Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak jste se naučili elektroniku?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 11:35    Předmět: Citovat

petrbow napsal(a):
Jistě, že mám specializaci...
Taky záleží, nakolik je ta specializace od konstrukce elektronických zařízení vzdálená. Pokud je zcela odlišná, k jiné specializaci se přechází těžko, zvlášť v závěru studia. Dá se předpokládat, že absolvent se bude muset původní specializací živit, z dalšího studia a získávání potřebné praxe pak zpravidla sejde. A "rychlostudent" bez zkušeností a praxe sice může sehnat zaměstnání v oboru, ale zvlášť zdatný konstruktér z něj asi nebude...

Tedy na počátku má být aspoň správná volba studijního oboru. Otázka "jak začít" v průběhu nebo závěru VŠ s jiným zaměřením přichází poněkud pozdě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 11:47    Předmět: Citovat

petrbow
Z youtube třeba toto:
https://www.youtube.com/channel/UC2DjFE7Xf11URZqWBigcVOQ
Nikdy není pozdě s čímkoliv začít a přeji hodně úspěchů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 11:52    Předmět: Citovat

Pro weed_smoker:
Správný příklad konání, postupu a pozitivní motivace.

FERYACT, Achab, Yarda1:
Zase to špatné pochopení. Ty dotazy jsou položeny bezelstně, ale informace jsou podány trochu nešťastně.

Přeložím:
Mistře, myslíte , že budu dobrej? Máma celý život vaří. Taky bych to chtěl dělat, ale přiznám se, že praxi nemám. Chtěl bych bejt dobrej. Dokázal byste mi prozradit nějaké další věci, nad rámec výuky? Všemu, co tady ve škole děláme, rozumím. Ale cítím, že by to chtělo něco víc, ta rutina mě neuspokojuje. Abych si mohl říct, že aspoň vyčnívám nad průměr, chci bejt jako máma, nebo ještě lepší. Ale nevím, jak na to. Snahu určitě mám. Potřeboval bych popostrčit. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 11:53    Předmět: Citovat

Říkalo se, že trvá pět až deset let než se z absolventa stane plnohodnotný vývojář. A ze svých zkušeností se domnívám, že na tom hodně pravdy bude.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 12:06    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
...Petrbow se svěřil, že by chtěl být žádaným vývojovým pracovníkem, ale že elektronice nerozumí...

Ten jeho úvodní dotaz tak skutečně vyzněl. Jestli tím chtěl říci něco jiného, prošvihl ten správný moment. A zatratit toto fórum jen proto, že se tu objevily odpovědi sice správné, ale na blbě položený dotaz, pokládám za silně krátkozraké.

Ale doplnil bych ještě jednu dost podstatnou drobnost: elektronika se vyvíjí tak šíleně rychle, že není v možnostech jedince stíhat umět všechno. Jestli má být užitečný v nějakém oboru, je jistá specializace nutná. V našich zemích to zní ještě poněkud nepřirozeně, však minulé doby nás vycvičily v tom, jak si ubastlit to, co zrovna potřebujeme, nebo přizpůsobit k tomu něco jiného. Třba jen proto, že se to koupit nedalo, nebo na to nebylo.
Jo, a další věc: škola sama nestačí, ani v úzce specializovaném oboru se nedá s průběžným studiem přestat ani v praxi.
Mnoho oborů, zejména z analogové a hradwarové techniky, se stalo Popelkou ve školách, někde zanikla jejich výuka vůbec, takže konstruktér najednou narazí na problém, kdy něco není ani jednička ani nula, a signál se mu hýbe "v hazardním stavu" nebo je dokonce daleko nad nebo pod těmito stavy. To jsme tu v řadě vláken pomáhali řešit těm, kdo příslušné informace nedostali ve škole na stříbrném tácku, a nikdy dřív nenašli dobrý důvod si je někde vyhledat.
Totiž stále existují v elektronice oblasti, v nichž naše a podobné další stránky suplují to, co školství zanedbalo jako neperspektivní, nebo na to nemá dostatečně oborem praštěné učitele. A odborné časopisy obecně v celé Evropě trpí nedostatkem dobrých autorů.
Proto jsem rád za každého absolventa školy, který má nějaké ty praktické zkušenosti a hlavně - umí je použít.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 12:36    Předmět: Citovat

Ještě doplním Hillův obsažný příspěvek obecnou poznámkou.

Pořád tu zdůrazňujete ten "včasný začátek". Ale to přece ve všech oborech nejde!
Jsem produktem (v té době nové) školské antikoncepce s množinami. Končilo se v osmičce. O elektru ve fyzice jen malá zmínka. A teď se rozhodněte během půl roku, jestli tam, nebo raději onam. Já se obával tehdy ručně kreslených rysů a absence angličtiny (ta mě lákala). Skončil jsem díky nerozhodnosti na stejném typu SŠ školy jako ZdeněkHQ. Ještě, že tam tenkrát byly bloky (náhrada určité specializace)!

"Chlapče, čím chceš být"? Tahle otázka vyvolává u školáka mlčenlivou a rozpačitou reakci doprovázenou plachým úsměvem. Popelář, kosmonaut, prezident? Confused

Proto se mnohým (zdánlivě naivním) studentským dotazům vůbec nedivím.

"Nešahej na to, zkazíš to!"
"Ale já bych to chtěl umět".
"Možná Ti to vysvětlím, až budeš velkej".

Příklad demotivujícího jednání. Podobných situací jsem zažil, no jéje. Confused


Naposledy upravil judeware dne ne březen 11 2018, 18:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 12:48    Předmět: Citovat

petrbow napsal(a):
Promiňte mi, ale diskuzi jsem založil včera ráno a vaše příspěvky přečetl až večer. Nesedím celý den u PC. Po přečtení mě však přešla chuť na cokoli odpovídat a psát.

Mě zase po přečtení tvého prvního příspěvku taky přešla chuť něco psát, ale na toto se dá i odpovědět. Jaká otázka, taková odpověď. Tím chci naznačit, že problém s chutí hledej jen u sebe. Člověk, který studuje VŠ, chce být machrem v oboru a neumí zkousnout pár poznámek, o kterých si myslí, že jsou proti němu, tak by měl raději méně diskutovat a měl by začít více dělat.
A jednoduchá rada. Pokud někam vlezeš s takovým dotazem, tak se napřed představ. To znamená, že o sobě něco napíšeš, jako co jsi dělal za SŠ a proč, jaké máš zájmy a proč zrovna VŠ elektro. Ty totiž vůbec nemáš ponětí, kolik je tady lidí, co měli stejný problém, ale uměli se k tomu postavit a tihle stejní lidé jim poradili. Zkus navštěvovat nějaké kurzy komunikace s lidmi.
Skočit někam a hodit dotaz, tak to ještě neznamená, že je to dobře. Prostě mi připadáš jako klasický řidič z dědiny, co někam zabočí a pak vyhodí blinkr, aby všichni ti hloupí pochopili, že on přece zabočil! Nebo si dokonce myslí, že tím že dal blinkr zavčas, tak má přednost v jízdě. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 12:54    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Pořád tu zdůrazňujete ten "včasný začátek". Ale to přece ve všech oborech nejde!

Včasný začátek opravdu není tak důležitý, jak se zdá, ale za předpokladu, že dotyčný má za sebou SŠ např. zemědělskou s oborem zahradnictví a na VŠ elektro jde a má na to buňky a je ochotný se to učit "fest". Jinak matematika na elektro je určitě odbornější než na tom zahradnictví a maticové součty a násobení si pak dotyčný "laik" prostě musí někde našprtat, pokud je bude v budoucnu muset používat. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 13:13    Předmět: Citovat

Vlízt jako nováček na odborný fórum, přitom sám elektronice vůbec nerozumím, ale arogance mám na tři fůry, to podle mě není zrovna povedenej start.

Poptal jsem se pokud možno slušně a dostalo se mi poučení, že dotyčný arogant nemůže sedět u PC celej den, natož aby se namáhal odpovědět na pár mých stručných otázek.
Že by na ně byly jen samý špatný či žádný odpovědi? A co jako?

A už vůbec nepobírám tu poznámku ala "rád bych různé věci zkoušel, ale bohužel nic není zadarmo".
Vážně si někdo myslí, že se lze "naučit elektroniku" s minimálními či žádnými náklady a současně na takové úrovni, aby ze mě byl vývojovej inženýr ??

Já si totiž myslím, že vůbec není na VŠ, jen se tam chystá jít z nějaké přibližně podobné střední.

Nějak si nedokážu porovnat v hlavě, že by se vysokoškolák, tedy cca 20-letý člověk, studující elektrotechniku vážně takhle obrazek_cenzuraě a s tak obrazek_cenzuraími formulacemi ptal.
A následně reagoval s arogancí, která je vlastní úplně jiným věkovým skupinám - těm, kde je úplně jiná míra přirozené i sociální inteligence.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 17:28    Předmět: Citovat

Ale zase špatně pochopeno, Leoši.

Mladá generace často klade dotazy jako do gůgla. Takže se snadno stane, že je tazatel druhým špatně pochopen. Mě se něco podobného stávalo se ženami - něco se plácne a pak jsem teprv s odstupem zjistil, že to asi bylo netaktní. Confused

Jestli je tam fůra administrativních nezáživností, jako ty zdánlivě zbytečné referáty apod., pak se nedivím, že si studenti mohou postěžovat na to, že "je tohoto moc a času málo". A pak z toho plynou takovéto všelijaké výklady.

"rád bych různé věci zkoušel, ale bohužel nic není zadarmo" - tahle věta třeba říká -> "Jsme hůře situovaná rodina bez otce. Rád bych se věnoval spoustě zajímavých věcí z oboru, ale nemám desítky tisíc na patřičné vybavení."

Dnešní doba má výhodu v tom, že lidi (vhodní ke spolupráci) jsou pořád v dosahu, třebaže ne přímo na krok ode mne a internet informacemi přímo přetejká. Za nás toho zdaleka tolik nebylo. Ale ani nejlepší kuchařská kniha (bez rádce) není všespásný materiál. Smile

I v umění formulovat myš lenky a tříbit sloh se dá zlepšit, když je snaha. Ale okolí nesmí být nepřátelské a v jedinci nesmí převládnout názor, že je svět proti němu a že je tedy lepší se na vše vy*rat.

Ať svá studijní léta pro zajímavost (budou-li mít chuť) stručně popíší mladí a perspektivní, jako petrfilipi, warp, Hydrawerk (a mnozí další). Mohou být vzorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 17:50    Předmět: Citovat

Vo vyssich rocnikoch VS som mal tolko casu, ze som stihal aj pracovat. A kupoval som v bazari nefunkcne dosky po 20 korun, dalo sa s tym pekne pohrat.

A ake desiatky tisic? Staci spajkovacka a cin. Suciastok je zadarmo vsade plno a aj nove suciastky su lacne.

PC sa da zohnat za par korun pouzite (najlepsie aj so seriovym a paralelnym portom), netreba nakupovat ani ziadne drahe licencie - Linux je zadarmo a s otvorenym kodom - clovek sa toho vela nauci a moze programovat MCU s pouzitim otvorenych nastrojov. Na schemy a plosaky je Kicad (tiez otvoreny).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 18:32    Předmět: Citovat

Petře, projdi si těch pár jeho příspěvků ještě jednou a pozorněji.
Jestli pro tohleto máš pochopení, pak je mi Tě upřímně líto.
Nechci vypadat jako ten s tím ztopořeným prstem a psát něco ve smyslu "za nás tohle nebylo". Ale ono doopravdy nebylo. Když se mladý sopel chtěl od zkušených mazáků něco dovědět, tak to muselo zásadně proběhnout s úctou, respektem a slušností. Já z jeho textu cítím úplně něco jiného.
Už mi dochází, proč mi neodpověděl na pár mých otázek!
On se Google vlastně na nic neptá, jenom sype informace!
To vážně chceš, aby z tohodle webu byl živej Google? Protože pán nemá čas vysedávat u PC, hledat informace sám a hledat na své otázky odpovědi.
Nezlob se na mě, ale odborná střední škola, pokud ji už dokončil a následná vysoká škola vychází řádově mnohem dráž, než základní vybavení k bastlení, kterého rozhodně nemusí být za desítky tisíc.
Hodně slušnej všeměr se dá koupit doslova za pár stovek z brigády, zdroj se dá v dnešní době postavit taky za pakatel a ještě Ti všechno přijde domů poštou, komplet a pod čumák, na podnose.
Stačí jenom trochu chtít a to tady evidentně chybí.
Já v deseti letech prostě hrozně chtěl. První regulovatelnej zdroj 0-20V, abych furt neutrácel za věčně vybitý baterky, stál jenom tu práci s překližkovou škatulkou.
Všecko ostatní se v tehdejší, bastlení nepřející, drahé době dalo splašit/upravit i jinak, než za peníze. Stejně tak s cennými radami.
Třeba tak, že jsi jako malej sopel toho zkušenýho fachmana o nějakej ten odloženej výkonovej bambusák poprosil.
Nikdy se nestalo, aby mi některej z nich odmítnul pomoct.
Takže i v tomhle posledním jseš naprosto mimo.

Na své otázky zřejmě relevantní odpovědi nedostanu - riskoval by velmi, že se nezáludně ještě optám na něco, co Google tak úplně nezná..

Pokud bych to tedy měl nějak uzavřít a dál se k tomu už neyjadřovat:

Je pro mě málo uvěřitelný fakt, že dotyčný je opravdu už na VŠ. Pokud tomu ale opravdu je, tak je bohužel už na všecku elektroniku pozdě a to i ve volnočasové sféře.
Minimálně úplně celou SŠ měl "proflákat" bastlením, třeba těch pojebaných Arduin, jezdících LED hadů, to je fakt jedno.
Ale získávat nějaký praktický zkušenosti, poznávat, jak co v elektronice funguje, co se jak chová a zároveň o tom sbírat další informace.
Na VŠ už je na tohle všecko "poněkud" pozdě a kdo si myslí, že ne, tak je blázen, nebo člen Mensy, co zvládá studovat dvě VŠ naráz.
Dotyčný arogant se bude muset /a studium VŠ neflákat/ živit tím, co vystudoval na SŠ a hlavně na té VŠ. Tedy elektrotechnikou, ne elektronikou. A ještě hodně doufat v to, že úplně bez jakékoli praxe se uplatní na nějakém, řekněme kulantně nemnoho odpovědném pracovním místě, kde toho nebude moci příliš pokazit a kde nebude muset komunikovat s lidmi, ale jen s tím Googlem.

Na začínání s elektronikou a "učení se jí" je ve 20-21 letech už fakt tragicky pozdě.
Zvláště v tomto konkrétním případě, kdy nás sice elektronika zrovna nebere, ale dověděli jsme se od ještě blbějšího spolužactva, že prej:
1. Dá se to na pohodu naučit i z internetu, je tam woe úplně všecko, včetně videokurzů!
2. Vývojoví inženýři elektroniky berou fakt dobrý prachy a ti nejlepší budou zapotřebí furt, protože tenhle svět už teď řídí elektronika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 18:56    Předmět: Citovat

No tak pravda je, že se to tu posunulo do značně filozofické polohy, ale snad se veškeré názory budou někomu hodit. Všem zvědavým adeptům oboru tady na fóru, včetně zakladatele tématu. Třeba se ještě vyjádří...

Tu cenu výbavy jsem střelil od boku - lepší multimetr, pájecí stanice, "slušnější" osciloskop... Dá se vejít pod 10000? Všednosti typu PC a z vraků dobývané součástky pro začátečnické experimenty, do toho nepočítám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 19:12    Předmět: Citovat

Studoval jsem SPŠ. Měl jsem i jiné koníčky v průběhu studia a byl jsem rád za nějaký volný čas. Jenže nejsem ten typ, co by chtěl trávit nějakou činností celé dny. Blízcí jsou pro mě také důležití a taky duchovno (práce na sobě).

Elektronika mě baví, přitahuje a zajímá mě. Na SPŠ jsme vyráběli plošné spoje, zapojovali motory, ... Neměl jsem a nemám prostředky na to, abych kupoval osciloskopy a další potřebné věci. Ne. Nemyslím si, že je pro mě už pozdě. Nikdy není pozdě začít. Věřím, že je to má budoucnost. Proto jsem se vydal na VŠ na FEL. Jen je tam dost teorie. A praxe chybí. Mám možnost mimo školu na škole vyvíjet (elektroniku, dělat na projektech apod.), jen potřebuji nabrat zkušenosti, abych věděl, jak na to.

Mám k dispozici plno knížek, videí na youtube a je toho všeho tolik, že má člověk problém rozeznat, co je to dobré a co naopak k ničemu.

Proto jsem se ptal, abych se taky od někoho dozvěděl, že se naučil i v práci a jakým způsobem na to kdo šel. Je mi líto, že tahle diskuze takhle dopadla. Nečekal jsem to. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2018, 19:23    Předmět: Citovat

myslim ze tymto si mal zacat a uberalo by sa to cele trochu inde.
avsak, osobne si myslim ze elektriku si musi clovek osahat (aspon u mna tomu tak je, skoro nedokazem pochopit nieco co si nevyskusam). Mna osobne bavia hlavne menice napetia, s tym spojene budenie mosfetov (a dalsich dolezitych veci okolo). Bez hrackarskeho cinskeho "osciloskopu" k notasu (60€) by som doteraz neveril co dokaze napr nulovy odpor medzi budicom a G mosfetu - bol som prekvapeny, aj ked teoriu som vedel. taktiez napr. co sa dokaze naindukovat na 5cm dlhom vodici a aky neporiadok to vnesie do toho co prave vyrabas. Bez osahania si toho , to bude na dlho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund