Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Patice žárovky na vánoční stromek

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 19:41    Předmět: Patice žárovky na vánoční stromek Citovat

Zdravím Vás! Chci po svátcích uložit vánoční vybavení a před tím opravit i světlíčka na stromek. Hledal jsem žárovičky ale nevím jestli mají správnou patici. Tak jsem pátral po typu těchto patic ale nic jsem nenašel. No kdybych si vzal žárovku s sebou tak by jí v prodejně asi vyhledali ale stejně bych rád věděl jaký má tento typ označení. Pokud někdo víte, prosím sdělte.
Děkuji!
https://www.google.cz/search?q=typy+patic+%C5%BE%C3%A1rovek&client=firefox-b&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj9udXakeLYAhUGZ1AKHSaCA3YQsAQIVg&biw=1280&bih=863#imgrc=_
a
https://www.svet-svitidel.cz/clanky-patice-svetelnych-zdroju/



IMG_4169.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_4169.JPG
 Velikost:  50.18 kB
 Staženo:  80 krát


IMG_4170.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_4170.JPG
 Velikost:  49.23 kB
 Staženo:  62 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 19:53    Předmět: Citovat

Čoveče, asi žádný. Tyhle žárovky s drátovými vývody byly ve starších žárovkových sadách prodávaných rákosy, kteří k nim ale nikdy náhradní žárovky neměli. A neviděl jsem je ani v "normálním" obchodě, tam měli vždycky jenom závitový E10 na různý napětí.
Ty závitový jsou totiž často jediný, který stojí za to opravovat.
Tyhle rákosácký sady myslím k opravování a výměnám nebyly určený.
Dcerka měla podobnou a jak to po jedněch Vánocích po Silvestru scíplo, tak to prostě vyhodila i se stromkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 20:00    Předmět: Citovat

Ty žárovky se normálně prodávají, ale je více typů patic. Konkrétně do řetězu, co máme, běžně prodávané žárovky nepasují. Není ale problém je z toho plastu vyndat a osadit do původního po vadné žárovce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 20:10    Předmět: Citovat

Přesně, jak píše Lukáš. Patice se dají bez problémů přehodit, musí sedět hlavně proud a napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 20:33    Předmět: Citovat

Jojo. Díky za odpovědi!
Já jsem našel tyhle: https://www.lakikincl.cz/eshop/vanocni-dekorace/nahradni-zarovky-do-svetylek
A dokonce asi i napěťově by mohli odpovídat. V jednom řetězu je 20 žárovek a vychází mě to asi na 11,1V, takže tedy asi 12V a ve druhém řetězu je 35 žárovek a to mě vychází asi na 6,5V tedy asi ty sedmivoltové. Nejhorší je to že na nich nejsou ůdaje napětí/proud ale to by asi mělo sedět. Jen jsem se chtěl ujistit než je obědnám tedy pokud je neseženu v normálním obchodě že to bude OK.
Jo a také začínám přemýšlet o těch LEDkových řetězech co je k nim futrálek na baterky. Možná to bude nejlepší řešení. Chtěl bych ale dát těm stávajícím ještě poslední šanci:-)
Tak ještě jednou díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 20:42    Předmět: Citovat

Vhodne je si jednu (dobru) ziarovku vybrat a na lab. zdroji overit, ze pri predpokladanom napati spravne svieti a zistit, aky prud pri tom odobera. Potom sa vhodne ziarovky daju najst na webe a objednat. Ozivil som tak niekolko retazi urcenych na vyhodenie. Svetlo je omnoho prijemnejsie ako LED.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 20:58    Předmět: Citovat

Ano. Tak to udělám. Rozsvítím na zdroji a změřím proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 22:00    Předmět: Citovat

Vánoční soupravy se žárovičkami na obrázku v úvodu prodával i jeden český, dnes už neexistující velkoobchod. Náhradní žárovičky k nim nikdy neměli.

Setkal jsem se se dvěma typy patic těchle miniatur - jedna je větší a kratší, druhá menší a delší. Dodavatelé mezi nimi nikdy nerozlišovali. Pokud náhodou provedení nesouhlasí, stačí narovnat drátky a žárovičku lze z patice vytáhnout a opět vložit do patice od původní žárovičky. Samozřejmě je nutno dodržet napětí a proud, jak už tady bylo řečeno. V současné době se sady těchto náhradních žárovek již nedistribuují, obchod ovládla konkurence LED.

A ještě si neodpustím poznámku, která je určena zvláště zatvrzelým příznivcům internetového obchodu. Četli jste ve výše uvedeném odkazu rubriku "doprava a platba"? Ne? Pak tedy vězte, že poštovné a balné činí 180 Kč. K tomu jedny žárovičky za 19,-, korunu můžeme necht pošťákovi jako dýško a dvě kila jsou v pr*eli. No není to úžasné Question Question Question Laughing

Určitě je, ale já si za ty peníze raději koupím raději troje nová světýlka u "termitů" Smile Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 11:03    Předmět: Citovat

Náhradní se s touhle paticí daly sehnat u některejch ťamanů, ale má to vůbec význam? Kolikrát u takovejch řetězů jsou drátky včetně jejich bužírek tlustý jak prdelní chlup, navíc maj tendenci po čase praskat.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 13:16    Předmět: Citovat

Nebezpecne smejdy treba, samozrejme, vyhadzat. Ale mnohe su kvalitnejsie, maju normalnu zastrcku aj kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 13:55    Předmět: Citovat

Udržuju už cca 45 let v chodu skřipcovou soupravu ještě od "firmy" Elektra Praha. Koupený někdy začátkem 50. let.
Žárovky E10 14V 0,15A a ještě textilní, tmavozelený drát mezi skřipci i na přívodní šňůře, dokonce i guma na vidličce "FLEXO PATENT" je tmavozelená.. Ani po tolika letech se nic netřepí, guma nerozpadává, nic neuhnívá a nepřerušuje.
Dva skřipce bych tam dneska nejradši přidal, mám z druhé, podobné soupravy úplně stejný, ale nesehnal jsem už ani blbý metr toho zeleného hadrového drátu.
Žárovky měním 1-2ks tak ob čtvery Vánoce, kdysi jsem jich jako kluk koupil celý pytel, když je po Vánocích v Elektru doprodávali po koruně.
To bylo z celkem zištných důvodů, ne z rozumu Very Happy
Původně jich asi třicet totiž mělo skončit v barevný hudbě, ale nakonec z toho sešlo a barvily se E14.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 16:22    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že se mi různých žárovek s těmito rákosnickými paticemi nahromadilo více, možná se mi podaří v tom nalézt nějaký skrytý systém. Laughing
O těchto vánocích jsem je začal dokumentovat podrobněji, včetně jejich elektrických charakteristik, viz foto. Mám ještě asi 3 další typy, které na obrázku chybějí.
Jako celoživotní dílo pak vydám jejich katalog Cool



zar.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zar.jpg
 Velikost:  93.44 kB
 Staženo:  82 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 16:50    Předmět: Citovat

Jééžišmarjá...máš i ty s bimetalem?
Spoj se se Slabihoudkem, ten jich bude mít ještě víc druhů Very Happy
Přitom by určitě bylo rentabilnější dělat jen jeden druh patice a do ní cpát jen různý tvary a napětí - ušetřili by na lisovacích formičkách na patice i objímky.
Jenže to by nesměl být rejžák, co nemá o nějaké rozumné, racionální normalizaci a typizaci ani potuchy. Co výrobek, to originál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 19:22    Předmět: Citovat

Jenže to by pak lidi strkali žárovky určené pro řetěz A do řetězu B a divili se následným efektům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 19:26    Předmět: Citovat

Je taky "sranda", když se ta žárovka s bimetalem vymění za obyčejnou. Celá souprava žárovek v tom okruhu přijde při nejlepším o barevný nátěr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund