Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měřák ESR
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3312
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 8:56    Předmět: Citovat

ESR Micro v5.0S zadat do google a hned je jasno. "Přístroje mají nyní pouze jednu desku, kombinující jak mikroprocesor pro měření, tak nový, mikrokontrolérem řízený reléový obvod pro ochranu přístroje před nabitými kondenzátory."
Ta ochrana je fajn a cena 1990 za komplet měřak i s krabičkou ujde, za přepokladu že bude tak spolehlivý jak referuje Behemot. Je fakt ze toto je "jen" měřak ESR, kapacity a malých odporů a ten china bazmek toho umí podstatně vice za cenu jen nějaké stokoruny, mimochodem skvělá funkce je detekce součástky. Taky se mě nechtělo čekat tak jsem jej zakoupil loni v Holicích za cenu blízkou ceně na Ebay a jsem s ním spokojen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 10:40    Předmět: Citovat

petula: když ukazuje ESR jen vyšší jak 1, nastavený je správně i po změnách nastavení stav stejný, akorát větší odchylky, tak co mám vypátrat?
S takovou chybou se nesetkali ani ti, co přístroj stavěli i distribuovali na jiném fóru.

robo: ovšem ty odchylky oproti starému měřáku jsou značné, chybí prostě kalibrace, kapacitu změří, ale ESR se hrubě rozchází s hodnotami, so jsem měl naměřené na pytlících. Podle měření by byly skoro všechny kondy vadné, když ESR je 2a více Ohmu, ale možná jsem natrefil na vadný kus.

Cena za ten nový je ještě hodně vysoká, odhaduju tak 1200Kč.



Nový obrázek (15).png
 Komentář:
 Velikost:  186.18 kB
 Zobrazeno:  179 krát

Nový obrázek (15).png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 6:53    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
jerab napsal(a):
Omlouvám se,že skáču do Tvého příspěvku ale nechci zakládat nové téma.Mám dotaz,zda má někdo zkušenost s tímto přístrojem který jsem zakoupil ale nemám k němu návod. Jedná se mě jak zapojovat součástky do konektoru. Má označení kontaktu 1-2-3 1-1-1-1

Mám ho taky. (prodával jej "postavrobota" )
Ty svorky jsou tak schválně, abys tam mohl dát komponenty z větší roztečí vývodů. všechny "1" jsou propojeny, všechny "2" taky a "3" taktéž. Můžeš využívat i spodní řadu (popis je ze spodní strany) Vybereš si čísla tak, aby se Ti tam vlezla součástka. Dlouhým držením tlačítka se dá dostat do módu nastavení kontrastu. jen tak ze srandy jsem tam připojil nafouklý kondenzátor 470uF/16V. Měřák jej poznal jako diodu s úbytkem 1.5V a kapacitou přechodu 120uF Wink


To však bude jiné zapojení, než to, které sem dal paterikvarga (strana 1), ne ?
Zapojení od patrikvarga je pouze na měření C/ESR ve 2-drátovém režimu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 6:59    Předmět: Citovat

petula:to je ten, co jsou fotky 9V baterkou, hodnoty jsou hodně orientační.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 7:09    Předmět: Citovat

decmen napsal(a):
No z obrázků vidím, že jednou to naměří esr o řád vyšší (1-2) než podruhé (1-3). Ze kterýho ebay-china-shopu to máš ?


Tohle "ESR udělátko", které je na fotkách ESR1 až ESR4, jsem vloni na jaře testoval. Půjčil mi jej jeden nadšenec z Olomouce. Testoval jsem jej tak, že jsem měřil kondenzátory od 1 pF až do stovek uF a to různé (keramické, svitkové, slídové, elektrolyty ...) a současně jsem vždy tentýž kondenzátor změřil ještě na můstku Agilent 4262A a dále na můstku Wayne Kerr 6425. Ke každému konzenzátoru jsem tak měl 3 měření. Ukázalo se, že "ESR udělátko" je schopno měřit pouze kapacitu s přesností menší než 10% pouze od 82 pF do 100 uF. Pod 82 pF a nad 100 uF chyba prudce rostla v desítkách procent.

Pokud jde o ESR údaje, ty jsem nejdříve zapisoval, jenže po několika měřeních se ukázalo, že ty ESR hodnoty, které "ESR udělátko" ukazuje, jsou absolutní blbosti. V podstatě to "ESR udělátko" hodnoty ESR vůbec neměří. Hodnoty, které toto udělátko ukazuje jako ESR, mohou být docela dobře náhodně generovaná čísla mikropočítačem v udělátku.

Když se zamyslíte nad tím, jak ESR udělátko "měří" ESR, dojdete k závěru, že se skutečně musí ukazovat blosti. Přitom všechny tyhle ESR udělátka na měření ESR mají stený princip, liší se v detailech, ale podstata té chyby je u všech stejná a leží v konstrukci ESR udělátek.[/b]

Když jsem pak výsledky měření předložil majiteli, který mi ESR udělátko půjčil, dopadlo to tak, že majitel to ESR udělátko šoupnul ihned do prodeje na aukro. Také co s tím jiného šlo dělat, že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 15:23    Předmět: Citovat

petula: tak to jsem tušil, že naměřený ESR i některé kapacity jsou na ho*no. Proto radši měřím na tom staré, vadný kondík mi identifikuje a kapacitně by měl být ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne květen 27 2018, 7:16    Předmět: Citovat

Mám něco podobného, GM328 s procákem Atmega 328P ( 200kč na DX, DIY kit) Otestoval jsem měření ESR porovnáním s ESR 2501A ESR Metrem.
Hodnoty se liší o cca 30%, což u ESR není zas tak moc, asi dost záleží na použité frekvenci. Pak jsem zkusil dát do serie s kondem malý odpor, to sedělo přesně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne květen 27 2018, 20:52    Předmět: Citovat

30% odchylka není moc? Shocked To už není měřící přístroj ale ukazovátko náhodných čísel.
Řekněme. že lze ještě tolerovat odchylku 1% ve středu měřícího rozsahu a do max 5% odchylku u krajů měřícího rozsahu. Pokud je to více, není to měřící přístroj a je to zralé na vyhození.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st květen 30 2018, 15:49    Předmět: Citovat

Podlé mého je blbost měřit ESR na 1%, když ani pořádně nevíš, kolik by vlastně měl být. Katalogy většinou udávají jen max. hodnotu, různé tabulky jen orientační. To samé s kapacitou elytů, tam nějakých 10% nehraje roli.
Ostatně část jednoduchých ESR měřáků má jen výstup dobrý/špatný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st květen 30 2018, 16:56    Předmět: Citovat

Ber ho s rezervou Wink Laughing ! Zdá se mi, že cítím nějaké kvítí..
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 9:10    Předmět: Citovat

Olchor napsal(a):
Podlé mého je blbost měřit ESR na 1%, když ani pořádně nevíš, kolik by vlastně měl být. Katalogy většinou udávají jen max. hodnotu, různé tabulky jen orientační. To samé s kapacitou elytů, tam nějakých 10% nehraje roli.
Ostatně část jednoduchých ESR měřáků má jen výstup dobrý/špatný.


Celkem se ví, jak velké má ESR být, respektive jaké maximální ESR může být pro konkrétní kondenzátory. To totiž závisí od použití kondenzátoru a max. přípustné ESR se vypočítá. Pak už jen zbývá hledat ten kondenzátor, který má potřebné, správné ESR pod vypočteným limitem. Pochopitelně, když budeš měřit ESR s měřákem tolerancí 30%, je to k ničemu, protože klidně můžeš najít kondenzátor, který tvůj měřák bude ukazovat, že je pod tvým limitem, zatímco ve skutečnosti bude klidně 25% nad limitrem.

Kapacita elektrolytů je něco jiného než jejich ESR. Nedá se odvozovat ESR od kapacity. Kdyby tomu tak bylo, to by bylo nádherné.

Kdyby jednoduchý ESR měřák ukazoval "dobrý--špatný", musel by to být geniální měřák s vlastní inteligencí, aby poznal jaký druh kondenzátroru měříš (elektrolyt, slíďák, keramika ...) a musel by mít tabulku údajů, kdy je kondenzátor dobrý a kdy špatný.
Tyhlety ESR měřáčky jsou k ničemu, čínští kluci na eBay tak jen tahají peníze z hloupých lidí. Pokud chcete fakt změřit ESR, lze to jedině udělat přes LCR můstek. Jinak ne. Bohužel, LCR můstek není levná záležitost a digitální LCR můstek už vůbec ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 9:37    Předmět: Citovat

Zajícometr bohatě stačí k určení dobrý/vadný. Kondíky měřím přes Agilent U1733C, ale přesná hodnota ESR mě moc nezajímá, spíš zkouším jak se mění s kmitočtem, nebo třeba pro porovnání různých typů elytů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 10:28    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
Pochopitelně, když budeš měřit ESR s měřákem tolerancí 30%, je to k ničemu, ...

Tak tyto odborné řeči jsem nepochopil. K čemu bude prospěšné, když ESR bude s přesností na 1%? To ti jako něco řekne, když místo ESR 0.101 Ω budeš mít ESR 0.100 Ω??? Nebo místo 10.1 Ω tak 10 Ω???
Když tvrdí, že má přesnost 30%, tak to vypovídá jen o tom, že tobě by to ukazovalo ESR 0.100 Ω, ale mu že ESR je 0.130 Ω nebo u vadného tobě ESR 10 Ω, ale jemu zase s tou chybou ESR 13 Ω.
Pochopil jsi, že se bavíš vlastně o ho.nu? Dobrý je prostě dobrý, i kdyby přesnost měření byla i 50% a špatný to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 21:50    Předmět: Citovat

kondenzátror s ESR 0.1 Ohm je-li vadný, nemá 10 Ohm. To zase fantazíruješ. A k čemu je dobrý každý miliOhm u nízko-ESR kondenzátorů? Přece do spínaných zdrojů. Mě není jedno, jestli má kondenzátor 0.7 Ohm nebo 0.8 Ohm. Někomu to možná je fuk a klidně tam použije i 5 Ohm kondenzátor, když mu zajícometr rozsvítí zelenou LEDku Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 22:03    Předmět: Citovat

Zaijcometer ma tych zelenych LED 8. Akurat dnes som z nim 4 zdroje opravil. V jednom bolo 15 elytov tak vadnych, ze bola hodnota ESR mimo rozsah. A v tych zdrojoch je uplne jedno, ci ma 0,7 alebo 0,8 ohmu - funguju aj ked su po 10 rokoch nepretrziteho behu takmer vsetky elyty uplne v prdeli. Velka ucta inzinierom firmy HIPRO, ktori navrhli zdroj H275P-00.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund