Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace teploty - Zkušenost s SSR

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RadekF



Založen: Feb 27, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 17:17    Předmět: Regulace teploty - Zkušenost s SSR Citovat

Dobrý den všem, chci vás poprosit o radu. Předně, už několik dní hledám na googlu a i zde na fóru jsem hledal. Získal jsem už spoustu užitečných informací ale automatizace a řízení není úplně moje parketa.
Řeším teď regulaci teploty v peci. Nyní to bude zkušební zapojení a zkušební provoz, proto chci cenu co možná nejnižší. Jedná se o pec, kde v každé ze tří komor jsou dvě topná tělesa 2x 2kW s možností provozu buďto jedna, druhá, nebo obě zároveň. Chci to řídit tímto PIDčkem http://pajtech.cz/ovlada-regulace-teploty-rkt-rex-c100-230v-ac-p-4683.html. Je levný a co jsem zjistil asi hojně používaný. Spíš mi ale jde o SSR, kterýma to chci spínat. Napadlo mě 2x 3f SSR, samozřejmě spínání v nule. Například něco jako toto: https://www.aliexpress.com/item/40A-DC-control-AC-three-phase-Solid-state-relay-SSR/32251619544.html?spm=2114.search0104.6.1.224c7fae2fsCoq&s=p. Jaký názor máte na SSRka z Číny? Máte nějaká ověřená, ozkoušená? Jaké levné SSR zvolit? (Vím, ideálně žádné takhle levné) Popřípadě z jakého e-shopu? Vím, že za cenu cca 300Kč (což chci teď v prvním kroku), žádnou parádu čekat nemůžu ale nechi, aby to shořelo po 2 dnech provozu (s aktivním chladičem počítám). Jakou cestou se vydat? 2x 3f SSR nebo 4x 1f SSR? Nevím jestli výstup toho PIDčka utáhne všechny ty SSRka, takže asi budu muset použít jedno pomocný SSRko. Pak by asi bylo lepší ta hlavní relé použít verze AC - AC a spínat to přímo sítovým napětím přes to jedno pomocné... Nebo je to hovadina? Nebo existuje nějaká jednoduchá možnost jak stáhnout ovládací odběr těch SSR, abych to uživil pouze z regulátoru? A poslední věc. Chci zachovat možnost spínání těles nezávisle na sobe pomocí původních spínačů. To znamená, že dojde k situaci, že jedno z SSR bude regulátorem ovládáno ale nebude pod 3f proudem. Může to těmto SSRkám škodit?
Vím je to spousta otázek, možná hloupých ale potřebuji nějakej stručnej informativní kopanec abych se ze všech možných variant rozhodl pro tu co možná nejsprávnější v rámci mých nápadů.
Mnohokrát děkuji a fajn den všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4036

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 17:22    Předmět: Citovat

Pokud jde o zkušební zapojení k ověření funkce, pak se nevyplatí šetřit, aby sis do toho nezanesl nějaké další problémy. Alternativní levnější součástky lze hledat až do perfektně odzkoušeného zapojení.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekF



Založen: Feb 27, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 17:51    Předmět: Citovat

No jo no. Já vím. Jenomže ona cena za součástky až tak úplně nezáleží na mě. No a potom, je to průmyslová pec původně fungující s mechanickými termostaty. Jen nahradím termostat regulátorem a spínacím prvkem. Nic víc, žádná vlastní konstrukce. Úplně se mi nechce koupit regulátor za 5 000 a SSRka jedno po 2500 a zjistit, že je to zbytečný Sad
Pokud bude někdo ochotný mi pomoct, prosím zkuste na to koukat jak jsem psal. Co možná nejlevněji. Jsou mi jasná rizika. Jde mi o vaše zkušenosti právě s levnýma součástkama. Proto se ptám jinak bych koupil to první co bych u Čínana našel a pak nápady na nejlepší konstrukci toho celého. Děkuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 18:05    Předmět: Citovat

uz som to tu raz niekde pisal, niekoho z vedenia udrzby napadlo setrit na SSR, kupili nejake lacaky ktore potom nasledne odchadzali jeden za druhym a niektore stihli so sebou zobrat riadiacu kartu (nechapem potom to opticke oddelenie) - a sme usetrili
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá březen 16 2018, 7:41    Předmět: Citovat

Někde jsem potkal pitvu pár takových SSR z číny. Bohužel v 20A SSR byl 10A triak a podobně. Takže ano, ale neočekávat od toho štítkové hodnoty a nebo otevřít a přesvědčit se, co je uvnitř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jogi24



Založen: Mar 12, 2009
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá březen 16 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Ak mas zaujem, mam doma par pozitych regulatorov a par triakov , z nerealizovaneho projektu riadenia ohrevu elektro kotla.
Regulatory KS50, pouzite, trochu od nateru, ale plne funkcne, mozne pripojenie PT100, FeCuNi typ K, mozna kontrola prudu cez prudove trafo(nemam k dispozicii) Triaky od cca 25A 400V, do 50A 400V.
Cenu na dohodu, podla objemu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekF



Založen: Feb 27, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá březen 16 2018, 23:08    Předmět: Citovat

_luky_ napsal(a):
Někde jsem potkal pitvu pár takových SSR z číny. Bohužel v 20A SSR byl 10A triak a podobně. Takže ano, ale neočekávat od toho štítkové hodnoty a nebo otevřít a přesvědčit se, co je uvnitř.


Ano, také jsem při své cestě za poznáním narazil na pár zajímavých příspěvků o rozborce SSRek a to i těch po zahoření Smile Myslím, že něco jsem viděl i zde, někde na fóru. Že produktům z Číny většinou nelze moc věřit, jsem se už párkrát přesvědčil. Ale SSR to je pro mě teď nové bádání. Každopádně, jak jsem psal, potřebuju spínat 3f 2 kW těleso resp. dvě samostatná tělesa. Takže pokud jsem počítal správně, 25A SSR by mělo bohatě stačit ale vzhledem k Číně a přesně jak píšeš o štítkové hodnotě, raději jdu do naddimenzované hodnoty a to 40A. Jistota je kulomet Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekF



Založen: Feb 27, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá březen 16 2018, 23:28    Předmět: Citovat

jogi24 napsal(a):
Ak mas zaujem, mam doma par pozitych regulatorov a par triakov , z nerealizovaneho projektu riadenia ohrevu elektro kotla.
Regulatory KS50, pouzite, trochu od nateru, ale plne funkcne, mozne pripojenie PT100, FeCuNi typ K, mozna kontrola prudu cez prudove trafo(nemam k dispozicii) Triaky od cca 25A 400V, do 50A 400V.
Cenu na dohodu, podla objemu


To zní jako velice zajímavá nabídka. Záleží na ceně, jakou by jsi měl představu... Jak jsem psal, potřebuji řídit dvě 3f tělesa, takže regulátor a buďto dvě 3f SSR nebo 4 1f SSR. Asi bych byl rád za trochu vyšší proudovou hodnotu těch SSR. Jak jsem psal v předchozím příspěvku ale nevím co máš za značku. Jestli origo SSR, nebo noname. Ta KS50tka vypadá dobře. Teplota v peci bude cca do 400°C takže sonda typu K by měla byt ok. Každopádně z mojí strany zájem je a pokud máš zájem i ty, napiš mi prosím sem, od zpráv nebo na email: radek.250@seznam.cz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: so březen 17 2018, 10:31    Předmět: Citovat

Máš SZ. zouzel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17724
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 17 2018, 11:09    Předmět: Citovat

Já mám zkušenost s použitím třífázových SSR 50A od Grisingera 15 ks řídilo sušící linku na formy. Skrz každej teklo 26A v každý fázi. Byly namontovaný na origo hliníkových chladičích od výrobce SSR. Byly to vějíře téměř stejný jako používalo ČKD na diody do svářeček a podobných mašin. Styková plocha podmazaná teplovodivkou.
Ač skrz SSR tekla polovina proudu, na který jsou deklarovaný, po 15 minutách měly SSr skoro 85‡Pod každej chladič se musel přidat ventilátor, bez něho se teplota SSR ustálila až na 110. S ventilátorama to drželo kolem 55 st. Na všecky chladiče se nalepily pro sichr teplotní spínače na 95‡které zahlásily přehřátí a pokud se to objevilo na více kusech, linka šla do poruchy. Tohle se stalo jen když se zacpalo a nebo odešlo chlazení v dveřích rozvaděče.
Ovládání SSR bylo z DC 24V a byly 3 v sérii, spínání relátkem, protože SSR někdy bouchnou a zkarbonizují natolik, že vznikne svod spínanýho napětí do řízení. Někde mám pár fotek vybuchlých SSR.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
clema



Založen: Mar 20, 2018
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: út březen 20 2018, 17:22    Předmět: Citovat

RadekF: Silně nedoporučuji kupovat ten "PID" regulátor teploty Rex, je z číny, kde jej vyrábějí pod různými názvy a obaly. Na ebay se dá koupit originál Omron PID, které jsou stejně i z naší ofico distribuce prodávány z číny, v japonsku už se dávno nic nevyrábí. Samozřejmě si je třeba velmi pečlivě na ebay zkontrolovat a porovnat fotky prodávaného Omronu, rádi prodávají méně kvalitní napodobeniny tvářící se jako Omron s pajšlem Rex atd. Srovnej si Omrony s ofico české distribuce s fotkami z Ebay. Já kupuji PID Omron a ebay a často se mi stává, že pošlou plagiát s nápisem Omron, ale to jde snadno vyreklamovat a vrátit peníze, bez odesílání zpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekF



Založen: Feb 27, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2018, 21:24    Předmět: Citovat

Celeron: Děkuji za užitečné informace a podělení se o vlastní zkušenosti. Každá rada a připomínka je pro mě důležitá.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekF



Založen: Feb 27, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2018, 21:27    Předmět: Citovat

Clema: Super připomínky a informace. Velice cenné pro mě. Moc děkuju za tyto informace. To je tak nějak to co jsem potřeboval a chtěl vědět. Někdo se zkušeností.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund