Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VHS a zvuková stopa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 12:32    Předmět: Citovat

To já nijak nerozporuju přece. Nevydávám PCM modulaci do šikmých stop za přímý analog - nebo jsem to snad někde přímo napsal?
Dovolím si ocitovat Hilla:

"Frekvenční modulace zajišťuje vysoký stupeň nezávislosti na kvalitě a druhu pásku, zejména pokud jde o frekvenční rozsah (rozsah 10 oktáv bez rizika změny frekvenční charakteristiky podle šarže pásku, což je bolest u magnetofonů).
Každopádně jde tedy o analogový záznam s kompandérem (můžeme se dohadovat, čeho opráskli víc, zda dbx nebo Hi-Com) a jeho vlastnosti jsou srovnatelné s CD, pokud jde o dynamiku (lepší, než 85 dB), ba i o trochu lepší, pokud jde o přesnost přenosu horního konce pásma (průběh 20 Hz až 20 kHz se zvlněním max ±1 dB byl základem)."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 12:35    Předmět: Citovat

PCM je digitální modulace, ta zkratka znamená pulzně-kódová. Vyskytuje se třeba na CD. Ty vidíš ve frekvenčně modulovaném analogovém zvuku na šikmých stopách VHS nějaké pulzy a kódy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 12:39    Předmět: Citovat

Ty mluvíš obecně o VHS jako takovém. Některé jednodušší stroje měly jen podélný analog, stroje lepší kvality a s více hlavami na bubnu měly možnost PCM záznamu do šikmých stop.
Podívej se třeba do manuálu k tomu NV-HD625. Tam je to i s názornými obrázky vysvětlený pro naprostý laiky, jako jseš Ty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 12:42    Předmět: Citovat

Ještě bych snad pro úplnost dodal, že Hillem uváděnou frekvenční modulaci ale výrobci jako Panasonic či Sony obecně označují za PCM.
Umím rozlišit, co to je analogová frekvenční modulace a pulsně-kódová modulace. Když se podíváš na "zviditelněný" PCM záznam na pásu, tak co to podle Tebe je? Je to ještě analog, nebo už jsou to šířkově modulovaný pulsy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 13:15    Předmět: Citovat

Tak jsem si ten manuál našel, mluví se v něm o FM stopách hi-fi zvuku, ve schématu zvukové části je FM detektor, deemfáze a další věci, které by podle mě PCM modulaci dekódovat neuměly. Otevřel jsem jiný manuál od Sony a mluví se tam o audio frequency modulation. Jedna zmínka o PCM je tam ta, že k videu lze na videovstup a výstup připojit PCM adaptér a nahrávat zvuk přes něj. To ale není součást videa a nikdy jsem na takový systém naživo nenarazil. Další výskyt PCM modulace je v systému NICAM, což je ale přenos digitálního sterea analogovým pozemním televizním vysíláním a s VHS to opět nemá nic společného. Ale uznávám, že těch videí jsem zase tolik neopravil a je možné, že se tady vyskytoval jiný systém VHS než všude jinde. Jsem jen prostý laik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 13:38    Předmět: Citovat

Tak jsem koukl do manuálu k mému NV-FJ632 a je v něm jen jednou zmíněná FM, a to v popisu způsobu záznamu jasové informace. O technice záznamu zvuku tam není vůbec nic. Česká verze je ke stažení tady a zkratka PCM se v ní nevyskytuje ani jednou. Schválně jsem pohledal manuál a není to ani v anglické, ani v německé verzi.
Nahrávky přehrávají i podstatně starší přístroje, pokud jim ještě alespoň rotační audiohlavy slouží, tedy jde o FM záznam. Ačkoli - ono je to dnes už stejně všechno jedno. Nové video kvůli nám už asi nikdo vyrábět nebude.
Ale, jak jsem tak hrabošil po tom manuálu, objevil jsem zajímavost: všiml jsem si, že mi z krabice čouhá signálová část z toho toploaderu, který ještě neuměl hifi záznam do šikmých stop, zato měl podélnou stopu rozpůlenou na stereofonní a Dolby B navrch. Vypadá to, že budu-li vyklízet dílnu, najdu zvukovou a servohlavu s tou dělenou stopou, hlavy jsem totiž nevyhazoval...
Možná by se podle označení desek dal identifikovat model videa.



P1030049.JPG
 Komentář:
signálové desky videa Panasonic

Stáhnout
 Soubor:  P1030049.JPG
 Velikost:  176.21 kB
 Staženo:  96 krát


P1030051.JPG
 Komentář:
Zatímco obvod Dolby je dvoukanálový, "kazeťákové REC/PB obvody" AN6209 má každý kanál vlastní. Ovšem zase mají vnitřní elektronické přepínání druhu provozu...

Stáhnout
 Soubor:  P1030051.JPG
 Velikost:  199.38 kB
 Staženo:  88 krát


P1030050.JPG
 Komentář:
To je on - stereofonní obvod Dolby s elektronickým přepínáním funkce HA12045 od Hitachi ve videu Panasonic

Stáhnout
 Soubor:  P1030050.JPG
 Velikost:  153.45 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 13:49    Předmět: Citovat

PCM adaptéry pro VHS skutečně existovaly. Zaznamenávaly do obrazové stopy digitální data jako černou a bílou.
Možná existovaly i videonahrávače s touto funkcí.
Myslím, že také existovaly videonahrávače umožňující nahrát zvuk NICAM, což je taky digitální formát stereo TV zvuku, který se používal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 13:49    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Umím rozlišit, co to je analogová frekvenční modulace a pulsně-kódová modulace. Když se podíváš na "zviditelněný" PCM záznam na pásu, tak co to podle Tebe je? Je to ještě analog, nebo už jsou to šířkově modulovaný pulsy?

Co má PCM společného se šířkově modulovanými pulsy? Myslím, že v tom máš docela pěkný hokej, tak ho v tom, prosím, nedělej druhým. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 13:52    Předmět: Citovat

No a když si pak otevřeš menu toho rekordéru, tak před záznamem máš na výběr zvuku dvě položky, co se dají zapnout natvrdo: "normal audio" a "PCM HiFi audio". Po čase jsem zjistil, že i když je to natvrdo přepnutý na HiFi, tak do podélný stopy se automaticky točí zvuk taky. Ale nedělalo to psí kusy /ani vzhledem k aplikaci nesmělo/ jako jiný rekordéry, že si přepínaly zvuk podle vlastního uvážení.
Je velmi překvapivý, že u tohoto /a určitě i u mnoha dalších značkových strojů/ opravdu není vůbec žádného rozdílu v PCM HiFi zvuku při záznamu poloviční či normální rychlostí. Opravdu vůbec žádný.
Ta rezerva v relativní, velké "rychlosti posuvu" /pás vs. otáčky bubnu/ je tam zřejmě taková, že to prostě bohatě stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 13:54    Předmět: Citovat

Dobrá, nebudu dělat hokej, slibuju. Hrát ho stejně taky neumím Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 13:54    Předmět: Citovat

Šířková modulace neboli PWM (PŠM) je podle mě taky ještě analogová modulace, protože informace o modulačním signálu je kódována šířkou pulzů, ne číslicemi.
Zato PCM (pulzně kódovaná modulace) už informaci o modulačním signálu kóduje do čísel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 14:00    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
No a když si pak otevřeš menu toho rekordéru, tak před záznamem máš na výběr zvuku dvě položky, co se dají zapnout natvrdo: "normal audio" a "PCM HiFi audio".

To se ale týká toho NICAMu. Pokud dobře chápu manuál, video umí nahrávat NICAM v původní podobě do šikmých stop a to se právě volí tím, o čem mluvíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 18:29    Předmět: Citovat

Pokud vím, PCM se používala jen u Hi-8. U VHS je FM a PCM tam nikdy nebyla, kromě té možnosti to nahrát přes adaptér jako video. Ale to byla (polo)profi záležitost. Taky jsme jednu takovou hračku od Sonyho z pozůstatků studia měli, na VHS se to už nepoužívalo, ale používalo se to jako velmi dobrý indikátor vybuzení Smile
Všechny rekordéry kvůli kompatibilitě vždy nahrávali i klasický podélný záznam a nejspíš u všech je při přehrávání možná volba obou zdrojů. FM záznam na VHS při horší kvalitě pásky a hlavně hlav trpěl výpadky (byl zaznamenáván poněkud složitou technologií, kdy byl po zápisu ještě přepsán videostopou). Taky 50Hz vrčením způsobeným nepřesným přepínáním stop při špatném trackingu, takže některá starší videa pak byla kompatibilní jen sama ze sebou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 18:53    Předmět: Citovat

Ano, možnost volby PCM / FM mají jen modely s možností příjmu zvuku v NiCAM. Týká se to ale jen záskání zvukového doprovodu, na pásek se zaznamenával skutečně vždy stejně, t.j. frekvenční modulací do obrazových stop a na pod=lnou stopu. A to vrčení a vypínání hifi zvuku při nepřesném vedení (poškozeného nebo právě poškozovaného) pásku potvrzuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 271
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 19:00    Předmět: Citovat

Po revoluci jsem dělal demo snímky kapely na nějaký špičkový kazeťák od Yamahy, pak jsem si chtěl polepšit a dělal jsem demo snímek na SVHS Panasonic zvuk do šikmých stop. Všechno to byly nejvyšší modely. Bohužel zvuk z Panasoniku byl plochý bez dynamiky, tříhlavá Yamaha měla podstatně lepší zvuk. Takže bych s tím hifi a nahrávkou do šikmých stop byl opatrnější. Později jsem přešel na nahrávání demo snímků na minidisk a to už bylo jiné kafe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 3 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund