Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

low level format USB flash ADATA N005 32GB
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2018, 19:55    Předmět: low level format USB flash ADATA N005 32GB Citovat

Par USB flesek jsem uz zformatoval, ale tohle je kapanek orisek. Tahle fleska totiz neni klasicky jednocipovy reseni, ale je tam SATA SSD radic JMF601 a k tomu USB3-SATA bridge VLI700. Zkousel jsem vsechny mozny softy na Jmicron a VLI od rusaku, ale problem je, ze to vetsinou disk nenajde, resp. identifikuje jako "Not JM" a nazdar. ZKousel sem to obejit i pripojenim se na USB 2.0 piny radice - neenumeruje se a primym pripojenim radice pres SATA kabel do PC, ale opet zadna SSD utilita s tim nehne. Disk se tvari jako read only, prectu z nej v pohode prvnich 8MB - cili MBR, NTFS BR a par dalsich struktur. Podle SMART statistiky pritom pocet prepisu neni nijak velky, ty NAND cipy by mely vydrzet radove 10x vic. Nejde mi ani tak o znovuzprovozneni te flesky jako spis pochopit princip co se tam stalo a co delam spatne. Pri nejhorsim si z toho udelam USBeckovej kabel na SATA disky Smile
Kompletni popis vseho co jsem zkousel za skumprnagle: http://rayer.g6.cz/elektro/psu4pc.htm#USB_FLASH_ADATA_N005
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so leden 27 2018, 10:51    Předmět: Citovat

Neštymuje mi ta vysoká chybovost v USB režimu a relativně dobrý stav fleše v SATA režimu. Dá se to nějak vysvětlit?
Kdyžtak si z toho udělej eSATA disk. Předpokládám, že u fleše se ty chyby časem samovolně nerozlézají na rozdíl od HDD? Vyloučení chybných sektorů se děje i na úrovni FS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 27 2018, 21:37    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
Neštymuje mi ta vysoká chybovost v USB režimu a relativně dobrý stav fleše v SATA režimu. Dá se to nějak vysvětlit?
Kdyžtak si z toho udělej eSATA disk. Předpokládám, že u fleše se ty chyby časem samovolně nerozlézají na rozdíl od HDD? Vyloučení chybných sektorů se děje i na úrovni FS.


Problem je, ze ted je to v rezimu read-only, cili disk je necitelny a nejde ani zformatovat. Castecny uspech jsem zaznamenal s jednou SATA FW utilitou od Transcendu, ktery rozpoznal Flash jako
Flash model=EBA/MT29F64G08CEABA
ale stejne to neproslo Sad

<SSD F/W update tool ver B.2.9> (Apr 30 2010,17:26:32)
<Loader mode>

Flash model=EBA/MT29F64G08CEABA

Flash code=0x851
(Ch,Bank,CE,DrvCur)=(3,2,2,2)
FW updated count : 0x80

Current firmware version : no (Loader mode)
New updated firmware version : 100415
Erase code block : fail
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2018, 19:24    Předmět: Citovat

Aha. A ten HD Tune, jehož skrín tam máš, tedy provedl chybový test pouze čtením? Myslel jsem, že test provádí zápisem a následným čtením sektorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 29 2018, 12:28    Předmět: Citovat

Ne, HD Tune Error scan je jen nedestruktivni cteni, kdyz dam erase, tak samozrejme skonci s chybou. Takztez kdyz poslu primo ATA prikaz security erase, tak nic nesmaze a na disku je porad to same. S tim muze hnout jedine spravna utilita vyrobce radice. Bohuzel ty starsi programy z internetu dost mizi, tenhle radic je stary uz skoro 10 let...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: po leden 29 2018, 14:57    Předmět: Citovat

To je ta viz. obrázek, že? Mám ji taky a měl jsem postahovaného dost SW, protože jsem na ni přepínal bit, aby se nechovala jako vyměnitelný disk.

Edit:
Tak jsem k ní něco našel a hodně adresářů se jmenuje Innostor (všechen SW asi ani nebude k ní), zkusil jsem jich pár spustit a našli ji. Někde to upnu, ale nevím, jestli ti to k něčemu bude.
Tady https://uloz.to/!BnkQdHdIzrA6/usb-removable-bit-zip to máš.

kód:

A-DATA-ORU-INNOSTOR-AIO-BY-TAGARAZ-M0213\
AI Recovery V2.0.8.20 SP\
AIBurn_IS903B_IS902E_IS916_V2.0.0.1\
ChipGenius_v4_00_0029_pre1\
Innostor 902 MP Package V010_08\
Innostor 902 MP Package V012_02_1203071\
Innostor 902E MP Package V208_01_B5\
Innostor 902E MP Package V209_00_1308191\
Innostor 902E MP Package V209_01_1308281\
Innostor 902E Sorting Tool V1.00_Beta20\
Innostor_IS902_RecoveryTool_V2.00\
SanDisk\
Transcend_RecoveryTool_v2.0.8.5_IS9XX\
usbflashinfo\



N005.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  N005.jpg
 Velikost:  30.27 kB
 Staženo:  74 krát


innostor.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  innostor.png
 Velikost:  27.91 kB
 Staženo:  82 krát


adata.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  adata.png
 Velikost:  18.11 kB
 Staženo:  85 krát


_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st leden 31 2018, 21:25    Předmět: Citovat

Mám tady falešnou µSD kartu „Blue wave“ 512 GB. V HD Tunu se při testu rychlosti chovala podobně - od jistého bodu výrazně klesla rychlost čtení zůstala stejná až do konce. Odhadem se to zlomilo asi na 8. GB.

Chtěl jsem ji otestovat a nízkoúrovňově naformátovat těmi aplikacemi, co máš, Rayere, na svých stránkách - zkoušel jsem aplikace VolumeChecker a FC MpTool. Bezúspěšně.

Stalo se mi ale to, že mi úplně zmizela ikona bezpečně odebrat hardware (winxp). Myslím, že to souvisí s použitím těchto aplikací. Nestalo se ti to taky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33986
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 31 2018, 21:36    Předmět: Citovat

Oprava SD kariet je problem. Potrebujes radic, ktory umoznuje priamu komunikaciu s kartou - take su len v niektorych notebookoch. Cize ziadna USB citacka. No a potom potrebujes SW od vyrobcu radica, ktory sa neda zohnat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 5:12    Předmět: Citovat

Standa99 napsal(a):
To je ta viz. obrázek, že? Mám ji taky a měl jsem postahovaného dost SW, protože jsem na ni přepínal bit, aby se nechovala jako vyměnitelný disk.


Ano, vypada skoro stejne, az na to, ze ja tam nemam ten napis "Pro". Diky za snahu s uploadem flasheru, ale ani jeden mou flesku nevidi. Coz je celkem logicke, ze nastroje na radic Innostor nefunguji s radicem Jmicron. Patrne ta verze Pro je zalozena na jinem cipsetu. Nemas pro zajimavost fotku vnitrku?

Osmdesat napsal(a):
Mám tady falešnou µSD kartu „Blue wave“ 512 GB. V HD Tunu se při testu rychlosti chovala podobně - od jistého bodu výrazně klesla rychlost čtení zůstala stejná až do konce. Odhadem se to zlomilo asi na 8. GB.
Chtěl jsem ji otestovat a nízkoúrovňově naformátovat těmi aplikacemi, co máš, Rayere, na svých stránkách - zkoušel jsem aplikace VolumeChecker a FC MpTool. Bezúspěšně.


Fejkovou SD sem zatim nepotkal ani mi zadna neumrela, tak sem to zatim neresil. Ani nemam/nevim o zadnych nastrojich na low-level komunikaci s radici SD karet, ale tipuju, ze to bude jeste horsi ojebavacka jak u tech USB flesek, kde precejen typ radice de bud precist nebo vytrahnout toolem a podle toho nak pokracovat dal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 5:36    Předmět: Citovat

Jinak sem se kapanek dostal dal s utilitou pro Transcend SSD25 FW update (MPTOOL.EXE + ISPB.LIB). Dokonce tak daleko, ze semi podarilo vymazat hlavni FW, takze SSD se uz nehlasi jako ADATA ale jen JM Loader 001. Nicmene aspon ten program detekoval typ NAND flash - MT29F64G08CEABA akorat teda ze na cipech je vylaserovano znaceni MT29F64G08CFABA, nicmene ID by melo byt stejne. Kdyz sem pokracoval ve formatovani, tak to ale dopadlo spatne:

kód:

<SSD F/W update tool ver B.2.9> (Apr 30 2010,17:26:32)

Find 1 recognized SSD device.!
----------------------------------------------------------------------
#1: JM Loader 001
----------------------------------------------------------------------

<SSD F/W update tool ver B.2.9> (Apr 30 2010,17:26:32)
<Loader mode>

Flash model=MT29F64G08CEABA

(Ch,Bank,CE,DrvCur)=(3,2,2,2)
FW updated count : 0x80

Current firmware version : no (Loader mode)
New updated firmware version : 100415

This program will destroy all data in SSD, do you want to continue (Y/N)? Y

Preformating..
Total bad block number (-641) is over (MaxFreeBlockNum-25).
Table is not exist :
(ch=0,Code),

fail


Napadlo me me, ze je mozna problem, ze jsou vadne bloky v nake dulezite systemove casti a proto tam nejde nahrat FW. Tak sem vyzkousel takovou blbost, ciste ze zvedavosti, ze sem na obou PCBckach prohodil vzdy dolni a horni NAND flash cip (U4<->U5 a U6<->U14)
Po teto operaci prekvapive program vubec nedetekoval zadnou pamet a hned skoncil:

kód:

<SSD F/W update tool ver B.2.9> (Apr 30 2010,17:26:32)

Find 1 recognized SSD device.!
----------------------------------------------------------------------
#1: JM Loader 001
----------------------------------------------------------------------

<SSD F/W update tool ver B.2.9> (Apr 30 2010,17:26:32)
<Loader mode>


Zkusil sem zas prohodit 2 cipy zpatky (U5<->U4) a pamet se nadetekovala:
kód:

Flash model=MT29F64G08CEABA
(Ch,Bank,CE,DrvCur)=(2,2,2,2)
FW updated count : 0x80


avsak pozor, s nizsim poctem kanalu. Ono uz to predchozi cislo 3 je dost divne, kdyz tam sou 4 cipy. Tak me napadlo, ze mozna 1 cip odesel az tak do kopru, ze uz ani nevraci ID, mozna nereaguje na zadne prikazy. A ze ten flash radic, resp jeho ROM FW detekuje ID pouze z cipu na 1. kanale a pokud je tam zrovna ten vadny cip, tak nedetekuje nic a smolik. Jenze kdyz sem prohodil zpet i duhy par cipu U14<->U6, tak se nic nezmenilo, porad 2 kanaly misto puvodnich 3. Mozna sem teplem z foukacky obrazek_cenzura dalsi cip. Mozna sem narazil na problem data retention, ze to ID a dalsi udaje jsou nahrane take v te NANDce a proste to casem zapomene - ta fleska, resp. radic za provozu dost hreje, coz tomu zrovna nepomaha. Divne ale je, ze me to nedovoli naformatovat ani s tema 2 kanalama, porad si to mele stejnou pisnicku o vadnych blocich.
Bohuzel nemam jine 4 stejne NAND cipy, kere by navic ten radic podporoval. Mit treba nake vadne SSDcko, z kereho by se daly vybrakovat, tak bych to i zkusil...
Dalsi otazka je, jak to funguje s mapou vadnych bloku z vyroby. Matne si tak vzpominam, ze to vyrobce nekam do pameti uklada a ze neni dobre si to smazat. Nevim jestli to pak ten formatovac umi nejak otestovat a sestavit si novou mapu. No je to uz kapanek nad me chapani, mozna by do toho vnesl svetlo nekdo, kdo se profesionalne zabyva obnovou dat z SSDcek, ale ti asi drzi bobrika mlceni bo firemni knowhow...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 10:20    Předmět: Citovat

U rusáků jsem si všiml, že ti ani VLI MPTool nepomohl.
Rozebírat se mi ji nechce, kdysi se rozpadala, tak jsem použil hodně lepidla Smile

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2018, 11:59    Předmět: Citovat

Standa99 napsal(a):
U rusáků jsem si všiml, že ti ani VLI MPTool nepomohl.
Rozebírat se mi ji nechce, kdysi se rozpadala, tak jsem použil hodně lepidla Smile


Nn, ale ten VLI tool resi spis nastaveni toho USB3-SATA bridge a umoznuje nahravat jeho FW do SPI flesky, ale to resit nepotrebuju, tam problem neni. S tim lepidlem to chapu, to spojeni konektorem uvnitr ja takove nespolehlive a uz se mi stalo, ze pri padu flesky na zem se to rozpojilo a prestala fungovat, resp. se prepl radic do bootloaderu. Stacilo rozdelat a znovu zacvaknout.
Jinak myslim, ze proste bez vymeny cipu to dal nerozchodim. Bohuzel nemam zadny udelator/redukci na otestovani samotneho TSSOP flash chipu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33986
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2018, 12:03    Předmět: Citovat

Dal by sa pouzit iny flash disk s vhodnym radicom, ku ktoremu je dostupny SW.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2018, 12:13    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Dal by sa pouzit iny flash disk s vhodnym radicom, ku ktoremu je dostupny SW.


Myslis, ze by sel nak znasilnit jako RAW ctecka? Se obavam ze to nepujde. Tenradic tam bude hledat bud nejaka data nebo odtamtud i nacita FW. Tnehle Jmicron ma FW tez ulozeny na te datove flesce - imho kapanek blby napad, kdyz se ti podela datove ulozsiste, tak s nim odejde i FW. Pritom zrovna tady je ta SPI pamet kde by se vesel jak FW Micronu, tak toho mustku... Mam tu v praci Labprog48, ale ten tyhle novejsi NANDky nezere. Ono by nebylo tezky je cist nakym MCUckem, uz sem to kdysi programoval pro naky Samsung, ale to byla jen asi 1GB s jednoduchym 8bit rozhranim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33986
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2018, 13:24    Předmět: Citovat

Ako RAW asi nie - ale skusit, ci pojde normalne naformatovat a potom citat/zapisovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund