Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

USB fleška-NTFS,eFat nebo FAT ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so únor 17 2018, 18:33    Předmět: Citovat

A on nějaký starší přehrávač MP3 nebo TV přehrávající AVI soubory bude muset používat flešky větší než 32 GB? Každý, kdo má trochu rozumu, tak si koupí raději 2x 32GB než 1x 64GB. Aspoň pokud se týče k tématu, proč toto vlákno bylo založeno. Když chce někdo naráz víc jak 32 GB, tak ať si koupí rovnou externí HDD s velikostí 1 TB a tam samozřejmě podle účelu použije buď NTFS nebo exFAT..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 17 2018, 19:07    Předmět: Citovat

Neviem, preco by prave s 32 GB mal mat problem nejaky prehravac. To nie je ziadna technologicka hranica, len vymysel M$.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaRCK



Založen: Apr 25, 2010
Příspěvky: 226
Bydliště: Olomouc/Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Když jsem před rokem řešil exFAT na linuxech, zjistil jsem, že je to nesvobodný licencovaný patvar M$. V Ubuntu a Debianu není standardně podporován, musí se doinstalovat fuse. Podle toho, co jsem se při hledání dočetl, vznikla reverzním inženýrstvím a její současná implementace je značně amatérská a se stále otevřeným vývojem. Nefungovalo to zrovna hladce. A vzhledem k tomu, že většina embedded mašinek jako TV a rádia budou linuxové, případně Androidové v případě smart TV, tak bych se exFATu raději vyhnul obloukem Rolling Eyes Co se týče NTFS, tak jsem kdysi někde slyšel, že více opotřebovává buňky a flashka dříve odejde, ale už si vůbec nepamatuju detaily, jestli někdo ví více, tak, prosím, potvrďte. Osobně na přenosných zařízeních používám všude FAT32 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 21:01    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Neviem, preco by prave s 32 GB mal mat problem nejaky prehravac.

To jsi asi špatně pochopil. Raději si vezmu 3 flešky po 32 GB jak jednu 64 GB. Na jedné filmy, na druhé MP3 a na třetí programy pro opravu PC a NB. Mít to vše na jedné mi připadá dost divné. Ztratím nebo zapomenu jednu velkou a nemám nic, jen chytré připomínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12523

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 22:18    Předmět: Citovat

Přesně tak. Dobrým důvodem pro "více menších" flashek je také jejich relativně menší životnost proti jiným paměťovým médiím. Ztráta jedné 16GB klíčenky bolí méně než ztráta 64GB.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1965

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 9:47    Předmět: Citovat

To ze je to proprietarni system je me sumafuk, kdyby k nemu byla poradna dokumentace, coz neni.

FAT32 bude nejvic kompatibilni, vcetne starsich zarizeni, film si skoro pustis i na kavovaru, ale zase zrovna v pripade filmu je velka sance, ze ty 4GB/soubor prekrocis, a pak budes muset film prekodovat do jinyho kodeku/s nizsi kvalitou...

Navic je to ale choulostivy co se konzistence dat tyce...

NTFS povali na vetsine PC a NTB (Win, Linux, OSX), zarizeni uz budou horsi...

Verdikt? At flesky tahnou k certu! Razz Smile


Mam za to, ze kdyby se dal na flashku treba XFS, tak na tzv. Smart TV fungovat bude, casto na nich bezi linux... To by mozna stalo za test Smile


masar napsal(a):
Přesně tak. Dobrým důvodem pro "více menších" flashek je také jejich relativně menší životnost proti jiným paměťovým médiím. Ztráta jedné 16GB klíčenky bolí méně než ztráta 64GB.
Wink


Me za poslednich ca 8 let zadna flashka co jsem si koupil nechcipla... Sice je nepouzivam nijak intenzivne, ale to je asi pripad vetsiny, ze to ma jen na prenos souboru, semtam z toho neco bootnout apod...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 10:21    Předmět: Citovat

Pochybujem, ze tam bude skompilovana podpora XFS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8991
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 10:26    Předmět: Citovat

Taky přidám pár postřehů. Mám servisní flashku 64 GB s exFATem. Pohybuju se jen ve Win světě, tak mě to nijak neomezuje. WXP už jsou naštěstí skoro minulostí, ale v nejhorším i do nich jde podpora doinstalovat. Oproti FAT32 pozoruju, že méně často dochází k chybám souborovýho systému. Přecejenom to strkám do různých PC, kde se občas něco sekne a tak, jinak poctivě "vysouvám". NTFS jsem na flashce nikdy neměl, mám nějak zažitý, že je pro to nevhodný, možná kvůli tomu opotřebování, už nevím. Doma mám nějaký starší flashky na FAT32, protože je strkám třeba do osciloskopu, generátoru, nebo jiných zařízení. Dělal jsem i testy rychlosti, NTFS bylo nejpomalejší, FAT32 a exFAT asi nastejno. Rozdíl byl ale jen pár procent, test jsem neopakoval, mohla to být i chyba měření. V zásadě nic podstatnýho, co by stálo za to.
FAT32 je hodně starej, ale je rozšířenej a kompatibilní. Jen má docela malou odolnost a často dochází k chybám. Vidím to i na kameře, kde je SD karta, hodně často, když ji čtu v PC mi hlásí chyby systému a musím opravovat/formátovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5009
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 10:44    Předmět: Citovat

Ja mám na všetkých USB kľučoch FAT32, odpájam ich "nebezpečne", skrátka ich vytiahnem keď skončil zápis (našťastie ešte majú LEDku), a nikdy sa mi žiadne súbory nepoškodili. A čo je výhoda, na niektorých mám systém MS-DOS, takže fungujú ako bootovacie, keď treba flešnúť nový BIOS.

Ešte jedna výhoda FAT32 oproti NTFS: funguje aj pod Windows 98. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1965

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 11:10    Předmět: Citovat

A kdyz si budes nosit MFM disk, tak ti pujde i na PC XT Very Happy Very Happy

Jinak tahle rovnice nema univerzalni reseni, proste se tam musi dat FS podle ucelu a pouziti... neni zadny "jeden FS vladne vsem" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 11:15    Předmět: Citovat

S tim vytahovanim pozor. Nektere flesky se do win nehlasi jako vymenitelne medium ale jako hdd a tam prakticky po kazdem vytazeni jsou data zapsana chybne. Musi se odmountovat a az pak vytahnout. Byla to relativne draha a rychla fleska od sandisku a ted mi lezi v supliku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 11:26    Předmět: Citovat

Malo by sa to dat prepnut servisnym SW od vyrobcu radica (ten vie zistit program ChipGenius).

A pozor na vytahovanie pocas zapisu, to vie "zrusit" komplet cely flash disk. Zachranit sa potom da len formatom z toho servisneho SW.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5009
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 11:43    Předmět: Citovat

Niektoré sa zrušia aj samé od seba. ADATA 16GB, pri prvom použití - zápise filmu, asi v polovici zápisu na mňa vybaflo "disk full". Následne sa odhlásil a prihlásil ako nejaké MFM device (alebo podobne, už neviem), s nulovou kapacitou. Nepohol som s tým ani s utilitou na to, vždy skončila chybou. Ten skončí u rnbw, nech sa s tým on pohrá, ja som neuspel. Ďalšie dva rovnaké mi fungujú bez problémov, len tento jeden bol na menej ako jedno použitie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 11:53    Předmět: Citovat

Ano, niektore su aj taketo write-only. Jedna pani si kupila novu 8GB. Dala si tam fotky a po tyzdni zistila, ze sa nedaju precitat... Alebo mam reklamnu s logom strany Siet (to hovori za vsetko), tam su nahodne sektory vadne a tiez som ju nerozchodil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 15:03    Předmět: Citovat

PixelOrgy napsal(a):

Me za poslednich ca 8 let zadna flashka co jsem si koupil nechcipla... Sice je nepouzivam nijak intenzivne, ale to je asi pripad vetsiny, ze to ma jen na prenos souboru, semtam z toho neco bootnout apod...


Tak to ses idealni kandidat na ztratu dat. Me ted po sobe odesly uz 2 flesky zhruba taky tak stare (viz vedlejsi vlakno) a rozhodne sem je netyral neprimerenym zapisem dat. Problem je spis v data retention, ktere vyrobci NAND flesek bezne udavaji 10 let. Ale u nakych druhoradych cipu smetenych z podlahy vyrobni linky to muze byt i mene...

Jinak vsude davam na flesky FAT kvuli kompatabilite. Kdyz nahodou potrebuju prenes vetsi soubor, tak ho jednoduse rozdelim/zabalim do multivolume zipu s rychlou kompresi.

Ze by byla FAT nejak mene spolehliva se mi nezda, to spis byla doj* konkretni implementace FW nake cinske kamery, ale nemyslim si, ze kdyz vyrobce nezvladl korektne implementovat FAT, ze by to s NTFS bylo lepsi.

Take je pravda co bylo receno o tom removable media flagu, disky ktere jsou non-removable maji jednu velkou vyhodu, ze na nich OS provadi opozdeny zapis z cache, coz vyrazne urychli zapis vetsiho mnozstvi malych souboru protoze se neustale nemusi synchronizovat data a FS, ale zaroven je to velika nevyhoda, protoze pri nahodnem vytazeni, kdy sou jeste data v cache, dojde k poruseni konzistence FS. At si to kazdy nastavi dle sveho uvazeni a pouziti, pokud muze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund