Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Android - výpočet % baterie

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 17:35    Předmět: Android - výpočet % baterie Citovat

Nejednou jsem se setkal s tím, že i přesto, že mobily uměj měřit napětí baterie, úroveň nabití baterie si cucaj z prstu.
Poškodilo se mi u mobilu USB, jenže je to uvnitř vyřešený tak debilně, že ten konektor nemám šanci vyměnit. Stejně je rozkřápanej, ale tak ho nechám dosloužit, pak si koupím jinej.
Z baterie, která už je taky polomrtvá, jsem vyvedl 2 dráty na nabíjení, nabíjím zdrojem 3.9V s proudovým omezením 1A. Funguje to. Ale co nefunguje, je právě měření úrovně nabití - při nabíjení, kdy na baterii napětí stoupá a senzorika mobilu to vidí, i přesto se podle mobilu baterie vybíjí "podle plánu", se zátěží rychlejc, takže tam asi bude snímání proudu.

Proč je to ale vymyšlený tak debilně, když údaje o napětí jsou kdykoliv k dispozici?!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 18:41    Předmět: Citovat

je použitý " Coulomb Counter (Battery Fuel Gauge) " prostě měří kolik elektronů proteklo do baterky. Tahle metoda je o dost přesnější u Li-ion/ Li-pol, LIFEPO4 atd.. všechny zmíněné typy článků mají skoro rovnou charakteristiku.
Napětí u Li.. článků nepodává příliš informace o jejich úrovni vybití. Při vybíjení může napětí i mírně růst !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 18:46    Předmět: Citovat

U starých mobilů Alcatel se dokonce dalo trochu "podvádět", když mobil neukazoval dostatečné napětí, stačilo vypnout, vyjmout baterku, za pár vteřin vložit, zapnout a ono se to tvářilo, že je tam skoro polovina kapacity... Zpravidla ale jen do prvního hovoru Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 18:52    Předmět: Citovat

Jenže to nepočítá se ztrátou kapacity baterie (přesněji řečeno článku). Teď mi sice procenta klesaj rychlostí podle zátěže, avšak při 30% to skočí na 15%, a pak co 5s, to jeden procentní bod dolů. Naštěstí to teď zůstává dlouhodobě viset na 1% a nevypne.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33754
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 18:56    Předmět: Citovat

Vypinanie riesi asi len HW pri poklese napatia pod kriticku hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 19:07    Předmět: Citovat

Ten Coulombuv počítač by se měl časem sám zkalibrovat.
Pokud se jedná o nějaký modernější, je schopný:
Pamatovat si poslední maximální kapacitu
Kompenzovat měření v závislosti na vnitřním odporu článku
Odhadovat na základě počtu cyklů a teploty životnost článku
.. a dalších asi 200 parametrů
(pokud by byl zájem mohu ukázat jak moderní coulombovy počítače a obvody typu BQ pracují, mám k nim přímo i programátor a prostředí)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33754
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 19:11    Předmět: Citovat

Ked mu ale "za chrbtom" nabijas bateriu (ako v tomto pripade), tak nemoze fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 19:15    Předmět: Citovat

to ne no, akorát bude zmatenej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 19:16    Předmět: Citovat

Jenže vono to nefungovalo ani předtím, o to jde. To vypadalo spíš, jako by to bylo řízený jen ňákým časovačem a jen při nízkým napětí se to probralo ze sna.
Měl jsem tam aplikaci, co procenta počítala z napětí. Trochu to zpočátku skákalo, ale dalo se tomu věřit. Tady by se mohli vrátit ke třem čárkám a houno by se stalo.

Ta autokalibrace je řízená systémem, nebo funguje nezávisle na něm?

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 21:49    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
(pokud by byl zájem mohu ukázat jak moderní coulombovy počítače a obvody typu BQ pracují, mám k nim přímo i programátor a prostředí)

Z mé strany by určitě byl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
davemh



Založen: Jul 02, 2016
Příspěvky: 347
Bydliště: Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 22:32    Předmět: Citovat

Přihodím svůj výkřik do tmy.
Dva roky stará baterka s udanou kapacitou 2100mAh, do které jsem podle usb metru dostal pouze kolem 1200mAh, mě donutila koupit novou. Stará měla konečné napětí 4.4V (je to na ní napsaný a potvrzuje to i soft), nová 2400mAh se nabíjí jen do 4.2V jako tradiční Li-ion, dostanu do ní stejných 1200mAh a procenta nevylezou přes 93-94%. Je to záležitost firmwaru - kalibrace a nebo mám smůlu a koupil jsem fejk?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 0:08    Předmět: Citovat

Hele, když už jsme u těch baterií - předchozí mobil mi stačil, byl to dvoujádrovej ťamťunk s electropunkovou modifikací (prostě mu u baterie klesala kapacita a vydržel sotva mou pracovní dobu v pohotovostním režimu; mimochodem, taky tam byl jeden SW bug, kterej baterii značně vysával). Tak si říkám, vyhodím zadní dekl, kterej byl stejně poškrábanej, paralelně ke stávající baterii nalepím ještě jednu ze staršího ťamťunga, jen o něco menší. I bůh (= já) řekl, že je to dobrý. Výdrž vzrostla, baterie se netloukly. A tak jsem vzal ještě starší, menší, nikoliv ale ze smártfounu, ale obyč mobilu, taky z ťamťunka. A tak měl můj mobil pyramidoidní prdel, ale vydržel nabitej skoro dva dny.
Jenže předloni kolem Silvestra mi v práci vypadl z kapsy, byl jsem tak utahanej, že jsem si toho nevšimnul. Spadl mi před kolo pětitunový ještěrky a já ho přejel. Jak jsem ho našel, bylo prasklý sklo a dost hřál, vyndal jsem trojbaterii, SIMku a paměťovku, uviděl, že ho můžu maximálně tak ekologicky zlikvidovat, tak jsem si na něm párkrát zagumoval, dokud se nerozložil na jednotlivý vrstvy. SIMka nepřežila, ale paměťovka jo, trojbaterii jsem měl odloženou v šufleti.
Loni jsem dostal darem od jednoho týpka - radioamatéra, co bydlí ve vedlejší vesnici a co je mimochodem mezi náma, byť jen pasivně, takovej ošklivej bluetooth reprák 2x3W. Zvučel ale celkem dobře, tak jsem ho docela často používal. Jenže jeho lithiová baterie trpěla samovybíjením, takže furt jsem to musel mít píchnutý na nabíječce. No a právě dneska, když jsem do toho ve sklepě pouštěl muziku z mobilu, najednou lupnul a LEDky v něm zhasly. Vezmu to do ruky a koukám, že ta lithiovka hřeje jak teplý prase, při vší snaze na ní bylo 0.5V. Co teď? Odštípnul jsem ji, začalo to hrát, ale spolu s otravným bzučením a pískotem. Tak si říkám, není co ztratit, zkusím přejetou trojbaterii.
Pájím, pájím, nevšiml jsem si, že je vypínač v poloze zapnuto, no a sotva přiložím druhej drát k baterii, z repráku se ozve angličtina Made in China: "Z blučus dyvájs is rídy ču pér… … D blučus dyvájs es konektyd ah sexesfly". Rok jsem ji měl v šufleti!
Teď už je po pár hodinách konečně nabitá, je studená a vypadá to, že pár hodin hraní vydrží Very Happy. Jen musím trochu upravit budku, aby se tam pořádnějc vešla.

P. S.: Teď jsem zjistil, že když do telefónu píchnu nabíječku (ono to jde, ale musí se konektor nepohodlně držet) a přitom mám připojenou přímou nabíječku, už se napětí baterie víceméně bere v potaz. Protože z 52% se na 100% nabila za 3 minuty Very Happy

P. P. S.: Tak s tou trojbaterií to vydrželo bejt zapnutý 2 dny v kuse, z toho 2/3 toho času to hrálo.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund