Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Do kterého rádia se pustit pro začátek?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 05 2018, 17:34    Předmět: Citovat

Tak jsem objevil jakousi zradu. Po delším poslechu rádia jsem pro kontrolu přeměřil bias na té EL84 a byl 11V.
Hned jsem to vypnul, po chvíli zapnul a průběžně měřil. Nejprve to bylo 7,5V, postupně napětí stoupalo a během 5-ti minut tam bylo 10V. Na g1 2,5V, zemnící odpor g1 560k byl připojen stále. Odpojil jsem oba vazební kondy z g1 (ten druhý mám zapojený před běžcem potenciometru hloubek), ovšem chovalo se to úplně stejně blbě. Čichátkem jsem přezkoušel na vf kmitání, test byl negativní (pokud citlivost čichátka stačí). Ještě přezkouším škopem.
Napadlo mě, že může jít o svod na dps, tak jsem celou desku konce zespodu vyleštil "ušními" vatičkami a lihem, bez efektu.
Nakonec jsem vytáhl lampu, tu novou od Sovteku a vrátil starou...
Najednou bylo zase všechno v pořádku.
Co může způsobovat postupně narůstající proud elky?
Je pravda, že žhavení má o cca 0,4V víc, že by se mřížky té lampy už deformovaly teplem?
Nebo má přece jen sklony k vf zakmitávání?
Ještě dodám, že je zapojená jako trioda, g2 na anodu přes 1k rezistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 11:46    Předmět: Citovat

Mám tu chassis HC-14,20, stoji za to se s nim zabyvat? Da se sehnat ten pritlacny talirek? Chtel jsem se podivat pod talir, ale drzi tam. Jak se da oddelat? Diky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 11:57    Předmět: Citovat

Když sundáš pryžovou podložku, na horním talíři by měla být trojúhelníková značka. Natoč talíř tak, aby směřovala k raménku. Pak půjde sundat. Pokud tam značka není, přizvedni talíř a pomalu s ním otáčej, po natočení do správné polohy půjde sundat. Do raménka se dá osadit magnetodynamická přenoska, další vlastnosti dost závisejí na stavu pryžového obložení mezikola a uložení motorku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 17:19    Předmět: Citovat

Díky za info!
Tak se dívám, že gumový převodový talířek je ten stejný, jako v HC-07, těch mám několik v zásobě Very Happy . To je fajn, jsou beze sporu odolnější než řemínek. Jen je třeba převod parkovat v neutrálu.
U HC-14.20 mě jen trochu vadí zvedáček ramínka, trčí do talíře a musí se při výměně desky odklápět stranou.
Ale asi tohle šásko do A-104 šoupnu, aspoň se nedopustím anachronizmu, jako by byl s HC-43, který mi byl nabízen, jenže bez hlavy, která vůbec nejde sehnat.
Sakryš, zrada. Ve skříni gramorádia se nevymotám s přímočarou pilou, přece to nebudu řezat ručně Evil or Very Mad !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 17:26    Předmět: Citovat

To narůstání katodového proudu vlivem kladného napětí, které se objeví na mřížce, je způsobené mřížkovou emisí elektronky. Patrně je ta nová elektronka buď použitá, nebo šmejd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 07 2018, 17:35    Předmět: Citovat

Takže příště obětuji pár korun navíc do lampy Harmonix, měla by to snad prý být špička mezi lampami současné produkce.
Je ta závada nějak ošetřitelná, nebo je to lampa na vyhození? Zkusil bych ji reklamovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2018, 15:05    Předmět: Citovat

Do takového krámu bych novou lampu za stokoruny vůbec nekupoval a od někoho si vyptal nebo na aukru koupil použitou. Proč jsi to zapojil jako triodu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2018, 20:53    Předmět: Citovat

Holt pro někoho krám... Důvod k zapojení do triody byl nejeden Smile . Za prvé, oproti schématu, kde má g2 vlastní vinutí na výstupáku, byla v mém rádiu g2 připojena rovnou na filtrační kondenzátor zdroje, což volalo po úpravě. Za druhé zvuk, který mi subjektivně přišel jaksi zkreslený. Z vlastní zkušenosti vím, že zapojení do triody hraje "zakulaceněji" a mně liběji, tak jsem se pokusil o nápravu zvuku mně nelibého tímto způsobem a podařilo se docela.
Rádio hodlám používat k normálnímu (docela kvalitnímu) poslechu na FM (konvertor mám) a občasnému pouštění desek v prostorách, kde mi jde o určitý styl. Nějaké opravdu starožitné rádio, které není "krám", by mi tímto způsobem neposloužilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 10 2018, 16:33    Předmět: Citovat

Potřeboval bych poradit s připojením magnetodynamické vložky do hlavy HC-14,20. Našroubovat tam jde v pohodě, ale z ramínka visí jen tři dutinky, co byly nasunuté na krystalce. Čtvrtý drátek je připájený na očko zespodu hlavy, zřejmě ukostření. Navíc jsou dutinky na dynamiku moc velké.
Neexistuje nějaký konektor přímo na tu dynamiku?
Jdou "zemnění" na vložce přímo propojit, aby stačil jeden drátek?
Chtělo by to asi vyměnit drátky v ramínku, jsou tam 4 jemné drátky v silikonové hadičce, která je v některých místech prodřená. Jdou někde sehnat?
Chtěl jsem dát "kabeláž" z HC-07, ale tam jsou hrubé stíněné dráty, zřejmě by kladly dynamice moc velký odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 13:05    Předmět: Citovat

Jistě, lze spojit vývody LG a RG na vložce /nebo modrý a zelený kolík/ a dále vést jedním společným zemním vodičem v raménku, plus k němu připojit u vložky ten kostřicí.
Dutinky na mgdyn. vložky jsou opravdu tenčí, než na krystalové. Pokud nelze vystačit s domáčknutím, tak se dutinky dají i někde snad koupit - já je vykuchávám z jednoho typu ruské, heptalové elektronkové patice. Masivně postříbřený, jak bývalo u Rusů dobrým zvykem.
Taky bývalo dobrým zvykem k vložce přiložit 4 odpovídající dutinky, dva hliníkový šrouby i dvě matice, které obvykle vyhověly k upevnění té dotyčné vložky do téměř všech běžných hlav ramének. Ale to už se asi moc nenosí.
Každý kilo, o který je zájemce o tenhle luxusní segment oholen, je dobrý.
A slušný gramofony + desky + magnetodynamický vložky opravdu dneska luxusem jsou.
Vodiče do ramének se koupit hotové taky dají, ale připrav si ranec. V tomtéž obchodě možná budou i ty dutinky.
Ale tak na rance Ty jseš asi zvyklej, ne? Když kupuješ za skoro čtyři kila EL84 z neověřenýho zdroje Very Happy
Jak se dají udělat raménkové vodiče z tenčího druhu vf lanka, to radši ani radit nebudu.
Jeden podobnej laik u toho málem podpálil barák Very Happy
Ty opravdu budeš k té A-104 připojovat magnetodynamickou vložku ??
Jaký typ a jak ji tam chceš připojit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 15:27    Předmět: Citovat

Ta EL84 byla, podle mého původního mínění, od důvěryhodného zdroje, kterým by GES jistě měl být Sad .
Vložku jsem koupil OMB 5, jinou ani v GM neměli, kromě té stejné s eliptickou jehlou, ještě o stovku dražší. Ale s touto vložkou mám v gramofonu Dual 1019 dobré zkušenosti už z dřívějška. Je tedy pravda, že je poněkud měkčí, snad to nebude činit u šáska HC-14,20 potíže.
Provozovat se bude čistě pro mono poslech, na stereo mám výše zmíněný Dual.
Proto přemýšlím, jak sloučit kanály. Nejlépe asi až za vysoko-impedančním oddělovacím stupněm a poté na společný korektor. Aspoň ten bych rád s elektronkou, mám tu asi 15ks EF80, které bych rád nějak využil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 17:24    Předmět: Citovat

Předzesilovač bych udělal stereofonní a polovodičový. Oba kanály bych sloučil až za ním, aby zůstala možnost stereofonního provozu. Třeba kvůli nahrávání na magnetofon apod. Ale záleží na Tobě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 20:44    Předmět: Citovat

Jak píši výše, na vážnější věci mám lepší gramofon. Tady chci hlavně docílit kompletní funkčnosti toho Akordu. A jde mi tu proto o otázku, jak nejlépe sloučit oba kanály vložky.
Edit: nezná náhodou někdo nějakého pana Kůru, co v Brně opravoval gramofony? Někde snad z Obřan, nebo někde v okolí. Už bude v důchodu.
Děda si u něj občas nechával seřídit gramofon, už to bude dobrých 15 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 10:10    Předmět: Citovat

No vidíš, jak se naše pohledy na důvěryhodný zdroje materiálu liší. Pro mě je třeba GES nejvýš třetí ode dna, přičemž to samotné dno tvoří GM.
Jestli někdo ty bastlkrámy považuje za důvěryhodný jen proto, že to má do nich 400m pěšky, tak to potom joo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 17:13    Předmět: Citovat

Vážení, prosím vás, proč stojí kablíky do ramínka gramofonu 900 Kč?????
Nechápu. navíc ty moje jsou v jemné silikonové bužírce, která je už v několika místech prodřená. Obávám se, že izolace samotných kablíků bez bužírky by dlouho nevydržela.
Rád bych vyřešil trochu lépe i připojení konektorů vložky, při výměně vložky se teď namáhá celý kablík v ramínku. Chtěl bych použít krátké propojení ze silnějších kablíků v hlavě, což by obnášelo upevnění jejich "začátku" v trubce ramínka, aby se zabránilo riziku vytrhnutí kabeláže.
Nejspíš naletovat propojky ke kablíku raménka a uchytit v trubce na straně hlavy, třeba kapkou tavného lepidla?
Chápu, že to zní jako prasárnička, ale konektorky drží na vložce pevně a při jejich sundávání snadno dojde k trhnutí kablíkem.

P.S.: Pokud použiji vf lanko z nějaké staré cívky, je potřeba je protáhnout ramínkem v bužírce? Nerad bych, aby se to po pár použití předřelo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Další
Strana 9 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund