik, co kdysi?

A souhlasím i s masarovou poznámkou o nedostupnosti dílů na počátku 60. let. Proto jsem rád, že si dneska můžu ledasjaké díly vykuchat a nemusím je vyrábět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 20:40    Předmět: Citovat

elektrosvit napsal(a):
Technologická gramotnost možná upadá, ale proč upadá? Je jí skutečně potřeba tolik, co kdysi?

na to se zeptej zde tolik frekventovaných číňanů, kam se posunuli v hdp a v životní úrovni za sto let (prakticky ale za posledních 30). A jestli to náhodou není díky technologii (umění vyrábět).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 18:28    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Pro venkovskýho kluka začátkem 60-tých let bylo hodně součástek nedostupných, nebo obtížně dostupných. Potom jsem si dost cenil takovýchto návodů.

na jednu stranu by mě takový Kozler nepochybně nadchl, na druhou stranu v nějakých těch 10-14, kdy jsem neměl na nový ladičák a reprák (a neměl nakřečkované bedny rozebraných) by mě popis jak soustružit z plexi futrál na ladičák a z oceli té a té vyrábět nástavec na repro a na brusce brousit ferit na magnet... asi rozplakal pocitem nemohoucnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 19:08    Předmět: Citovat

J. Janda byl všech improvizátorů futrál.
Ale v roce, kdy ta knížka vyšla poprvé /1963/ mu musela být těžce k smíchu.
Ve stejném roce mu vyšel SnP na Transinu. Nedá se říct, že by tam nějaký improvizace nebyly, ale rozumný.
Ne vyrábět miniaturní reproduktor, do kterýho se musí naprat půl wattu, aby se vůbec ozval..
V roce ±1972 stačilo si vzpomenout, že potřebuju ladičák a nejpozději do 2 hodin jsem ho měl. Jistě ne miniaturní, ale zato robustní a plně funkční, to samý s reproduktorem. Stačilo jen zajít na ta správná "odkladiště", tam se našlo tolik znova použitelných věcí, že to vystačilo pro celou partu bastličů, jako jsme byli my.
Většinou se o tyhle věci postaral můj strejda, stačilo slušně poprosit. Nebo jít stejně slušně poprosit do opravny komunálu, tam nás vždycky "vybavili" tak, že jsme měli co nést. Mnohdy celý šasi, plný součástek..
Případně si počíhat a pak slušně poprosit chlápky od Spojů, co jezdili opravovat dráťák a městský rozhlas. Vždycky se v tom jejich Žuku pro nás něco našlo, reproduktory, trafáčky, desítky metrů použitého, ale dobrého drátu a všelijakých kablíků...oni byli vždycky rádi, že jim od bordelu vyklidíme auto! Very Happy Prakticky všecko elektricky neporušený, třeba byla jen potlučená skříňka RPD, ale plně funkční. To bylo radosti, když na nás vyvalili ten velký plechový tlampač s "obrovským" ARO711! Byl tam jen probitý transformátor na kostru, reproduktor v pořádku. To byly takový zážitky, že si to dodnes pamatujeme, tehdejší aktéři somrování Very Happy
Z malých reproduktorků nás hned zpočátku vyléčil vedoucí kroužku. Okamžitým demonstrováním rozdílu mezi jakýmsi prťavým ARZ0xx a tím klasickým, šedým ARO511 z dráťáku.
Řekl: "Čím větší reproduktor, tím větší hlasitost - názorně předvedu!". Vzal dekl z velké kartonové krabice, do rohů vyřízl nožem díry pro oba reproduktory a jenom přehazoval krokodýlky. To byl rozdíl!
Já fakt neznám nikoho, kdo by se pokoušel zgruntu vyrobit tak funkčně jednoduchou, ale konstrukčně složitou věc, jako je rozumný dynamický reproduktor. A ladičák už vůbec.
Improvizovalo se sice všelijak, ale vocamcaď pocamcaď. Většinou úpravy síťových a výstupních transformátorků, nový vinutí cívkových jader, mezifrekvencí a jiný blbosti, ale až takhle teda ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 19:18    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
...by mě popis jak soustružit z plexi futrál na ladičák a z oceli té a té vyrábět nástavec na repro a na brusce brousit ferit na magnet... asi rozplakal pocitem nemohoucnosti.
10-14-ti letý kluk, který měl místo vrtačky svidřík a jako pájedlo kopyto, tatínkovi kreslil plochý knoflík na potenciometr, aby mu ho ve Zbrojovce vysoustružil (nebyl silon, byl galalit...), pak chtěl po něm (marně) naučit rovnice, aby je mohl podle knížky řešit. Na vesnici moc možností nebylo. Ta doba si vyžádala větší nadšení, toleranci, fantazii, obětavost... a samozřejmě mnoho omylů.Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 19:34    Předmět: Citovat

Neposoudím jaká byla situace v roce 63 s dostupností repráků, o deset let pozdějc se celkem daly z něčeho různýho stáří demontovat. Totéž ladičáky. i když ne miniaturní nebo přesných vlastností ale to mladý bastlič krystalek nepotřeboval.
Pokud člověk neměl nikoho v rodině ani podpora nebyla zrovna žhavá, bylo to nadšení dost tlumeno materiální stránkou.
Možná ten Kozler ale nebyl vysloveně pro školáky a to pak mění situaci. U dospělých byli vždycky exoti v pozitivním smyslu, kteří na pracnost nekoukali a brali to jako výzvu. např. modeláři. nebo někdo vyřezával do třešňových pecek portréty skladatelů.
Vhodný souběh koníčka a nevytížených technologií v zaměstnání taky dokázal divy, ale moc často se to nestávalo. Z toho spíš byly velmi sporadické konstrukce na obálku AR které toho dost vykecaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 19:55    Předmět: Citovat

Mám doma knížku, nevzpomenu si teď jak se jmenuje. Tam je návod na výrobu ručkovýho měřáku. Chvíli jsem o tom ze zoufalství uvažoval, pak jsem naštěstí zjistil, že táta může občas půjčit z práce AVOMET. A nějaké sovětské konstrukce, taky si teď nevzpomenu, např návod na stavbu magnetofonu a podobné šílenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 20:23    Předmět: Citovat

V jednom Radioamatéru ze 40. let je návod na výrobu gramoměniče. To muselo dát šílenou práci, přitom užitek z takového přístroje podle mě moc velký nebyl.

A v jednom amáru ze 60. let je návod na stavbu televizoru podobného Ametystu. To se taky nemohlo vůbec vyplatit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 20:31    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
A nějaké sovětské konstrukce, taky si teď nevzpomenu, např návod na stavbu magnetofonu a podobné šílenosti.

Radioamatérské konstrukce, společný soubor čs a sovětských autorů, ten magnetofon je lahůdka z několika důvodů. Po strojnické stránce je to samé "vysoustružíme, nalisujeme, zakalíme, popustíme, tvrdě chromujeme" většina strojírenských podniků by s tím měla technologickou honičku, tak nevím jak si to práci měl stavět třeba řidič tramvaje v kuchyni.
Plošné spoje dělal autor tak, že si postavil tříosý pantograf na trubičkové pero a podle větší předlohy pak kreslil barvou na cuprex, každý pájecí bod pak ještě ručně odfrézoval aby vznikla odleptaná středová jamka pro vrták.

podle starých AR se dělaly i magnetofonové hlavy, na brusném kameni se ztenčovaly permalloyové plíšky plošně, v jiném se zase v soustružené formě lisovaly resp. vulkanizovaly v troubě ze surového kaučuku řemínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund