Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VHS a zvuková stopa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 20:56    Předmět: Citovat

sinclair*** máš pravdu, je to jenom zábava, likvidace chuťočasu.
Výrobu těch hlaviček a vlastně celé EC5004 znám po mechanické stránce, každý díl který se vyráběl tenkrát na souvislých NC strojích a pak zkoušky a úpravy a znovu zkoušky a úpravy do zblbnutí, ale výsledek se dostavil Dneska by tu mechaniku nikdo do kupy nedal.
-Ještě k těm hlavám, z nerezu byla náběhová a sestupná hrana, střed byl z mosazi a do drážek o šíři 0.2mm se skládaly tvrdé plechy které dost ničily prostřihovací nástroj. *** Mistrem tam byl nějaký Zeman a dílna byla přesně pod pásem na kterém jeli zrovna B90. Dneska je to těsně před buldozerem, ale když jdu okolo, tak vzpomínky vyskočí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 1:28    Předmět: Citovat

Zdravím. Delší dobu jsem zde nebyl. Dovolil bych si doplnit pár informací. Existovalo video systém V2000, které dokázalo nahrát na šikmou stopu desítky hodin velmi kvalitního až osmistopého zvuku. Už hodné zapomínám, takže se předem omlouvám za nepřesnosti v číslech. Pokud se nepletu, 96 hodin stereofonního zvuku. Připomínám, že se kazeta dala nahrávat v obou směrech, dala se otočit. Měla perfektní piezoelektrické sledování stopypříčným vychylováním hlav. Umožňovala tato videa stereofonní podélný záznam cca do 8 khz, což v roce 80 něco na tehdejší nenáročné TV pořady v některých případech stacilo. Podélná rychlost posuvu byla o něco nižší než u sp VHS. Zvuková část obsshovalabsystém pro snížení šumu. Už si nepamatuji který. Na 480 kazetě umožňovala 8 hodin záznamu obrazu v plné kvalitě. Po zavedení LP u VHS se vyráběly i LP Video 2000 s délkou záznamu 16 hodin! Existovaly i V 2000 s šikmým Hifi záznamem zvuku. Nevýhodou systému 2000 bylo z důvodu oboustranného záznamu nerovnoměrné vytahování pásku Victor Company tento vynikající a perspektivní systém nakonec převálcoval rychlým zaplavením trhu levnějšími a méně kvalitními přístroji a náskokem v množství půjčoven a filmů. Tyto kazety používaly nejčastěji(možná i výhradně) chromdioxidový materiál. Možná ale i jiný, ale já jsem přes vlastnictví stovek kazet jiný neviděl. Zvláďtností těchto videorekordérů byla úplná absence rušivých pruhů v obraze při stojícím, zrychleném, zpomaleném i zpětném pohybu obrazu.9
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 2:04    Předmět: Citovat

Na 2000 se mi líbilo právě to piezo naklápění hlav. To byla opravdu paráda. Nelíbilo se mi, ovšem spíše jen akademicky, že ty šikmé stopy už byly šikmé až moc. Prakticky se mi hodně nelíbilo to pokovení na začátku a konci pásku. Říká se, viz i Syron, že používáním oboustranného záznamu docházelo k nerovnoměrnému opotřebení pásku. To si nemyslím. Ani jsem nic takového nepozoroval. Ani mě nenapadá, jak by k němu mělo docházet. To byla totiž příčina toho nešťastného pokovení. Přece jen mělo nějakou tloušťku, těch závitů na sobě bylo hodně, a mordovalo to na takto nestejnorodý návin i mnoho vrstev pásku bez pokovení. Potíže s tím byly jen na začátku a hlavně na konci pásku. Uprostřed nikdy.
Kdyby se spojily výhody VHS se systémem 2000, byla by to paráda. Škoda, že to nikdy nikdo neudělal. Byla by to bomba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 7:17    Předmět: Citovat

To zkrabacení bylo způsobeno právě proto, že při hlavně rachlém posuvu se pásek optickým zaregistrováním lesklého pásku velmi prudce zastavil, a setrvačností dílů mechaniky a celé hmoty pásku ten konec pásku dostal obrovskou šupu. Ten plast se časem vytahal, ale kovová vrstva ne. Tím se konec pásku zvlnil, tím pnutím.

Já jsem těch pásků měl hodně. A pokud jsem některý přehrával delší dobu z jedné strany, vlivem hlav a taky zastavování a rozběhu se postupně jedna strana vytáhla víc. Hlavně u 480ek. Ale souhlasím, že ta fólie na kraji ten pásek ničila mnohem víc. Hlavně vždy na tom konci, kde nebyl pásek. Snižoval jsem vliv tohoto nešvaru tím, že jsem nenahrával na začátek a konec pásku. Měl jsem obavu, že ten zvlněný konec ustřelí hlavy. A ty byly velmi mastné. Nemám už moc paměť na čísla, ale asi 10 nebo 15 tisíc!!!! Oecka za Kopfradscheibe!

Ještě k tomu podélnému stereozáznamu. Velmi podobnou mechaniku, včetně stínící "skatule" samozřejmě ale s jinými hlavami měla asi první steteofonní videa Grundig VHS řady 200. Ten " omotávaci" princip vytahování pásku s kroužky s vnitřním ozubením měl něco do sebe a byl dost spolehlivý, i když trochu pomalejší. Měl jsem dva stejné, tuším 220. Bohužel jeden bez mechaniky a právě v té druhé mechanice cosi, už nevím, co, chybělo. Seznat nešlo. Musel jsem to vzdát. V 2000 nepotřebovaly synchronizační stopu. Nastavovala se jen trimrem hrubě smyčka regulace otáček capstein motoru, a ostatní velmi precizně obstarával system automatického sledování stopy včetně přepínání hlav.

U t.zv. hifi stereo VHS mi velmi vadilo vrnění způsobené přepínáním hlav. Rozhodně nebylo potlačeno na uváděných tuším -80 dB. A rozhodně nebylo "neslyšitelné". Od té doby, co se mi začaly dostávat do rukou opravdu kvalitní kazeťáky, jsem hifi videa pro záznam a archivaci hudby nepoužíval radši trochu šumu než vrčení. Při hlasitostech, které používám, byl šum pod prahem slyšitelnosti. Mám tád dobře vykompenzovanou fyziologickou regulaci hlasitosti a přiměřeně tichý a přirozeny poslech. A tam to vrčení je zatraceně dobře slyšet.

A k té regulaci úrovně záznamu: téměř všechny hifi VHS, co mi prošly rukama, měly pro hifi ruční dobře fungující ruční nastavení a indikaci(bargraf). Žádný ořezávač špiček jsem nepotřeboval. Radši jsem nastavoval záznamovou úroveň o pár dB pod nulu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 8:50    Předmět: Citovat

Přiznávám, taky jsem byl zpočátku nadšený systémem V2000, téměř profi kvalita obrazu, to se jinde nevidělo.
K portejblu V2000 s oddělitelným modulem tuneru a časovače a samostatnou kamerou jsem měl přístup bněkdy kolem roku 1983, tedy v době, kdy V2000 ve Fürhu už pomalu končil, nedělal ho už ani Siemens, jen v Tesle Bratislava se snad ještě montovalo pár stolních kousků, ale "pane" mi neříkal, jen jsme si ho mohli do hifiklubu občas půjčit. Zásadní bylo, že kvůli obracení kazety bylo nutné přístroj položit, aby se víčko správně sklopilo dolů. Obrázek srovnatelný s Betou, klidný až do sedminásobku rychlosti vzad a devítinásobku vpřed, obraz se dal zpomalit... jen kazety tehdy nebylo kde koupit a na těch dvou, které tehdy Svazarm přidělil, se muselo hledat volné místo, které nenahráli parašutisti a letci. Záznam stejně šlo přepsat jen na VHS, kdo měl tehdy v Čechách Betu, byl king a nepůjčil. Taky co s takovým záznamem, když ho nebylo jinak kde přehrát? Nehledě k tomu, že ty pořady měly sloužit "politickému uvědomění", čemuž jsme se vyhýbali, jak to jen šlo, skončili jsme na diapásmech pro obecní kroniky a pak to rozpustili. Takže veškeré výhody k ničemu.
Nakonec si s tím nějaký parašutista seskočil tak dobře, že jsme dohráli dřív, než jsme si stačili všimnout konstrukčních nedostatků.
Víte vy vůbec, nač měl systém V2000 u mnoha u několika moddinách provozu, spoléhat - napájení piezoaktuátorů přes třecí kartáčky ztrácelo rychle spolehlivost. Napětí se tam pravda hýbalo do nějakých 130 V, to dokázalo něco prorazit, ale za cenu rušení v obrazu. Ty aktuátory neuměly skokem doběhnout, co zmeškaly. Zkraje to vidět nebylo, kompenzace chyb opakováním zkopírováním z předchozích 5 řádků to schovala dost účinně, ale pak už obvykle bylo pozdě. Kdybyste se zeptali tehdy v některém autorizovaném servisu Grundigů, tak technici o tom v hrůze křičeli ze spaní. Tehdy i Pazdernik v Norimberku (ASWO) vedl na V2000 je ty náhradní díly, které se použily v už souběžně dělaných VHS, ty speciální byly jen ve vlastní síti Grundig servisů.
Kdo jste měli otevřené video VHS Grundig nebo Siemens řady 300, tak právě na té mechanice je vidět, jak malý buben VHS se směšně krčí na místě po podstatně větším bubnu V2000, jen jsou upravené rozteče unašečů, úhly sklonu vodicích sloupků a prodloužené natočení prstenců zavádění pásku (kvůli opásání) a pár drobností vyžadovaných kazetou VHS, ale konstrukční nálitek pro napájecí kroužky na bubnu zůstal, i když když už bez kroužků. Asi na to ve slévárně už nechtěli předělávat přípravky, menší průměr se vyvložkoval ve formě a pak se stejně musel přesně obrábět.
Kdyby ten systém přišel o dva tři roky dřív, než 1979, možná by byla šance ty "Macken auf Macken", tedy chyby na chyby, vychytat a rozšířit se i mimo Evropu.
Kamarád Hans-Jórg z Bayreuthu, dříve léta autorizovaný servisák od Grundiga, si ještě v roce 1995 někomu s V2000 pohrál, ale byl rád, že už nemusí. Nechal si to jen jako hobby. Už nějakou dobu byl u jiné firmy jako vývojář elektronicky řízených prošlupových zařízení a do penze šel od průmyslových robotů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 12:50    Předmět: Citovat

Jak to tak bývá, co nedořešil Němec, zvládl Japonec. Dynamický tracking používaly některé střihové Betacamy SP pro plynulý přechod od zastavení až asi ke 4 násobné rychlosti a dvojnásobné vzad. Ale tyhle hračky byly o dost dražší než i tak drahé Betacamy bez DT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 15:42    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
A pokud jsem některý přehrával delší dobu z jedné strany, vlivem hlav a taky zastavování a rozběhu se postupně jedna strana vytáhla víc.

A jak se to vytahání projevovalo? Bylo vidět na pásku, v obraze té více používané strany, nebo té méně používané...?
Nějak pořád nevím, čím by se měl vytahat. Posuv, zastavování, rozběh, působí na celý pásek, hlavičky ho nemají jak vytahat, nechápu.
Kdyby hlavičky vytahovaly pásek, muselo by se to projevovat i u VHS, taky po něm nejezdí úplně od krajů. Prostředek by musel být vytahanější a vyšší vrstva návinu by tvořila "soudek".
Ani teorie o natahování pásku bržděním, kdy pokovená vrstva drží rozměr mi nesedí. Právě to pokovené místo se na pásku "vyboulovalo", tedy bylo větší.
Někde tu ještě pár těch kazet mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 18:27    Předmět: Citovat

Od Syrona mám dva rekordéry Video 2000, typ Siemens FM304, je to přeznačený Grundig. Oba se mi povedlo rozběhat, ale u obou obraz drží jen krátce po spuštění přehrávání, pak se rozpadne do šumu. Hlavy i sběrací kroužky jsem se snažil co nejlépe vyčistit, ale nepomohlo to. Zajímavé je, že oba v prvních minutách po rozchození a zapnutí přehrávaly dobře, pak už se to jen zhoršovalo.

Jinak jim celkem nic nebylo, jen pár vyschlých elytů a rozpadlé plastové konektory na propojovacích páskových vodičích, ty lze snadno spravit izolepou. V jednom byla dále prasklá ozubená kolečka pro pohon výtahu, není to moc šťastně řešené, ve vysunuté poloze musí pohon přemáhat poměrně silnou pružinu, takže je lepší video skladovat s vloženou kazetou, navíc jen v tom případě jsou zavřená dvířka mechaniky. Druhý kus má vadný jeden IO v napěťové syntéze, ale to už asi nikdo opravovat nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 18:29    Předmět: Citovat

Právě, že ty videohlavy se boří do pásku asi o 0,12 mm a u V2000 mají užší stopu (u VHS i Bety je vždy pár hlav pro SP, tedy mají stopu širší a tlak na pásek se lépe rozloží). Video2000 jsem nepoužíval tak dlouho, abych si toho všiml, přitom jsem na kazetě používal sotva půlhodinu, zato na stejnéím místě. Takže to jednostranné vytahání pásku nepotvrdím.
Ale za folklór bych to také nepokládal, o tom se psalo už v testech časopisu Stereo&Video, který se k nám občas nějakou cestičkou dostal: test spočíval v v dlouhodobém ověřování trvanlivosti a stability, stejný úsek na kazetě musel být tuším 500x přehrán a hodnotila se změna kvality obrazu srovnáním se stejným záznamem, který každým strojem proběhl jednou. Zvrdili tam něco o tom, že na V2000 už byl záznam po tomto testu nespolehlivý, ale po obrácení kazety problém nebyl. A tvrdili, že přístroje brali seřízené z výroby, což neznamená, že všechny byly seřízené naprosto přesně.
Nejlépe z toho testu vyšly kazety Beta, jakkoli tento časopis zjevně stranil německé produkci. Nevím, co na těch testech mělo nějakou vypovídací hodnotu, když šlo o kazety tří různých formátů. Sice se srovnávaly v kategorii příslušného formátu, nicméně na závěr se hodnotily i přístroje. Ale určitě to některým značkám uhladilo cestu přes pult.
Takže ano, toto tvrzení se s tím od té doby táhlo, ale řekněte sami: kdo by přehrával 500x pětiminutový úsek kazety? Nebo dokonce celou kazetu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 20:15    Předmět: Citovat

Užší stopu budiž, ovšem nikoli užší hlavičku. Ta hlavička se zužuje jen v místě štěrbiny, jinak je široká asi tak stejně jako u VHS. Ovšem to řešíme opotřebení aktivní vrstvy, nikoli nestejnoměrné vytahání pásku.
Hill napsal(a):
ale po obrácení kazety problém nebyl.

Takže je to paráda! Pětsetkrát pustím jednu stranu a když ji ojedu, prostě otočím kazetu a jedu dál! Tak jakápak nevýhoda! Very Happy
Je to prostě blábol. Lidi je mají rádi a dokola je opakují, i když přímo před očima vidí, že to není pravda. Těch případů je spousta.

Ale když už jsme u tohoto tématu, proč se ty feritové hlavičky sjíždějí odzadu? Když jsem chtěl kdysi likvidovat právě 2000ku, prohlížel jsem si ty hlavičky mikroskopem, abych měl jistotu, že není vada jinde. Ta lesklá feritová ploška odzadu matní, jakmile "matno" dojde až ke štěrbině, je to konečná. Překvapilo mě to, protože jsem čekal, že budou nějak sjeté právě zepředu. Ví tohle někdo vysvětlit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 20:51    Předmět: Citovat

Zdravím. Měl jsem spoustu kazet. Možná 200, +-, uz
ž jsem je dlouho nepoužíval a nepočítal. Měl jsem různé délky a různého stáří. Ty první, Lukáši, jsem koupil s tím Simensem co byl na ND. Že jste ho zprvoznil, vás šlechtí.Od začátku tam byly hlavy hodně špatné, dokonce je podezřívám, že likvidovaly kazety. Když jsem zjistil, kolik stojí, přešla mě chuť se snažit to video dát do nějakého extra stavu. Ale nějakou poměrně krátkou dobu jsem ho používal. Ty palice, resp. válec, byl jak brusný kotouč. to potvrzoval i stav kazet, které jsem s VCR koupil. Ano, napěťová syntéza byla v háji, ale vůbec mě nenapadlo se jí zabývat. Předvolba z Oravanu vše vyřešíla. Koupil jsem tam IO za pětikilo na jedné z desek, tuším, že jeho označení obsahovalo 37. Odešel elyt v bázi BU208 ve zdroji. A tradiční prasklé konektory, přesně jak píšete, slepila je izolačka a nějaký ten ...prén. Jo, a praskly spoje na fólii k tlačítkům. to vyřešil vodivý lak.

V okamžiku, kdy přišel funkční Siemens z Německa a několik kazet, šel ten první do depozitu jako dárce orgánů. Kazety jsem nejdřív kupoval přes kamaráda u Conrada v Německu po 20DM(500 Kčs). To druhé video, Jardo Hille, bylo velmi spolehlivé, naběhalo velkou spoustu hodin, když byla dcera malá a ve společné anténě nám namontovali několik satelitních programů, bylo v provozu v podstatě denně. Nějaké problémy s kvalitou obrazu, zanášením čehokoli si vůbec nepamatuji. Z provozu odešlo až s nástupem DVD, protože se "holkám", manželce a dceři, nechtělo přetáčet a otáčet katety. Odešlo ale v plném zdraví. Pak bylo spoustu let v poněkud prašném prostředí. V okamžiku, když jsem ho posílal do světa ale stávkovalo. Myslím si, ale , že v něm zůstala kazeta bez té koncové fólie, nebo tam něco prasklo, Lukáši?

Hille, ta zrůda, kterou u nás pár kousků prodali indiáni s jednou kazetou, resp.asi ta s odnímatelným tunerem, pokud se nepletu, tu bych se neopovažoval nazvat videorekordérem. Podobně jak potom ten VHS Avex, to byla nějaká "sviňa", jestli se to tady může napsat, totálně zastaralá okopnutá mrcha. Pokud píšeš o tomto "skvostu", můžu ti dát jenom za pravdu. Asi v tom měli pazoury i Rusi. teda v tom V2000. Mimochodem jsem měl v rukou jedno ruské VHS, a to byla pecka!! Nechtělo se mi věřit, že to někdy fungovalo.

Járo, pokud bys chtěl vidět, jak vypadá vytahaný pásek třeba uprostřed kazety, měls říct. Možná bych ti ji mohl ukázat, ale moc se mi nechce probírat tou spoustou kazet. Dcera byla tehdy maličká a některé pohádky chtěla vidět pořád dokola. Jinak drtivou většinu kazet jsem kupoval např. v bazaru v Jevíčku, z druhé ruky, a také jinde. Ty poslední za úplně směšnou cenu. Kvalita byla také různá, od téměř šrotu až po třeba seriály samozřejmě v němčině z počátku osmdesátých let. Spousty dílů nahraných na novou kazetu a snad nikdy nepřehrané. Ale deset nebo dvacet let stará kazeta už to má tak jako tak téměř za sebou. Přesto se na většinu z nich dalo celkem bez problému nahrát.

Lukáši, pokud jste prohnal párkrát kazetu tím zmrtvýchvstalým videem, není divu, že potom ten pásek dokonale a velmi rychle zas.rá páskovou dráhu a hlavy. Ale věděl jste, že jsem vám to video přidal na náhradní díly. Netušil jsem, že ho hodláte provozovat. Nezbývá asi, než si pořídit jinou sadu kazet, a ten stroj používat jako dekoraci nebo hodiny. Nějaké kazety bych pustil, ale připomínám, že ty nové jsem kupoval po pětikile a i když by byly za zlomek ceny,zadarmo by nebyly. A doporučoval bych je třeba tady zkontrolovat. S těmi "kartáčky" jsem neměl nikdy problém, ani jsem nevnímal, že tam jsou. Jedině snad za těch 40 let nějaká oxidace, ale jak jsem psal, dlouho už ty stroje nepoužívám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 21:00    Předmět: Citovat

Vím, že jste mi jej dával na díly, ale vzhledem k tomu, že bylo kompletní, jsem byl zvědavý, jestli by taky neběželo. Bohužel ani to první video nepřehrávalo dobře i bez toho, abych do něj dával kazety prohnané přes to druhé. Nevadí, ani jsem příliš nepočítal s tím, že by mi to běhalo jak má. Znám víc sběratelů této techniky a málokomu jede Video 2000 dobře. Jinak bez oprav by ten první kus nefungoval, především byla prasklá ta kolečka a pár konektorů.

Ale potvrzuju, že nekecáte a doma jste to používali hodně dlouho. Na těch kazetách, co mám, byly záznamy nahrané hodně po roce 2000.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 21:09    Předmět: Citovat

Járo, nebude to třeba tím, že v okamžiku, kdy hlava opouští pásek, se zmenšuje plocha kontaktu pásku s hlavou, tedy se zvyšuje tlak,a tím i namáhání? Nebo působí úplně něco jiného. A prohlížel sis hlavičky taky třeba u VHS? Je to jiné nebo stejné? A co působení bočního pohybu hlavičky, není náhodou právě na konci stopy největší? Vychylovací napětí má pilovitý průběh a právě sestupná hrana je mnohem strmější. A uvědom si, že aktivní strana hlavy se nepohybuje po přímce, ale po poměrně malém rádiusu. Přeber si to, zapoj mozek a představivost, a třeba tě něco napadne. Nezávisí náhodou tlak a opotřebení hlavy na přesahu přes válec?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 21:16    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Ale když už jsme u tohoto tématu, proč se ty feritové hlavičky sjíždějí odzadu?

Je to obdobný problém jako když se brousí dlouhé tenké obrobky, nebo na pneumatikách na motorce (tady je to ještě složitější o rozdílnou obvodovou rychlost). Při tom broušení když brusný kotouč vyjíždí (opouští) broušený materiál je ten konec tzv. spadlý. Je to tím (stejně jako v tom videu) že mezi kotoučem (hlavičkou) a obrobkem (páskem) je nějaké předpětí. To předpětí (odpor) je stále stejný (na jednotku plochy) ale co není stejné je třecí plocha. Ta se při "výjezdu" zmenšuje a tak tlak na hlavičku (brusný kotouč) (zase na jednotku plochy) exponenciálně roste - nejvyšší je na zadní hraně.
(je to tak trochu, jako otázka co víc tlačí na zem, podpatek dámské lodičky nebo tank? Vyhrává ten podpatek)
---Asi bych nebyl dobrý učitel, ale líp to popsat asi neumím. Dalo se to pochopit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 02 2020, 21:42    Předmět: Citovat

Lukáši, jestli to nebude tím, že všeobecně přístroje chodící z Německa mají v drtivé většině mechanické díly málo opotřebované, asi tam nejsou fanatici, kteří to používají jako dost velká většina Čechů. když tady někdo prodává dražší věc, prodá ho až je to úplný ohrkaný šrot a ještě na tom chce vydělat. Ale můžem se domluvit. Měl jsem původně asi šest těchto Siemensů a stereofonních Grundigů. co jsem kupoval třeba v Olomouci za 1500 až 2000 Kč, Kčs, byly v horším stavu a naopak ten z Německa téměř jako nový, až na působení času hlavně na plasty. Stejné je to třeba s HiFi superkazeťáky. Teď už ne, ale nabízeli za hříšné peníze chudáčky, z kterých už málem lezly z hlav cívečky. Holt indiánská výchova. V Prostějově jsem před lety koupil SVHS Grundig VS680 VPT, vééééélice dobrý videorekordér s digitálním zpracováním signálu, spoustou digitálních funkcí jako PIP a další. Stojící i zpomalený obraz bez pruhů, vždy dokonale barevný obraz i u LP. O tom je nakonec vlastmně původně toto vlákno. Pán těsně po převratu pracoval v Německu a dovezl si odtud úplně nový tento přístroj v přepočtu za 50000Kčs. Ten hňup ho používal jako kazeťák, a pak mi ho za 5000 prodal, ale byl to šrot s totálně zničenými hlavami Koupil jsem si za tři a půl nové hlavy, ale bylo po nich prd. LP hlavy neseděly. Ale já jsem měl stejný(a dosud mám) přístroj ale bez ovládače. Ten stál 7000 Kčs. Taková kniha rozkládací na tři "stránky".

Ale uhýbám z tématu, napište, prosím SZ. Vím, měl jsem se ozvat já, ale mám spoustu problémů. o kterých tady psát nebudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 9 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund