Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitalizace a synchronní ozvučení filmu 8 mm (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 19:56    Předmět: Citovat

Ještě mě napadá promítačku zpomalit, aby promítala dejmetomu 1 sn/s. Prosvítit nějakým studeným zdrojem světla, aby se nepřehříval film.
Snímat synchronizovaně nějakým foťákem, klidně i kompaktem s možností ručního ostření a ruční expozice, přes vyvedenou spoušť.
Např. pomocí světelné závory v promítačce spouštět spoušť foťáku.
Optické spojení objektiv promítačky - objektiv foťáku sice není ideální, ale možná by dostačovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MHtv



Založen: Jan 25, 2018
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha 8

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 15:44    Předmět: Citovat

Zdravím.
Jednak: před "poměrně" nedávnem jsem narazil na profi zařízení na převod 8mm filmu tady někde na netu, cena kolem 40.000 mně ale odradila pátrat dál.
Při hledání čehokoli o zařízení Meos Duo Synchron jsem narazil na vaši diskuzi a tak snad trochu pomohu svými zkušenostmi.
Viděl jsem tady v práci na Kavčích horách přístroj, kterým byly převáděny filmy pro pořady pana Čáslavského. Je to běžný projektor Meos Duo, proti objektivu (bylo to na skříni, tak jen pohledem) byla malá kamera. Film to převádělo postupným skenováním, údajně se film promítal se zařazeným zpomaleným chodem a tím pádem "bylo víc času" na skenování políček. Hledání ztraceného času mělo tudíž digitalizace velice kvalitní - jenže to by dneska nikdo nezaplatil.
Vycházím ze zkušeností a tak se podělím. Převádím pomocí matnice, formát cca 4:3. Snímám HD kamerou, film je sice opačně, ale to se opravuje v dalším kroku, když se ve střižně vyvažuje bílá a dělají korekce.
Postupně jsme přišel na to, že je třeba povypínat na kameře veškeré automatiky, zejména clonu. zapnutím "zebry" hlídám přepálenost videa, ono by se to dalo sledovat i pomocí osciloskopu na videovýstupu kamery, ale zase: to nikdo nezaplatí.
Ta zebra má ještě jednu ohromnou výhodu: velice snadnose přitom pozná, kdy projektor jede rychlostí, které se velmi blíží (ideálně je shodná) snímací frekvenci kamery. Teď už určitě poučuji znalé, převod prostě musí proběhnout v rychlosti, kdy se snímací frekvence a posun filmu projeví tím, že "zebra" neboli hlídání úrovně videa zhasne. když bliká, je to špatně.
U foťáku se obávám toho, že tam není příliš prostoru pro tyhle operace, opět v kombinaci s tím, tady nejde dělat evestylu "za málo peněz hodně muziky".
Každopádně ale potom člověk narazí na to, že "ale já si pamatuju, že to nebylo takhle neostré". Bylo. Dnes jsme zmlsaní HD a 4k a jí nevím čím ještě. Přece jenom, byl to film 8mm, když měl člověk kliku tak německá Agfa. A když ji neměl (jako třeba já s filmem z tábora v roce 1985) najde po letech v obraze na tom filmu šedý povlaks průhlednými místy. Jako byste přes obrázek položili kus průsvitného ementálu.
To není nic jiného, než vykrystalizovaná, popř.plesnivá vývojka teplických laboratoří. naštěstí to jde odstranit - prohlížečka Eumig a vatové "uchošťoury". Ale práce na mnoho večerů...
Budu rád za každou připomínky.
MH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19494
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 17:39    Předmět: Citovat

Až na pár barevných filmů, které jsem posílal do Teplic (k jednomu pak někde zabloudily titulky, tak jsem ho tři dny před soutěží natočil celý na černobíllou inverzi a do soutěže šel se slepkami "ze včera večer"... ale vydržel; že byl černobílý, zvedlo hodnocení v krajském kole, takže stačilo na čtvrté místo z tuším sedmadvaceti, na prvotinu dost dobrý...) jsem všechno točil na černobílou inverzi, tu jsem si vyvolával a pral sám, sušil jsem filmy na drátěných háčkách podél šňůr na prádlo na zahradě.

K tomu systému v ČT: o něm tu píšu výše, ten jsem si udělal s kamerou, jen jsem objektivu prodloužil výtah, clonu zaškrtil tak, aby hloubka ostrosti vyhověla zvlnění roviny filmu, ale ne moc za něj, aby nebyl vidět prach lítající kolem kondenzoru. Synchronizaci jsem volil 1:3, když už kamera neumožňovala synchronizovat závěrku, snažil jsem se půlsnímkovým impulsem vytaženým z monitoru třikrát za otáčku synchronizovat projektor na 16,66 políček za vteřinu. Ale setrvačné hmoty a nepravidelnost tahu filmu se vždycky postaraly o to, že se v levých rozích objevovala závěrka, ať už nahořenebo dole, a to i při expozičních časech kratších, než 1/200 s. Ty pokusy mě stály tolik času, že jsem to svěřil někomu, kdo to zařízení už má.
V HD by se to hodilo za předpokladu, že výsledné video se otevře v přehrávači i v televizi se správným poměrem stran a nebudu ho muset přepínat. Přiznám se, že se mi to podařilo po zpracováni v Pinnacle jen jednou, a dodnes nevím, jak. Jinak mi z toho vychází deformovaný obraz, což se mi při zpracování DVD AVI ještě nestalo. Konečně licence Cyberlink Power Director, kterou mám teď, stejně neumí MPEG4, a nějak nenacházím dost důvodů si za to připlatit. Třeba i jen proto, že barevné políčko S8 má na ploše nějakých 23 mm2 rozlišení s bídou 0,35 Mpix a černobílé do 0,5 Mpix, tak hodně. O formátu 8 mm nemluve, tam má políčko plochu sotva 15 mm2. Pro obraz 768x576 to znamená skenovat s rozlišením 132 px/mm, to dělá přes 3300 dpi ! A to je už za hranicí zrnitosti i černobílé sedmnáctky...
Takže ano, souhlasím, v době, kdy jsme zavedli film do promítačky, se nám jevil obraz ostřejší, než v televizi. Jestli to ale nebylo tou televizí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: čt leden 25 2018, 18:19    Předmět: Citovat

Co si pamatuji, tak i v tom Hledání ztraceného času ty převody měly jistý vývoj. Ze začátku byly tyto filmy pouštěny výrazně rychleji, protože ještě nebyl k dispozici použitelný přepočet z 18 na 25 fps.

K HD a správnému poměru stran: 1920*1080 je 16:9 se čtvercovými pixely. Pokud se převádí 4:3 film, je potřeba jako 4:3 interpretovat už ten vstupní soubor a projekt mít v 16:9. Tím se vytvoří 4:3 pillarbox uvnitř 16:9 formátu. Tedy na rozdíl od SD se nikdy neexportuje s příznakem 4:3, byť to v podstatě jde, ale je to mimo specifikace. Ovšem občas se zadaří a nedávno takto podivně vysílalo HBO staré díly TwinPeaks. Každá TV si s tím pak poradila po svém...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 11:05    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...
Momentálně u nich mám další várku (asi hodinu a půl) barevných i černobílých filmů S8 a N8, nechávám je skenovat do kvality DVD/AVI, abych je mohl bez konverze editovat a ozvučit doma. Nekoupil jsem si totiž pluginy pro mpeg4 do editoru a zatím nemám potřebu je kupovat. Mimoto nevím, o kolik víc informace dostane HD formát z těch filmů (hlavně z Normal8), aby to ospravedlnilo přibližně dvojnásobnou cenu. Třeba jim tam vybrané filmy pošlu někdy znovu, zatím mi ale SD formát ke spokojenosti stačí. Sedmnáct stovek za 95minut, to se mi jeví jako dobrá cena, a nemusím ztrácet čas vývojem něčeho, co už tu třeba bylo, ale už se k tomu není kde dostat. Pokud přece jen, určitě by byla důkladná repase nutná...

Oživím to tady dotazem. Jak je to s tou kvalitou, je to opravdu tak dobré jak tvrdí? Když jsem se tam teď díval, řekl bych, že podražili proti tomu co jsem u nich viděl v lednu. Nebo mi to tak jen připadá?

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19494
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 15 2018, 11:37    Předmět: Citovat

Dodali mi to jak ve formátu DVD, tak HD (mp4) a řekl bych, že z těch filmů ani víc dostat nešlo, v zastaveném obrazu je vidět i zrno filmu.
Rozhodně mi to za ten peníz stálo.
Ještě to ale budu muset všechno prohledat, z jednoho devítiminutového filmu tam jsou jen necelé 2 minuty, ale na to jsem přišel až při kopírování před měsícem. V nejhorším tu cívku budu muset nechat naskenovat znovu, protože mi naúčtovali jen minuty, které v těch souborech skutečně jsou, tedy nikoli minuty, které jsem jim dodal k naskenování.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund