Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak jste se naučili elektroniku?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 19:40    Předmět: Citovat

Výborně. První informace, kterých se můžeme chytit. Studoval jsi na SPŠ, tam jsi přičichl k praxi, teď jsi na FEL ČVUT, asi v prvním ročníku. Teď je to tam asi jinak než když jsem studoval já. První ročníky jsou bakalářské, tak se snaží do studentů co přišli z gymplů vtlouct znalosti průmyslováků (aspoň k tomu jsem dospěl, když jsem se koukal přes rameno synovi co se tam pokoušel studovat než to tam zabalil). My jsme první dva ročníky měli hlavně moc matematiky a fyziky, odborné předměty byly až ve vyšších ročnících.
Tak se hlavně snaž na škole udržet. Jako absolvent VŠ by ses měl věnovat hlavně vymýšlení a teorii, zapojování bys měl nechat lidem na dílně. Na rozdíl od nás budeš moci používat počítačové programy třeba k navrhování tišťáků, my jsme je museli navrhovat ručně. A diplomku jsem psal na stroji případně mnozí ručně a dali to přepsat nějaké písařce.
A jak jsem ti radil, snaž se zapojit do nějakých školních akcí kde se dostaneš k informacím co se v normální výuce nedozvíš.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 19:44    Předmět: Citovat

A dostanes sa tam aj k osciloskopu, ked ho budes potrebovat. Mnoho veci sa da urobit aj bez neho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 20:00    Předmět: Citovat

Nejsem v Praze Smile. Jinde, ale to přeci není tak důležité. Prostě obor Elektrotechnika
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 20:09    Předmět: Citovat

Petrbow, co začal toto vlákno chybí pochopení faktu, že v elektronice se bude učit celý život./Někdy to bude i drahé--když je člověk nešika/ Já pamatuji elektronky,tranzistory,integrované obvody,obvody vysoké integrace.Nic z toho neznám ze školy jsem silnoproudař.Přesto jsem pracoval na sálových počítačích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Takže Plzeň, smůla...

Peníze nejsou všechno. Spoustu vybavení můžeš získat tak, že si seženeš a opravíš nějaký nefunkční kus.
Já osobně používám převážně lacinější vybavení, přestože už léta vydělávám.

Jedna z nejcennějších věcí, co ti může Univerzita dát, jsou kontakty s lidmi, pokud možno těmi nejlepšími.
A nemusí to být jen ti z tvého ročníku, ale i z ostaních ročníků, vyučující, lidé z oboru z firem, atd.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 20:32    Předmět: Citovat

Není to Plzeň. Kontaktům rozumím a budu se jich držet. Jsem plně připraven učit se celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 20:46    Předmět: Citovat

I v Brně se dá uživit. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 21:00    Předmět: Citovat

Ne Brno Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 21:01    Předmět: Citovat

Měl sem to podobně jako Ty. Na všechny věci sem si musel vydělat sám - a tak to začalo už na střední stavbou nějakého toho zdroje. Se zatnutím zubů koupil první mikropájku a na narozeniny si přál měřák.
Pak už každý rok na brigádu do opravny místo válení u vody - měl sem štěstí na lidi kolem sebe a možná vyvíjená snaha byla důvodem, proč sem v té opravně mohl strávit každé prázdniny na výšce (v podstatě 4 měsíce). Tohle byla škola, která mi dala velmi mnoho a nebýt této etapy, nevěděl bych ani po absolvování VUT skoro nic. Zpětně se dívám na elaboráty, které sem tam zpracoval a musím říct, že ve většině případů TO MĚLO TECHNICKÝ SMYSL. Vyučující typu prof Nováček, Svačina, Říčný, z mladších Kolka, Prokeš... to byly mimo teorie navíc praktici, kteří fakt uměli. Od těch se dá učit.
Nikde není škola, kde by Tě elektroniku naučili - oni ti jen pomohou, učit se musíš sám (i ze svých chyb). Kolik věcí mi shořelo, než sem se dobral chyby, nebo našel odpověď v teorii proč. Ale tímto si každý musí projít, popravdě neznám nikoho, kdo by byl dobrým technikem (vývojářem) jen na základě teorie, pokud to není fyzik, matematik nebo čistý signálář.
Kterou část VUT studuješ a ve kterém jsi ročníku? Měl sem kolem sebe lidi z průmky i z gymplu. Obojí měli v něčem předstih. Já ze zemědělky byl terčem vtípků, než pochopili, že i na zemědělce se může učit elektronika a další píle dává slušný výseldek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 21:13    Předmět: Citovat

Tak snad kdyby student bez okolků prozradil město, třeba by se nějaký soukmenovec našel. V mém JČ je terciální vzdělání v elektru v PI, možná v ČB. Další známé školy tu zazněly a jinak netuším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 22:10    Předmět: Citovat

Je na stejné síti, jako Konosuke, čili z města tak velkého, že ho většina musí být v Polsku.
V nejhorším z blízkého okolí.

To, ať si tu nehrajete na "samá voda, samá voda..."

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 22:20    Předmět: Citovat

To tak to vidím na báňskou univerzitu v Ostravě, tam je nějaké elektro určitě. A lidí ke spolupráci v jeho okolí? Mnoho. I tady na webu. Netřeba otálet a chutě do díla...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: po březen 12 2018, 0:32    Předmět: Citovat

Samozrejme, ze aj videa na youtube, no ako isto tusite, osobne skusenosti to urcite nenahradi. Wink

https://youtu.be/W0idCh8AqhU

Ale ja si myslim, ze ani na vysokej skole nie je neskoro zacinat s elektrinou. Stale to mozete dotiahnut na dobre plateneho revizneho technika. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: po březen 12 2018, 3:00    Předmět: Citovat

Ja som za to malo, co viem o elektro, najviac vdacny mojej mame, ktora mi tolerovala naskutocny elektro neporiadok v mojej izbe. Skoda len, ze som nemal lepsi pristup k informaciam. V mestskej kniznici bolo z elektra asi 5 knih. Asi nieco o bezpecnosti, diagnostika farebnych televizorov, vplyv vykonovych usmernovacov na elektrizacnu siet, snad este cosi a jedna kniha o audio technike, z ktorej som si ofotil asi 20 stran. O niekolko tyzdnov uz znej chybali vsetky strany so schemami. Neskor na vysokej skole som po predchadzajucich skusenostiach s kniznicou uz nemal chut a ani cas studovat nieco z vedeckej kniznice nad ramec povinnych integralov, derivacii a diferencialnych rovnic. A potom prisli internety a s nimi vsetok ten spam, v ktorom neznaly clovek polahky najde aj zarucene funkcne perpetum mobile.

Ale ak mam poradit, kde zacat, tak urcite s rozoberanim. Lebo ak chcem spoznat nejaky princip, ako nieco funguje, tak to je skryte vnutri toho zariadenia... Teda to bol asi dovod, preco som ako maly chlapec porozoberal vsetky hracky. Potom v druhom kroku sa treba naucit rozobrane naspat poskladat. A tieto dva kroky treba precvicovat na roznych veciach dovtedy, kym sa nepodari rozobrane poskladat naspat do povodneho funkcneho stavu. Pricom, rozobrat funkcny televizor a poskladat ho naspat skor, ako sa vratia rodicia z prace, nie je o nic menej vzrusujuce, ako nahanat spoluziacky, alebo robit s partiou bordel v meste. Je jasne, ze ked je clovek starsi a ma uz vela skuenost, tak uz to rozoberanie a skladanie nie je take vzrusujuce, ale obcas aj teraz este nieco zo zvedavosti rozoberiem. Naposledy novy notebook, hned po tom, ako som ho doniesol z obchodu.

Co sa tyka literatury, radsej starsiu, lebo je pisana zrozumitelnejsie a nazornejsie, napriek tomu, ze ta nova je vo farbe. Tiez treba pamatat, ze existuju aj zle knihy, ktore su len strata casu a nervov. Ale to sa dopredu len tazko pozna. A amaterske radio, lebo tam su vacsinou overene funkcne konstrukcie, nie len akesi zidealizovane teorie. Aj ked ja som to amaterske radio s prichodom internetov prestal citat. Koniec koncov, najvacsia sranda pocas strednej skoly nebola z amaterskeho radia, ale z casopisu rodina, v ktorom bol uverejneny navod na stavbu bezdrotoveho mikrofonu. By ste neverili, aky to malo dosah. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 9:35    Předmět: Citovat

Tohle téma už upadlo, ještě sem něco přičiním.
Bastlení dnes je jednak jednodušší jednak obtížnější než za mých mladších časů.
Jednodušší v tom, že se dají snadno sehnat součástky i přístroje (to bylo radosti, když jsem si mohl dovolit koupit MP80 100μA za 250Kčs a posléze i DU10 asi za 1kKčs, před pár lety jsem potřeboval do šuplete nějaký multimetr, abych nemusel s každým odpůrkem běhat do zkušebny, tak jsem něco pro mne použitelného koupil u Vietnamců za 40Kč, měli tam za rozumnou cenu i nějaké klešťové ampérmetry). Z internetu lze stáhnout a používat spoustu programů, třeba na první opatrné pokusy osciloskop nebo generátor signálů ze zvukovky, myslím, že jednodušší zapojení lze zadarmo odsimulovat v programu Multisim, padnul jsem na zajímavý prográmek na Fourierovy řady atd.
https://www.zive.cz/poradna/program-pro-pokusy-se-zvukovkou/sc-20-cq-88392/?consultanswers=1
Případně doporučuji knihy co napsal pan Burkhard Kainka, vyšly i česky.
Zajímavá stránka pro začátečníky je třeba tahle (ale nevím, jak je udržovaná).
http://www.elektrotechnickestavebnice.xf.cz/
Na druhé straně je to obtížnější, protože když se dá všechno sehnat, tak to nenutí k tomu něco doma bastlit.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund