Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VHS a zvuková stopa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1124

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2020, 19:33    Předmět: Citovat

Alebo ulož.to
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1240

PříspěvekZaslal: út říjen 20 2020, 8:26    Předmět: Citovat

Stiahnuté, ďakujem ....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út říjen 20 2020, 9:08    Předmět: Citovat

Jsou tam i informace technického rázu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2020, 20:59    Předmět: Citovat

Nikde se mi nepodařilo najít parametry snímacích a mazacích hlaviček pro podélnou stopu na VHS. Není nějaká rada kde to hledat, či pod čím to hledat.
Něco jako toto u klasických cívkáčů:
http://reeltoreel.cz/files/MagnetofonoveHlavyTesla.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1240

PříspěvekZaslal: st říjen 28 2020, 9:46    Předmět: Citovat

Nikde som na takéto parametre nenarazil, ani pri kúpe novej nebol priložený žiadny Technický list.... nakoniec, k čomu by to aj užívateľovi bolo ....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st říjen 28 2020, 10:47    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že těch zvukovo-podélných VHS hlav nebylo tolik druhů, jako klasických hlav pro audio.
Nejvyšší i nejnižší posuvné rychlosti jsou dané, druh pásku s ohledem na obraz je víceméně taky daný. V hlavách jsem postřehl rozdíly spíš mechanického rázu. Výsledek byl stejně daný péčí každého výrobce, jak signál do hlavy a z hlavy zpracoval.
Možná, že nějaké ty rozdíly /užší tolerance parametrů a úchylek systémů/ budou u hlav renomovaných výrobců, ale u střední třídy bych žádné větší nečekal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st říjen 28 2020, 19:35    Předmět: Citovat

Myšlenky se mi stále ubírají směrem k využití VHS kazet kterých "pár" Very Happy mám. Po zjištění, že mohu zdvihnout rychlost posuvu na dvojnásobek (4.75)
tak bych rád vyzkoušel ty podélné audio hlavy připojit k elektronice nějakého stroje na kazety. Proto jsem se sháněl po těch parametrech. Ty základní mohu změřit, ale chtěl jsem to prvotně probrat v teoretické rovině.
Mám z čeho, tak bych to chtěl zkusit, šetřit musím jen s chuťočasem;-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st říjen 28 2020, 22:40    Předmět: Citovat

Pozor je potřeba dávat jen při připojení hlav z videa k "nějaké jiné elektronice mgf". Nebude to dobře hrát. Jde o elektroniku, která se musí "poprat" s jinými vlastnostmi video pásku oproti klasickému pro magnetofony.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st říjen 28 2020, 23:11    Předmět: Citovat

ronoda: zvýšit rychlost posuvu můžeš, ale se stávající hlavou budeš stále přehrávat a nahrávat mono zvuk z uzoučkého okraje 1/2" pásu Rolling Eyes
Pokud tedy chceš, aby to dávalo nějaký smysl, musíš tam dát jiné hlavy, které využijí šíři pásku mají více než jednu stopu, protože mono určitě poslouchat nebudeš.
Zajímavý by byl projekt např. osmistopého multitracku. Hlavy pro 1/2" pás se ale špatně shánějí.
Spíš bych zkusil vyrobit řezačku, která by pásky rozřezala podélně na dvě poloviny. Tím získáš pásky do kotoučáku. Pak zbývá do kotoučáku dobastlit předvolbu "chrome".

Jinak stále platí moje otázka, jestli na těch kazetách nemáš něco "signifikantního" - záznamy pořadů nebo reklam z TV 80./90. léta? Pokud ano, jsem ochoten ti za to i zaplatit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 9:43    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):


Jinak stále platí moje otázka, jestli na těch kazetách nemáš něco "signifikantního" - záznamy pořadů nebo reklam z TV 80./90. léta? Pokud ano, jsem ochoten ti za to i zaplatit.

Máš SZ
Jinak podélné rozřezání to jsme kdysi taky zkoušeli s kolegou. Přestože byla páska v pořádku, po rozříznutí na půl se jakoby vždy rozvlněl jeden okraj. tenkrát to byla snaha zdvojnásobit metráž. Pak jsme zkusili použít jenom střed pásky, tedy žádné metry navíc. To už bylo krásně říznuto nezvlněno, vypadalo to na cívce krásně. Ale taky jen mechanický úspěch:-( nějak jsme nevzali v potaz "problém chrome" hrálo to divně. Všechno skončilo v popelnici. Už je to nějaký čas, tak si úplně podrobnosti nepamatuji.
Půlpalcové osmistopé hlavy v žádné nabídce už nejsou, natož mazací. Paradoxem je, že jsem se v Pardubické Tesle v roce 1975 podílel, vlastně přímo vyráběl osmistopé půl palcové hlavy do páskové paměti EC5004 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 15:42    Předmět: Citovat

ronoda napsal(a):
Paradoxem je, že jsem se v Pardubické Tesle v roce 1975 podílel, vlastně přímo vyráběl osmistopé půl palcové hlavy do páskové paměti EC5004 Smile[/i]

U Tesly doustovky snad nebyly devítistopý 8+parita, záznam NRZ-1?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 16:11    Předmět: Citovat

Nikdy jsem to teslácké provedení neviděl a proto se optám:
Byl ten osmistopý systém konstruovaný pro záznam a snímání impulsů, pro zachování jejich nejlepšího tvaru - anebo pro záznam spojitého, analogového signálu, převážně sinusového průběhu, se šířkou pásma asi 20kHz?
Jestli ale nee, tak bych se radši poohlédnul po úplně čemkoliv zvukovém, starém třeba 45 roků - co nějak umělo pracovat s 1/2" páskem.
Dokonce to uměli i Maďaři, Mechlabor. Osmistopé stroje řady STM600 a STM610 dělali běžně, krom úplné mechaniky i včetně hlav. To se ale bavíme o Fe pásu mezi 30 a 50um, ne o jednoúčelovém chromo-kobaltovém pásku v kazetě.

Já si ale myslím, že ten pásek z VHS kazet, mimo svůj původní účel, včetně toho záznamu zvuku do šikmých stop, prostě nemá jiné rozumné využití.
Ne takové, do kterého by mělo smysl investovat nějaké peníze. Jestli z nějakého důvodu záznam zvuku do šikmých stop nevyhovuje, tak na jiný druh záznamu a s tímto páskem prostě zapomeň, je to píčovina.
Záznam do podélných stop byl od počátku jeden obrovský, spotřebkový kompromis a na tom se nic nezměnilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
h_honza



Založen: Feb 01, 2020
Příspěvky: 126
Bydliště: Praha 1

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 17:32    Předmět: Citovat

Páskové paměti Tesla MPM40, MPM120 (EC5004) měly 8 stop plus paritu a pásku(zásadně) nasytily. Impulsní provoz, žádná předmagnetizace. Takže možná jiný materiál jádra než audio hlavy, ale ne o moc, čtecí hlavy by např. při větší hysterezi sotva fungovaly. Záznamový materiál pro audio nevyhovoval (ano, někdo na to udělal řezačku), takže si s těmi hlavami nikdo nehrál. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 17:54    Předmět: Citovat

Sinclaire, dej si do gůglu NRZ1(Non-return-to-zero) a dozvíš se vše.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 17:54    Předmět: Citovat

Jo, to je přesně ono.
To je důvod, proč si myslím, že je tento jednoúčelový materiál úplně nanic, mimo své původní určení.
Ale ty spekulace okolo rychlosti atd. jsou zábavné Very Happy, to je tak asi všecko. IMHO je to pitomost, ale lidi se baví různě. Někdo třeba bambusovými zesilovači a tváří se u toho hrozně důležitě Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 8 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund