Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VHS a zvuková stopa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 12:39    Předmět: Citovat

Fujnaj nebrat. Horší sorta spotřebky.
Panasonic NV-HS1000 jsem měl několikrát vypůjčený, na "primární" záznam v dobách, kdy stál okolo 55k.
Dovážel je Tuzex, několikrát jsem je tam viděl a ve skladě další "vyšší" modely, co si někdo objednal.
U papalášské smetánky a lepších veksláků to patřilo k dobrému tónu, že tenhle, nebo podobně drahý stroj, trůnil v obýváku jako kráva poblíž 82cm Trinitronu. Hned vedle 3/4 metru vysokého audia od Sony/Rotel/Marantz.
Je to vážně pekelná strojovna, opravovat bych to fakt nechtěl. Ony ale stroje této kategorie a ceny, se zas tak neserou.
Je to asi nejlepší klasická VHS-ka, ve které je dostupné naprosto vše, co ten systém umožňuje.
Pokud mě paměť neklame, tak ruční řízení má i u té tisícovky "doraz" ve formě tvrdého limiteru - a i proto je tam ten bargraf, aby nedocházelo ke zbytečné degradaci, velkým ořezáním už někde od středních hodnot.
Taky si to pamatuju, když se to přetáhlo s úrovní, tak docházelo ke slyšitelnému "zasekávání", možná subjektivně, na ucho ještě horšímu efektu, než je občasné dýchnutí klasické komprese.
Podélný záznam byl a je u VHS vždycky na hovno, třebaže u dražších strojů z toho výrobci opravdu vybouchali maximum. Dalo se to poslouchat, asi tak, jako kdysi čtyřka na cívkáči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1240

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 13:41    Předmět: Citovat

.... som myslel, že ho má doma ....kupovať nie.

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 14:02    Předmět: Citovat

k tomu co výše píše sinclair. Některý Panasoniky z prvních stereo VHS videí měli HiFi stereo co ještě bylo v podélné stopě a né v šikmých stopách. Tak jestli problém není v tom. Toto bylo nekompatibilní stereo s ostatníma. Jinak každé HiFi video by zároveň mělo nahrávat podélnou zvukovou stopu aby tu nahrávku sice né s dovíjakým zvukem, ale alespoň nějak přehtáli i ostatní stroje co mají pouze mono zvuk v podélné stopě. Pokud se mýlím tak mne opravte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 15:28    Předmět: Citovat

Ono to přebuzení vznikalo spíše už před záznamovou cestou a expander při snímání to zdůraznil protože s limitovanými špičkami si poradil jinak, než kompresor při záznamu. Pro FM záznam se totiž signál dynamicky komprimuje 2:1 a při snímání zase expanduje. Při vyřazení kompandéru totiž má FM záznam přes pásek odstup asi jako Tesla B100.
Jeden čas jsem si hrál s obvodem HA12072ANT, zkoušel jsem kompandér z něj použít ve svém samo domo kazeťáku ke zvýšení dynamiky. Ten obvod v cestě pro FM záznam zvuku i pro snímání vnitřní funkcí nápadně podobný obvodu dbx-II AN6291, ve stupni komprese se chovaly identicky, záznam byl zcela kompatibilní s jakýmsi strojem Technics osazeným právě tím AN6291 v cestě dbx (typ decku už si nepamatuju). Nakonec jsem ale použil jen NE645 (Dolby B) kvůli kompatibilitě s valnou většinou kazeťáků v okolí, víc strojů s dbx jsem totiž na stole neměl a mezi známými široko daleko žádný podobný nebyl.
Hlavní problém bude v nízkém napájecím napětí 5 V ce zvukovém dílu (zatím všechny Panasoniky, co jsem měl, mají napájení 5 V), druhým může být nekompatibilita způsobená neshodnou reakční dobou řízení zesílení v různých přístrojích. Zatím, co jeden stro sám po sobě záznam přečte bez slyšitelných parazitních zvuků, prohození záznamu mezi přístroji navzájem může vést k nepříjemnému překvapení - jeden snímá cizí záznam s lupáním až "štěkáním" v nástupech, naopak kazeta nahraná na tomto přístroji přehrávaná na tom prvním, má nástupy utlumené, třeba sólo na bicí má nepříjemně rozkolísanou hlasitost. Poprvé jsem to pozoroval na dvou stejně starých videích NV-FJ 635 a konstrukčně velmi podobném NV-HD647, jestli si to dobře pamatuju. Naproti tomu Philips 63SB7 a konstrukčně podobný Tesla VM6671 byly navzájem plně kompatibilní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 16:48    Předmět: Citovat

No s tím napájením - jasně. Nejde si nevšimnout, že mám kritické výhrady ke všemu, co má asym napájení pod 12V. Very Happy
I do toho chudáka, do MDA4290V jsem kvůli odstupu napral 17V, abych jím následně mohl prohánět aspoň volt. Aby s rezervou na zkreslení, zbylo "něco" z rozkmitu na +12dB rozsah korekcí.
Je to dost dobrý šváb, Siemensu se povedl. Oproti NSC LM1036 určitě.
Pouhých 30-40uV šumu na výstupu, je oproti jiným špičkový parametr.

Limitér není až tolik na rozkmit náročný, pokud ovšem má slušně vyřešený vstupní obvod proti přebuzení, už na vstupu. Jak to dělali třeba bratislaváci, se lze podívat u EJL125 či staršího EJL201.
U expandérů obecně, je ten rozkmit prostě potřeba.
A taky si nejde nevšimnout, že všecky vyšperkované, kompandérové šváby sice mají napájení od 5 do max. 15V, ale taky mají fakt vyšperkovaný vstupní obvody. Některé až tak, že v základu šumí někde na -90dB a lze tedy pohodlně pracovat při úrovních -20dBu i nižších.

Kompandéry na podélných stopách, to byla záchrana, jinak to byla ještě větší katastrofa, než jaká byla.
Divím se vůbec, při dané šířce stopy a vlastnostem hlav, že ty kazety byly aspoň nějak kompatibilní. I při hodně uhnutých kolmostech, to přece dokázalo hrát aspoň do 5kHz.
Měl jsem jednu z VM6671 vyhrazenou jako "štelovací". Měla díru se špuntíkem těsně nad kolmostním šroubkem snímací hlavy. To kvůli kopírování kazet, nahraných na jiných strojích, abych z toho dostal co nejvíc výšek. Bylo až s podivem, jak byly i některé dražší, japonské stroje ledabyle seřízené.
VM6671 byl skvělý, bezproblémový stroj a je mi dnes líto, že jsem se obou zbavil, třebaže ještě furt mám 6-H hifárny od Panasonicu.
Bylo to i příkladně udělaný, na osazený desky, na materiál i na "pořádek" na deskách, byla radost se dívat..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 17:18    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Panasonic NV-HS1000 jsem měl několikrát vypůjčený, na "primární" záznam v dobách, kdy stál okolo 55k.
Dovážel je Tuzex, několikrát jsem je tam viděl a ve skladě další "vyšší" modely, co si někdo objednal.
U papalášské smetánky a lepších veksláků to patřilo k dobrému tónu ..

Tuzex a papaláši? V katalogu Panasonic 1991, co jsem vyhrabal, ještě není. Takže se začal nejspíš dělat až 1992 nebo později. A vekslákem nebo papalášem jsem nikdy nebyl. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 18:06    Předmět: Citovat

Tak ne papaláš, ale podnikatel ve fialovém saku Laughing
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 18:20    Předmět: Citovat

Jenže já tu píšu o kompandéru pro FM záznam do šikmých stop.
Na podélné stopě se ve VHS kvůli konpatibilitě používal maximálně systém Dolby B, a to ještě jen u stereofonních toploaderů s rozpůlenou podélnou stopou, které záznam zvuku do šikmých stop neměly. Takže o podélném záznamu se teď, Leoši, nebudeme bavit.
VHS hifi pracovaly vždy s frekvenční modulací nahrávanou "pod" obrazový a chrominanční signál do šikmých stop, ale do modulátoru šel už komprimovaný signál.
Jo, a ještě jsem zapomněl na přecitlivělost na přesné přepínání hlav na bubnu - zatémco k přepínání hlav dovházelo v době snímkového zatemňovacího impulsu, nanejvýše dva tři řádky před ním, nepůsobila i poměrně velká nepřesnost v obraze nijak rušivě. Ale zvukové hlavy na bubnu byly na tu přenost daleko háklivější, chybět nesmělo nic, překryv mohl být jen nepatrný, demodukátory FM pracovaly na principu PLL, takže leccos zvládly, ale ne všechno. Takže s vytaháním úásku a opotřebením hlav na bubnu se v záznamu může projevit peskání v rytmu 50 Hz, s nímž nejde dělat obvykle nic jiného, než pro takový pásek zkusit jiný přístroj.
A s tím souvisí ještě jedna možná nekompatibilita zvukového záznamu do šikmých stop mezi přístroji různých výrobců: ne každému se podařilo vyrobit kompandér s přesným kompresním poměrem 2:1 (a samozřejmě s expanzí 1:2) v dynamickém rozsahu 80 dB, neřku-li větším. Ale, stejně si myslím, že tam, kde nebyla možnost přímého srovnání, tedy skoro nikde, sotva kdo si toho všiml. Ale asi na to někdo měřením nebo srovnáním datashhetů přišel, protože se o tom kdysi také někde psalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1240

PříspěvekZaslal: ne říjen 18 2020, 9:58    Předmět: Citovat

Potvrdzujem Hillove slová, že:-" zvukové hlavy na bubnu byly na tu přenost daleko háklivější", a tak napr. pri každej výmene hlavy bolo potrebné doštelovať bubon na presnosť 4 mikronov. Ale napr. na HR-D530 som zamenil dosku serva a FM audio bolo nepoužiteľné - akýsi praskot vo zvuku. Bolo potrebné nastaviť trimrom na uvedenej doske. Pritom obraz a zvuk z pozdĺžnej stopy boli bez problémov.

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 18 2020, 10:57    Předmět: Citovat

Já jsem tou svou poznámkou reagoval na Vaška Balka.
Do podélných stop se nikdy HiFi dostat nedá a to dokonce ani s Dolby B, což je sice kompandér, ale proti malé rychlosti posuvu i tak bezmocný. Spolu s jiným obvodem byl pouze schopen odstranit "zasykávání", způsobené nekorektním obvodem deemfáze - přebuzením na výškách, na které jsou malé rychlosti posuvu silně háklivé. Nebo taky nesprávně/nekompatibilně nastavenou automatikou, ještě před kompandérem Dolby.
Analogové HiFi z podélné stopy je utopie. Prohnáno nulami a jedničkami, to potom ano, ale už se nebavíme o analogu a kompatibilitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: ne říjen 18 2020, 21:10    Předmět: Citovat

stefan31 napsal(a):
...pri každej výmene hlavy bolo potrebné doštelovať bubon na presnosť 4 mikronov...
Stefan31

Jak nebo čím a podle čeho se to štelovalo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: ne říjen 18 2020, 21:18    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...zatémco k přepínání hlav dovházelo v době snímkového zatemňovacího impulsu, nanejvýše dva tři řádky před ním...

6.5
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1240

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2020, 7:01    Předmět: Citovat

to kasa: - týmto .... a podľa návodu v SM ....

Stefan31



Micro-checker PUJ49712-2.jpg
 Komentář:
... návod zo SM JVC HR-D755EG/EK
 Velikost:  119.26 kB
 Zobrazeno:  87 krát

Micro-checker PUJ49712-2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2020, 18:51    Předmět: Citovat

Nezabudnite, ČT/art 22:45, dokument o VHS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po říjen 19 2020, 19:07    Předmět: Citovat

https://www.csfd.cz/film/538187-fenomen-vhs/

dnes: ČT Art pondělí 19.10.2020 22:45

opakování: ČT Art pátek 23.10.2020 01:15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 7 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund