Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

REPRO ENCORE P-160-3D (POLESTAR P-160-3D)-recap

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 3:32    Předmět: REPRO ENCORE P-160-3D (POLESTAR P-160-3D)-recap Citovat

Nazdar,
Dělal jsem údržbu tohoto klenotu z r.2000 n.l Smile
Rozdělal jsem a vyčistil potenciometry, zkontroloval kondíky, zbavil prachu.

Když jsem se díval na kondíky, krom 1ks Nichicon VR jsou to vesměs papírově méně kvalitní značky(EVATOP,STONE-vyschlý ale ani po těch letech kupodivu nejsou,ESR odpovídá jejich kapacitě).

Říkám si ale, co to takhle vylepšit a ty "general use" kondíky nahradit audio kondíky (Nichicon KA,FW,ES z TME) na místech, kde by měly být a nejsou.

Na vstup(2200uF) dám samozřejmě klasický general use kondíky s odpovídajícím(vyšším) R.C podle sheetu. Celkově by zde žádné nízkoimpedanční kondíky být asi neměly.

Kam všude tedy dát ty audio kondíky, aby to mělo nějaký efekt a jak moc bude v podání zvuku vadit, pokud tam dám třeba kapacitu o 1.řád vyšší než je původní(z důvodu nesehnatelnosti stejné)?

NICHICON VX 25V,22uF,85° (5x11) - 1x
STONE GR(HR) 25V,22uF,105° (5x11,5) - 2x
LICON LRA 50V,1uF,85° (5x11) - 1x = FUJICON(RA)
STONE GR(HR) 50V,4,7uF,105° (5x11,5) - 2x
STONE GR(HR) 16V,470uF,105° (8x11) - 1x
E.V.A.TOP LRK 35V,10uF,105° (5x11) - 1x = FUJICON(RK)
E.V.A.TOP LRK 25V,2200uF,105° (12,5x20) - 2x = FUJICON(RK)
WC(VVC?) HG 25V,100uF,105° (6,3x11) - 1x
Y.C NP 50V,3,3uF,85° (5x11) bipolar - 2x (u výškových malých repráků-viz mini obr. v levém horním rohu) = FUJICON(NP)


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1752
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 6:53    Předmět: Citovat

Nechcem ťa odrádzať od zámeru,ale z h0vna bič neupletieš...
Využitie toho audioprocesoru je adekvátne zariadeniu v akom je použité. Výmena tých kondenzátorov - pokiaľ niektorý nestratil kapacitu,alebo sa ich vlastnosti medzi kanálmi veľmi nelíšia , je zbytočná. Doplnenie chýbajúcich súčiastok by malo význam,keby si to celé "prekopal" a spravil z toho 3+1 systém - podľa DS. Najväčší úspech dosiahneš výmenou reproskriniek s "normálnou"výhybkou....

Je zaujímavé,ako sa všade udomácnila mánia výmeny elektrolytických kondenzátorov.
V impulzných zdrojoch má výmena svoje opodstatnenie,pokiaľ ide o stratu kapacity a zvýšenia ESR... ale v audiozariadeniach ??? Samozrejme,pokiaľ je niečo "uschnuté"... ale bezhlavá výmena niekedy narobí viac škody ,ako osohu.
...zariadenie mnoho rokov funguje... vymeníš kondenzátory a zachvíľu to možno umrie..

Tento popis od zeleného čurina stojí za to, citujem:
REPRO ENCORE P-160-3D (240W)
Výborné reproduktory jak pro domácí uživatele tak pro kancelářské využití.Reproduktory s frekvenčním rozsahem 50 Hz až 20 kHz, regulací hlasitosti, bassů, výšek 3D prostorovým surround efektem. Obsahuji hloubkový reproduktor o velikosti 4 palce, výškový reproduktor o velikosti 2 palce, mají výkon 240 wattů a váží 3,9 kg.
Ešte že predaj skončil https://www.alza.sk/repro-encore-p-160-d39842.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 8:35    Předmět: Citovat

Já tyto reprobedničky mám také a kupodivu musím říci, že hrají velmi hezky a příjemně. A po jedné malé úpravě už ani nemlátí při zapnutí. Stačilo přidat kondenzátory k potenciometrům, návod byl někde na webu.

Pokud bedničky dobře fungují, nevidím důvod v nich něco měnit. Už i proto, že autor elektroniky počítal s nějakými vlastnostmi součástek a pokud tam dáš jiné, byť lepší, můžeš se dočkat nestabilit a různých jiných nepředložeností.

Čili jak říká dred, vadné součástky určitě vyměnit, ale ty dobré ne. Je to fakt nějaká móda. Svého času se preventivně, či zkusmo, měnily elektronky, dneska to jsou kondenzátory.

Nicméně je to jen můj názor, pokud máš názor jiný, čiň jak uznáš za vhodné Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1752
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 8:47    Předmět: Citovat

Neniu napsal(a):
A po jedné malé úpravě už ani nemlátí při zapnutí. Stačilo přidat kondenzátory k potenciometrům, návod byl někde na webu.


aj tu sa o tom píše..
http://www.zirafoviny.cz/modules/news/article.php?storyid=167
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 9:09    Předmět: Citovat

citát: Je zaujímavé,ako sa všade udomácnila mánia výmeny elektrolytických kondenzátorov.
no to hej, a hned potom inštalácia ochrannej žiarovky v serii s vyškáčom Idea
iba pan boh vie k čemu dobré to

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 12:49    Předmět: Citovat

To jsem možná globálně zavinil já. Ještě na jiném, dost sledovaném webu a zřejmě pod vlivem /ne chlastu/, ale toho, že na co jsem v uplynulých 15 letech sáhnul, to bylo starší 15 let a mělo to elyty v řiti, byť sebelepších značek.
Při kvalitě dnešní spotřebky /elyty na 2-3 roky/ bych ten interval zkrátil na 5 let - pokud za to dotyčné zařízení vůbec stojí.
Právě u tohoto přístroje si nejsem jist, že za investici do celkové výměny vůbec stojí. Jedině, že by v tom byla zase seknutá nějaká nostalgie, což ale není tento případ, tohle bude opět z kontiše, jako u 80% všech nováčků, co se přijdou poradit s "opravou" nějakého nalezence.

Jestli autor vlákna stojí o nějaký delší koment o tom, kam, co a z jakého důvodu dát, tak ho sesmolím, ale flojdi a některý členové zas budou nasraný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kh55



Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 16:36    Předmět: Citovat

to dred:
Předpokládám, že jsi je nikdy neměl a posuzuješ je jen hypoteticky.

Když nám tehdy došly nové na firmu a testoval jsem je, tak jsme si je hned všechny rozebrali-byla to srdeční záležitost (zákazník si musel počkat až na další várku Very Happy )
Perfektní hluboké, dynamické basy. Středy i výšky - všechno perfektně vyvážené. Podání zvuku v porovnání s ostatními, té doby dostupnými repráky bylo zcela o něčem jiném.
Stejně tak to stále platí i v porovnání těchto s většinou současných..
Bedna, byť plastová, na závadu není, jelikož se jedná o silný plast. Uvnitř beden je na utlumení použita volně položená vatelínová(cca 1cm tlustá) vycpávka, trafo je na měkké gumě.

ohledně té výměny:
a)...zariadenie mnoho rokov funguje... vymeníš kondenzátory a zachvíľu to možno umrie..
dá se to říci i jinak:
b)...zariadenie mnoho rokov funguje... nevymeníš kondenzátory a zachvíľu to možno umrie..
pravděpodobnost je po 18-ti letech provozu spíš vyšší u b).

Pokud se nebudu držet hodnot podle sheetů a budu tam cpát nevyhovující (a známé nekvalitní) kondíky, odejde to dřív či pozděj určitě. V opačném případě nevidím jediný důvod, proč by to díky výměně kondů mělo odejít. Aspoň se mi to ještě nikdy nestalo.

Těch 240W co uvádí zelený zmetek je 240W PMPO(tzn chvilkový špičkový výkon repráků, po jehož překročení dojde k velkému třesku Smile.Samozřejmě se jedná o marketingový trik a je to údaj v podstatě k ničemu. Výškové i basové repráky mají shodně reálný výkon 10W.

žirafoviny:
"A po jedné malé úpravě už ani nemlátí při zapnutí. Stačilo přidat kondenzátory k potenciometrům, návod byl někde na webu."
- tohle bylo u mne bez efektu, nikdy se žádná "pekelná řacha" nekonala, jen jsem to zkoušel(hx52 jsem já), tipnul bych spíš, že někde má špatný kondy nebo pomohla výměna toho PTC.

Každopádně pevně věřím, že pokud na ně někdy narazíš, tak změníš názor. Wink

to Neniu:
právě pokud budu měnit, tak jedině všechny(není jich tam moc).
Zda nejsou vyloženě špatné - to zjistím, ale zda jsou ve výborném stavu jako po výrobě, to už nezjistím (předpokládám, že po 18-ti letech ne). Měřím je zajícometrem.
U auta se taky mění tlumiče v páru, ne jenom jeden, protože by se změnily jízdní vlastnosti.

to sinclair:
Tvoje vina to určitě není - mám na to asi stejný názor. Není dobré čekat, až se něco unaví a vezme to s sebou něco dalšího. Je to potom dražší záležitost než výměna pár kondů.
Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme.
Určitě o takový koment stojím, sem s ním, repro za to určitě stojí a určitě se to bude hodit i více lidem, co je ještě mají Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 16:58    Předmět: Citovat

No, vypadá to, že si vystačíš sám Very Happy
Aniž bych chtěl tlačit jednu konkrétní firmu, tak doporučuju se obrazek_cenzura na celý TME a komplet sortiment nakoupit u Ecomu /Nippon/.
Už bych jen dodal, že měnit Tebou nazývané "general use" za nějaké údajné audio-speciály je pitomost /je to furt jen elyt/.
U kvalitnějšího zařízení by mělo význam kapacity do např. hodnoty 2,2uF a ve zvukové cestě vyměnit za MKT.
To ale není tento případ, vážně. Osaď to úplně celý základní řadou SMG-KMG /podle umístění-blíže ke zdrojům tepla KMG/ a budeš 100% spokojenej.
V TME je ten problém, že neseženeš všecky potřebný hodnoty a napětí z jedný typový řady jednoho výrobce, např. Nichiconu.
Mají toho sice od Nichiconu dost, ale taky velký díry v sortimentu.
A koneckonců Nichicon není v současnosti jediná slušná značka, kromě toho já bych se bál v TME Nichicon nakupovat - dál to rozvádět nechci a ani nemůžu..
Nemá také absolutně žádný význam a není ani technický důvod kamkoli v tomto zařízení cpát L-ESR elyty.
Nic se tím v tomto konkrétním zařízení nezlepší, jen to bude stát víc.

Chápu upřímnou snahu to jakkoli technicky vylepšit, ale v tomto konkrétním případě není co.
Půjde jen prodloužit životnost, použitím kvalitních značkových elytů, ale to je tak asi vše. Zbývá doufat, že i nadále vydrží spolehlivě fungovat všecky polovodiče - to zdaleka nebývá pravidlem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 17:58    Předmět: Citovat

Kludne si tie elyty vymen, ale necakaj, ze sa nieco zmeni. Ak nie su tie povodne vadne, tak to bude hrat uplne rovnako ako predtym. Aj neznackove elyty (hlavne tie male) vydrzia velmi dlho ak nie su velmi zatazovane (elektricky alebo tepelne). Toto nie je PC zdroj, ktory bezal 10 rokov 24/7.

Jedine namiesto toho oddelovacieho pre vyskovy reproduktor pouzi foliovy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 18:19    Předmět: Citovat

Nesouhlasím a to zásadně.
Sice v tomto případě jde o starší zařízení, kde ještě mohly být použity sice neznačkové, ale přeci jen slušnější elyty. Ty ale po 17 letech budou z větší části v řiti s kapacitou i ESR - to bývají i ty více značkový.

Že se nic z technických parametrů výměnami nezlepší, jsem napsal myslím srozumitelně už jednou - nemusíš to snad opakovat podruhý.

Ale v současné výrobě je to tak zlé, že je po třech letech provozu obyčejného přenosného CD rádia opravdu všecko elektrolytické v úplné řiti. Zcela záměrně. Použitím nečistých surovin k jejich výrobě - totéž platí i pro polovodiče.
Jeden větší filtrační elyt z klasického zdroje, kde jsem naměřil třetinovou kapacitu, jsem si schválně rozmotal.
V katodový fólii byly vyžraný díry o průměru až poloviny šířky fólie a zbytek už byl nakvetený taky. Čili jednoznačný záměr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 18:25    Předmět: Citovat

Takze su vadne ale vymenou sa nic nezlepsi? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 18:29    Předmět: Citovat

Už jsem to napsal a autor vlákna taky - jde mu o prodloužení životnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1752
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 23:13    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
No, vypadá to, že si vystačíš sám Very Happy .
ešte pridám to pekné-české ... Kto si hraje nezlobí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund