Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitální pevná linka
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 12:26    Předmět: Digitální pevná linka Citovat

Votravuje mě Kyslík, že mi převede analogovou pevnou linku na digitální. Když jsem chtěl cokoliv technickýho, tak pipka nic nevěděla, jen že to funguje super a je to strašně cool. Že mi k tomu daj za kačku jeden bezdrát a druhej drátovej.
No určitě to bude nějakej vejjeb s zákazníkama. Tak by mě zajímalo, co to proti analogový lince neumí a co to umí navíc. Co jsem se dopátral, nemá to podporu faxu. Možná že se budete smát, ale fax tak 10x do roka stále potřebuju. Mám tady starou analogovou ústřednu Stelco, která umí přepínat hovory, vyzvánět do kruhu po čtyřech linkách a přesměrovat fax na linku na který visí. Tohle by určitě bylo na vyhození a nic z toho by nechodilo... Že ty digitální drátový telefony musej mít napájecí adaptér na 12V? Umí to aspoň v základu identifikaci volajícího, nebo za to chtěj platit?
Má to vůbec nějaký výhody proti starý analogovce, když už tady mám systém, kterej mě naprosto vyhovuje? Kdysi mě jeden Telecomák tvrdil, že pevný telefony budou chodit i když se posere vše ostatní. Předpokládám, že už to dávno neplatí....

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 12:36    Předmět: Citovat

Já bych je posílal do kloaky, dokud to jen půjde. Logicky mi tak nějak vychází, že se chtějí komplet zbavit posledních analog věcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2107
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 12:40    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Kdysi mě jeden Telecomák tvrdil, že pevný telefony budou chodit i když se posere vše ostatní. Předpokládám, že už to dávno neplatí....
To platilo když byli ústředny s mechanickými voliči a telefony též bez jakéhokoli polovodiče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33754
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 12:44    Předmět: Citovat

Predpokladam, ze ide o VoIP. U nas tiez takto ojebavaju zakaznikov, ktori sa potom divia, ze ked vypadne internet alebo elektrina, tak nejde ani telefon...

Napr. aj telefon Panasonic s kazetovym zaznamnikom, ktory mal napajaci adapter, pri vypadku elektriny ciastocne fungoval - ako zakladny telefon - zvonenie, vytacanie cisla a hovor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 13:06    Předmět: Citovat

Jestli jo, tak VoIP je pro NĚ mnohem levnější.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 13:12    Předmět: Citovat

Samozřejmě, ale, jestli ještě do nějakého staršího zařízení používáš dálkový přístup modemem, zapomeň na něj. Přes VoIP se modemy nespojí, případně jim spojení i půl minuty vydrží, ale déle ne. Vyzkoušeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 13:26    Předmět: Citovat

Ano, oni se v podstatě chtějí zbavit posledních analogových reliktů v síti. Tedy ne že by tam to 3kHz pásmo něčemu zavazelo, ale v DSLAMech tak musí být funkčnost pro PSTN.

Kdyby ti nabídli VOIP adaptér, který by tu VOIP linku vlastně převedl na analogovou, mohl bys stále tu svou ústřednu a analogové telefony používat.
Což si myslím, že nenabídnou, anebo za nějaký poplatek.

Co se faxu týče, ten data přece přenáší jako audio, takže ani přes VOIP by teoreticky neměl být problém. Tedy záleží na tom, jaký by ten VOIP používal přenosový kodek - některé ten signál degradují tak, že by faxová data neprošla. Navíc tam ale vstupuje do hry místní stabilita tvého internetu, takže při nějakém zaškobrtnutí (člen rodiny stahuje) se to projeví ve výpadku toku. To dokládá i Hillova zkušenost. PSTN přípoj tím netrpí, u něj DSLAM nedopustí výpadek.

Dnes už nic jako analogový přenos hovorů neexistuje. Všechny pevnolinkové hovory se přenášejí interně digitálně (možná jako VOIP) po jejich páteřní síti a až v předsunutých DSLAMech se "analogizují" a posílají na jednotlivé vodiče do baráků. Tudíž i ta faxová data ti vlastně tečou přes digitál, a funguje to.

DSLAM má myslím zálohované napájení, a může tak uchovat spojení i při místním výpadku elektřiny, máš-li na napájení nezávislý telefon.

V tvé situaci, kdy ti všecko funguje a jsi s tím spokojený, bych si to vnutit nenechal, můžou nastat neočekávané problémy. VOIP telefonie sice má určité přednosti oproti klasické, ale těch ti O2 nenechá využívat. V nejlepším případě bys byl tam, kde jsi teď, ale přišel bys asi o fax.

A pokud by ti nezapojili VOIP adaptér, měl bys asi se svou domácí analogovou sítí totál utrum, poněvadž si myslím, že přihlašovací údaje pro ten jejich VOIP budou držet v tajnosti, takže ani s vlastním VOIP adaptérem by ses nemohl k tomu VOIP účtu přihlásit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 13:44    Předmět: Citovat

Ja som pred nedávnom prešiel z DSL na MAGIO. Možno sa zvýšila rýchlosť downloadu, ktorú ale vzhľadom na množstvo reklám a zahltenie stroja neviem poriadne využiť ale ok, no objavil sa nepríjemný problém, modem musí byť trvale napájaný, inak nefunguje tel.linka. Toto môže byť nepríjemné pri dlhodobejších výpadkoch ele. Na to pozor. Pri DSL telefon fungoval aj pri 48hodinovej odstávke oblasti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 13:54    Předmět: Citovat

Já si myslím, že O2 vůbec nebude umožňovat se na jejich VOIP nalogovat odjinud než z jejich DSL. Že to bude prostě nějak svázané.
Ať tak či onak, tato nová VOIP linka bude závislá na funkčnosti modemu uživatele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 14:07    Předmět: Citovat

Zjisti si co ti vlastne nabizeji a jestli jsou vubec z O2. Klasicke analogove linky jiz davno neexistuji.
Muze to byt voip, ale treba taky pripojeni pres mobilni sit apod. V kazdem pripade kdyz ti nekdo vola, bude to cool hlavne pro jejich penezenku, pokud by to melo byt vyhodnejsi pro tebe, nikdo te na to upozornovat nebude, na to vem jed.

Faxy pres voip jdou prijimat v pohode, chodi to jako obrazek mailem, odesilani jsem neresil, ale byla na to taky nejaka sluzba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 15:33    Předmět: Citovat

Kde má O2 rozhraní analog/digitál, je otázka. Vnitřně jim už všechno běhá digitálně, ale zjevně s dostatečně vysokou vzorkovací frekvencí, protože na analogových koncích tomu chodí fax do G3 i modem až do 56 kbps, jen občas si zpomalí až na 28,8 kbps.
Přes VoIP jsme se nedostali ani na těch 9600 Bd, zjevně vzorkování je tak pomalé, že způsobí jitter, jakým se fázová modulace z modemu totálně zparchantí, a signál je nedetekovatelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 15:42    Předmět: Citovat

Pres voip se faxy posilaly stylem ze se nekam poslalo pdf a oni se o odeslani postarali. Neni pak vubec potreba aby na stole strasil fax. Ale fax jsem uz mnoho let neodeslal, takze si uz nevzpominam co a jak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33754
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 15:56    Předmět: Citovat

S prevodom A/D niekde v ustredni sa pocitalo uz pri navrhu 56K modemov. To bola ale este doba ISDN. Teraz to chcu vsetko zrusit ale pritom sa tvarit, ze pevne linky poskytuju. Potom sa divia, ze ich nikto nechce. VoIP operatorov je plno - lepsich a lacnejsich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 17:16    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...do nějakého staršího zařízení používáš dálkový přístup modemem, zapomeň na něj. Přes VoIP se modemy nespojí...


Mohu potvrdit....
Modem teď nemohu používat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 18:43    Předmět: Citovat

Parametry přenosu audia v pevné tel. síti: vzorkovací kmitočet 8 kHz při rozlišení 8 bitů, nelineární PCM, tzv. kodek G.711, s případnou bezztrátovou kompresí. Digitální hovorový kanál tedy přenáší 64 kb/s.

VOIP na rozdíl od pevné může používat více různých kodeků s různými datovými toky a různým způsobem komprese. 8 kHz vzorkovacího kmitočtu umějí snad všechny, ale jejich ztrátová komprese optimalizovaná pro lidskou řeč může způsobit naprostou degradaci modemové modulace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund