Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VHS a zvuková stopa
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 23:48    Předmět: VHS a zvuková stopa Citovat

Taková noční teorie. Jak uložit analogové nahrávky tak abych nemusel mít stovky kazet nebo pásků. V době dálkového ovládání je obracení pásků nebo kazet nepohodlné a někdy nemožné (špinavé ruce). Mám mechanické zkušenosti s páskovými paměti pro sálové počítače a výrobou počítačových hlav (Tesla EC 5004 - pro ty mladší to jsou ty kotouče ve velké skříni co se točí tam a zpátky a všechno bliká, jak je to v Bondovkách:-))
-Co to uložit na VHS kazety? Při zvýšení rychlosti z 3.335 na 4,75 cm/s
by to mohlo dát i 12kHz a z 240 min. kazety by to kleslo na 168min a při přibližném rozmístění stop jako na kazetě tapedecku je to 4 x 168 min.
Byl by to takový "analogový harddisk" s dobou přehrávání ve stereu
11 hodin. Při rychlosti 9.5 polovička, v monu dvojnásobek. Elektroniku bych použil komletně z nějakého tapedecku. Mechanika by byla reverzní, magnetofonová hlava původní, a mechaniky která by stavěla hlavu na ty správné stopy se vůbec nebojím - přesnost nastavení 0.0025mm není problém. A převíjení bych v prvním kole vůbec neřešil, prostě bych poslouchal "archiv"
-Vlastně mě k tomuto přemýšlení dohnala moje "oblíbenost" jakýchkoliv reklam! Nějak se bránit musím - za sociku jsem taky neměl ani tušení co vysílají v rádiu a přežil jsem to:-)
-A teď otázka pro fundované, zvládne záznamový materiál VHS kazety
takto zvukový záznam? a vůbec, co vy na to mé přemýšlení před půlnocí? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 23:58    Předmět: Citovat

Rád Ti střelím málo jetej, šestihlavej VHS Panasonic, co umí kromě normálního zvuku do podélný stopy i 20Hz-20kHz PCM záznamem do šikmejch stop, a to i při poloviční rychlosti.
Kdysi jsem to pro zajímavost zkoušel a je to fantastický, CD záznam nejde rozeznat a kvalita kazety na to prakticky nemá vliv.
Na jednu kazetu E240 tak dostaneš dvanáct hodin zvuku v HiFi kvalitě.

Je to Panasonic NV-HD625 a mám dva stejný, oba najetý tak sto hodin, víc ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:04    Předmět: Citovat

V dobe dialkoveho ovladania sa objavili kazetaky s autoreversom a CD menice. Neskor MP3 a ine prehravace. Na 8 GB kartu vojde 1000 minut (16 hodin) bez stratovej kompresie (CD kvalita), v MP3 omnoho viac.

Naposledy upravil rnbw dne po leden 15 2018, 8:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:06    Předmět: Citovat

Záznamový materiál ve VHS kazetách je typicky II., tedy CrO2 a myslím, že vyvádět ten tenoučký půlpalcový pásek mimo kazetu je nebetyčná Ignorant. I tak je to díky malý tloušťce háklivý, natož tak ještě to prohánět něčím otevřeným, myslím tím otevřenou mechanikou.
Ta by kromě všeho jiného musela být pro podélný záznam velice, velice přesná, přestože je relativní šířka budoucí stopy velká. Ale právě kvůli té malé boční tuhosti 1/2" pásku by to muselo být celý minimálně tak přesný co do vedení, jako jsou opravdu dobrý VHS mechaniky, i když si komplet odmyslíš buben.
U VHS byly u levnějších kazet s podélným zvukem potíže, kvůli zasírání té klasické hlavy a často se to muselo kvůli tomu otvírat, i když obraz a jakžtakž i synchro byly v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:10    Předmět: Citovat

Na druhou stranu - analogový magnetický záznam není tak jednoduché úplně zničit, jako to typicky jde u digitálních solid-state paměťových médií.
Já sám jsem byl překvapenej, jak dobře a po kolika letech furt hrajou moje archivní chromky, ve většině kvůli prokopírování šedesátky. Bez újmy na kvalitě a nejsou skladovaný bůhvíjak, pokojová teplota, skříň, na ní a vedle ní velká reprobedna Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:16    Předmět: Citovat

rnbw, myslím, že tazatel má nějaký ponětí o digitálních formátech, kompresních formátech i dalším hnoji a že mu jde o rozumnou archivaci analogu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:26    Předmět: Citovat

O jakýkoliv druh digitálního záznamu nemám zájem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:28    Předmět: Citovat

Tak jsem to přeci trefil Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:44    Předmět: Citovat

Poslal jsem SZ - PM - no prostě soukromou zprávu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:57    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Záznamový materiál ve VHS kazetách je typicky II., tedy CrO2 a myslím, že vyvádět ten tenoučký půlpalcový pásek mimo kazetu je nebetyčná píčovina. I tak je to díky malý tloušťce háklivý, natož tak ještě to prohánět něčím otevřeným, myslím tím otevřenou mechanikou.
Ta by kromě všeho jiného musela být pro podélný záznam velice, velice přesná, přestože je relativní šířka budoucí stopy velká. Ale právě kvůli té malé boční tuhosti 1/2" pásku by to muselo být celý minimálně tak přesný co do vedení, jako jsou opravdu dobrý VHS mechaniky, i když si komplet odmyslíš buben.
U VHS byly u levnějších kazet s podélným zvukem potíže, kvůli zasírání té klasické hlavy a často se to muselo kvůli tomu otvírat, i když obraz a jakžtakž i synchro byly v pohodě.

Netuším jakou tloušťku měl tenkrát 1/2" záznamový materiál, ale na pohled a na omak se to tváří stejně. Vím, že vedení takového pásku je technická lahůdka, natož když se s ním "škube" co chvíli na opačnou stranu a o poznání rychleji než ve videu. Řešilo se to vzduchem, hlavně podtlakem a někde i přetlakem. Navíc se používal "vzduchový buffer" prostě kapsa kde byl kus pásku držen podtlakem a přetlakem cca v polovině aby zvládal pásek prudké rozjezdy a brždění. A vůbec pásek se brzdil v takovém esíčku kde bylo spousta drážek šíře 0.2 mm a v nich podtlak, který byl proměnný podle rychlosti pásku a množství na cívce. Dneska by to hardwerově už nikdo do kupy nedal:-(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 6:05    Předmět: Citovat

To je pro mne novinka, že by NV HD625 uměl bez přídavného zařízení digitální záznam zvuku. Všechny záznamy, ať jsem je pořídil na modelech NVHD625, NVHD632, NV-F47, Telerent N9006T, Siemens 286FM či Thomson VPH6680 jsou navzájem zvukově kompatibilní, to znamená, že všechny zaznamenávají hifi zvuk pod obrazové stopy analogově frekvenční modulací s dynamikou stlačenou na polovinu a při snímání si zase tuto dynamiku roztáhnou zpět. Záznamová rychlost obnáší nepatrně pod 4,86 m/s. Ano, jde o metry za sekundu!
Některé modely měly ruční řízení záznamové úrovně a indikátor vybuzení (třeba ten Telerent či Philipsy s hifi), u většiny se ale počítalo se zdroji signálu normalizovaných úrovní, tam řízení úrovně ušetřili, nanejvýše osadili soft limitor nasazující od asi +6 dB.
Frekvenční modulace zajišťuje vysoký stupeň nezávislosti na kvalitě a druhu pásku, zejména pokud jde o frekvenční rozsah (rozsah 10 oktáv bez rizika změny frekvenční charakteristiky podle šarže pásku, což je bolest u magnetofonů).
Každopádně jde tedy o analogový záznam s kompandérem (můžeme se dohadovat, čeho opráskli víc, zda dbx nebo Hi-Com) a jeho vlastnosti jsou srovnatelné s CD, pokud jde o dynamiku (lepší, než 85 dB), ba i o trochu lepší, pokud jde o přesnost přenosu horního konce pásma (průběh 20 Hz až 20 kHz se zvlněním max ±1 dB byl základem). Nevýhodou je pomalá doba dostupu při vyhledávání nahrávky (převíjení pásu), absence funkce připoslechu při rychloposuvu (asi by byl možný, ale technicky potlačit rachot při přebíhání stop se nikomu nechtělo, hlavně by to zákazník nezaplatil).
A hlavní nevýhodou je obtížná sehnatelnost nového přístroje, až ti odejdou hlavy na bubnu (a vlastně i dlších porouchaných či opotřebovaných dílů). Kompatibilní zařízení už těžko někde koupíš.
Ono to s kompatibilitou hifi záznamů také nebylo naprosto dokonalé, ale většina diváků to nepoznala: pokud záznam byl pořízen na přístroji s delší odezvou komprese, než měl pro expanzi přístroj přehrávající, ozývalo se na začátku slabik lupání, zatímco při přenosu nahrávky opačně začátky slabik byly "utopené". Kdo znal, jak zní původní zvuk, a měl možnost ty zvuky navzájem bezprostředně srovnat, potřehl to. Ostatní si ničeho nevšimli.


Naposledy upravil Hill dne po leden 15 2018, 9:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 9:36    Předmět: Citovat

Hill***vybral jsem cca 100ks desek a přibližně stejný počet kazet které
si chci ponechat co budou uši sloužit:-) Zbytek tak nějak zmizne na "smetišti času" Ale nejsem ochotný neustále obracet desky a ani kazety kde je to o trochu lepší ale za celý den je to mockrát. Rád bych to v analogu umístil na něco někam.
-Souhlasím, že vyhledávání je obtížné ale to skoro nehrozí, nahrál bych to "žánrově" co VHS to žánr. Pak by ty dva kusy strojoven mohli do důchoďáku vydržet:-)
-Samozřejmě by to šlo jednoduše narvat do MP3 a na hard, ale to by můj ročník tak nějak nezkousl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 9:44    Předmět: Citovat

Hille nenapsal jsem digitální záznam - jen to, že NV-HD625 umí dobrý PCM HiFi do šikmých stop.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 9:53    Předmět: Citovat

Ano, hifi stereo vhs záznam do šikmých stop je dobrá možnost. Jak píše Hill, jde o analogový záznam kmitočtově modulovaný, tudíž požadavku tazatele by vyhovoval.

Z praxe je mi ale známo, že je choulostivý na poškození pásku, často se mi krátkodobě přepíná do monofonní stopy, dojde-li k výpadku. Což je sice výhoda - na kazetu se vlastně nahraje zvuk dvakrát - jednou do šikmých stop, podruhé v monu do podélné stopy, takže slouží při přehrávání jako záložní. Ale při nárocích na hifi poslech to neobstojí.

Co se týká možnosti přehrávání v budoucnosti, kdy se mi přístroj pokazí, není dnes problém se hifi stereo videi "předzásobit" - lidé to dnes vyhazují, každou chvíli mi projde rukama vyhozené hifi stereo video, takže sehnat si prostě pět kousků a je vystaráno pro budoucnost.

Další úskalí ale vidím u většiny hifi stereo videí v nemožnosti ručního řízení úrovně záznamu - tu je potřeba nějakým zásahem vyřadit, aby to nezkreslovalo dynamiku.

Myslím ale nejlepší možností je přecijen kotoučák na velké cívky, pásek triple play, rychlost 9,53.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 10:00    Předmět: Citovat

Leoši, a co je teda to PCM? To znamená ještě něco jiného, než digitál?

Jo, a pokud jde o to řízení úrovně, tak díky kompandéru není dodržení úrovně tak kritické. A stačí odzkoušet úroveň na vstupu, aby limitor nereagoval (nebo aspoň ne moc často). Šum v pauzách nezesílí, zisk je pevný až do toho přebuzení +6 dB a víc, kdy zahovoří limitor. Záznamovou automatiku mají tato videa jen v cestě na podélnou stopu.
Slušně to jde i "podle ucha nebo obyčejného multimetru" - na tovární kazetě si poslechnu (změřím na výstupu), záznam nějakého hudebního úseku, pak tam vrazím kazetu, na kterou jsem nahrál tentýž (nebo aspoň podobný) zvuk, a porovnám.
Potenciometry, které připojím na vstupy, si ubírám záznamovou úroveň při střídavém porovnávání tolikrát, až nové nahrávky začnou vykazovat menší hlasitost. Potenciometry vrátím do polohy, v níž naposledy poslaly na výstupy tovární i můj záznam shodnou úroveň. O zbytek se postará kompandér, přičemž limitor toho moc na práci mít nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund