Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Moje neúspěchy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2021, 21:04    Předmět: Citovat

A kolik jsi jich nabil? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
passion



Založen: Jul 22, 2005
Příspěvky: 900
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2021, 21:24    Předmět: Citovat

Môj prvý dotyk s elektrikou, ak teda nepočítam olizovanie plieškov štvorcovej baterky. Bol som asi škôlkár, možno prvák-druhák na ZŠ. Otec mal nad posteľou namontovanú nočnú 220V lampu na žiarovku E14. Všetci naokolo ma vždy varovali, že elektrika kope. Až som bol raz sám v rodičovskej spálni. Chcel som konečne vedieť, ako tá elektrika naozaj kope. Vykrútil som žiarovku, zapol vypínač a strčil ukazovák pravej ruky do prázdnej objímky. Našťastie som kľačal na dokonale od zemi odizolovanej posteli. Ten pocit, čo som vtedy zažil, mám živo vrytý v pamäti doteraz. Elektrika nekope! Elektrika bombovo krúti prsty!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2021, 21:33    Předmět: Citovat

Mě zase zajímalo, co v tom Talismanu hraje. Nebylo mi ještě ani pět let. Sundal jsem ho s poličky, povolil šroubky a sáhl dovnitř. Klepat se jako od zimnice a mít spálenou dlaň od srážecího odporu, nemusel jsem nic vysvětlovat. Další dvě facky jsem dostal od táty, než mě vzal na kolo a vezl k doktorovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá červen 11 2021, 22:07    Předmět: Citovat

Jo, tak se pozná pravý elektronik. Už v dětství se neptá a koná. Ptát se začne až potom. Ti nepraví se nejprve ptají, a to ještě až v pozdějším věku.
bu2520 napsal(a):
... tam jsem upaloval drátky B-E každou chvíli. A zajímavé bylo, že přechod téměř vždy vydržel.

A jak jsi poznal v jakém je přechod stavu? To ještě někdo jiný kromě mě sundával hlavy vadným trandům a zkoumal co se jim stalo? A odštípnout proraženou část čipu a "jet na dobrém zbytku" jsi skoušel? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 5:32    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
...A odštípnout proraženou část čipu a "jet na dobrém zbytku" jsi zkoušel? Very Happy
To zrovna ne. Ale když jsem ještě pracoval, převzal jsem práci po kolegovi co odešel do důchodu i s jeho počítačem co si na něm vedl dokumentaci. Ten počítač už nebyl nejnovější, říkal jsem si, že bych tu dokumentaci měl přetáhnout do svého lepšího počítače, ale nijak jsem s tím nespěchal. Jednou jsem přišel do kanclu, zapnul ten počítač po kolegovi, počítač nenabíhal a něco začalo smrdět. Po delším bádání jsem si všiml, že smrad se line od harddisku, když jsem ho vyndal, jedna součástka byla zuhelnatělá. Dělání záloh v té firmě nebylo zvykem (a asi dosud není).
Součástka byla poblíž napájecího konektoru, napadlo mne, že by to mohl být nějaký filtrační kondenzátor v napájení nebo něco podobného a třeba by to mohlo chodit i bez něj. Tak jsem jako poslední zoufalou možnost vzal páječku a tu zuhelnatělou součástku jsem odpájel. A ono to chodilo. A asi chodí dodnes - pak jsem ten počítač musel předat jedné kolegyni co měla ještě starší krám a něco jí tam nechodilo. Když jsem ajťákovi říkal, že je tam nakopnutý harddisk, tak mu to bylo profesor Putna.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 7:37    Předmět: Citovat

Mysteri napsal(a):
7 rokov, mal som vláčiky . Chcel som odbremeniť rodičov od nákupu plochých batérií. Podvedomie kázalo: Vypni ističe! Chvála Pánu Bohu! A to som neveriaci... Potom na kuchynskom stole som pripojil plochú batériu 4,2V k zásuvke 220V. Naivne v tom detskom mozgu: chcel som ju nabiť.( Spätne teraz ma napadlo: aké dieťa v tom veku mohlo vôbec napadnúť nabíjať plochú 4,2 batériu a pri tom podvedome vypnúť istič, okrem mňa ???) vekorovní si to vedia predstaviť: stôl v kuchyni, na vrchu gumenný, igelitový obrus. Vtedy to bolo cool. Na tom položená plochá Bateria Slany 4,2V a od nej dráty do zásuvky , vtedy 220V... Zapnutie ističa... Rana v kuchyni a následný spätný výpadok ističa... Príchod do kuchyne: Vypálená diera v obruse na stole, batéria v inej dimenzii, asfalt všade ... Evil or Very Mad A tak som sa začal zaujímať o elektroniku.... Kam som to dotiahol už v mladosti, nebudem sa radšej chváliť.... Laughing
Solidní "mysterifikace" - placatá baterka "Bateria Slaný typ 314 - IEC 3R12" má nominální napětí ne 4,2, ale 4,5V (3 zinko-burelový články po 1,5V v sérii) a toho asfaltu v ní rozhodně nikdy nebylo tolik, aby dokázal bejt "všade" - to co se rozletělo dookola, byl daleko spíš ten burel z vnitřní náplně článku. A moje první zkušenost s elektrikou byla taky tristní - chtěl jsem na cestě k lesu podlézt ohradník kolem pastviny tehdá jézeďáckejch jalovic a napodobil jsem při tom rodiče/prarodiče, který si na podržení a přizvednutí toho nabitýho lanka na izolátorech brávali do ruky hrst trávy. Jenže co mi tehdá jako cca 3-letýmu spratkovi nikdo z nich neřek bylo, že oni si vybírali tu trávu suchou - a já si urval takovej krásnej masivní trs nacucanej ranní rosou ... A navíc na nohách jen plátěný "kopačky" hned po ránu taky od rosy mokrý durch, takže kopanec jak od splašenýho koně ... Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 7:59    Předmět: Citovat

Victronix napsal(a):
Knihu "Dioda, tranzistor a tyristor názorně" jsem se sice snažil číst, ale bylo to pro dítě nepochopitelné.

Asi nejen pro dítě. Takhle mě rozčilovalo když jsem si v návalu odhodlání koupil velmi dospěle jedno Amatérské radio, jako že pokročím. Doufal jsem že tam bude nějaký dokonalý zesilovač tak se třemi ***NU70 po osmi korunách, ale byl tam nějakej komplementár s padesáti součástkama, osazení nepřátelskými křemíky v celkové ceně snad 600,-... hrozný zklamání a pocit, že to je časopis pro ty, co součástky někde záhadně kradou.
Pak jsem ještě někde objevil návod na přijímač v takovém časopisu formátu A5 s pelmelem kde čeho, snad se to jmenovalo Zápisník 6x? Návod byl taky psán děsně "pokročile". V jiném čísle byl návod na stereo sluchátka, mušle laminovány a odlévány z dentakrylu, z malých 50 mm reproduktorků. Možná to bylo od Z. Škody, čili popisováno sice výstižně ale ne pro děti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1964

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 13:15    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Mě zase zajímalo, co v tom Talismanu hraje. Nebylo mi ještě ani pět let. Sundal jsem ho s poličky, povolil šroubky a sáhl dovnitř. Klepat se jako od zimnice a mít spálenou dlaň od srážecího odporu, nemusel jsem nic vysvětlovat. Další dvě facky jsem dostal od táty, než mě vzal na kolo a vezl k doktorovi.


Me nasi, kteri se necekane driv vratili z prace, pristihli u pekne rozebrane BTV Selena, par tydnu stare (me bylo cca 8 ) Very Happy To byl hukot Smile Taky jsem byl zvedavej, ale cekal, ze se vrati o dost pozdeji, ze to stihnu slozit Very Happy Skoleni zasuvkou uz probehlo driv, ale fakt poradnou pecku jsem dostal az o neco pozdeji od nabite obrazovky v Tv merkur Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 14:59    Předmět: Citovat

D, tr a tyr názorně se mi líbila, ale už nevím v kolika letech. První knížkou co jsem chápal byla "Zápisky budoucího elektronika".
Největší sklamáni jsem zažil asi když jsem si koupil nebo v knihovně půjčil asi Amáro s návodem na stereo rádio, abych pak doma zjistil, že je běžné mono, jen se dvěma repráčkama v sérii.
Později jsem stavěl stereodekodér s A290, ale nefungoval a než jsem zjistil proč (v návodu chyběly dva odpory), tak už jsem měl stereofonní tovární výrobek. Po osazení těch odporů A290 fungovala skvěle, ale už mi k ničemu nebyla. Někde mi určitě leží do teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so červen 12 2021, 15:17    Předmět: Citovat

Ale to bylo o tranzistorech KF506-KF508 a KF517 známo, že jim uhořívaly emitory. Stačil reproduktor s impedancí 4R, pověšený na koncový pár KF507/517 a lup - a za nějakých tehdejších 80,-Kčs z nich byly dvě mizerné diody tak na 100mA Very Happy
Ale tak co čekat - jsou to jen půlampérky a například jako budiče výkoňáků se mezi amatéry používaly hlavně proto, že nic jiného od Tesly nebylo a nikdo z RVHP ani nic rozumnějšího nevyráběl.
Až později jogurti a Poláci začali dělat BC211/BC313, jednoampérové licenční SGS Ates/SescoSem. Bratislava je velmi prozřetelně použila v 813A-816A.



BC211_BC211A_CsF.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BC211_BC211A_CsF.pdf
 Velikost:  104.23 kB
 Staženo:  120 krát


BC313_BC313A_CsF.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BC313_BC313A_CsF.pdf
 Velikost:  107.75 kB
 Staženo:  91 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 7:55    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Jo, tak se pozná pravý elektronik. Už v dětství se neptá a koná. Ptát se začne až potom. Ti nepraví se nejprve ptají, a to ještě až v pozdějším věku.
bu2520 napsal(a):
... tam jsem upaloval drátky B-E každou chvíli. A zajímavé bylo, že přechod téměř vždy vydržel.

A jak jsi poznal v jakém je přechod stavu? To ještě někdo jiný kromě mě sundával hlavy vadným trandům a zkoumal co se jim stalo? A odštípnout proraženou část čipu a "jet na dobrém zbytku" jsi skoušel? Very Happy

jasně že jsem poctivě odbrušoval čepičky, abych se podíval v čem to vězí, bohužel mi ty drátky nešly naletovat, tak jsem z těch trandů dělal sluneční kolektory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 9:47    Předmět: Citovat

"Sluneční kolektory" jsem dělal z destiček selénových usměrňovačů. Nahřál a setřel cínovaný povrch tak, aby tam toho cínu něco zůstalo, zároveň však aby se odkryla selénová vrstva a mohlo na ni dopadat světlo. Samozřejmě se to nepovedlo vždy a i když se to povedlo, žádná sláva to nebyla. Měřákem to ale pohlo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne červen 13 2021, 10:59    Předmět: Citovat

ty selény mi moc nešly, asi tím, že jsem se dostal jen k nabarveným a než jsem dostal barvu dolů tak jsem ho zničil. Sluneční baterie mi poháněly zesilovač na krystalce, ale daleko lepší výsledky jsem měl se "zemním článkem" starý pozinkovaný kbelík a kus měděného plechu do země dokázalo rozžhnout malou žárovku 2,5V a když jsem jí zalil to byl teprve výkon i za tmy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 16:02    Předmět: Citovat

Zdravím,
kdysi dávno jsem si patlal vf zesilovač, bylo mi asi 12 let a nechápal jsem,
proč to nefunguje.
Tranzistor AF239S získaný z TV tuneru asi zažil středověk, ale jednou nastal zlom, mezi slovy "se.ru na to a do p.íči", zkrátka dílo se podařilo.
Ta radost, když se něco povede ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá červen 18 2021, 16:59    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Solidní "mysterifikace" - placatá baterka "Bateria Slaný typ 314 - IEC 3R12" má nominální napětí ne 4,2, ale 4,5V (3 zinko-burelový články po 1,5V v sérii) a toho asfaltu v ní rozhodně nikdy nebylo tolik, aby dokázal bejt "všade" - to co se rozletělo dookola, byl daleko spíš ten burel z vnitřní náplně článku....

Laughing Detailista... Plochú bat. som mal naposledy v ruke pred 30- rokmi a pomer asfaltu a iných vnútorností vtedajšie detské oči neriešili. Ani moja matka... Twisted Evil Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund