Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač stereo z použitých součástek.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 19:29    Předmět: Citovat

MH111 napsal(a):
Ne že by nebylo, spíše nemám tušení, co jsou ty operační zesilovače zač. já obecně něco, co má moc nožiček nemusím. digitronové hodiny mi udělily dostatečnou lekci. měl jsem na mysli něco obyčejného. žádné extrovní věci s milionem nožiček.


Všecky další posty s ohledem na výše citované.
Napiš přesně, jakou vložku a k čemu, já Ti sem něco nakreslím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 20:09    Předmět: Citovat

Vložka Sanyo MG05.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 10:52    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):

Kouknul jsem jim pod klobouk. Nečekané, já vím Smile

Tak to Ti budu muset nějaký KU612 poslat, aby jsi to oměřil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 16:45    Předmět: Citovat

K čemu konkrétně se ta vložka bude připojovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 21:10    Předmět: Citovat

Do gramorádií idyla a duo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 17:00    Předmět: Citovat

Takže je tam k dispozici vstup okolo 100mV jakoby pro magnetofon, ale s impedancí malou pro připojení krystalové vložky, je tak?

Potřebuješ tedy vysloveně jenom měnič impedance např. 2MΩ/100kΩ, zesílení nebude potřeba - vložka sama naprázdno dává dost, je tak?

Chceš sem něco jednoduššího nakreslit? Pár udělátek se Si i Ge tranzistory mám vyzkoušených, je to jak facka, to zvládneš.
Je tam dokonce i možnost dokorigovat si subjektivně zvuk podle potřeby.

Napájení měniče impedance může jít přímo z dotyčného rádia - někde se tam okolo 12-18V najde, ne? Třeba poslat ven po nepoužitém kolíku DIN konektoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 17:51    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Kremik napsal(a):

Kouknul jsem jim pod klobouk. Nečekané, já vím Smile

Tak to Ti budu muset nějaký KU612 poslat, aby jsi to oměřil Smile

Nemusíš, KU612 mám skoro dvě plata.
Vždyť už jsme se tu o tom kdysi bavili, dával jsem tu i fotky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 21:39    Předmět: Citovat

Jenže já mám KU612 a ty mají rozměr chipu 1,9x1,9 mm Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 23:19    Předmět: Citovat

A KU601/602 ve velkých pouzdrech mají čipy úplně stejně velký, jde o jedny a ty samý tranzistory, jen v podobě KU611/612 ekonomicky modernizovaný. Na 10W ztráty opravdu není třeba pouzdro jako kráva.
Pohledem do jakkoli starého katalogu se dá snadno zjistit vnitřní tepelnej odpor KU601/602. Je 5K/W a to jednoznačně znamená, že nemají ani základnu z mědi, ani měděnou vložku.
Úplně stejně mizerně jsou na tom třeba kdysi populární KD602, který rovněž onu měděnou vložku nemají a není ani rýsovaná na výkresu pouzdra. KD602 mají sice jenom 35W, ale taky mají svých 4,5K/W a jdou usmažit tak snadno, že bys čuměl.

Pouzdra TO3, který vložku z mědi mají, mívají totiž ten údaj okolo 1,2-1,5K/W a na výkresech jejich pouzder je obrys té vlisované vložky nakreslený, někdy bývá upozornění i v technických podmínkách, že obrys vložky může být na povrchovce vidět.

Na KU601/602 nic takovýho ani fyzicky, ani ve výkresech vidět není. Mám hodně starý i celkem nový exempláře a ani na jednom není ani sebemenší stopa po pokusu tam nějakou vložku nalisovat.

Pohádky o 30W ztráty na KU601 a o měděných vložkách, co nejsou ani narýsovaný v katalogu, na výkresu této mutace pouzdra, si nechej na dobrou noc pro děti či vnoučata Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 11:00    Předmět: Citovat

Tak jsem to vnoučatům vyfotil Smile
KU612, KU601, KD602, KD617, BUZ54A
Všechno jsou to lži Laughing
KU612 má menší chip než KU601.
KU601 i KD602 mají měděnou vložku.



KU612.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  KU612.jpg
 Velikost:  296.02 kB
 Staženo:  224 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 16:16    Předmět: Citovat

Vašku, vyfoť to prosím ještě ze strany kolíků.
V KU601/602 i KD602 je to jen podložka, nikoliv vložka.
Kdyby to byla vložka jako u KD617, má to úplně jinej vnitřní tepelnej odpor. Je to pitomost. To samý ta KD602.
Měl jsem otevřených nespočet probitých-uvařených KD602, z tesláckých zesilovačů AZS a gramců NZC. Když bouchla předpěťová dioda, otevřelo se to naplno, proud omezenej jen vnitřním odporem trafáku a kádéčka doslova uškvařený.
Když otevřu KD602, tak vevnitř tam ta kulatá mezipodložka je taky - ale není to měděná vložka ve Fe patce pouzdra!
Byla by zvenku obrýsovaná v povrchovce, jako u těch, které vložku opravdu mají.
A tak dokonalý lisování ani povrchovku Tesla zas neměla, aby po měděné vložce nezbylo ani stopy.

Nevím, co to je za matroš, na kterým je naletovaný ten čip v KU601/602/KD601/602, ale jsem si 100% jistý, že měděná vložka přes celou sílu patky to není.
Maximálně je to něco, co odlehčí první tepelný ráz z čipu, ale na trvalej přenos větší ztráty to není.
Těch deset wattů u KU601/602 je výmluvných, stejně tak osm až deset ampér u KD602/601, ale jen 35W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 17:26    Předmět: Citovat

Jako klučisko jsem si mermomocí chtěl postavit 20W koncák z AR10/75. Strejda poradil jednodušší zdroj, všecko se postupně sehnalo, dokonce i 5G/50V elyty, ale KD602 byly v té době naprosto nesehnatelné.
Někdo chytrej tehda poradil, že by to klidně mohlo fungovat i s KU602, že podobný zapojení bylo v nějakém starším amáru právě s nima.
Tehdy ani ty KUčka nebyly moc drahý a byly běžně na pultě. Fungovalo to. Byl jsem šťastný.
Doma při těch asi 40V z trafa 30V/50VA, kýblem 5G/50V, na stole a zkušebně do malý bedýnky s ARO511, co jsem měl v kumbálu to perfektně fungovalo.
Když se to pak doopravdy osolilo z magneťáku do 4 ohm/20W bedny se čtyřma ARO667, tak to po pár minutách šlo komplet srát.
Ani se to nestačilo ohřát.
Takže už jako děcku se mi dostalo citelného poučení, že ze dvou KU602 opravdu ani 20W zesilovač udělat nejde.



A10_75_20W_KD602.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A10_75_20W_KD602.pdf
 Velikost:  112.55 kB
 Staženo:  125 krát



Naposledy upravil sinclair dne út únor 20 2018, 18:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 18:50    Předmět: Citovat

Ten "někdo chytrej" měl na mysli nejspíš tohle.
Dneska se ta pravá, očesaná část schématu, s otřesnými parametry, ale odolnými KD606 prodává v jedné šrotovací firmě jako "retrozesilovač 10W".
Je dost možný, že se stabilizovaným zdrojem+proudovým omezením v něm by to do nepříliš jalové zátěže i s KU602 mohlo fungovat.
Ale čtyři sérioparalelní širokáče ARO667 přeci nejsou zase tak "těžká" zátěž, jako běžné výhybky 3p beden. Ty jsou často zbytečně překombinované jak orloje, narvané kapacitami mnoha desítek uF a indukčnostmi běžně okolo 3-5mH, zvlášť v 8R provedení.

Moji teorii o absolutní nedostatečnosti KU602 pro zešílovače potvrzuje i to, že ten samej koncák z AR10/75, s pozděj sehnanými KD602 a vyměněnými probitými káefky, šlapal bez poruchy dva roky. Doslova pod útrpným právem - víme všeci, co šušni dovedou. Dva či čtyři ohmy - všecko jedno, hlavně že je rachot a že ten Ballroom Blitz slyšely holky až na konci uličky Very Happy
Já tu destičku ještě mám na památku schovanou...
S velikánským odskokem času zjišťuju, jak užitečná byla tehdá poznámka strejdy-radiomechanika, ať tu KC148 vyletuju, připájím na dráty a přichytím příchytkou ze síťový vidličky na chladič jednoho z koncáků. Zcela určitě z tohoto důvodu vydržel tak dlouho a při těch 20-25W se nic nevařilo. Celkem mě zaráží, že taková elementární důležitost není v článku vůbec uvedená /já to tehdy vůbec nevěděl, že je něco takového vůbec potřeba/ a přitom jde o rubriku pro šušně.
No ale hlavně že se tam autor předvádí s tyristorem jištěným zdrojem jak hovado.. Jenom na ty další dva kýble 5G/50V a 1G/150V bych makal s papírem do sběru aspoň dvě soboty..



A09_72_20W_KU602.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A09_72_20W_KU602.pdf
 Velikost:  116.78 kB
 Staženo:  173 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 22:16    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Vašku, vyfoť to prosím ještě ze strany kolíků.
V KU601/602 i KD602 je to jen podložka, nikoliv vložka.

http://i.ebayimg.com/images/i/132099443105-0-1/s-l1000.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 22:27    Předmět: Citovat

Danharde, díky, konečně vidím původní čip KU601, 611, 612. Já vždy narazil jen na ten velký co je ve Tvé KU601. Pro ten malý, původní, zřejmě platí údaje v katalozích. Potom, z nějakého neznámého důvodu začali dávat čipy podstatně větší a KU601 vylepšili ještě o měděnou podložku (přestože pařez sinclair tomu nehodlá uvěřit).
Ty nové, větší čipy jsou tedy neznámých parametrů, zcela určitě lepších než ty původní!
Velký čip v KU601 v pohodě zvládá 60W při 35V. Zvláštní je, že tentýž čip v KU611 při stejném napětí nedá ani 15!

Sinclair > S Tebou dále nemá cenu vést diskuzi na toto téma, protože Ty prostě asi nechceš aby to tak bylo, tak to odmítáš. Pojďme o level výš! Když mi pošleš KU611nebo 12 s malým čipem, nebo KU601 BEZ měděné podložky, já Ti na oplátku pošlu KU611 s velkým čipem, a KU601 taktéž s velkým čipem, s měděnou podložkou, a navíc změřený, že těch 60W opravdu vydrží! Zatím to vydržely všechny které jsem zkusil.

.... a aby toho nebylo málo, KU601 není jediná, která svým výkonem překvapuje .... Smile



080520172025.jpg
 Komentář:
KU611 versus KD366A

Stáhnout
 Soubor:  080520172025.jpg
 Velikost:  40.09 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 4 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund