Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O CRT a DO k nim (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 1:04    Předmět: Citovat

Která z těch stodesítek měla na snímkovým konci dvě 2N3055? Very Happy
Já je chodil televizákům na dílně skoro krást Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 9:21    Předmět: Citovat

[quote="Syron"]Zdravím. Někde bude opravdu chyba. Jednak C-110 ST II zdaleka nebyla první telka s IN LINE obrazovkou. Už jen proto, m. j. že nemá logiku očekávat číslování 110STII, 110ST, 110, Ale hlavně obrazovka v ..ST II byla už druhým typem IN LINE obrazovky z Rožnova. Byla úplně jiná a nezáměnná s obrazovkou v C-110.

Hádáte se celkem zbytečně kolem DO pro C- 429. Oba máte pravdu. Pro C 416 se používal ovládač s destičkovou baterií 9V. Pro C 429 se používal alternativně DDR s 6i tužkami, nynější značení AA, nebo stejný jako pro C-416. Asi co právě měli. Zapojení obou DO bylo až na 1 přepínač stejné.

Pro C 416 se používal ovladač NDR, na 6 ks tužkových baterií, černý,velký, těžký a neskutečně spolehlivý! Nehledě k tomu, že tam ty tužky vydžely několik let Wink . Horní strana Al plech s potiskem sítotiskem.U tohoto DO se nějaké gumičky nebo vyblitky uvnitř nikdy neřešily.

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 9:23    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Která z těch stodesítek měla na snímkovým konci dvě 2N3055? Very Happy
Já je chodil televizákům na dílně skoro krást Very Happy

2N3055 a C 110? To bude asi nějaká mejlka.

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 9:39    Předmět: Citovat

A k těm obrazovkám. Co takhe Oravany s baňkouo TOSHIBA black stripe? Jestli jsem to napsal dobře Wink . To byla špička s bezkonkurenčním obrazem!
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 12:31    Předmět: Citovat

Karle, máš pravdu. toho jsem si nevšiml. Sory.

Honzo, musím vyseknout poklonu za to, cos našel na internetu. A taky za čas tomu věnovaný. A ještě jedna drobnost: já naopak jsem tak pomalý, že než jsem napsal svůj včerejší příspěvek, ty už jsi poslal spoustu informací, takže ty moje ztratily význam. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 13:22    Předmět: Citovat

Obrazovky TOSHIBA Black Stripe právě proto, že měly mezi jednotlivými luminofory černý proužek, měly 3 přednosti. Jednak měly lepší čistotu barev, protože černé proužky zmenšovaly šířku luminoforů, čímž se oblasti, na něž dopadal elektronový paprsek určený sousednímu luminoforu, nemohly projevit, resp. rozsvítit. Černý proužek svítit nemůže, nemůže tedy ani zkreslit barevné podání. Bylo to zřetelné hlavně v barevných plochách.

Podobně pozitivní vliv mají černé proužky na konvergenci. Drobné vady konvergence se zase schovají za ně, větší vady se zmenší právě o ty proužky.

Třetí funkce černých proužků snižují odrazivost stínítka, to se jeví jako tmavší. Tím se zvyšuje kontrast obrazu. Umožňují pozorovat obraz při větším okolním osvětlení.

Na druhé straně však menší plocha luminoforů zvyšuje požadavky na jejich jas, a tím i na katodový proud obrazovky se všemi důsledky. Kdyby to byl takový zázrak, jiné obrazovky by se asi nedělaly.

A teď k tomu Oravanu. Předně: Tyto obrazovky požadovaly lepší násobič, právě kvůli většímu proudu. Dokonce se v opravnách tyto násobiče evidovaly, až téměř kriminalizovaly. "Nelegální" výměna násobiče měla často za následek, zejména pokud uživatel TV vyžadoval možnost vypalovat si oči neúměrně vysokým jasem a kontrastem(na max), nefunkčnost (cyklování) televizoru hlavně při prudkých změnách proudu obrazovkou.

Pokud jde o zlepšení obrazu na Oravanu, je pravda, že umožňovaly větší kontrast obrazu. Nic víc. A jak píšu výše, mělo to i negativní účinky(poškozování očí, nižší životnost při trvalém používání nadměrného kontrastu a jasu). Kvalita určitého systému nebo řetězce je dána kvalitou nejhoršího, nejslabšího článku. To je všeobecně známá a neúprosná pravda a nedá se nijak oprčit. Oravan má určitou koncepci s určitými součástkami. Tady se toho nedá moc pokazit. Ale všechno, čím se "dá otočit", závisí na kvalifikaci a pečlivosti člověka, kvalitou a seřízením přístrojů při výrobě.


A jsme u toho. Na rozdíl od třeba německé pečlivosti a preciznosti, v ČSSR a nejen tam se na to s..lo, nikdo si příliš hlavu nelámal. Nakonec lidi rvali i ty méně povedené nebo odfláknuté i s rukama, prodalo se všechno. Jsem možná vadný detailista nebo pesimista. Ale jsem už takový. Nedokážu chválit to, o čem si myslím opak. A to ani za peníze, ani jiný prospěch. Frantšek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 13:38    Předmět: Citovat

Tak nejprve k tomuto:
kokun napsal(a):
Foto orig. VDO pro tvp Color 430TXT se mně zatím nepodařilo dohledat (hledám dál). Ale od originálu k C430 se liší pouze tím, že má více tlačítek, jinak je pouzdro (vč. napájení z 9V "destičky") naprosto shodné Wink

Tady ho máte. Foto je (sice mizerné, příliš malé rozlišení) ze stránek (a nabídky) Avelmaku. Tento VDO bude ale už z dodatečné výroby (vyráběné jako ND), protože nemá v potisku logo a nápis TESLA (jako měl originál), ale Nex. Tvarem i tlačítky (jak barvou, tak i rozložením) je ale totožné s originálem.
S potiskem Nex jsem nakupovával i náhradní krabičky na DO 8-mitlačítkové, či 16-titlačítkové - zřejmě byly vyráběny u někoho ze "zprivatizované" výroby (po zániku Tesly) Wink



C430TXT.jpg
 Komentář:
VDO ke Coloru 430TXT.
(Dodatečná výroba - coby ND!)

Stáhnout
 Soubor:  C430TXT.jpg
 Velikost:  15.67 kB
 Staženo:  100 krát


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 14:52    Předmět: Citovat

No - a když už se toto vlákno "zvrhlo" do té nostalgie, tak mohu pokračovat.

Už jsem tady (ne)jednou psal, že já se k "servisování barvy" dostal poměrně pozdě - až v r. 1994.
Do té doby jsem (30 let) dělal ve fabrice a opravy tvp (v podstatě pouze čbtvp) jsem dělal jen coby-hobby (od vojny, tedy od r. 1969), po práci (po odpolednech a večerech - většinou u zákazníků v bytě).
K "barvě" jsem se dostal tak, že když už "fabrika směřovala do kopru" a o vánocích 93´ jsem byl propuštěn, tak jsem si řekl, že "z koníčka bude kůň" - a dal jsem se tedy na servisování jako OSVČ.
Během r. 1994 jsem absolvoval 10-timěsíční kurz "na barvu" (v Lipníku n.B. - v SPŠE pořádala ostravská fa AV Progress; školil nás p. Fr. Novotný z Prahy). I tady (na EB) se "vyskytuje" několik kolegů, se kterými jsem měl tu čest se poznat právě při těch kurzech tam.

Z tohoto důvodu mě tak-nějak "minuly" všecky lampové btvp - neopravoval jsem snad žádnou. (Sběrem a renovacemi tvp jsem se rovněž nikdy nezabýval).
Z pozdějších (hybridních, apod.) jsem snad jen jednou opravoval některý z modelů Color 110 IN LINE (bez DO), jen párkrát Colora Univerzál, . . .
V podstatě jsem začal až 110-kami (několik TT), ale většinou až ty C110ST, ale pak už hlavně "řada C416", . . .
To už jsem snad i víc opravoval (takto starých) btvp "z dovozu" (dotažených individuálně z Reichu, či Rakous) - např. několik Grundig - "Super Colorů"; různých Filipesů; Nordmende; Saba Loewe Opta;; "anevímčehoještě" Wink

Syron napsal(a):
Akorát tam chybí třeba Color in line(nebo Color 110 in line?) V tomto TV nebylo snad nic podobného ostatním Colorkám. Snad jen obrazovka, ale pokud se nepletu dávali tam Videocolor, které se našim rožnovským podobaly minimálně vzhledem. Kvalitou moc ne.

Jak píšu výše - měl jsem "v pazourech" jen jednu (servisák neměje - jen jsem si od někoho okopčil sch.-"velkou plachtu").
Takže - jak i já sám pouze vyhledávám na NETu, Color 110 in line byly 2 modely:
4413A - bez DO a
4413A-5 - s DO (totožným s C 110STII - tj. je to ten Rudi Čajavec: "logo tesla a potisk INFRACOLOR")
Ostatně to potvrzuje i tento web: http://elektromuzeum.wz.cz/TV_barevne_stolni.html
citace:
Spolupráce Tesly se zahraničními výrobci

Asi dost vzácná byla COLOR IN LINE, ve které ale od Tesly nebylo skoro nic a byla převážně jugoslávská. Také jsou různé informace a nejspíš se dělaly různé typy, s dálkovým ovladačem i bez něj. Podle Technických informací č. 35 a 36 byla se senzorovou volbou programu, spínaným zdrojem a obrazovkou A67-701x. Někdy je zde nazývána COLOR IN LINE 110. Na dohledatelných fotografiích je ale nápis COLOR IN LINE DL. Není to zcela jasné, ale asi byla s dálkovým ovladačem (SAB 3210 / 3209) pouze verze 4413 A-5.


Ještě něco z té nostalgie: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=79829

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 15:17    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Kokun - šedá maska, černej panel, lokální klávesnice 3 tlačítka, ovladač TESLA na 6 tužek, potisk COLOR ST-II. . . . Proto vím tutově, že tam byl natištěnej popis COLOR ST-II. Ale kdyby tam byl ten 8-senzorovej panýlek shodnej s Corinou a dalšíma (a vevnitř 2x MAS560A + 8x KC148 + Xx KA201), to bych si pamatoval taky - nebyl, byly tam 3 tlačítka (a uvnitř tím pádem MAS562A + MAS1008 - přímo šel kanál volit jen z DO, na panelu se muselo krokovat).

Ta C-429 má masku moc do hněda...

Karle - výše píšu, že "ač pamětník", tak tyhlety modely "šly dost okolo mě" - proto se přít nebudu.
Třeba jsi měl (tvůj otec) některý z prvních modelů C429 (ty 3 tlačítka by tomu napovídaly !!!), ale vestavěný ještě do bedny COLOR ST-II (možné by to bylo - Tesla ještě neměla k dispozici tu "správnou", ještě jí "zasychal lak u stolářů" Laughing ).
Ale na barvu (a odstín) bedny, masky, panýlku, ... nemůžeš brát ohled, páč i jeden a tentýž model se od sebe mohl vizuálně dost lišit.
Proto dohledat "tvůj model" bude dnes (po těch letech) absolutně nemožné. Co nebylo nafoceno v minulosti (a dochovalo se), tak dnes lze nafotit jedině tak u sběratelů, u kterých nebude ani % z toho, co bylo v minulosti vyrobeno Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 15:29    Předmět: Citovat

No já jsem to samý v podstatě chtěl napsat už v noci - že se klidně mohlo stát, že ve fabrice učunili pár desítek nebo stovek "hybridních" kousků, když přecházeli z výroby jednoho typu na druhej a bylo někomu líto vyházet předem připravený a do výroby už převzatý díly do "druhojakostních" respektive do ND, tak že někdo rozhodnul o dočasným odlišným provedení - a vlastně vzniknul "kříženeček", kterej nebyl oficiálně nikde publikovanej, ale jeho schéma souhlasilo s vyráběným typem, tak z toho soudruzi nedělali vědu a přesně podle názoru "však ono se to prodá" to nikdo víc neřešil. Koneckonců známe to samý i u dalších věcí ze stejný doby ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 15:41    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
A k těm obrazovkám. Co takhe Oravany s baňkouo TOSHIBA black stripe? Jestli jsem to napsal dobře Wink . To byla špička s bezkonkurenčním obrazem!

TOSHIBA obrazovky se u Oravanů dávaly především do modelů prodávaných v Tuzexu - tedy do "Oravan LUX" - psal jsem o tom třeba i tady.
Ale byly i v mnohých "obyčejných" Oravanech - především z počátků výroby, zřejmě než se pořádně rozjela výroba v DDR.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7558
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 16:50    Předmět: Citovat

citace:
TOSHIBA obrazovky se u Oravanů dávaly především do modelů prodávaných v Tuzexu - tedy do "Oravan LUX"

Kdoví jak to bylo, spíš s čím zrovna přijel kamion, to montovali. Mám Oravan LUX (rok 1989) a je v tom RFT. Pravda, obraz to má parádní.
Pak mám ještě C343 (1992) a v tom je Samsung. Měl jsem ještě jednu (1990 nebo 91) a v tom bylo RFT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 17:45    Předmět: Citovat

No, na obraz Oravana s baňkou DDR mám trošku jiný názor.. A nejen já. Byl na nich snad nejhorší obraz ze všech. Jednička byla Toshiba, o tom se nedá diskutovat.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 17:51    Předmět: Citovat

K těm evidovaným Laughing násobičům. Nevím o tom, ani V TI se nic takového nepíše ani nezmiňuje. Mám je doma všechny. Kdyby to byly nějaké extra typy, určitě by to v nich bylo.
Navíc jsem měl několik známých profíků co se tím živili a neříkali taky nic.. Cry Jediný co se evidovalo a vracelo, tak byly díly měněné v zárukách, zejména KV a ty násobiče. Bylo toho samozřejmě víc, aby se toho zase někdo nechytal.

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7558
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út únor 06 2018, 20:23    Předmět: Citovat

citace:
na obraz Oravana s baňkou DDR mám trošku jiný názor

Hele, asi mám štěstí na kus. Ale ten LUX co mám má bezproblémový obraz, jasný, kontrastní, bez zpětných běhů a pěkně ostrý. Konvergence velice slušná.
Příjemně mě i překvapila baňka z SSSR osazená v Mánesu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund