Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Do kterého rádia se pustit pro začátek?
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 13:23    Předmět: Do kterého rádia se pustit pro začátek? Citovat

Zdravím, chtěl bych si zrenovovat jedno z mých historických rádií, ale jelikož to bude první renovace, potřeboval bych poradit, které vybrat jako nejvhodnější.
Musím podotknout, že funkce elektronkových přístrojů je mi známa, stavěl jsem elkový zesilovač, vkv přijímač a různé indikátory s mag. okem - aby mi někdo neradil ve stylu "nejdřív si přečti základy, uvnitř to kope" a podobné blbosti.
Spíš si nevím rady s mechanickými problémy jako jsou špatné přepínače a nesehnatelné potenciometry.
Taky pohled pod chassis na změť drátových spojů a součástek křížem krážem mezi nimi ve mě vzbuzuje poněkud depresivní nálady Smile

Jde mi tu o zachování historické hodnoty, co čím lze nahradit a nic nepokazit.
Mám tu gramorádio Akord A-104, rádio Tesla 536A Teslaton, gramorádio Opereta 1021A, rádio Minerva 406 a rádio Stradivari 11E.
Částečně fungují všechny až na ten Stradivari, který je částečně rozebrán.
Neláká mě vůbec ta Opereta, jelikož je jich plno a vůbec je to konstrukční paskvil, nejraději mám naopak Minervu, ale tu bych právě nerad pokazil.

Co se týče mé vybavenosti měřícími přístroji, tak vlastním starší jednokanálový osciloskop, dip-metr, L-C metr a běžný multimetr.
Díky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 13:47    Předmět: Citovat

To je dost subjektivní záležitost. Asi bych se pustil do Akordu nebo do Teslatonu. V Akordu je slušný přijímač, který ale obsahuje nekvalitní svitkové kondenzátory zastříknuté v pouzdru z hmoty připomínající bakelit. Ve sbírce mám přijímač Elprom s podobným šasi, kde měla většina těchto kondenzátorů svod. Jinak se přijímač podařil, má dobrou citlivost a slušný přednes. Kromě typu M2 mají u nás dostupné bulharské přijímače prakticky stejné šasi, liší se od sebe jen absencí feritové antény, rozmístěním otočných knoflíků, tónovými clonami a počtem reproduktorů. Teslaton nemám, nicméně je to poměrně běžný přijímač, na který se dají sehnat díly z dostupných vraků. Minervu neznám a Stradivari je pro začátek docela složitý přijímač. Operetu jsem měl a raději ji použil jako zdroj ND, podle mě patří mezi nejméně vyvedené produkty Tesly Bratislava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 13:56    Předmět: Citovat

Začal bych tou Operetou.
Vychází ze základu řady 323A, tedy malých, jednoduchých a úsporně řešených přijímačů s pár kombinovanými elektronkami.
Na "vyučení" jak stvořená, moc se toho tam pokazit nedá.
Je na DPS, která je sice cuprexcartová, ale opravdu opatrné, krátké pájení ještě snese. Jsou v ní většinou už součástky, ještě dneska poměrně dobře sehnatelné /či nahraditelné velmi podobnými/ a pokud nebudeš rejpat do cívek a mezifrekvencí, mohlo by se se slušnou pravděpodobností povést ji rozchodit.
Toho Stradivariho bych si nechal až na úplnej konec, až úspěšně rozchodíš ten 536A. Kterékoli Stradivari je velká, složitá mašina se spoustou specifických /a hlavně cizozemských/ součástek, které se nesnadno nahrazují či shánějí a v neposlední řadě - k prakticky žádnému modelu Stradivari není k dispozici kompletní servisní manuál v češtině.
Od Operety i Teslatonu máme kompletní servisní sešity přímo od výrobce, to je při restaurování/opravách neocenitelná pomůcka.
Stradivari se většinou dělají s citem, vyplývajícím z předchozích zkušeností, které Ty zřejmě ještě nemáš, nebo aspoň ne tolik.
Navíc to Stradivari, jak píšeš, není úplně kompletní, resp. rozjebané a bude dost velkej kumšt všecko posadit na správný místo tak, aby nikde nic nehořelo a fungovalo to. Ono jen schéma mnohdy nestačí.
Schémata tří modelů Stradivari jsou též k dispozici a do zrovna téhle mám čirou náhodou i síťák, výstupák a kompletní elektronkový osazení /zdědil jsem to a ještě to nepotřeboval/.
Tak hurá stáhnout SM na Operetu a s chutí do toho.
Tady poradíme, co budeme vědět a umět. Někteří, vč. mě, mohou dodat i kompletní šasi přijímače, ze kterého by se daly těžit chybějící či vysloveně vadné díly. Jednu Operetu tady totiž mám - nějakej obrazek_cenzura po její skříni bacil pantokem, takže je po skříni, ale vnitřek zůstal nepoškozen včetně gramošasi HC641.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 14:25    Předmět: Citovat

Svite, s tou Resprom A-104 nesouhlas.
Rádio je jen průměrný a k tomu ten skutečnej svitkovej, doslovnej hnůj, co je třeba prakticky všechen vyměnit. Včetně elytů, co silně připomínají konstrukcí a pouzdřením ty ruský.
Jednu A-104 jsem "rekonstruoval" poté, co právě na svody svitků úplně zdechla a majitel si zároveň s opravou přál do ní vestavět "lepší gramec".
Byla opravdu velice pěkná, mahagon a téměř klavírový lak, celkem právem ji považoval za "kus pěknýho nábytku".
Po této stránce teda jo, ale jinak...
Oni ti Bulhaři nikdy neuměli udělat nic kloudnýho a já stejně nikdy nepochopil, proč se tohle k nám vůbec vozilo, když Bratislava uměla udělat vždycky lepší. Možná to bylo za nějakej dumping, nebo na vylepšení obchodní bilance v rámci RVHP s Bulharskem, ale opravdu to stálo za jedno velké hovno.
No - tři dny docela pilný práce s rádiem na stole a kýblem nového matrošu vedle. Skončilo to pak ještě "dřevařskými" úpravami pro šasi HC14.20 s krystalovkou.
Povedlo se to rozchodit opravdu dobře, to zase jo. Výstupák pro EL84 to má docela velký, má pět sekcí a dokonce ani ten šp elipťák s difuzérem nebyl úplně nahovno - i když taková ARE667 na jeho místě umí hrát líp a hlasitěji, páč je nejmíň o 2dB citlivější.
Pán k tomu měl udělanou ve stejném designu přídavnou bednu, právě s ARE667+ARV261, ve stejný výšce jako celý rádio, ale širokou jen asi 30cm. Oboje současně to s VK4204 hrálo opravdu velmi pěkně, dokonce ani na AM rozsazích. Selektivita na AM nic moc, dost rozlezlý a FM nekomentuju, to vyloženě chtělo přes symetrák signál z STA, jinak to na FM krom zvuku místního 1. programu skoro ani neštěklo.
Tož tak. Kdyby něco, mám do té A-104 síťák a myslím i výstupák, jednu pomlácenou jsem rozebíral.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 14:44    Předmět: Citovat

Někde v hlubinách mojí šílené "knihovny" odpočívají takový tlustý, nejmíň 100-listový linkovaný sešity s tlustýma deskama, kde mám všecky tyhle staré anabáze zapsané.
Poradil mi to někdy ve 14-15 můj strejda, mimořádně schopný radiomechanik. Řekl "kup si tlustý linkovaný sešit s pevnýma deskama, pro každý aparát si nech dva-tři listy a všecko si piš. Hlava je na hovno a zapomíná".
Do jistý míry měl pravdu. Sice jsem se k těm starým věcem už potom zdaleka tolik nevracel, přednost měly tranzistory, zesilovače a repráky Very Happy, ale když bylo potřeba, všecko se tam našlo. Někdy i založený schéma z návodu třeba, nebo něco extra vykresleného, úpravy na jiný lampy atd.
Vypadalo to vždycky tak, že na stole bylo kromě aparátu, letovačky, cínu, kalafuny, Avometu, pár dalších měřáků a hromad součástek právě i rozevřený tenhle sešit. S obyč tužkou na prodloužené zakládací šňůrce listů a kdejakou pitomost, co jsem objevil špatnou, jsem zapsal.
Ty sešity budou myslím celkem čtyři a mám je asi někde na čestném místě vedle Kottků, Hodinára a podobných Very Happy
Mmch - schéma té A-104 bylo v Hodinárovi, nebo kde? Ta průvodní v návodu byla určitě taková skoro A3 novinovýho charakteru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:01    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:11    Předmět: Citovat

Je potřeba ctěné Radiomuseum poprosit a oni možná pošlou, nebo se to nějak dá vochcat a stáhnout?
Jestli tam máš reg, tak to stáhni a majiteli A-104 pošli, ne?
Takovejhle odkaz je i mně na Ignorant ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:15    Předmět: Citovat

Klikneš na schéma, vyplníš emailovou adresu a schéma dojde. I bez registrace. Limit je 3 stažení/den a 10 stažení/měsíc. Jinak jsem psal, že mám rádio Elprom, gramorádio Akord ne.

Naposledy upravil elektrosvit dne so leden 13 2018, 16:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:16    Předmět: Citovat

Jsou to 2 listy, jde to běžně a bez problému stáhnout. Zadat jméno, příjmení, meilovku, odsouhlasit, že nejsem robot a je to! Dvě stažení co by dup! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:18    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Je potřeba ctěné Radiomuseum poprosit a oni možná pošlou, nebo se to nějak dá vochcat a stáhnout?
Jestli tam máš reg, tak to stáhni a majiteli A-104 pošli, ne?
Takovejhle odkaz je i mně na Ignorant ...


KLÍDEK!!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:22    Předmět: Citovat

No já se ptal hlavně proto, že mi tam vodtud ještě vůbec nic a nikdy nepřišlo. Naposled jsem potřeboval ten MusicBoy 175 a zdejší kluci ho splašili asi na táni či kde.
Dám na Vaše rady a ještě to zkusím, potřebuju něco jiného.
Díkes, jsem v klidu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 18:08    Předmět: Citovat

to jade:

Kolegové ti radí správně, začni nejprve s tou Operetou, ovšem k té základní řadě přístrojů, co vlastníš, si pořiď ještě nějaký generátor - vysokofrekvenční (nejlépe AM i FM) i nízkofrekvenční, abys to měl čím propísknout. Počítej s tím, že mezifrekvence budou totálně chcíplé a vstup rozladěný: AM se ti asi podaří rozchodit, horší to bude s VKV. Úsporné zapojení, jeden MF stupeň chybí, navíc teď změna pásma na CCIR. Na VKV tahle rádia chodila vždy velmi mizerně.

Dobré je též mít po ruce náhradní sadu vyzkoušených elektronek, protože jinak budeš v případě mizerné funkce tápat. Může být způsobena kumulací vyčerpaných elektronek.

Gramorádio A-104 se začalo dovážet někdy v roce 1973, možná ještě později, ale každopádně v době, kdy už i u nás spotřební elektroniku ovládly tranzistory. Již tenkrát jsme se na něj dívali jak na dinosaura s podivem, jak mohl někdo schválit dovoz tak archaického přístroje. Šlo pravděpodobně o nějakou nucenou kooperaci v rámci RVHP. Reprák, gramošasi a síťová šňůra byly čs. výroby. Funkce zase ale tak špatná nebyla, rozhodně lepší než podobných výrobků z Tesly Bratislava. Přesto bylo toto gramorádio téměř neprodejné, vždyť jeho počáteční cena činila 4000 Kčs. Později byla cena snižována a snižována, až se zastavila někde na 1500 korunách. Přesto gramorádio jako ležák bylo k vidění ve všech prodejnách Elektro i ve vesnických jednoťáckých prodejnách průmyslového zboží snad až někdy do roku 1978.

Schema toho přístroje, pokud vím, nikde u nás uveřejněno nebylo, ale přikládalo se k návodu výrobku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 18:45    Předmět: Citovat

Pokud do mefek a vstupních cívek nikdo záměrně nehrabal, bývají v téhle "trojkové" řadě v pořádku, bude stačit je opravdu jen jemně doladit, pokud vůbec.
Z elektronek bude stačit vyměnit za opravdu zdravé kusy ECH81 /bývá slabá oscilátorová trioda/ a EBF89 /malej zisk mefky/, často i hluchou ECL86 a úplně slepý EM84.
Základ ale je, vzít původní flašky do kapsy a zanést je někam změřit. Taková ECL86 je i s 50% emise schopná normálně hrát a dávat rozumnej výkon.
Do FM bloku dávali nejčastěji ECC85 RFT a ty bývají taky docela zdravé - hlavně proto, že dřív tyhle rádia na FM nikdo neposlouchal.
Malá citlivost v kombinaci s náhražkovými anténami a malými dosahy FM vysílačů měly za následek, že se převážně poslouchalo na DV/SV, nebo gramec.
Budou tam ale úplně jiný starosti, co bude třeba řešit. Nepochybně všecky hovna, možná selén, hlavní elyt, potenciometry, humus v ladičáku...
Jenom důkladný vyčištění desky, co se neobejde bez demontáže některých komponentů, je pěkná fuška - jestli to teda má k něčemu vypadat.
Já měl v parádě kus, co měl elipťák buď ruský, nebo bulharský - s azbukou a žlutě zinkovaným košem. Nehrál úplně blbě, ale naše ARE667, jak už jsem napsal, byla o koňskou délku lepší - možná proto je tam pak dávali. Původní gramošasi bylo naše, šedivé, s tmavě šedou plastovou přenoskou a s vložkou VK311, asi něco jako HC10-11, už se přesně nepamatuju.

Ale máš kluku pravdu, s tím ležákem - i tady u nás, v obyčejný Elektře /DP/ na malým městě to stálo v koutě vedle ledniček snad tři roky, no prostě furt Very Happy a potichu hrálo rádio jako podkres na prodejnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 19:21    Předmět: Citovat

Až na to, že přijímač 323A a všechny jeho deriváty elektronku ECH81 neobsahují. Měl jsem Sonátu 1016A, Operetu, a Nabucco. Všechny tyto "zázraky" se vyznačovaly nízkou citlivostí- na SV hrál akorát Dobrochov, u typů s DV jen Topolná, jinak nic. Na VKV s konvertorem šly, ale všechny dost šuměly. U každého jsem musel propájet několik studeňáků. K některým dílům se dá jen těžko dostat. Jediné, co slušně fungovalo, byla nf. část při reprodukci z gramofonu. Nechal jsem si už jen Nabucco kvůli dobrému stavu skříňky, zbylé jmenované jsem rozebral.

K těm Bulharům: Ano, byli ve své době značně zastaralí, ale oproti bratislavským výrobkům daleko lepší. Zvlášť na KV se díky lupě dá dobře poslouchat a ladit. Gramorádia byla dvě: Akord A101 s gramošasi HC646 vedle přijímače a Akord A104 s HC07 nad přijímačem. Podle mě šasi těchto přijímačů vycházelo z nějakého západního přístroje a vyrábělo se licenčně, nebo to byl pajc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 19:40    Předmět: Citovat

Taky bych 323A a ekvivalenty začátečníkovi nedoporučil. Lehko by se mohlo stát, že by po obvyklé renovaci rádio nefungovalo, s těmito zázraky mají problém i zkušení opraváři. Ten Akord bude ideální, bude stačit vyměnit svitky a bude to krásně hrát. Opravdu to není špatné rádio a nesouhlasím s tím, že Bratislava dělala lepší rádia. Stejně stará elektronková bratislavská rádia jsou podstatně horší a hlavně bývají skoro vždy špatně sladěná už z výroby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Další
Strana 1 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund