Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Moje neúspěchy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:27    Předmět: Citovat

Nojo, tos fakt trefil orla do oka - P422 a P423 byly vf trandy na pár milíků, něco ve stylu našich 156NU70, ale pnp.
Ani ty MP40 to správně neměly dát - mají Ic max=150mA. Ale protože jsou ruský, tak to blikání přežily Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:40    Předmět: Citovat

Jo jo, i ty byly přetížený, ale věděl jsem, že mají tlustší dráty, tak jsem je použil Very Happy
I ty jsem potom později viděl žhavit do červena, ale v jiném zapojení. Měl jsem tenkrát pár těch trandů s ulomenou nohou, ale marné, bylo jich málo, využil jsem všechno co šlo. Uřezal jsem jim hlavy a napojil zevnitř. Pak jsem později viděl ty drátky žhavit. V čem to ale bylo si už nevzpomenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33932
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 8:31    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
P.S. Nedávno jsem našel plochou baterku jaká se prodávala za socíku. Ještě je na ní 2,80Kčs, není vyteklá a má 2V! Jak mohla do dneška přežít???

Otec ma kalkulacku Casio, kupenu v Tuzexe v 80. rokoch. Dodnes funguje s povodnymi dvoma AA bateriami Casio!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 9:21    Předmět: Citovat

To s tou plochou baterkou je fakt divný. Protože běžnej ZnC burelovej článek končí životnost odleptáním/prožráním anody, zinkovýho kalíšku.
Pamatuju se, že plochý baterky v khaki papíru, co jsme používali na vojně, měly proti vytečení nějakou úpravu a taky byly mrazuvzdorný.
To můžu potvrdit, v ČB byly v zimě skoro třicítky na místech s průvanem celkem běžný a "kapesní" baterky s trojbarevnými filtry přesto normálně svítily. A nepamatuju se, že bych na vojně kdy viděl tuhle vojenskou svítilnu rozežranou či napadenou salmiakem.
Je fakt, že svítilny byly zevnitřku i zvenku tlustě khaki lakovaný, to jo.

Jojo, japonský tužkovky v plechu /z Tuzexu/ neuměly vytéct ani zrezavět nikdy, to potvrzuju. Míval jsem Sony, Panasonic a další podobný japonce /ony nestály zas nějak moc/ a krom toho, že nikdy nevytekly, tak vydržely skoro 3x tolik, jako ty naše BS ze Slanýho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7826
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 9:32    Předmět: Citovat

Neúspěchy zažil asi každý.
Já si pamatuju dva- první věc, kterou jsem stavěl podle AR, bylo běhající světýlko (ala K.I.T.T), vyráběl jsem tehdy snad první plošňák. No a v dalším čísle vyšla oprava, kde bylo doporučeno do výstupů přidat diody, protože MH74154 nemá OC výstupy. Takže i když jsem si vyhrál s plošňákem, bylo z toho nakonec hnízdo Sad
A druhým neúspěchem byl zesilovač s A2030 a MDA4290.
S velkými potížemi jsem si vytvořil plošňák, našetřil na součástky a začal stavět. A ono to buď nehrálo, nebo blblo, podle nálady.
Když jsem to ukázal známýmu, který mi tehdy hodně pomáhal, tak se mě napřed zeptal, jestli jsem si to vymyslel sám. Když jsem mu ukázal článek v AR, podle kterého jsme to tvořil, tak se na to chvilku díval, potom mi řekl, že jestli chci, aby to fungovalo, musím ten plošňák předělat, protože v něm bylo docela chyb, navíc měl nevhodnou topoogii.
Tak jsem to zplácal sám, korekce na jedné desce, koncáky na dvou malých extra destičkách, a ono to hrálo. Ještě bych to asi někde našel, i když se mi nějak vybavuje, jestli jsem potom nepředělával korekce na TDA1524.
Když na to vzpomínám dnes, tak si říkám, jaká to byla krásná doba, jak málo mi (po odstranění much) stačilo k radosti Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2651

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 10:54    Předmět: Citovat

Jo, taky jsem začínal neúspěchem.
Vzal jsem zástrčku, připojil do ní dvojlinku, tu jsem na druhém konci spojil, připojil k jedinému vstupnímu šroubku průchozího šňůrového vypínače a z vypínače jsem to zase rozdělil a připojil na žárovku.
Přesně si pamatuji, že jsme v kuchyni měli nějakou návštěvu, když jsem toto zapojení připojil do zásuvky. Rána jako hrom, jističe dole a to se opakovalo asi 3x, než mě to přestalo bavit.
Tohle kdyby dneska udělal můj syn, tak ho přetrhnu jako hada.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7826
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 13:17    Předmět: Citovat

Tak když pominu první zkušenost s elektrikou (prst do objímky v promítačce na diafilmy, potom velký nářek a úprk pryč), tak jsem první silnoproudé zařízení složil asi v osmi letech- na překližce namontovaný porcelánový držák pro tři pojistky, ve dvou krajních pozicích dvě žírovky, odtud dráty na prehistorický nožový vypínač a dál kus kabelu se zástrčkou.
A svítilo to Very Happy
Tak jsem to ukázal taťkovi, ten to vyškubl ze zásuvky, dal mi "pár po čuni" a někam to odnesl Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Puda



Založen: May 20, 2005
Příspěvky: 394
Bydliště: krkonoše

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 16:54    Předmět: Citovat

Táta byl revizák, do ničeho mě nenutil, jen jsem asi v 86 roce (bylo mi 7) dostal zetor crystal na kabelové ovládání s plochou baterkou (to bylo něco). A páč jsem byl hračička tak jsem ho hned rozebral, a vyndal z něj motůrek. Ten jsem používal k merkuru a rozřezal jsem kvůli němu Land Rovera (montysystem) i s merkurem a tím džípem fungoval. Táta tenkrát nadával, že všechno zničim. Tak jsem ještě patřičně zkrátil dráty od autodráhy a občas mi to i jezdilo. Jednou jsme byli na chalupě a naši šli na návštěvu ke známým. Mě nechali doma samotnýho. Půjčil jsem si v dílně pájku a k tomu motůrku přiblil ty drátky od autodráhy. Pracoval jsem na kamnech (kabor) abych něco nezapálil (zrovna se netopilo) Tím se spolehlivost značně zvýšila (dětské kroutiho spoje neoplývají polehlivostí) a taťka už nic neříkal. Po určitý době táta řezal dřevo a uřízl patvar, kde se kmen dělil na tři větve. Máma říkala, že když to očistím, bude z toho pěkný svícen. Táta vědom si mého úspěchu s motůrkem, vyštrachal objímku a provrtal ten dřevěný patvar. Poradil mi a výsledkem byla lampa. jako stínidlo jsem použil pixlu od kafe mockrát proraženou šroubovákem. Další vánoce jsem dostal stavebnici ruského tranzistoráku. Přišlo období neúspěchů. Udělal jsem sice pár dalších lamp, ale ruský tranzistorák mi furt nehrál. Dostal jsem ještě rozlámanou PU120. A stále nic. A tak mě to mrzelo, až táta vzal ten ruskej šmejd, a odnesl ho chlapům do údržby. Ti tam našli jeden vadný tranzistor a dali místo něj KF 506. Jakžtakž to hrálo. Moje babička bydlela na Starém městě. Při procházkách po Praze jsem zjistil, že v Železné ulici je prodejna Čajka a tam mají právě tyto stavebnice tranzistoráků za 46,-Kčs. Po pár ušetřených kapesných jsem si těch tranzistoráků koupil ještě pár. Sice jsem měl technické úspěchy(ty mám dodnes), ale kámošům na základce jsem je prodával za 50,-Kčs, takže jsem měl prozměnu obchodní neúspěchy(ty mám taky dodnes). Bohužel musím říct, že měkkost na lidi zapříčinila, že jsem (po několika pokusech o samoobživu) stále zaměstnán. V práci se mi ale celkem daří, páč všichni vědí, že všechno spravím. Na zbohatnutí to ale není. Na tý naší chalupě teď bydlím. To mi vyhovuje, je tu klid, a hlavně je tu můj synek, který jako vrchol všeho nařezal a oloupal větve, a ve stejném věku jako tenkrát já, z nich udělal stínidlo na tu mojí první lampu. Mezi tím uběhlo asi 30 let, takže můžeme říkat, že výroba lampy trvá v naší rodině 30 let Smile. Mimochodem jsme po sobě 30let, 3měsíce, 3dny a půl hodiny


vicegeneracnilampa.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vicegeneracnilampa.JPG
 Velikost:  150.98 kB
 Staženo:  65 krát


_________________
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 20:19    Předmět: Citovat

truck-thor napsal(a):
.....
Nikdo mi neporadil, nikdo se totiž v naší vesnici elektronikou nezabýval ...
Truck-thor


Úplně Ti rozumím. Taky jsem na to byl sám. Taky mi skoro nic nechodilo. A taky to bylo často kvůli přehozeným B-C-E.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 20:56    Předmět: Citovat

Taky jsem tak začínal. Zapojil jsem tranzistorové rádio Jalta T63 na trafo k vláčku. Dost to bručelo až se z něj zakouřilo. Zčernal rezistor 15 ohm. Vběhl jsem do Tesly, ukázal co chci a paní se ptá: bez brýlí nevidím - jaké je tam číslo? Koukl jsem na to a říkám - patnáctka. A dostal jsem 15k. Roky jsem nechápal proč to už nehraje....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
truck-thor



Založen: Jan 11, 2018
Příspěvky: 14
Bydliště: Chvaletice

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 21:02    Předmět: Citovat

Tak já jsem opět překvapen! Ona je tam v tom ABC další chybka v soupisu součástek! Kondíky C3 a C4 mají být už podle fotky 10x menší - jen 5M/15V!
Toho jsem si vůbec nevšimnul. To je ale záhada, jak to, že to mám osazeno správně?? Že bych se tehdy řídil fotkou toho zesilovače?? To už si nevzpomenu a nikdy se to nedozvím.
Takže on vyšel 4T76 ještě někde jinde než v ABC a AR? Se správnou hodnotou kondů a odporu 47R? No nic, už ho vem čert...

Já jsem postupem času natrefil na knížku Od krystalky k MST a samozřejmě některé ty "šrajtoviny" taky stavěl. A nakonec jsem stavěl podle jakési odrbané knihy "Zesilovače" proslavený Tranziwatt - poslouchal jsem bigbít, býval jsem ortodoxní metalista a když rock neřval, nebylo to ono. Peníze na tovární zesík nebyly, tak se musel postavit. Těch mejdanů, narozenin, silvestrů a jiných akcí (dokonce asi 4 svatby), co to zažilo a nikdy mi nic nevyhořelo. Samozřejmě o žádné hifi nešlo, šumělo to a trochu i bručelo, protože z neznalosti jsem porušil snad všechna pravidla pro stavbu takových přístrojů.
Sinclair a další odborníci se musejí chytat za hlavy, protože tohle mají dávno v malíčku. Co já jsem po letech při rekonstrukci prolezl diskusních fór, abych ho co nejvíc vylepšil! Bylo v něm skoro všechno špatně... Možná už jen z nostalgie, ale je v něm pořádný kus mládí. Než jsem na letní brigádě našetřil na 50W bedny (DDR Corona), poslal jsem do věčných lovišť několik 3W repráčků... To bylo pořád: ještě kousek volume doprava, ještě kousek - najednou smrad, poslední zachrčení a ticho. A sháněl se další nešťastník.

Ještě poznámky: Petrfilipi mi přijede umýt poprskaný monitor, Sinclairovy zkušenosti jsou k nezaplacení, ostatní mi taky udělali radost svými vzpomínkami. Zaky prosím o odkaz na report o opravě MP40, může to být poučné i sranda.

Hezký večer všem!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 21:18    Předmět: Citovat

Tuná: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=78321&highlight=vlas a omluvám se, byl to MP80 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 22:43    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Když je tu řeč o návodech v ABC, vzpomínám si, že tam na pokračování vycházely seriály pro mladé elektroniky a pro mladé počítačové nadšence. Bylo to i na jejich webových stránkách, říkal jsem si, že si to někdy stáhnu, co kdyby se mi to (nebo mým potomkům) hodilo. Ale pak ty jejich webové stránky někdo přeryl a já už tam ty seriály nevidím.
Na posrání


Našel jsem odkazy na seriály např.:

[Hrajeme si s EPROM]
http://www.abicko.cz/kategorie/557/serialy?page=12

[Číslicová technika]
http://www.abicko.cz/kategorie/557/serialy?page=14

[Elektronika pro každého]
http://www.abicko.cz/kategorie/557/serialy?page=28

Je to trochu chaotické a číslované sestupně, ale postahovat by šlo ledacos...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 22:46    Předmět: Citovat

Asi roku 2001 jsem se neúspěšně pokoušel postavit na dodané oboustranné DPS tzv. Komunikátor IR podle nějakého Amára asi z roku 2000. Nevzpomene si na to někdo?? Mám dojem, že tam byla na té DPS chyba.
Na polovinu schématu jsem pak narazil v jednom skriptu FEKTu.



komunikator IR fekt.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  komunikator IR fekt.pdf
 Velikost:  106.21 kB
 Staženo:  101 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: út leden 16 2018, 8:39    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
...Našel jsem odkazy na seriály např.:
[Hrajeme si s EPROM]...
Je to trochu chaotické a číslované sestupně, ale postahovat by šlo ledacos...
Děkuji. Ty odkazy jsem si poznamenal, snad se dostanu i k tomu, abych si to odtamtud postahoval. Třeba se to bude hodit i někomu jinému. Snad to nesmažou, když je to vyzrazené.
Very Happy

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 2 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund