Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O nabíječkách ze "staré školy" a autech
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1753
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 10:15    Předmět: Citovat

Ano...to bola DUK-3 . Obrázok je na strane 2 tohto vlákna ,v tom teste Amara.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alterego2411



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 24
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 12:21    Předmět: Citovat

Díky, zdroj jsem nebastlil, je to nějaká sériová výroba, takže z toho bych asi strach neměl. Jde mi spíše o to, aby se ten akumulátor třeba nějak nepřebíjel, když tam těch 13,8V pojede celou zimu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 12:31    Předmět: Citovat

alterego2411
http://www.zajic.cz/nablion/nablion.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 12:58    Předmět: Citovat

Osobně bych jí trvale nepřipojoval. Na konci sezony baterku nabít a nechat bejt. Z jara opět nabít a jezdit.
Nějakym takovym udržovadlem jsem přez zimu obrazek_cenzura funkční baterku z auta. Z jara už nechtěla točit motorem.


Naposledy upravil Milan_F dne čt leden 25 2018, 13:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 13:03    Předmět: Citovat

Já bych právě ze sériový výroby strach měl. Z té dnešní určitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31843
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 13:45    Předmět: Citovat

Leošu, pod to nezbejvá, než se podepsat...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 17:24    Předmět: Citovat

Před chvílí mi donesl nabíječku kámoš, 25A, že něco prská uvnitř. Jinak chválil na avii. Úplně čumím, co jsem jich nadělal, hlavně těch silnějších:-)
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 18:13    Předmět: Citovat

No z nějakýho prskání mě už před několika desetiletími vyléčily pocínovaný licny v čokoládě...To umí hořet tak, že z bakelitový čokolády zbydou jen ty ohořelý mosazný vnitřky a okolo zuhelnatělá drť Very Happy
Kupodivu mi nikdy nehořely obyčejný páčkový spínače s tím kovovým krčkem. Jako přepínač s paralelně spojenými sekcemi klidně 10A a bez protestů. Ty jediný byly k použití do náročných podmínek - ty s bakelitovým krčkem byly věčně uražený, když to dostalo pecku do páčky.
Pak už jsem dělal vpředu hodně přetažený a zešikmený kryty, aby to pecku do páčky dostat nemohlo.
Na větší proudy jsem používal dvoupólový enderácký přepínače na 25A, který se používaly na ovládání enderáckýho topení v Karosách. Mají sice střední polohu, ale s paralelními sekcemi jsou jak nerozbitný, tak elektricky nesmrtelný. Uvnitř to má na kontaktech asi 5mm pecky ze stříbra.
Nějaký kolébky tenkrát byly, ty bílý z Elektropragy, ale jen asi na 4A/sekci, blbě se sháněly, upevňovaly a vybírat si moc nešlo.
A kolébky na 16A/sekce, jak je máme běžně dneska, tehdy nebyly k ruce ani omylem, natož tak prosvícený.
Kdysi jsem použil na přepnutí mn i páčkový přepínač PAL, asi nějaký blinkrový z traktoru či čeho, s cca 3-4cm dlouhou bílou kónickou páčkou, našroubovanou na ovládací kulatince se závitem M4.
Bylo na něm sice napsaný 10A/24V a taky se střední polohou, ale i když byl nový, tak na něm byl při 10A už dost velký úbytek, tak jsem to použil jen v menších typech do asi 6A. Nevrátilo se kvůli nim nikdy nic. Absolutně nejvíc vždycky trpěla čela ampérmetrů a hned potom lámání CYA drátu u PAL krokodýlů, než jsem přišel na to, jak tomu zabránit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 18:26    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Kdysi jsem použil na přepnutí mn i páčkový přepínač PAL, asi nějaký blinkrový z traktoru...
Páčkové přepínače PAL byly podobné jako sovětské typy, používané v autech a různé další technice. Nejsem si jistý, jestli nebyly dokonce záměnné. Když jsem vlezl do vraku stíhačky MIG15, palubní deska provedením silně připomímala buldozer "DT." Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 18:55    Předmět: Citovat

Pojedu ještě do dílny, tak něco vezmu sebou a nafotím, ještě nějaké relikvie zbyly.
Ani nevíte, jak máte dneska snadný cokoliv postavit. Kolébky Arcoelectric jsou podle mě supr a spolehlivý, nehoří. Transformátor, pokud ho člověk zrovna nemá doma /s hotovým bezpečným primárem a na převinutí sekundáru/ si člověk může nechat vyrobit doslova na míru, jakýkoliv a ještě Vám ho v Tronicu i spočítají tak, aby se dalo kalkulovat s jeho vnitřním odporem, nadělají odbočky na primáru...Otočný přepínače na větší proudy, to už je asi horší - ale 12 poloh po 30° a na 10A se dá nechat složit v Obzoru. Nebo se to dá obejít dobrou, účinnou regulací - záleží na předpokládané, nejčastější aplikaci.
Ale furt bude platit, že čím tam toho bude míň a robustního, tím to bude spolehlivější.
Přeci jen je to aparát, s kterým se nezachází zrovna v rukavičkách, často se přenáší a obsluhují to vesměs laici, musí to být blbovzdorný a umět se ubránit. Tavná pojistka není řešení - blb do ní po pátém zkratu, až mu dojdou pojistky, stejně narve kus drátu.
Poznatky z praxe...Jak jsem už psal - můj bratránek, pečlivý restaurátor a sběratel starých Jaw není rozhodně žádný blbec, ale jako elektro-laikovi mu vůbec nepřijde divný a nepatřičný zkoušet funkci nabíječky jinak, než škrtem krokodýlů o sebe.
Prostě to musí být vymyšlený i zkonstruovaný tak, aby se to v mezních stavech umělo ubránit volovi samo. A pak je to i bezpečný. Ne podmíněně, ale v aparátu, co se umí účinně ubránit zkratu, rozhodně nezačne něco hořet či se pálit.
Škoda, že už nejsou k sehnání ruský, stejnosměrný vojenský páčkový jističe typu AZS. To byla bomba, dělali je snad od 2A po stupních 2,5A až do 50A a do 28V DC. Byly i typy s žárovkou v páčce.
Měl jsem jich z vojny kupu, ale všecko už je dávno někde zabudovaný, slouží a zbylo jen pár nešikovných hodnot. Poslední 50A exemplář jsem si před lety dával do 800VA síťového zdroje pro servis autozesilovačů.
Vyfotím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 21:43    Předmět: Citovat

Jo, takový nějaký ruský bytelný potvory mám, uprostřed páčky má asi zeleně fosforeskovat, ale už vyletěly všechny částice. Je to jak z vrtulníku.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2018, 13:24    Předmět: Citovat

Nevíte o schématu k téhle armádní obludě ?


Trafo_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trafo_1.jpg
 Velikost:  46.82 kB
 Staženo:  137 krát



Naposledy upravil pepik9 dne pá únor 02 2018, 17:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2018, 13:45    Předmět: Citovat

To je nepochybně Made in USSR a schéma bude velmi těžké sehnat.
Neboť jak už jsem psal jinde, Rusové paranoidně tajili úplně všecko, i údaje součástek z běžných spotřebních věcí, takže u armádní záležitosti, pokud se něco ilegálně nedochovalo ještě z ČSLA v nějakém armyparku, to bude hodně těžký.
Krom toho - Rusové, to je úplně jiná konstrukční škola, než cokoliv v ČSSR...
Mně trvalo přes tři roky, než jsem z několika podobných zdrojů dal dohromady jakžtakž dokumentaci k zařízení TT-300 a to je vlastně tuzemský přístroj, i když vyráběný pouze pro armádní účely v Tesle Vráble. Kdyby to bylo čistě ruský, tak nemám šanci.
Úplnou náhodou se třeba zachovala kompletní dokumentace stanice R-130, jejího napájecího měniče, vyráběného Mesitem Uh. Hradiště a automatického anténního dílu, společného i pro R112.
Úplné schéma stanice i ant. dílu se shodou náhod našlo ve složce, kde mělo původně být jen schéma, popis kontroly a nastavení měniče.
Někdo v ČSLA to tehdy z pohodlnosti sesypal do jedné složky...

Z vojny si pamatuju, že přijít na něco takového nějaký velitel dílny, co to moc žere, tak za to hrozilo vyšetřování kontrášema a možná vojenský kriminál.
Originály dokumentací ruských stanic i utajovačů byly ve dvou exemplářích jen v sejfu a vytahovaly se na konkrétní použití proti podpisu. Bohužel/bohudík tehdy neexistovaly kopírky, nebo alespoň ne volně přístupné a už vůbec ne na větší formáty. Neboť kdyby existovaly, tak už jen z čirého zájmu bych nechal okopírovat, co by se dalo a nakonec by mě do toho Sabinova dostali Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2018, 13:52    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Škoda, že už nejsou k sehnání AZS
Nabízí je Švestka i Drbal, a sehnaly by se dozajista i jinde, protože se stále používají. AZS na ss. i AZF na stř.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31843
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2018, 15:24    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
To je nepochybně Made in USSR a schéma bude velmi těžké sehnat.
...
Leošu, budu ti oponovat - i když jen týhle větě. Kdyby to bylo "Sdělano v SSSR", bude ten panel popsanej vyraženýma azbukvicema a český popisky by byly maximálně dokreslený barvou nebo nalepený na pásku z DYMO-kleští. Panel je ale popsanej přímo "vyštancnovanejma" slovama v latince - takže původ bude v nějaký československý armádní produkci, ne někde za Uralem... Ten zbytek textu o paranoidním utajování všeho co se týkalo spojovací nebo detekční techniky (radary) nezbejvá než 100% potvrdit - na vlastní kůži jsem zažil situaci, kdy na pracovišti, kde doslova léta stály bez jakýhokoliv dodatečnýho zabezpečení nebo zámku tzv. "zipovky" = ruský kovový skříňky s jednoduchým otočným uzávěrem, plný ruskojazyčný dokumentace k aparatuře, se doslova z hodiny na hodinu na ty skříňky přidělávaly petlice z 5mm silný ocelový pásoviny - potom co velení s hrůzou staženýma prdelema zjistilo, že v nich je už od momentu spuštění stanoviště umístěná kompletní výrobní a konstrukční dokumentace "k mašině", označená razítkama "Sověršenno sekretno" neboli ruským ekvivalentem "Přísně tajné". Jenom jim to nikdo neoznámil a oni si mysleli, že to jsou jen seznamy náhradních dílů a podobný věci - o tom, že tam jsou veškerý parametry, schémata, nastavovací postupy - prostě VŠECKO - neměli ani ánung ...

Na obranu soudruhů důstojníků tehdejší ČSLA nutno dodat, že oni i přes inženýrský tituly z vysoký vojenský školy a přes trvalou navázanost tehdejší armády na ruský zdroje uměli rusky sotva pozdravit a těm výkresům a dalším azbukvičným popisům rozuměli v drtivý většině hůř, než koza náklaďáku ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 4 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund