Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak nadchnout 11letého kluka pro elektroniku?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 11:29    Předmět: Jak nadchnout 11letého kluka pro elektroniku? Citovat

Jedna naše kamarádka (samoživitelka) má 11letého syna. Kluk má technické sklony, je manuálně zručný, pořád doma něco kutí a montuje, ale bohužel není nikoho, kdo by ho v tom nějak vedl, motivoval, učil, usměrňoval.

Myslím, že by bylo škoda, kdyby se to zahodilo tím, že by nedostatkem vnější motivace a pomoci zpasivněl a zapadl do mainstreamu, který jak známo nic neumí, nic nedokáže, nic nevytvoří, nic nevymyslí. Kupodivu ho to zatím nesemlelo. Ještě je čas, ještě se nestal smartfounovým děckem bez zájmu o nic.

Já mu rozumím, jak je to těžké, učit se všechno sám, nemít nikoho staršího a zkušenějšího, sám jsem tím v dětství prošel taky. Za mě byla aspoň ve škole pracovní výchova a technické práce, kde se člověk mohl něco naučit, ale dnes nic takového není, jen samá teoretická nalejvárna.

Elektrotechnika ho zajímá, ale je to pro něj možná příliš abstraktní. Pár základních experimentů typu zdroj-žárovka/motorek/odporový drát jsme spolu už udělali, ale potřeboval bych poradit co dál.

"Pedagogická elektro(tech)nika" mi nic neříká, je mi ale jasné, že by to chtělo něco časově nenáročného na provedení, snadno pochopitelného, zároveň se zajímavým/efektním výsledkem.

Nemáte někdo nějaké náměty na nějaká zajímavá zapojení nebo experimenty? Možná existuje nějaká literatura, ze které se dá čerpat, ale znám jen Šraitovo Od krystalky k modelům s tranzistory, jenže tahle knížka je už trochu vousatá, řekl bych. Ani tu krystalku si člověk dnes nevyzkouší, tady stanice Dvojka na SV sotva hraje na superhetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 12:05    Předmět: Citovat

Já v okolí taky nikoho neměl. Sice tu byl elektrokroužek, ale tam do nás valili logický obvody a to mě v tom věku bylo opravdu k hov... Potřeboval jsem spíš základy, jak fungují základní součástky. Nakonec mi zbyly ty knížky a samostudium. Obě byly starý, první byla "Základy budoucího elektrotechnika" tam to vysvětlovali všechno celkem pochopitelně a myslím, že mi to docela pomohlo. Byly tam pokusy s elektromagnetismem a tak. Myslím, že tam nebyly ani žádný elektronky a tranzistory. Prostě konstrukce měřáků na základě vtahování jádra do cívky, induktory, vysílač/přijímač s kohererem atd...
Druhá knížka byla novější, tam už tranzistory byly, jenže germaniový a ty se už tenkrát sehnat v prodejnách nedaly. Asi proto mi nikdy nic z toho nechodilo. Smile Nicméně mě strašně bavilo to furt pročítat dokola a snažit se stavět různý blikače a tak. Na název knížky si už ale nevzpomenu. Myslím, že třeba funkci tranzistoru jsem tak nějak pochopil až tak ve třinácti letech.
Já bych ho začal pomalu učit ty základy, diody, tranzistory, tyristor (ty se dají taky použít v různých hovadinkách), kondíky, cívky... Na IO bych se zatím úplně vykašlal, to až časem.
U mě asi nejvíc vyhrávalo nadšení a to, že jsem se nenechal odradit, když to nefungovalo. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 12:35    Předmět: Citovat

Hele, můžeš zkusit s ním postavit primitivní rádio, zesík, nebo něco s logickejma obvodama, možná se něčeho z toho chytne. Nebo taky ne, možná ho to zajímá jen kvůli tomu, že je zvídavým dítětem a spíš třeba inklinuje k něčemu jinýmu, třeba od železa, nebo tak.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 12:36    Předmět: Citovat

byl a jsem autodidakt...něco pochytil od zkušenějších kámošů, něco si naštudoval (Šrait, Novák, Nečásek...) kupoval amáro, něco rozebral a zkoušel poskládat, radiotechnický kroužek naopak chápal jako prodlouženou ruku školy což mně nevyhovovalo
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne st leden 17 2018, 12:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 12:39    Předmět: Citovat

Mě osobně za mlada chyběla (do určité doby) taky nějaká vůdčí ruka.
Na dotyčného bych to zkusil asi za pomoci nějaké elektrotechnické stavebnice (pokud už má v hlavě minimum, tak asi Voltík II).
A u toho mu předával postupně nějaké teoretické znalosti.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 12:48    Předmět: Citovat

Vhodný by byl nějaký elektro(technický) kroužek. Parta dělá divy, nezdary se společně lépe překonávají a člověk jen tak neodpadne. Navíc se nechytne "blbé" party... Na to bych kladl možná větší důraz než na tu techniku. Skauting?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 13:29    Předmět: Citovat

Technický kroužek je 30 km daleko v naší krajské "metropoli", možnosti v pohraničním městysi jsou omezené.
Kluk je trochu asociál a organizovaná kolektivní činnost je problém (já to měl stejné, v Jiskřičkách mi po první schůzce poradili, ať už raději nechodím).

Jistě, on je teď v takovém hezkém období "zájmu o všechno", objevuje svět, není problém podnítit jeho zájem.

Elektro pochopitelně nemusí být jeho životní cesta, ale jde spíš o to, aby se naučil nějaké systematičnosti a neztratil zápal. Minimálně v této oblasti nebude úplně blbý.
Pokud se v průběhu ukáže, že by raději hobloval nebo piloval nebo chodil na ryby, já s tím problém mít nebudu, nejsem naštěstí v roli, kdy se musím bigotně držet nějaké osnovy a nalít mu za každou cenu do hlavy nějakou konkrétní věc.
Spíš bych to obecně chtěl pojmout tak, že tady si vytyčíme určitý cíl, "projekt" a dokončíme ho. Tohle zaměření na cíl mu trochu chybí.
Elektro může být samozřejmě jen moje chiméra, protože pro mě je "elektrika to nejlepší, co může být", navíc si myslím, že to perspektivu má a že to "svítí, hraje, bliká, ...", což může být atraktivní pro něj tak jako bylo a je i pro mě.


Naposledy upravil Osmdesat dne st leden 17 2018, 13:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4242
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 13:34    Předmět: Citovat

je to také dilema té výuky. Přirovnal bych to k hudebnímu nástroji, třeba kytaře, buď od dětství dřete noty stupnice , ale je to tak trochu z donucení, nebo se v pubertě zblázníte a začnete hrát s pár akordy , ale děsně vás to baví. Pak ale v dalším profesním růstu bude ta teorie často chybět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 13:36    Předmět: Citovat

Já bych doporučil starou knihu od ladislava Smrže, myslím se to jmenovalo Zápisky budoucího elektrotechnika. Je to sice taky fousatý, ale napsáno velice poutavou formou.

http://antikvariat-malyctenar.cz/kniha/smrz-ladislav-zapisky-budouciho-elektrotechnika-pro-ctenare-od-11-let-1962

Tady je to celý přepsaný na web.

http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-05-03.9743280207
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 13:46    Předmět: Citovat

Skauting, jak píše serviceman, je dobrý pro socializaci děcka, aby se nechytilo špatné party. Elektrotechnika se v něm asi neřeší- sám jsem nebyl členem (radši jsem byl zalezlý doma a něco si šudlil, organizovaná činnost mi taky vadila), většina mých vrstevníků tam ale chodila. A nikdo z nich elektrotechniku neřešil. S Voltíkem II jsem si docela vyhrál, pak knížky a škola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2571

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 13:49    Předmět: Citovat

Třeba tady jsou odkazy na seriály co kdysi vycházely v ABC
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=83581&start=15

Já jsem měl tyhle sešity (ten Mladý konstruktér nebyl špatný)
https://www.kvt-elektronika.cz/literatura.htm

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 14:00    Předmět: Citovat

Chcelo by to aj nieco modernejsie, napr. Raspberry Pi. Ako maly som mal Didaktik M, okrem hrania hier sa dalo na tom aj programovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 14:09    Předmět: Citovat

Elektrika je stará asi 14 miliard let, tak si myslím, že za 70 let se její principy tak zásadně nezměnily. Ale co se změnilo, jsou pedagogické principy. A to k horšímu. Takže, čím starší kniha o elektrice, tím pro výuku lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 14:14    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
Já bych doporučil starou knihu od ladislava Smrže, myslím se to jmenovalo Zápisky budoucího elektrotechnika. Je to sice taky fousatý, ale napsáno velice poutavou formou.

Jo, to je ta knížka, kterou jsem myslel, jen jsem si špatně pamatoval název.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 14:15    Předmět: Citovat

Když si vzpomenu, jak jsem začínal já, taky kolem mě nebyl nikdo, kdo by mi radil, takže jsem se s pomocí odborné literatury, která tady byla už všechna jmenována, musel učit sám. Později mě školil jeden pan budoucí elektroinženýr (studoval s červeným diplomem), který mi dával jako třináctiletému klukovi děsné kapky. Do budoucna to mělo velký plus, že mě naučil logicky myslet. Kromě toho mi navozil spoustu užitečných součástek od Myslíků, ke kterým bych se na venkově vůbec nedostal.

Tenkrát byly také k dostání stavebnice Radieta od družstva Jiskra, Styl od Jiřího Jandy, později též sovětské Zvězdočky apod. Domácí potřeby vydávaly sérii sešitů "Stavební návod a popis", kde bylo od krystalky přes jednolampovku a dvoulampovku popsáno prakticky všechno, co se s tehdejší součástkovou základnou dalo doma zhotovit.

Jsem na rozpacích, co doporučit dnes. Poslední bastlknížkou, co vyšla, bylo "Rádio vlastníma rukama" od Z. Hradiského, což byla vlastně kompilace návodů vyšlých v AR. Někdy v polovině devadesátých let začala vycházet řada knížek "Poznáváme elektroniku". Kompletní řadu lze koupit i dnes, dokonce lednovém AR je na ni annonce. I když to jsou spíše učebnice, věřím, že kluk si v nich pěkně počte. AR stále uveřejňuje seriál "AR začínajícím a mírně pokročilým" (kdysi rubriku "R15") a "Jednoduchá zapojení pro volný čas".

Kromě již zmiňovaných stavebnic Voltík, lze už i u nás koupit výukové sady od německého nakladatelství Franzis Verlag (Lernpaket Elektronik), ovšem byl by to útok na maminčinu peněženku.

Nezapomněl bych též vzít kluka s sebou na nějakou radiotechnickou burzu.

I přes malou pravděpodobnost úspěchu, byl se zkusil pozeptat, jestli v okolí přece jen neexistuje nějaký elektronický kroužek. A tím můj výčet rad asi končí....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund