Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Audiovýstup z digitálu na analogový zesilovač

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 11:37    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Nebudu si zvykat. Stačí mi, že musím řešit následky.
Moderní a nijak levný analogový zesilovače, doslova vypálený jak Kartágo.
Nejčastěj kvůli připojování lacinýho šrotu laikama.
Výstupy, co mají na 3,5mm jackách neskutečný svinstvo - a kde se na těch 100% spoléhá na to, že to případný sluchátka nezahrajou. A případným bedničkám s déčkem je to buřt.
Některý se tomu zvládají bránit, některý dlouhodobě ne. A některý shoří i přes dobrý a předimenzovaný polovodiče. Prostě nemůžou za to, že jejich konstruktéři a supervizoři byli šulíni.


Ak som mimo temu tak sa ospravedlnujem ale toto ma zaujima. Ked pustim z telefonu alebo tabletu signal do AUX vstupu alebo proste do vstupu analogoveho zosilnovaca/ mixpultu a zosilnovaca je to vazne tak nebezpecne? Predpokladam, ze mobil aj tablet maju na vystupe digitalny zosilnovac.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 15:00    Předmět: Citovat

2 PeterSeal: radši přes SZ. Nebudem to tady masarovi zasírat Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 17:39    Předmět: Citovat

Ano, mobily, tablety, mp3 playery a podobný věci mají na výstupech spínaný zesilovače. Místa v nich není nazbyt a i výrobní náklady je třeba brát v úvahu, takže opravdu nijak účinně zafiltrovaný nebývají.
Něco jiného už jsou výstupy ze zvukových karet, ať už interních, či externích. Pokud mají zvlášť výkonový sluchátkový výstup, tak ten je zpravidla taky udělaný déčkem, ale "linkový výstup" je nejčastěji ukončený operáky různé úrovně, co mívají už s ohledem na ně samotné dostatečně zafiltrované vstupy, takže na separátní linkový výstup nic neprolejzá /kromě zarušené země, samozřejmě/. Pokud ale má lacinější, zpravidla interní karta jen jeden společný výstup, který umožňuje připojit sluchátka a použije se jako "linkový", je v současnosti často opatřený kvůli výkonu do nízkoimpedančních sluchátek malým déčkem. Dřív se na tomto místě používaly rail-to-rail operáky s poměrně vysokým výkonem, ty ale potřebovaly nějaké ošetření vstupů i výstupů, což déčka nepotřebují a logicky tak zvítězilo levnější řešení.
Hodně záleží i na kategorii zařízení, který se k mobilu, tabletu apod. připojují. Analogové přístroje, vyrobené zhruba na přelomu tisíciletí byly nucený s těmito digitálními hračkami nějak úspěšně koexistovat a zpravidla i ty levnější mají AUX vstupy nějak, aspoň primitivně ošetřený.
Dneska už to zase není pravda - odpověď se dá hledat v termínu "cut cost" a i poměrně drahé, značkové aparátky /myslím tím kompaktní hudební centra/ žádnou ochranu proti průniku rušení na analogových AUX vstupech nemají. Pokud takový vstup vůbec mají. Ten totiž bývá zrušen ve prospěch přítomnosti USB.
Přítomnost AUX vstupu na konektorech cinch víceméně signalizuje vyšší třídu dotyčného zařízení a také to, že výrobce aspoň trochu myslel na komfort zákazníka. Přestože vestavěný přehrávač umí číst veškeré, běžně používané formáty disků a zařízení má i dobře sw vybavený USB slot.
Je to zase jen o cenové/kvalitativní třídě a úplně stejně je to i u poloprofi/profi PA aparátů, jako jsou třeba mixpulty. Digitálům to pochopitelně vadit nesmí a ani nemůže, ale u analogových zase závisí na cenové kategorii. Výkonový zesilovače jsou zase úplně samostatná kategorie.
Předběžný výstup by mohl být ten, že bez znalosti charakteru propojovaných zařízení /digitál do analogu/ je takové propojení riskantní asi tak v poměru 50:50.
Myslím to tak, že se v lepších případech nemusí slyšitelně a viditelně stát nic a funguje to bez vedlejších negativních či kouřových efektů.
Možný je i případ, kdy si to analogové zařízení "nechá líbit" a nějak se s tím vnitřně popere, kdy výsledkem bývá třeba jen 50Hz brum.
Na straně druhé jsou pak případy, kdy takové propojení neskončí jen tím brumem, ale celkem citelnými škodami, zpravidla pak na obou zařízeních, kdy viníkem je vždy to levnější.
Případ, kdy jsou mezi sebou propojovány digitální zařízení /třeba i na analogové straně/ je ještě zrádnější.
Tzv. "analogová zem" jednoho i druhého digitálního zařízení je vždy zarušená nějakým podílem zbytků neodfiltrovaného, "spínacího" kmitočtu. Pokud je výsledek takového propojení analogových zemí jenom slyšitelné pištění či vytí a nic nehoří, tak je to ještě docela dobré.
I v případě zcela oddělených zdrojů napájení.
Praxe ukazuje, že se zpravidla nejde obejít bez galvanického oddělení vstupů a zemí - jak v případě propojování digitál-analog, tak digitál-digitál a v druhém případě při rozdílných napájecích hladinách.
Možná by nebylo od věci, kdyby se k věci vyjádřil někdo, kdo např. pravidelně pracuje s technikou mobilních operátorů, případně obecně v telekomunikacích.
Zajímalo by mě také, proč v jejich /výhradně digitálních/ zařízeních pořád používají takové počty galvanických optoizolátorů i impulsních oddělovacích traf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund