Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tlumivka a zářivka(vyřešeno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12514

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 12:15    Předmět: Citovat

Souhlas. Osazovat dnes svítidlo klasickými zářivkami a ještě k tomu tlumivkami a startéry, je nesmyslný anachronismus, kromě toho, že je to nehospodárné.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr22



Založen: Jan 14, 2018
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 12:47    Předmět: Citovat

No, ono to lze snadno spočítat, jestli se to někdy vrátí, koupit předraženou LED technologií(i když už to levní)+zdroj....
1kWh mě stojí 2kč...(sazba TČ). Také výroba a přeprava nového spotřebuje násobně více energie, než je případná úspora oproti starému.

Samozřejmě, že pokud nemám po ruce nic, tak koupím co vyjde z dlouhodobého užívání nejlevněji. Ale mám-li tlumivky, startéry a trubice v hodnotě několika set korun? Pak lze snadno spočíst investiční a provozní náklady a taky životnost LED obvodů. Sice na nich píšou, že vydrží 50000h, ale kdo tomu věří? Možná tak LEDka samotná, ale spínané zdroje jsou drahé a odchází možná stejně snadno, jako ty startery. To samé i o těch EP. Jak je tam el.kond. a tranzistor, tak lze očekávat brzo drahou opravu.

Nicméně druhou tlumivku kupovat nebudu. Koupím ten EP
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 12:57    Předmět: Citovat

Skús tie Vossloh Schwabe čo som písal.
Mám doma 2ks a majú už 6 rokov bez problémov 12h denne tj. 26280hodin bez poruchy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 12:59    Předmět: Citovat

Puvodni svitidlo, co ma tazatel je predratovano, v originale to vypada jinak (sundaval jsem jich nedavno ve skole kolem 50).
Pokud to chce nekam, kde to sviti obcas (sklep, garaz apod...) cert vem tlumivku a starter, zas tak extreme to neodchazi (mame firmy, kde se meni tlumivky po 15 letech 10-12h provozu denne. Startery se meni casteji, ale zadna traga to take neni. Rekl bych, ze elektronickych predradniku jsem menil po mnohem kratsi dobe uz vice.
Pokud bych to mel zprovoznit nekde, kde to sviti casto/dlouho, dal bych tam elektronicky predranik, ale nejakeho normaniho vyrobce, ne sracku z ciny, jejicht zivotnost, spolehlivost a bezpecnost je prachbidna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 13:21    Předmět: Citovat

RadekB napsal(a):
Rekl bych, ze elektronickych predradniku jsem menil po mnohem kratsi dobe uz vice.


To je samozrejmé. Very Happy
Osram je asi "top". - tam už ale aj cena trochu stúpne.
Tie čo som odporúčal majú fakt slušný pomer cena:kvalita:životnosť.

K tlmivke? - asi jediná výhoda životnosť.(ked je to "pár" plechov a drôt?)
Kámoš z jednou svieti čo má na sebe ešte "Hakenkreuz". Very Happy


Naposledy upravil lopez dne čt únor 01 2018, 13:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33979
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 13:23    Předmět: Citovat

Mame v kancelarii svietidla na 4 trubice 18W, vzdy dve maju tlmivku a starter. Po viac ako 10 rokoch zacali odchadzat trubice (Philips), starter ani tlmivku som nemenil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 16:09    Předmět: Citovat

Máme ve skladě asi 50 dvoutrubicových svítidel, modernějších, všechno už s elektornickými předřadníky.
Chodíme je do Elkovu kupovat po pěti, deseti kusech, protože nám odcházejí jak Osramy, tak Philipsy.
Možná že kdyby to bylo ještě se startérem a tlumivkou, tak bychom měnili jen trubice...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15533
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 16:52    Předmět: Citovat

Já mám ve skladě asi 6-8 stejných svítidel, co popisoval rnbw a vydrží tam ještě asi dost dlouho (v regále). Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 17:32    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Máme ve skladě asi 50 dvoutrubicových svítidel, modernějších, všechno už s elektornickými předřadníky.
Chodíme je do Elkovu kupovat po pěti, deseti kusech, protože nám odcházejí jak Osramy, tak Philipsy.
Možná že kdyby to bylo ještě se startérem a tlumivkou, tak bychom měnili jen trubice...


Zkus ty Cinske, mi neodesel jeste ani jeden. Uvnitr je na kazdou zarivku jen jeden vykonovy tranzistor, trafko a nejake pasivni smeti, zadne slozitosti. Cele je to v plechove krabicce. Nenapada mne, co by tam mohlo nejak vyrazne "horet", ale samozrejme stat se muze vsechno.

Menil jsem to v zarivce kde totalne vyhorely oba startery. Kolem byl asi 10cm cerny flek sazi, oba startery vcetne drzaku uplne roztavene a ohorele, plast ktery neshorel byl nakapan na krytu svetla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr22



Založen: Jan 14, 2018
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 19:41    Předmět: Citovat

citace:
Zkus ty Cinske, mi neodesel jeste ani jeden. Uvnitr je na kazdou zarivku jen jeden vykonovy tranzistor, trafko a nejake pasivni smeti, zadne slozitosti. Cele je to v plechove krabicce. Nenapada mne, co by tam mohlo nejak vyrazne "horet", ale samozrejme stat se muze vsechno.

Menil jsem to v zarivce kde totalne vyhorely oba startery. Kolem byl asi 10cm cerny flek sazi, oba startery vcetne drzaku uplne roztavene a ohorele, plast ktery neshorel byl nakapan na krytu svetla.


Jestli to nebyl severokorejský startér Smile Do raket dlouhého doletu.

Jinač, jestli může shořet i takový startér, tak by asi nebylo naškodu tam mít nějakou vodní pumpu, která by se rozběhla při detekci kouře a onen startér(nebo jinou součástku) by rychle uhasila Very Happy


Je vidět, že kazí se jak to novější, tak i to starší. Zřejmě tedy nemá moc smyslu přecházet na to novější, když to starší ještě funguje.

K tomu kondíku mám ještě jeden dotaz. Kdesi jsem četl, že by měl být 8uF na 250V, pokud je pro 2 zářivky po 36W. Je to tak? Co když bude mít ten starý elyt kapacitu menší? Bude vyrušovat jalový proud méně, nebo vůbec?

(opravil jsem jednotku u kondíku z 8mF na 8uF)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 20:13    Předmět: Citovat

Účiník bude o něco horší, ale při domácím použití to nemá žádný význam, ani vliv na činnou spotřebu. Kondenzátor můžeš klidně odstranit, ze starých někdy vyteče elektrolyt, nebo dojde k poruše.
rnbw napsal(a):
Mame svietidla na 4 trubice 18W, vzdy dve maju tlmivku a starter.
Tyto jsou v sériovém zapojení. Tlumivka pro dvě trubice má být dimenzovaná na součet jejich výkonů, v daném případě 2×18 = 36-40W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33979
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 20:32    Předmět: Citovat

Aj tak ma asi kazdy doma kopu spinanych zdrojov, ktore to vykompenzuju.

Ano, trubice su po dvoch v serii. Ked odide jedna, blika aj druha a aj zivotnost maju takmer rovnaku - jedna prezije druhu maximalne o stovky hodin. Takze nove davam vzdy dve a zo starych dobrych skladam dvojice "na dozitie". Svietidla su od nejakeho slovenskeho vyrobcu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 20:39    Předmět: Citovat

V tomto zapojení mají některé kombinace trubic a startérů problémy se zapálením. Jediná výhoda je úspora materiálu, případně hmotnosti a prostoru ve svítidle. Ale levnější to světlo asi nebude...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 22:59    Předmět: Citovat

V těch elektonických předřadnících, co jsme vykuchal, bývá nejčastějším problémem asi přehřátí tranzistorů. Bývá kolem nich pěkně nahnědlý kuprexkart (nebo na čem je to připájené, kuprexit to určitě není).
A jak se to přehřeje, odejdou i kondenzátory, nakonec se to celé vysype. Jeden předřadník jsem kdysi opravil (ze tří jsem poskládal jen jeden funkční), musel jsem vybírat i výkonové tranzistory, i elektrolyty, ještě tam byla navíc jedna vadná keramika). Už jsem to potom nezkoušel.
Jestli to kolega neposlal do recyklace, tak se tam ještě tak 20 vadných válí...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1771
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2018, 0:07    Předmět: Citovat

V robote som tiež už zo 25 ks opravil...na všetkých rovnaká príčina - prehriate tranzistory. Následne odstrelené malé odpory. Po výmene vadných súč. som tranzistory upevnil cez izolačné priechodky a podložky k plechovému účku - obalu... zatiaľ sa nevrátil na opravu žiadny z upraveným chladením...


IMG_20170626_192306_1498497821890.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170626_192306_1498497821890.jpg
 Velikost:  52.42 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund