Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DC/DC konverter
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2018, 20:43    Předmět: Citovat

chima napsal(a):
...jen se trochu nechytám s tou 1/5 proudu na sekundáru. Pokud zátěž bude brát 4A, tak ten proud půjde přes všechny moduly stejný.A průměr oklamat nemohu ten je vztažený k proudu který chci odebírat.
Trochu mne nakopní
Jo, kopnout potřebuješ. Když chceš mít 5 zdrojů každej o 24V na výstupu a s proudem 4A (neboli v sérii 120V 4A) , celkovej výkon na jejich výstupech budeš mít 480VA - a ten samej příkon zvýšenej navíc o koeficient účinnosti musíš dodat něčím na vstupech těch zdrojů. Když je budeš napájet paralelně z jednoho vinutí třeba s napětím 20V, budeš z něj muset odevzdat přibližně 25A proudu - kdežto když na každej zdroj bude jedno samostatný 20V vinutí, bude stačit na 5A - včetně příslušnýho dimenzování průřezu drátu ... Když na výstupu zapojujejš zdroje do série kvůli zvýšení napětí, požaduješ pořád stejně velkej výstupní proud a na vstupu bys je chtěl napájet paralelně, tak vyšší výstupní napětí musíš dohnat větším odběrem proudu na vstupu. Zákon zachování energie neojebeš.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2018, 21:00    Předmět: Citovat

jasně, rozumím
Já si vždycky nechávám věci vysvětlit dvakrát, někdy i víc.
Člověk si to lépe zapamatuje. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2018, 21:24    Předmět: Citovat

Tak programek už za mne spočítal trafo.
Vidím, že primar budu muset natočit teké.
průměr drátu primáru 1,3 a 310 závitu mi doma ležet nebude.

Nikdy jsem se nezajímal, ale jak je vinuto 3f trafo se třemi sloupky 400/24?
Nebylo by vhodné pro moji potřebu volit něco takového?
Zásuvku doma mám.



trafo 600W.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo 600W.jpg
 Velikost:  72.58 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 13:38    Předmět: Citovat

Mám neznámý transformátor(viz foto)
Moje otázka je: koik závitů primárního vinutí a jaký průměr?
Jsou to dva C jádra, ktará tvoří vnítřní sloupek o rozměru 32x50mm.
Primární vinutí bylo navínuto uprostřed cívky mezi sekundarama.
Nepotřebné sekundáry jsem odtočil, primár rovněž( průměr 0,2mm)
Zbylé sekundáry hodlám využit a navíc ještě jeden přitočit.
Výsledné trafo bude mít 6 vinutí po 7,2V, průměry vodiče jsou 1,5 - 2 mm.

Dva ze sekundáru co jsem odvíjel, měly po 16V a po28 závitů.Což mi vychází cca 1,8 závitu/V.
To znamená, že primárního vinutí musím natočit 230x1,8=414závitů?
Kalkulátory mně různě mění počty závitů na volt podle toho kolik zvolím sekundárních vinutí, zároveň mi mění rozměr jádra podle proudů...
Rozumím, že všechno závisí na všem, ale hold si to neumím zpočítat.
A musím vycházet od jádra které trafo má.
Může někdo prosím poradit?



IMG_20180305_122131.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20180305_122131.jpg
 Velikost:  182.95 kB
 Staženo:  96 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 13:42    Předmět: Citovat

chima v zamčenéím vláknu napsal(a):
Mám neznámý transformátor(viz foto)
Moje otázka je: koik závitů primárního vinutí a jaký průměr?
Jsou to dva C jádra, ktará tvoří vnítřní sloupek o rozměru 32x50mm.
Primární vinutí bylo navínuto uprostřed cívky mezi sekundarama.
Nepotřebné sekundáry jsem odtočil, primár rovněž( průměr 0,2mm)
Zbylé sekundáry hodlám využit a navíc ještě jeden přitočit.
Výsledné trafo bude mít 6 vinutí po 7,2V, průměry vodiče jsou 1,5 - 2 mm.

Dva ze sekundáru co jsem odvíjel, měly po 16V a po28 závitů.Což mi vychází cca 1,8 závitu/V.
To znamená, že primárního vinutí musím natočit 230x1,8=414závitů?
Kalkulátory mně různě mění počty závitů na volt podle toho kolik zvolím sekundárních vinutí, zároveň mi mění rozměr jádra podle proudů...
Rozumím, že všechno závisí na všem, ale hold si to neumím zpočítat.
A musím vycházet od jádra které trafo má.
Může někdo prosím poradit?


Počet závitů na Volt určuje jádro a jeho sycení. Když tobě vyšla plocha jádra na 5 x 3,2cm = S = 16cm², počet závitů na volt je podle obvykle používanejch vzorců přibližně 45 : S - to u tvýho trafa dává hodnotu 2,8125. U primárních špulek se ještě ubírá 3 až 5% celkovýho počtu závitů jako kompenzace účinnosti - pro 230V vychází počet závitů na 646,875, po odečtení 3% je výsledek 627,46875. Můžeš s naprostým klidem předpokládat, že ty C jádra mají kvalitnější plech s orientovanou strukturou dovolující použít vyšší sycení než obvykle uvažovanou indukci 1T, o tom svědčí i tvůj výsledek počítání - 1,8závitu na volt proti mýmu orientačnímu výpočtu. Pak vyjdou počty závitů stejný jako vyšly tobě. Každopádně od toho výpočtu pro primár ještě nezapomeň odečíst ty % na korekci účinnosti - budeš se tak pohybovat někde na počtu 400 závitů.

Je možný učunit i experimentální zkoušku - namotat na špulku zkusmo 20 - 50 závitů a pustit do nich nějaký malý napětí z trafa - obvykle se dává 10-12V. Pak měříš napětí na těch zbejvajících cívkách a dopočítáváš zbytek (počty závitů na zbylejch špulkách).

P.S. To nelze učunit SLOUČENÍ DVOU VLÁKEN DO JEDNOHO, KDYŽ ZAČÁTEK NOVĚJŠÍHO VLÁKNA ČASOVĚ PADNE ZA KONEC STARŠÍHO = NEBUDOU PROBLÉMY S PŘEHLEDNOSTÍ ?????? Já mám pocit, že tohle by měla umět i tahle pravěká verze php-nuke, co tu máme ...



C-trafo.jpg
 Komentář:
Fotka okopčená z uzamčenýho vlákna

Stáhnout
 Soubor:  C-trafo.jpg
 Velikost:  30.09 kB
 Staženo:  90 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 14:01    Předmět: Citovat

EKKAR děkuji za radu.
A ještě dík za připomínku.
Fakt je, že to trafo má souvislost s mým prvním započatým vláknem,
ale nemuselo by tomu tak být, a měl bych právo založit vlákno nové, jestli se nepletu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 14:47    Předmět: Citovat

Nebudu si stěžovat.Moje poslední věta říká jasně - "pro tentokrát jsi rozhodl správně, já udělal chybu"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 20:08    Předmět: Citovat

Asi by jsi si měl hlavně pamatovat , že navinuté trafo je namotáno na primáru tak , aby dalo maximum . Pokud se někdy něco přemotává , tak je to sekundár .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 20:44    Předmět: Citovat

Určitě máš pravdu, ale to trafo bylo zvláštní v tom, že výrobce natočil nejdřív
pár vinutí sekundárních, pak primární, a pak zase pár sekundárních.
Primární vinutí bylo natočeno drátem o průměru 0,2mm(jak jsem už psal)
a pro mé potřeby to je málo, tak jsem se do toho pustil.
Mám je dva, podle mne je nedělal někdo na koleni. Mám dojem, že mi tatík říkal, že to bylo s prvních elektronkových STA zesilovačů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 20:49    Předmět: Citovat

Jestli ono těch pár "sekundárů" dole není dělený primár pro přepínání 120V/230V a ten "primár" není sekundár anodovýho napětí pro ty elektronky. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 20:52    Předmět: Citovat

Bořku, pouze OBVYKLE se to dělá - nemusí to platit vždycky a ve všech případech. Nikde není vůbec řečený, že primár musí nutně bejt vespod a sekundár se musí motat navrch na něj. Zkus na to najít normu, když si to myslíš ... Je to jen zvyk vyplývající z toho, že primár síťovejch traf se obvykle motá tenčím drátem, kterej se líp ohejbá přes hrany kostry - a sekundár motanej obvykle drátem tlustším už se dá namotávat na už trošku "zakulacenou" kostru s namotaným primárem. Pokud už ale na kostře nějaký vinutí vyhovující jako sekundární namotaný je, nic nebrání ho na kostře nechat a novej primár "nahodit" navrch ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 21:16    Předmět: Citovat

S určitosti mohu potvrdit, že na cívce bylo 11 samostatných vinutí 5x 7,2V,
2x 16V, 250V, 370V, 140 V a pak ještě dvě vinutí z vyvedeným středem (34 a 40V).
Pouze vinutí s drátem 0,2mm mělo impedanci asi cca160 ohm ty další 2 - 14ohm. Tak jsem tam připojil těch 230V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 21:32    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
...U primárních špulek se ještě ubírá 3 až 5% celkovýho počtu závitů jako kompenzace účinnosti - ...
Neubírá, protože se tím změní sycení. Primární závity mají odpovídat návrhu sycení. Ne že by se tak moc stalo, ale namísto ubírání primárních závitů se má věc řešit naopak přidáním sekundárních závitů. Ale záleží na konstruktérovi. První způsob zvýší ztráty naprázdno ale trafo je tvrdší.

chima: Nevybral sis zrovna jednoduché trafo. Jednak bude pravděpodobně po složení vrčet (máš tam hned dvojité riziko, že se nepodaří sestavit jádro bez mezery) a za další kostra pro cívky nemá čela a bývá časté, že se vodiče po převinutí do plochy okénka nevejdou. Kostra s čely by ti dovolila umístit víc závitů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 21:54    Předmět: Citovat

chima napsal(a):
S určitosti

S tou bych na tvém místě byla poněkud opatrnější.

chima napsal(a):
Pouze vinutí s drátem 0,2mm mělo impedanci asi cca160 ohm ty další 2 - 14ohm. Tak jsem tam připojil těch 230V.

Zjevně jsi neměřil impedanci (tu má největší vinutí s nejvíce závity), ale pouze stejnosměrný odpor a ten ti u takového trafa primár neprozradí.
Zkus se nad tím zamyslet, 0,2mm drát je s bídou na 100mA, kdyby to byl primár, bylo by to trafo tak na 20W, k čemu by mu byla taková spousta tlustých sekundárů? Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chima



Založen: Aug 22, 2005
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: po březen 05 2018, 23:10    Předmět: Citovat

Při rozebírání jsem si dal záležet, a všechno jsem značil, aby díly při skládání byly na původní pozici.Čela sice jsou, ale takové chabé, papírové, odnímatelné.Určitě nepůjde vinout od samotného okraje, ale budu se snažit.
Vinutí, která jsem už odmotal a věděl jsem, že se mi nehodí uvolnily poměrně dost prostoru na cívce, tak doufám, že mi tam vejde to co potřebují. Přimotám tam ten jeden sekundár co ještě potřebuju a pak natočím primární vinutí i s rezervou, které mohu potom ubrat.

Mne se to vinutí 0,2mm rovněž zdálo poněkud tenké a slabé, aby mohlo uživit tak výkonné sekundáry 1,5 - 2 mm.
Podle jádra bych trafo tipoval možná i na 200VA.Souhlasím, že roli primáru plnilo jiné vinutí. Ale nyní už to není podstatné - musí být takové jaké potřebuju já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund