Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitalizace a synchronní ozvučení filmu 8 mm (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 17:33    Předmět: Citovat

To máš pravdu, ale zrovna u mě to nejde. Díky vlhkosti nebo spíš suchosti, která třeba teď je jen 17% mě filmy tak přeschly, že mi je drapák trhá. I přesto, že jsou v krabici a občas je prokládám navlhčeným pijákem.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 18:06    Předmět: Citovat

> Hill
Promítačky mívaly nějaké připojení pro synchronizaci s magnetofonem.
Vůbec nerozumím, na jakém principu to fungovalo.
Mám tu (zatím nezprovozněnou) Am8 a má nějaké synchronizační zdířky.
Nedá se tím nějak regulovat rychlost motoru?



Am8.jpg
 Komentář:
Schéma promítačky Meopta Am8

Stáhnout
 Soubor:  Am8.jpg
 Velikost:  80.99 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 21:37    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
> Hill
Promítačky mívaly nějaké připojení pro synchronizaci s magnetofonem.

Byla potřeba tato věc: https://aukro.cz/225-synchronizator-meopta-sm8-6915991456

Edit: Vládneš-li jazykem Germánů, zde máš k té věci návod: https://uloz.to/!KmALhOrSoLmG/synchronizator-sm8-de-pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 21:55    Předmět: Citovat

Pro AM8 se používal synchronizátor SM8, položil se vedle magnetofonu, seřídila se výška, aby pásek procházel rovně (cívky byly dál uložené na magneťáku, ten zajišťoval i přivíjení a převíjení). Pásek se ale zaváděl mimo páskovou dráhu magnetofonu, vedl se dráhou synchronizátoru. Ten byl s promítačkou spojený mechanicky ohebným hřídelem (tachometrovým bowdenem) nasazeným přímo zpředu na královský hřídel projektoru.
Předpokládalo se, že projektor bude mít tak stabilní otáčky, že nebude třeba se zabývat kolísáním rychlosti pro zvuk, ale to fungovalo jen se zcela novým ohebným náhonem. Jak měl už někde vůli, začalo se kolísání zhoršovat.
Proto příště Meopta volila opačný postup - nesahat na rychlost posuvu pásku, to by bylo ve zvuku slyšet, drobného zpomalení nebo zrychlení filmu si ale sotva kdo všimne, tak budeme synchronizovat projektor podle značek na pásku.
Nějak si nevzpomínám na to, že by AM8 měla vyvedený nějaký kontakt, jen zástrčku k napájení synchronizátoru, ale Meos Duo kontakt má, spíná s každým čtvrtým políčkem.
Synchronizátor byl už tranzistorový, pro značky využíval nevyužitou stopu čtvrtstopého záznamu, jejíž hlava je u čtvrtstopých monofonních magnetofonů Tesla (počínaje typem Sonet B3) vždy přepnutá na konektor pro externí snímací zesilovač (a u řady B4 slouží tento konektor také pro dálkové ovládání magnetu přítlačné kladky). Při záznamu má projektor nastavenou konstantní rychlost a synchronizátor ukládá na tu volnou stopu s každým čtvrtým políčkem krátké pípnutí, podle kterého pak při projekci kontroluje rychlost projektoru a přidává nebo ubírá motoru otáčky, aby se další pípnutí krylo časově s impulsem z kontaktu v projektoru.

V zahrničí na šli ještě jinak, synchronizátor používali i profesionální televizáci (například magnetofon Uher Report Synchro měl speciální hlavu a synchronizátor přímo vestavěné, synchronizační hlava měla dva systémy těsně vedle sebe buzené v protifázi, aby záznam značek po sobě přečetla, ale ve zvuku slyšet nebyl, jiné firmy volily už amatérštější řešení. Například Grundig nabízel synchronizátory k několika projektorům (Bauer, Mirage a dalším), které také kontrolovaly každé čtvrté políčko, ale nahrával značky až na úplně spodní stopu, takže neznemožňoval stereofonní záznam zvuku. Synchronizátor nebyl součástí magnetofonu, postavil se vedle něj a pásek se z tónové dráhy protáhl k přivíjecí cívce napřed tím synchronizátorem.

Ale tohle jsou přece mnohokrát probírané věci na různých fórech, obsahuje to několik knížek i v češtině.


Naposledy upravil Hill dne pá leden 19 2018, 22:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 22:35    Předmět: Citovat

Hille,
teď to vůbec nechápu. Na synchronizátoru SM8 žádnou snímací ani záznamovou hlavu nevidím. A z nějakého obrázku si pamatuji, že pásek u Sonetu Duo vedl páskovou dráhou. Moje představa byla taková, že na Sonetu bylo zařazeno přehrávání + pauza a projektor AM8 si přes ohebný hřídel zajišťoval posuv pásku magnetofonem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 23:01    Předmět: Citovat

Jo, to je možné, taky už jsem ten synchronizátor skoro 50 let neviděl. Kdo ví, proč se do něj vede napájení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 23:18    Předmět: Citovat

Do něj se podle mě nevede napájení, uvnitř bude jen spínací kontakt, který po stisknutí zeleného tlačítka sepne motor projektoru a začne projekce. Zároveň se k sobě přitisknou oba pogumované válečky a začnou unášet magnetofonový pásek. Plochá vidlice od synchronizátoru se připojí do zdířek nad pojistkou.

A ještě jedna věc- synchronizátor byl znázorněn na levé straně magnetofonu, takže nemohl zajišťovat posuv pásku magnetofonem, jak jsem psal na předchozí straně . V tom případě by musel být na pravé straně magnetofonu. Posuv pásku si musel magnetofon zajistit sám. A stisknutím zeleného tlačítka došlo jen k provázání chodu obou přístrojů, jinak si to celé neumím představit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 9:13    Předmět: Citovat

Aha, takže ty zdířky slouží jen k sepnutí motoru. Ale co ty přepínací kontakty tam? Ty se rozepnou při zasunutí zástrčky, a odpojí tak motor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 11:02    Předmět: Citovat

No vidíš - z mlhavých vzpomínek jsem viděl ten synchronizátor vpravo. Ale přiznávám, za tyto vzpomínky neručím. Navíc jsem ho nikdy neviděl otevřený a i ta nejobsažnější informace z knížek o amatérském filmu říká jen tolik, že posuv pásku je s posuvem filmu synchronizovaný mechanicky ohebným hřídelem. Detaily žádné.
Jestli tedy mechanický převod z projektoru s vlastním pohonem do synchronizátoru, jímž procházel pásek tažený magnetofonem, pak ten synchronizátor musel nějak porovnávat buď polohu hřídele bowdenu s polohou unášené kladky na synchronizátoru, nebo kladku pohánět tím bowdenem a hlídat smyčku pásku na odtahu do magnetofonu.
Ví vůbec tady někdo, co měl ten synchronizátor uvnitř?
O těch novějších to víme
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 11:57    Předmět: Citovat

Vylovil jsem knížku "Nová škola amatérského filmu", autor Jiří Řehořek. A tam je několik stránek věnováno stručnému popisu synchronizace. Třeba to pomůže v bádání.







_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 13:03    Předmět: Citovat

Díky, teď jsou věci o dost jasnější. Tedy to, jestli synchronizátor musí být před nebo za tónovou dráhou, je dáno umístěním pohyblivého sloupku tahajícího reostat nebo kontakt přemosťující odpor, tedy jestli se snímá velikost smyčky pásku před či za kladkou poháněnou bowdenem.
Já jsem měl v době, kdy už AM8 i s formátem Normal8 patřila hluboké minulosti, tu čest se dvěma synchronizátory, oba se právě dávaly za tónovou dráhu, jeden byl tuším Eumig a jeden Mirage. oba byly elektronické a oba nahrávaly značky na stopu 4, aby stopy 1 a 3 zůstaly volné pro stereofonní záznam. Dokonce, pokud si vzpomínám, používaly oba synchronizátory stejný tón, takže záznam byl kompatibilní, a navíc tím Mirage se dal ovládat i Meos Duo, jen propojovací šňůru jsem musel vyrobit.
Pak už to bylo jedno: kolega měl projektor Eumig umožňující dodatečný záznam na magnetickou stopu nalepenou na film po odstranění příslušného proužku emulze, pásek byl na AC podložce, na její lepení do hotového filmu byl zavedený jistý pan Vaněk z Vrchlabí. A občas se daly sehnat i kazety s neexponovaným filmem, ale už nalepenou magnetickou stopou. Ale to už by bylo zase na nové vlákno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 14:26    Předmět: Citovat

Synchronizátor SM8 bude určitě fungovat na podobném principu. Ovšem není na něm vidět žádná pohyblivá kladka (kromě přítlačné). Uvnitř se bude zřejmě porovnávat rychlost velké pogumované kladky unášené magnetofonovým páskem (proto byl synchronizátor nakreslen na levé straně magnetofonu) s rychlostí jiného kola poháněného přes převody ohebným náhonem od projektoru, jak už jsi, Hille, nastínil. Nějakým mechanismem se pak bude ovládat kontakt. Reostat asi ne, projektor Bolex z obrázku bude mít komutátorový motor, jehož otáčky se reostatem řídit dají. AM8 má motor asynchronní. Je možné, že bude uvnitř předřadný odpor, který bude v případě poklesu otáček zkratován, tedy skluzová regulace. Stále jsme však v rovině spekulací, napověděla by jen fotka vnitřku synchronizátoru. Nepodařilo se mi žádnou najít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 15:17    Předmět: Citovat

Díky, Hafčo! Tohle vše vysvětluje.

Kdybychom získali údaj o snímkové frekvenci promítačky (např. světelnou závorou), mohli bychom ji obdobně ubíráním a přidáváním napětí do motoru zpětnovazebně řídit pomocí přesného časovače, aby rychlost odpovídala fps snímací kamery.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 15:49    Předmět: Citovat

Pro pásek tohle řízení stačí, pro kameru by bylo nepřesné, neboť jen určuje průměrnou rychlost posuvu, ne přesné časování okénka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 18:17    Předmět: Citovat

Ano, ale i o tom jsem tu psal, že jsem to zkoušel, uřídit rychlost projektoru Meos Duo na 16,66 snímku za sekundu podle půlsnímkového impulsu získaného z monitoru připojeného ke kameře (tři půlsnímky na jedno políčko filmu). Listy závěrky pořád překážely v záběru, tak došlo na odstranění závěrky (to bylo v době, kdy jsem přepisoval analogovou kamerou na S-VHS). Jenže mezi půlsnímky není čas na strh filmu, půlsnímkový zatemňovací interval TV normy je na to příliš krátký, drapákem to bylo pomalé. Snad by to při tak úzkém a lehkém filmu spravil krok s maltézským křížem a tažným válečkem, aby táhl za více otvorů perforace současně, ale nic takového jsem k dispozici neměl.
Myšlenku na flyingspotový snímač (prosvícení políčka plynule se pohybujícího filmu sníženými rastry sudých a lichých řádků a převod na TV signál fotonásobiči s filtry RGB), jakkoli byla lákavá, jsem zavrhl kvůli amatérsky nedosažitelné mechanické přesnosti potřebné pro to, aby výsledný obrázek měl vyhovující vertikální stabilitu a horizontální rozlišení (kde vzít prosvětlovací obrazovku s plochým stínítkem o úhlopříčce do 16 cm, bíle svítící, s vyhovující ostrostí stopy a krátkým dosvitem?), prostě to jsem vzdal hned na počátku.
Proto jsem šel do té CCD kamery JAI (s rozlišením v barvě 500x576) s tím, že má vyvedenou svorku pro vnější synchronizaci závěrky, podle manuálu se chová tak, že v TV normě CCIR PAL generuje stále poslední "vyfocený snímek", dokud dalším impulsem nevyfotí další. Ten pak vysílá zase do té doby, než vyfotí další. Pro videograbber ideální zdroj signálu, stačilo by spouštět "závěrku" kamery při uklidněném filmu po vytažení drapáku (aby s ním už nehnul), ale v okamžiku, kdy závěrka nepřekáží v okénku. To lze jedním čidlem, například světelnou závorou nastavitelnou kolem královského hřídele projektoru. Obrazovou normu už generuje kamera sama, na projekční frekvenci filmu přitom prakticky nezáleží. Přinejmenším do těch 25 políček za sekundu lze frekvenci měnit naprosto libovolně.
Potíž je v tom, že tento model se dodával s různým vybavením - a ta moje žádný vývod na externí synchronizaci nemá, uvnitř na desce není ani k tomu osazený žádný hardware. No tak mám kameru k obecnému použití, ale pro kopírování filmů nepoužitelnou.

Dokonce jsem uvažoval i o prosvícení filmu položeného přímo na CMOS čip z asi 6,1Mpix kompaktu bodovým zdrojem světla, tím foťákem nechat každé políčko přežvýkat a uložit. Nějaké pokusy s tím dělal Loyza, ale toho už se taky nezeptáme, proč toho nechal, Histes, kterému jsem nadhodil možnost spolupráce na hardware pro automatické nafocení osmičky filmu, měl zrovna jiné starosti, pak nestačil čas mně, a nakonec jsem tedy skončil u profíků vybavených modernější a lepší technikou, než jakou bych i v případě úspěchu měl já, ony ty technologie neskutečně rychle stárnou, někdy je přímo slyšet, jak jim kornatí tepny. Stárnou tak rychle, že už v době sehnání použitelného čipu je tento beznadějně zastaralý...
Vlastně jsem psal i o tom, jak učunit synchronizaci ne snad tak zbytečnou, jako nedůležitou, když jsem se zmiňoval o střihací prohlížečce s rotujícími zrcátkovými bubny, jen sehnat takovou, jejíž mechanika je ještě dostatečně přesná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund