Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač stereo z použitých součástek.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 11:55    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
No to je ono, pořád jsem si myslel, že to pouzdro je náš vynález.

Skoro mám chuť si koupit komplementáry k KD502

To pouzdro 2N4396 ale nemá základnu z mědi, ale z nejaké slitiny hliníku s mědí, je to lehčí než KD503.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 24 2018, 14:37    Předmět: Citovat

MH111, já Ti to klišé i článek z dotyčného papírového AR pečlivě oskenuju a zvětším klišé na příslušný rozměr - je to tam určitě zmenšený.
Jestli budeš chtít nějaké TP283, nš tranzistory na vstup, nebo něco jiného do toho, tak do SZ.

A kurwwa!
Někdo by těm chacharům z Hadexu už měl říct, ať ty skvělý KU601/602 nedávají tak lacino!
Když z toho teda jdou stavět šedesátiwattový zesilovače, nebo to dokonce vydrží šedesát wattů ztráty a ještě navíc je v tom měď!

KU601 má Uceo 50V, tak s nějakou rezervou budeme konec napájet 45V naprázdno a to by v tom byl čert, aby to do čtyř nedalo aspoň 40W!
A rychlý to bude jak cigánská bouda z kopce, když mají 30MHz.
Do buzení se použijou místo nějakejch obyč zdechlin třeba 2N2905A/2N2219A v TO39, před ně třeba menší 2N2907A/2N2222A v TO18, co mají nejpomalejší z nich 200MHz, jináč 250MHz.
A do ouplnýho celosymetrickýho předku, aby nám to nesyčelo, dáme třeba taky takový průmyslový bleskovky BCY59/BCY79 a to bude pak fičáák na vejškách!
Co Vašku? Co Ty na to?

http://www.hadex.cz/hledat/?search=KU601 skladem 3.612ks
http://www.hadex.cz/hledat/?search=KU602 skladem 737ks

Měl bych teda ještě něco nakoupit do zásoby, když z toho jdou dělat tak silný zesilovače a je to za kačku!

Co se člověk na všech těch internetech nedozví, Máňo! Héérgotfix!

http://www.hadex.cz/hledat/?search=KD601
http://www.hadex.cz/hledat/?search=KD602

40 roků žiju v tom, že KD602 má 2MHz a ostatně se tak i chová - a ono hovno! Deset!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so únor 24 2018, 15:57    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

A kurwwa!
Někdo by těm chacharům z Hadexu už měl říct, ať ty skvělý KU601/602 nedávají tak lacino!
Když z toho teda jdou stavět šedesátiwattový zesilovače, nebo to dokonce vydrží šedesát wattů ztráty a ještě navíc je v tom měď!

Nemohl bys s tím jít do prdele ?
To si tak blbej, že to provedení pouzdra nevidíš ?
Nějaký pohádky o zesilovačích si tu vymejšlíš ty, to že tranzistor na chladiči snese 30V/2A, neznamená že se hodí na 60W zesilovač do 4R.
Asi si neumíš přečíst ani katalogový údaje, jen tam u obou vidíš 10W Rolling Eyes
Je jasný, že bych asi použill tranzistor, kterej se na to líp hodí, protože bych tam měl rezervy v proudu a beta mu tak nepadá.
http://www.hadex.cz/c034a-kd605-n-40v10a-70w---to3-baleni-50ks/
Proč je asi prodávaj tak lacino ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 24 2018, 21:01    Předmět: Citovat

Tak proč ty obrazek_cenzuraí žvásty o šedesáti wattech ztráty?
Sám dobře víš, že 30V/2A nesnese ani "velký" KUčko!
I některý KD606/607 by s tím možná měly problém.

Že by ty KD605 dávali tak lacino, že jsou jen 40V, některý ani ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 24 2018, 23:00    Předmět: Citovat

Zesilovač TW070 Pionýr v reálu vypadá takto. Je to originál osazená deska, koupená v DOSS VM, zřejmě jedna z prvních, protože tam ještě není udělaná ta změna, co doporučila redakce v testu. Jen jsem ji tehdy vyzkoušel a protože se naskytla příležitost vyrobit něco silnějšího, odložil jsem ji a tak se úplně bez úprav zachovala dodnes.
Určitě by bylo dobrý poťák hlasitosti vyměnit za TP289 100k/Y s odbočkou, součástky loudnessu tam už jsou. Chladiče původně součástí desky nebyly, jsou vykuchané z nějakých televizních zahraničních modulů s TBA810 či od podobného pouzdra, je to měď.
Deska má mít fyzické rozměry 260x82mm.
Pokud se celá deska napájí ze níže uvedeného zdroje, jen "lehčeji" osazeného a nařízeného na 18V, pak zesilovač dává výkon 2x5,5W/4ohm a výstupní signál ještě není pozorovatelně zkreslený.
Zdroj je taky z AR, je sice zbytečně předimenzovaný /fakticky je na nějakých 10A/, ale dá se postavit také ze šuplíkových součástek, včetně trafa EI25x20 z čbtv televizoru.
Byl bych za MH111 docela rád, kdyby se někdo dobrý ujal nakreslení desky na ten stabilizovaný zdroj.
MH111, napiš mi do SZ svůj mail a já Ti tam pošlu oskenované klišé desky v příslušném formátu, jen si to vytiskneš na pauzák A4.



P10100181.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P10100181.jpg
 Velikost:  297.24 kB
 Staženo:  127 krát


P10100191.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P10100191.jpg
 Velikost:  283.95 kB
 Staženo:  136 krát


P10100251.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P10100251.jpg
 Velikost:  291.37 kB
 Staženo:  104 krát


stabzdroj 18V.jpg
 Komentář:
Namísto KD501 stačí třeba KD601, KD602, KD605, nebo i KU601:D, namísto KU611 pak KF508, KFY46, nebo KD135. Odpadají R6 a C3. Diody vystačí s rezervou 1N5401 a C1 stačí 2G2/40V. Sekundární napětí je ale zbytečně vysoké. Stačí 22V a pak může být C1 na 35V.

Stáhnout
 Soubor:  stabzdroj 18V.jpg
 Velikost:  159.52 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 9:23    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Sám dobře víš, že 30V/2A nesnese ani "velký" KUčko!

Zajímavý, že jsem měl tu odpouzdřenou KU601 asi 1 hodinu při 25V/2,5A, na chladiči 60C a upálil jsem to, až když jsem přidal na 35V/3A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 9:34    Předmět: Citovat

Sinclaire, když se tady furt tak rozčiluješ, skusil sis už to?
Vezmi KU601 s "kolečkem, které dle Tebe není z mědi", trošku ho napatlej, šoupni na chladič, a pusť mu trochu šťávy!
To je obrazek_cenzura takovej problém??? Very Happy
Mi to vydržely všechny které jsem skusil, a to ještě ani neodešly, prostě když už se samovolně nebezpečně zvedal kolektorový proud, tak jsem ubral v bázi. Vždy to bylo NAD 60W a žádný tranzistor se neprorazil!
KU611 bohužel, pár jich zařvalo již kolem 10W, byl to mžik, žádné zvyšování Ic, bylo to hned, bez varování. A to mají stejný /velký/ čip jako ty KU601.
Napřed si to vyskoušej, mudruj až pak.

Ještě bych chtěl uvést fakt, že nejsem žádným příznivcem přetěžování tranzistorů. Ta KU601 si o to ale vyloženě říkala sama, protože ty s větším čipem prostě JSOU MNOHEM LEPŠÍ, NEŽ SE V KATALOGU PÍŠE.
Nevím, proč je tak v Tesle vyrobili,to mi čip neprozradí. Ale JE TO TAK.
Při té příležitosti se ukázalo, že jsou i jiné tranzistory (výkonové, od Tesly), které vydrží NĚKOLIKANÁSOBNĚ vyšší kolektorovou ztrátu než je v katalogu uvedeno, dokonce při vysoké teplotě pouzdra! U těch ovšem k překračování výkonu nikoho nenabádám, protože nevím, jestli to není rezerva, a jestli jejich čip byl oproti původnímu zvětšen. Navíc s velikostí čipu narůstá problém s tepelnou dilatací při časté změně teplot, a tyto trandy chceme přece používat, ne ničit.
Kolik vydržela KD601 než odešla Ti neprozradím, skus si to. A to ještě zdaleka není konec! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 12:59    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
sinclair napsal(a):

Sám dobře víš, že 30V/2A nesnese ani "velký" KUčko!

Zajímavý, že jsem měl tu odpouzdřenou KU601 asi 1 hodinu při 25V/2,5A, na chladiči 60C a upálil jsem to, až když jsem přidal na 35V/3A.
Pro zajímavost - kolik V přitom bylo na zátěži = jakej výkon byl při tom odevzdávanej na ní?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 18:16    Předmět: Citovat

Tipnu si: 0W Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 18:57    Předmět: Citovat

No ono totiž záleží na tom, jestli se tím uváděným napětím a proudem berou parametry odebíraný na svorkách u zdroje, nebo jestli je uváděnej pracovní bod skutečně ztrátovým výkonem na tom polovodiči ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 19:06    Předmět: Citovat

A nepodceňuješ trochu toho danharda? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 19:24    Předmět: Citovat

Nebyl by ani první, ani poslední, kdo by "střílel do vlastních". Splýst se může každej. A fakt je, že zrovna KU-čka zrovna echt odolný proti lineárnímu zatížení nebejvaly - i mně už jich v životě "pár odlítlo" a ve většině případů to bylo tutově pod hranicí oblasti SOAr ... Proto jsem spíš skeptickej k vyjadřování chvály respektive popisu chování doslova úplně jinejch součástek, než jak ty KU-čka zná většina uživatelů ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 19:58    Předmět: Citovat

citace:
25V/2,5A, na chladiči 60C


Tak to bude asi lepší tepelný odpor než můj odhad z poměru plochy k čipu KD607 3,5 K/W. To bude něco kolem 2. Teplotu čipu jsi náhodou neměřil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 20:15    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
No ono totiž záleží na tom, jestli se tím uváděným napětím a proudem berou parametry odebíraný na svorkách u zdroje, nebo jestli je uváděnej pracovní bod skutečně ztrátovým výkonem na tom polovodiči ...

Když uvádím, že je to na tom tranzistoru, tak to bude jakej výkon ?
Jenom nějaké hovado do toho bude plést zdroj, nebo nějakou zátěž Rolling Eyes
Ale pro Tebe uvedu ještě jedno podstatné, v síti bylo 238V a 50Hz Laughing

Na nějaké výpočty bylo měření moc laxní, jen jsem zkoušel při jakém výkonu se to prorazí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 20:26    Předmět: Citovat

citace:
Ale pro Tebe uvedu ještě jedno podstatné, v síti bylo 238V a 50Hz


100 bodou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 7 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund