Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mazačka z trafa
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 21 2018, 23:04    Předmět: Mazačka z trafa Citovat

Potřeboval bych odmagnetovat malou frézku, lepěj se na ní špóny a frézování litiny to je jak zaházený uhelným naježeným mourem.
Co vzít nezalitý trafo na 220V s cca EI32 a vytahat plechy, co jsou na střídačku a vrátit jen E z jedný strany? Doufám, že pár minut provozu teplotně zvládne a nebo by se mohla dát sériová žárovka.
Kámoš mě říkal, že to kdysi dělal z tlumivky zdroje pro lampičky, co byla mezi prvním a druhým filtračním elytem anodovýho napětí. Nemaj dokonce tyhle tlumivky už kvůli vzduchový mezeře skládaný E a I samostatně? Co jejich indukčnost, snesou takovýhle použití?
Na vercajk mám statickou magnetovačku/odmagnetovačku, jenže to je tak na šroubováky, malý kleště a vrtáky či frézy do průměru cca 10-12 mm
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 21 2018, 23:12    Předmět: Citovat

Co trafospajkovacka? Alebo degauss cievka z nejakeho vraku farebneho CRT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 21 2018, 23:20    Předmět: Citovat

Myslíš tu velkou cívku kolem stínítka CRT? Nedávno jsem jednu rozmotal, bylo tam asi 50 závitů 0,3mm drátu. Kupodivu se samopájitelným "smaltem". Suprová věc na zapojování na univerzální desce. Ta cívka se připojuje po zapnutí CRT TV či monitoru na pár sekund přímo na 230V a nebo tam je nějakej proudovej omezovač? Nikdy jsem zatím neměl potřebu to zkoumat.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 21 2018, 23:39    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ta cívka se připojuje po zapnutí CRT TV či monitoru na pár sekund přímo na 230V a nebo tam je nějakej proudovej omezovač? Nikdy jsem zatím neměl potřebu to zkoumat.

dával se tam thermistor a po zahřátí se odpor zvětšil natolik, že proud se zmenšil na minimum . . .
. . . a tím došlo k odmagnetování.



degaussing.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  degaussing.jpg
 Velikost:  32.07 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 0:17    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Co trafospajkovacka? Alebo degauss cievka z nejakeho vraku farebneho CRT.

To sa mi zdá slabé.
V dielni som si odmagnetovával zverák (bežná stredná veľkosť, zo 3 roky bol na ňom magnet z repráku ) cievkov na E jadre. Počet závitov bol spočítaný podľa jadra ,ako primár bežného transformátora. Nejako extrémne sa to nehreje..vydržalo to aj 2 hodinovú liečbu postupným prikladaním na rôzne "boľavé" miesta zveráku. Laughing
Cievku používam často na vrtáky,skrutkovače,pinzety,kliešte....nemám rád,keď to zbytočne lepí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 8:16    Předmět: Citovat

Co je to "malá" ? Z dvaatřicítky jsem udělal na magiče před 30 lety , ale na takový svěrák (ne svěráček) to nestačí . Chtělo by to alespoň 50 plechy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 9:24    Předmět: Citovat

Obávám se že když z EI jádra uděláš jen E budeš muset bleskově pracovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 9:41    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

dával se tam thermistor a po zahřátí se odpor zvětšil natolik, že proud se zmenšil na minimum . . .
. . . a tím došlo k odmagnetování.


Toto je princip odmagnetování CRT? V sérii s cívkou je PTC a k oběma paralelně NTC? Předpokládám, že ten spínač bude mít nějakej časovač. Asi to bude způsobovat ten charakteristickej zvuk po zapnutí většího CRT monitoru, nebo TV, co si tak pamatuju. Takový bzuknutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 9:45    Předmět: Citovat

V lepsich TV a monitoroch sa to po chvili vyplo cez rele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 10:18    Předmět: Citovat

Ten kontakt na tom principiálním schémátku je v praxi (ve skutečném tvp) vlastně síťový spínač.
A časovačem je přímo ten pozistor (nikoliv termistor) - PTC.
Při zapnutí protéká jeho seriovou polovinou (polovodičová "pecka" mezi body 2 - 3) do té degaussing cívky velký proud, který způsobuje postupný ohřev celého PTC. Po nárustu jeho teploty dojde ke zvětšení odporu seriové "pecky" (skutečně to vypadá jako "tableta") natolik, že proud cívkou zase klesne téměř k nule.
Paralelní část PTC ("pecka" mezi body 1 - 2) má zase za úkol udržovat (po celou dobu chodu tvp) teplotu celého PTC na takové úrovni, aby do té cívky tekl jen ten minimální proud - v podstatě celý ten PTC vytápí.
Proto musí být ten PTC (po celou dobu chodu tvp) horký - někdy bývá DPS pod ním až zčernalá Cry
A charakterický zvuk (typické "zabzučení" při zapnutí tvp) způsobuje zachvění se masky uvnitř obrazovky tím "magnetickým nárazem".
A jak napsáno výše - u monitorů a novějších-luxusnějších tvp CRT už pozistor nebyl a cívka se odpojovala pomocí kontaktu relé (mj. taky energetická úspora).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 10:29    Předmět: Citovat

OK, díky, už je mi to jasný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 11:12    Předmět: Citovat

Jestli máš klasickou trafosvářečku s výstupem střídavého proudu a dost dlouhé kabely, tak bych propojil kleště mezi sebou přes kus plechu, z kabelů vytvořil cívku a objel to tím. Další variantou je samozřejmě připojit na to improvizovanou cívku z kusu tlustého kabelu s propojenými konci vodičů. Nezapomeň to vypnout v dostatečné vzdálenosti.
Taky by to mělo jít tak, že na kotouč který upevníš do ruční vrtačky připevníš pár magnetů vždy střídavými póly a po roztočení to budeš přibližovat a vzdalovat.
Hlavně to nepřežeň ať se ti to neroztaví Very Happy
Viz:
https://www.youtube.com/watch?v=8n5sSmJsCdY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 16:19    Předmět: Citovat

Teda to jsem nevěděl, že střídáním magnetickýho pole se kus přiloženýho železa dokáže rozžhavit do ruda. Shocked
Nojo, ale pokud použiju degauss cívku, tak budu muset z mašiny odstrójit magnetický pravítka a snímače, frekvenčák a možná i komutátorovej motor aby to magnetický pole neodmagnetovalo, případně se něco neprofláklo naindukovaným napětím.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 16:28    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Co je to "malá" ? Z dvaatřicítky jsem udělal na magiče před 30 lety , ale na takový svěrák (ne svěráček) to nestačí . Chtělo by to alespoň 50 plechy .

Na velký devítistopý hlavy u 0,5" magnetický pásky pro sálový počítače byla origo odmagnetovačka z menších plechů než 32. Hlava se stíněním byl kus železa tak 80 x 80 x 100 mm a stačilo to. V návodu bylo zapnout, přiložit a pomaličku oddalovat a kroužit pomalu kolem celýho bloku, vzdálit cca 0,5 metrů a vypnout. Takový čarování. Smile
Na počítadle bylo těch páskovejch stojanů 8 ks. Jedno odmagnetování trvalo cca minutu. Za těch cca 8 minut byla odmagnetovačka teplá cca 40 stupňů, rozhodně se nespálila. A bylo to skutečně neuzavřený E.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2018, 16:31    Předmět: Citovat

Že s otevřeným trafem budeš muset rychle pracovat jsem psal, ale že bude "rudá záře nad Kladnem" jsem netipoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund