Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Slabikář radioamatéra
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 11:06    Předmět: Citovat

Pěkné kousky máte kluci a na tehdejší dobu a možnosti dobrý Potlesk

Tohle jsem předělával na vojně rok 1975 a vznikl tento bastlík, kolení práce Very Happy Už nevím podle čeho jsem dělal, původně jsem to měl nacpané v nějaké, myslím, že krabičce od mýdla, ale jistotu nemám co to bylo za krabičku.
Dneska bych se za to skoro styděl Embarassed
Ale světe div se, vono to pořád hraje Laughing



P1150406a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  214.28 kB
 Zobrazeno:  111 krát

P1150406a.JPG



P1150408a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  159.78 kB
 Zobrazeno:  130 krát

P1150408a.JPG



P1150409a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  202.03 kB
 Zobrazeno:  151 krát

P1150409a.JPG



P1150410a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  216.98 kB
 Zobrazeno:  172 krát

P1150410a.JPG



P1150412a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  202.39 kB
 Zobrazeno:  102 krát

P1150412a.JPG



_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 11:35    Předmět: Citovat

Dvě KF507 v roce 75, to ses praštil přes kapsu.
Dobrý hnízdo!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 11:55    Předmět: Citovat

A další rádio "Petra", už jsem i našel z kterého amára to bylo: AR 11/86 str. 425.
Taky po připojení na baterii 9V to pořád hraje a docela dobře.
Dneska bych to taky už dělal jinak a snad i lépe. Už si nepamatuju, proč je tam MBA915 a ne 915A, jen tak matne tipuji, že asi jiné neměli Question



P1150401a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  264.65 kB
 Zobrazeno:  125 krát

P1150401a.JPG



P1150402a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  184.04 kB
 Zobrazeno:  118 krát

P1150402a.JPG



P1150403a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  202.32 kB
 Zobrazeno:  109 krát

P1150403a.JPG



P1150405a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  169.46 kB
 Zobrazeno:  98 krát

P1150405a.JPG



_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 12:14    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Dvě KF507 v roce 75, to ses praštil přes kapsu.
Dobrý hnízdo!

Crifodo: Nepraštil, já i brácha jsme dělali ve vyzkumákách, takže to nebyl vůbec problém Very Happy Jsou tam KF507 a 517.
Ani na materiál na DPS, dokonce v našem oddělení jsme měli svou tišťákarnu, jednu dobu jsem tam i pomáhal vyrábět, takže, když bylo klišé, plošňák byl snadno. Sice to byla primitivní a hlavně na jednostranné DPS, ale fungovalo to docela dobře. Dvoustranné se dělaly málo, ale dělaly. Emulze byla negativní a měli jsme na to použitý Vareg, na zemi byla vyšší nádobka, v ní emulze a z Varegu vedl provázek na desku a pomalu jí vytahoval nahoru, čímž byla tenká vrstva na desce. Pak už se to klasicky osvítilo z obou stran, jen vývojka byla jiná. Kvalita také závisela na dobrém sesazení obou klišé a na kvalitě klišé. Ty už byly většinou na filmové fólii. Takto to vydrželo asi do 1979, pak se již pořídil ADMAP na děrnou pásku. Umělo to jak kreslit, tak vyvrtat. To už zase bylo o něčem jiném, ale pořád dost jednoduché proti dnešku Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 10:54    Předmět: Citovat

Též se mi zachovaly některé výtvory z mládí, v té dřevěné skříňce bylo rádio, co vyšlo myslím v AR pod názvem Minirádio Hvězda, nebo tak nějak. Bylo na sluchátka a 1,5V tužkovku, já jsem ale chtěl poslouchat nahlas, tak jsem přidal komplementární koncový stupeň podle knížky Od krystalky k modelům s tranzistory. Rádio bylo už dávno rozebráno na součástky.
Jak už psali jiní, materiál na tišťáky byl tehdy těžce nedostatkový (cca rok 1983).
Používal jsem tehdy s oblibou různé tišťáky z výprodeje, určené k čemusi zcela jinému a nějak to tam za pomoci propojek nabastlil.
Až později jsem objevil v Tesle Eltos šedivou krabičku, ve které byl vložený kousek kuprextitu, tím dostalo moje bastlení zcela jiné grády.
Dále tu mám jeden z prvních mých radioamatérských počinů, stavebnicové ruské/litevské rádio Poisk. Dodnes hraje, ale už toho moc nenaladí.



P1170321.JPG
 Komentář:
 Velikost:  241.29 kB
 Zobrazeno:  109 krát

P1170321.JPG



P1170322.JPG
 Komentář:
 Velikost:  280.37 kB
 Zobrazeno:  97 krát

P1170322.JPG



P1170323.JPG
 Komentář:
 Velikost:  233.51 kB
 Zobrazeno:  101 krát

P1170323.JPG



P1170324.JPG
 Komentář:
 Velikost:  275.87 kB
 Zobrazeno:  148 krát

P1170324.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 11:47    Předmět: Citovat

To je asi první ruská stavebka, kde jsou jen Si tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2488
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 12:18    Předmět: Citovat

Osobne sa nemam cim pochvalit, co sa tyka prijimacov, ale mal by som na Vas, pamatnikov, jeden dotaz. Existovala v minulosti, stavebnica elektronkoveho (najlepsie asi superhetu) prijimaca, schopna ladit VKV/FM v stereo a HiFi kvalite? Uz nejaky ten rok zbieram kadejake napady, na stavbu takehoto prijimaca, ale z tych utrzkov zatial nie som schopny dat dokopy nieco co by to mohlo splnovat. Za kazde nakopnutie dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 13:08    Předmět: Citovat

Jenys napsal(a):
já i brácha jsme dělali ve vyzkumákách, takže to nebyl vůbec problém Very Happy

jo, to už signalizuje ten tantal a cermetový trimr, to nebyly věci které by se vyskytovaly na pultu pro usoplený školáky k bastlení. Sice jsem se taky ještě krátce před vojnou dostal na pracoviště, kde to bylo, ale nějak jsem tou dobou už neměl myšlenky na nějaké kutilství.
zdenoeddie: na 99.99999...% ne, to co popisuješ bylo v dobách elektronek dost velký organizační problém i pro velký, defacto monopolní výrobní podnik. nějaká stavebnice superhetu na VHF pro amatéry, nemyslitelné. Nenastavil by to, nepostavil by to aby to mělo parametry v mezích, vlastně elektronkový dekodér ani nebyl, až kočkopes TSD3A s tranzistory přes srážecí odpor. Hodně schopní amatéři-koncesionáři s tunou zkušeností, to je něco jinýho.
Už jenom ladicí triál na VKV, tehdy zázrak, nebo komplikovaná konstrukce s laděním jader v cívkách lankem.
Stavbou elektronkových tunerů se zabývá kniha Borovička: Přijímače a adaptory VKV, SNTL 1967 (adaptorem se tehdy nazýval tuner bez nf výkonových stupňů). Špičkový přijímač s umlčováním šumu, indikací vyladění atd. má 14 elektronek, většinou dvojitých triod, plus stereodekodér s dalšími. Ladicí kond je vyráběný, šest sekcí, délka 240 mm. Pochybuju že to tehdy postavilo víc než deset lidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 19:52    Předmět: Citovat

A já jsem zřejmě jeden z těch 10-ti, který zhruba v roce 1975 podle knihy Přijímače a adaptory pro VKV (SNTL 1967), tento tuner na obě pásma postavil. Jak je vidět tak i ten ladící triál byl vyroben amatérsky a pásma se přepínala přídavným kondenzátorem. Kupodivu to i fungovalo tehdy do těch 100MHz. Už si ale zas tak nepamatuju, neboť tuner přestože ho stále mám již 40 let nebyl v provozu. Na vstupu je tuším E88CC a v mezifrekvenci EF80. Jako dekodér tehdy dobře dostupný v bazarech TSD3A. Takže to fungovalo i ve stereu. Stavba byla motivovaná poslechem zahraničních stanic zejména německých a to pro nahrávání na magnetofon. Povedlo se nahrát zhruba 20 čtyřstopých pásů, i když později již s tranzistorovými superhety též amatérsky vyráběnými (mohu je sem postupně též dát). Takže ta kniha je asi jediné dobré vodítko v elektronkových přijímačích, pokud ovšem něco nebude v AR těch let (to jsem nezjišťoval). Pár fotek v příloze (víc mě to nevzalo). A tu značku neberte vážně.


1-čelní pohled.jpg
 Komentář:
 Velikost:  75.11 kB
 Zobrazeno:  152 krát

1-čelní pohled.jpg



2-horní pohled.jpg
 Komentář:
 Velikost:  152.16 kB
 Zobrazeno:  153 krát

2-horní pohled.jpg



4-ladící kondenzátor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  137.7 kB
 Zobrazeno:  182 krát

4-ladící kondenzátor.jpg



5-vstupní jednotka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  152.16 kB
 Zobrazeno:  133 krát

5-vstupní jednotka.jpg



8-vstupní díl,mezifrekvence,dekodér.jpg
 Komentář:
 Velikost:  144.34 kB
 Zobrazeno:  132 krát

8-vstupní díl,mezifrekvence,dekodér.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 20:09    Předmět: Citovat

To je unikát, klobouk dolů!
nádhera.

co se tak tehdy hrálo na Němcích? to by mě docela zajímalo. ty pásky taky pořád existujou?
někdy o rok později jsem dělal podle Klabala tuner s plošnými cívkami a mf s MAA661, což bylo zoufalství. Někde to zmizelo v propadlišti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 20:13    Předmět: Citovat

gratulace !!!
moc pěkný kousek, to muselo být hodně večerů práce !
. . . já jsem dělal stereo až podle nápadů pana Klabala . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17684
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 21:52    Předmět: Citovat

Jó Klabal, to byly jen nahodile fungující konstrukce. Nejlepší ovšem byly na ty jeho konstrukce chybný opravy oprav vždy o pár čísel později.
Jedinná konstrukce VKV z AR co mi opravdu velice dobře fungovala byl vstup, mezule, dekodér a stupnice od Jirky? Němce někdy rok 1978 nebo 1979. A ještě mnohem lepší na příjem Rakouska byl vstup Rourofón s čtyřma 30 cm dlouhejma rezonátorama v měděnejch trubkách a fetama řady Exxx.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 22:07    Předmět: Citovat

Já na rakušáky používal jen přeladěný Europhon doplněný o jeden MF stupeň a fungovalo to vcelku slušně. Původně byl mono, pak jsem si k němu dobastlil stereodekodér.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 19:17    Předmět: Citovat

Klabala s plošnýma cívkama jsem stavěl s kámošem. Chodily nějak oba, ale každý jinak a ani jeden pořádně.. Laughing To se mu prostě nepovedlo.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá září 28 2018, 20:15    Předmět: Citovat

Ještě jsem zapomněl na jeden projekt, započatý cca v roce 1986 a později několikrát upravovaný, tedy už ne z dětství, ale asi z nějakých 16-17-ti let, ačkoliv mám přístroj na nočním stolku a stále ho používám.
Holt pod svícnem je největší tma Smile .
Bylo to původně středovlnné rádio podle knížky Amatérské součástky a stavba tranzistorových přijímačů. Jakmile jsem objevil stavebnici FM přijímače s IO, původní přijímač šel hned ven, původní zůstal jen zesilovač s elektronkou ECL82 myslím...
Byla to moje první konstrukce s elektronkou a vzpomínám si, že byly docela problémy s zakmitáváním konce.

Šásko, včetně patice na elku, pochází z automatického kotle, asi to byla Destila, si myslím.



P1170330.JPG
 Komentář:
Retro rádio
 Velikost:  189.63 kB
 Zobrazeno:  113 krát

P1170330.JPG



P1170331.JPG
 Komentář:
Ze zadu
 Velikost:  166.46 kB
 Zobrazeno:  95 krát

P1170331.JPG



P1170335.JPG
 Komentář:
Zevnitř
 Velikost:  198.09 kB
 Zobrazeno:  121 krát

P1170335.JPG



P1170336.JPG
 Komentář:
Původní přijímač
 Velikost:  129.36 kB
 Zobrazeno:  127 krát

P1170336.JPG



P1170339.JPG
 Komentář:
Knížka
 Velikost:  163.31 kB
 Zobrazeno:  162 krát

P1170339.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 1.20 sekund