Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jedenáctá zásuvka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 21:29    Předmět: Citovat

Prostě pí čo vi ny neznalých ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 21:33    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Jen se hlavně neposr..
Tohle už začíná být debata jak na elektrika.cz


No a právě proto to je v SMS Very Happy

Eleman napsal(a):
Normální člověk přidá 11. (12.) zásuvku a hotovo.


Já to hodlám vyřešit steně, ale napadlo mě zkusit zjistit, jestli existuje nějaké "legální a čisté" řešení. Podle všeho ne, ale padla tu zajímavá myšlenka a to, že vícenásobná zásuvka se považuje za zásuvku jednu a tím pádem vlastně nemám problém, protože zásuvek v obvodu není deset ale jen sedm Smile

Ten okruh napájí obývák a ložnici, trouba ani jiné podobné spotřebiče tam nikdy nebudou (tedy dokud tu bydlíme). Kuchyně má svůj vlastně okruh, pračka v kuchyni také (i s chráničem), koupelna má svoje jištění a zrovna tak světla po bytě a dokonce i jedna zásuvka v předsíni má svůj jistič. To vzniklo při během rekonstrukce bytu a už to tak zůstalo. Vlastní jištění a sólo rozvaděč má pak bastlírna/trucovna. Ono je to takové praktičtější, když se občas něco nepovede úplně dokonale Very Happy

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 21:47    Předmět: Citovat

Ještě podotknu, že to mám provedeno jak píše 80, tj bez přerušení, rozvod mám všude v trubkách.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 22:42    Předmět: Citovat

Achab má pravdu, jen doplním: impedance smyčky je rozhodující tam, kde je ochrana zajištěná samočinným odpojením při zkratu.
Impedance pracovní smyčky je důležitá tam, kde by odběr na této impedanci způsoboval nepřípustně velký úbytek napětí s nepříznivým vlivem na funkci připojených spotřebičů. To s bezpečností není svázané napevno, je třeba obojí posuzovat samostatně.
Prostě norma je nezávazná sama o sobě, závaznost jejích jednotlivých ustanovení se řídí vztahem k dalším normám a nadřízeným předpisům.
Především ale nedefinuje počet jednotlivých zásuvek na jednom vývodu.
Čili: zásuvek může být klidně čtyřicet, jestli na jednom vývodu (v jednom dvojrámečku) jsou dvě dvojzásuvky.
Jestli při všech připojených spotřebičích bude na konci vedení napětí spolehlivě v povolené toleranci, nic se neděje. Samozřejmě je doporučení hodné situoval postup vedení tak, aby pažravější spotřebiče (žehlička, varná konvice, myčka nádobí, vařič a podobné) nebyly až na konci vývodu, ale připojovaly se zásuvkami bližšími ke zdroji.
Jestli impedance smyčky i v poslední zásuvce zajistí spolehlivé vypnutí předřazeného jištění v předepsaném čase, opět je to v pořádku. Dnes se přednostně zásuvkovým vývodům předřazuje proudový chránič, ten, je-li v pořádku, vypíná dostatečně rychle, atd...
Prostě to jde, dát těch zásuvek víc, jakkoli je praktičtější rozjistit je na více okruhů pro případ, že se jednou rozhodneš pro změnu jejich využití, ale to už odtud na dálku nevyřešíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1927

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 23:05    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Inteligentní přijde rychle na to, že zapínat může vždy jen něco. Laughing

Asi tak Agree
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 23:26    Předmět: Citovat

Zrovna tento případ je silně relativní a normou neřešitelný, když se dá do každé druhé zásuvky dát "rozdvojka", nebo zapojit prodlužovačka, co má na konci 5 zásuvek.

Záleží na pohledu ze strany jističe a ze strany uživatele. Smile

Mít všechno na jeden okruh je hloupost a posilovat okruh pouhou změnou jističe směrem nahoru je ještě větší hloupost.

Když jsem slyšel, jak soused odpojil lustr a zhasla mu televize, to mluví úplně za všechno...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 0:42    Předmět: Citovat

Tak zase ale na druhý straně - asi pro Tebe jako odborníka není zrovna příjemnej pocit, že Tvoje blízké dělí od života či smrti, nebo v lepším případě těžkého úrazu jeden závit kdovíjaké lepicí pásky mezi primárem a sekundárem spínanýho zdroje, nebo jeden kdovíjak vyrobenej "bezpečnostní" kondenzátor.
Co jsem si tak všiml, tak Evropa/Amerika vždycky měla v ojebávání nějaký "záklopky", prostě něco, přes co se už nešlo.
Jenže s tou hromadnou výrobou nejrůznějšího šrotu u rejžáka podle mě padly i ty dávné a dlouhé, nepřekročitelné mantinely.
Jde to i poznat podle nárůstu počtu vyhořelých kvartýrů vinou zásadní poruchy nejrůznější spotřební elektroniky, pohříchu té nejlevnější.
Já vím, že v minulosti téhle spotřebky nebylo tolik a nebyly ani tak vysokopříkonový spotřebiče, nadávali jsme jak dlaždiči, kolik je v jedný blbý televizi pojistek a kdesi cosi.
Ale ono to asi mělo něco do sebe. Protože jestli se dobře pamatuju, tak těch několik málo případů, kdy někoho něco vyloženě zabilo či to něco zapálilo - to byly tak křiklavý případy ojebání ze strany elektromontáže, že za to vždycky někoho spolehlivě zavřeli.
Protože když už se vůbec něco podobného vyskytlo, tak už to byl fakt megaprůser a s velkou škodou.
Nepochybně to bylo také tím, že drtivá většina spotřebičů i instalačního materiálu měla ESČ a sama o sobě tak garantovala určitý, poměrně vysoký stupeň bezpečnosti. A pokud se tedy stalo, že přístroj s ESČ někoho popálil, něco zapálil či někoho přizabil, tak se v 99% případů ukázalo, že to bylo způsobený buď totálně neodbornou/odfláklou instalací, anebo nevhodnou konkrétní aplikací.
Tady v JZD shořel na popel, fakticky jen na 4 obvodový zdi, po strop nacpanej seník. Pak se následně ukázalo, že ta dlouhatánská řada žárovkových svítidel, co tam visely, byly úplně obyčejný, dílenský svítidla a některý z nich ani neměla ochranný skla přes žárovku. Natož tak aby tam byla svítidla s Ex závěrem, jaký tam správně měla být.
Tak se šlo pozpátku a odesral to tehdy jezeďácký revizák, protože měl v povinnostech zapsat chybějící skla do závad při periodický revizi..
Kdyby tam byla i ta dílenská svítidla, ale aspoň v kompletním stavu, tak se pak nemohlo stát, aby blbá bouchlá žárovka zapálila celý seník, suchý jak troud..
Dneska ale od laciné LCD televize, nebo něčeho jiného laciného, co má doma skoro každý, vyhoří komplet kvartýr 3+1 a v podstatě krom pojišťovny se tím nikdo dál nezabývá.
No prostě se porouchala "elektronika" a hotovo.
Čili dokud ten počet vyhořelých kvartýrů bude "únosný" a zkousnou to i pojišťovny, pak se tím nikdo zabývat nebude.
Ty starý normy nebyly na hovno. Bylo to aspoň nějaké závazné vodítko pro všecky, co by měli případný chutě dělat si, co se jim zlíbí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 1:11    Předmět: Citovat

Starý normy byly dobrý tím, že v podstatě nařizovaly všecko natolik předimenzovat, že to za obvyklejch podmínek nešlo přetížit - a když k přetížení došlo, bylo to právě buď jen závadou, nebo porušením předpisů. "Moderní doba" posedlá katováním kostů dře všecky instalace bez nože na samou dřeň, ojebávají se tloušťky izolací a průřezy vodičů, aby se ušetřil prostor a váha, 10centů na každým výrobku znamenají obrovský úspory při výrobě miliónovejch sérií - a riskuje se přitom, že pokud nějakej uživatel jen trošililinku překročí hraniční podmínky, tak dopadne jak v tý písničce "Elektrický valčík" od Svěráka a Uhlíře = "vyhoří a začne od píky" a ani si někam proto nemusí strkat hřebíky ... Každej má víceméně na výběr - buď ušetří, ale musí si dávat kurwa bacha, nebo zacáluje víc, ale bude mít instalaci pro blbý. Kdo si chce udělat rozvod s minimálním rozdílem impedance zkratový smyčky, může udělat "páteřovej rozvod" každýho okruhu - táhnout hlavní vedení po celý dýlce průřezem 4mm² a pro každou zásuvku (i vícenásobnou) mít odbočovací škatulku s věnečkem, ve který se učuní odbočka vedením 2,5mm² k samotný zásuvce. Pokud se na takovýhle vedení použijou Cu kabely a ne hnilík a všecko se při montáži pořádně zkontroluje a dobře dotáhne, odolá takovej rozvod málem i blízkýmu setkání s atomovým hřibem, i když tam těch odbočnejch škatulí bude 20 za sebou a na každý bude "viset" minimálně jedna dvojice dvojzásuvek. Samozřejmě nastává otázka KDO TO ZACÁLUJE - a jsme zas na začátku ...

Jinak - pokud dělám instalaci v bytě nebo baráku, navrhuju rozvod pokud možno tak, abych vyhozením jednoho jističe pokud možno co nejmíň ovlivnil další místnosti, i když to znamená natahat víc drátů a osadit víc jističů - samozřejmě za vícero peněz. Musím přitom vzít v úvahu, co nastane, když mi například vyčuzená žárovka vyhodí lustrovej jistič v jednom pokoji, jak moc mi bude vadit, když při tom zhasne světlo v sousední místnosti - anebo třeba na chodbě. Základní problém je ten, jestli mám v danejch místnostech ještě další zdroj světla, napájenej z jinýho okruhu se samostatným jištěním, kterej mi zajistí možnost se v případě toho zhasnutýho lustru sebrat, jít vytáhnout schůdky a ze skříně náhradní žárovku a jednoduše učunit výměnu, nebo jestli budu muset nejdřív jak 3,14ča tápat v úplný tmě jak v Obamově prdeli a hledat nejdřív baterku nebo svíčku a sirky, abych ze všeho nejdřív našel "klíč" k rozváděči na schodišti a v něm nahodil centrální bytovej jistič, protože ten samozřejmě vyletěl samou radostí taky i přes to, že má o několik ampér vyšší vypínací hodnotu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 1:34    Předmět: Citovat

Ideální je, když je celá instalačka zatrubkovaná. Jenže je to tak drahý, že si to v novostavbě, nebo při rekonstrukci udělá leda tak elektro-projektant, nebo dobře minulostí dobře poučenej člověk, uvažující aspoň v rovině "co když bude potřeba natáhnout další drát".
Jdou tam dělat úplný psí kusy, třeba odjistit každou místnost úplně zvlášť, pokud nebolí náklady na tolik jističů a drátů.
Dcerce jsem tak pomocí trubkování udělal v obýváku ten "americkej" systém, kdy jsou za futrama dva vypínače - jeden lustřák, napájenej z jednoho okruhu zapíná nadvakrát velký hlavní světlo a druhej vypínač, krmenej z jinýho okruhu, zapíná jednu zásuvku v protějším koutě, kde je zapojená stojací lampa.
Chvíli trvalo, než si na to zvykli, že "není zásuvka jako zásuvka", což jsem definitivně vyřešil nálepkou "světlo" na tu vypínanou zásuvku a je po problému.
Teď si to nemůžou vynachválit, neboť vypínač toho okruhu stojací lampy, co svítí většinou jako pozadí při televizi, je i na volný tlačítko dálkáče od TV.
Takže když na kohokoliv jde u TV spaní, stačí zmáčknout dvě tlačítka na dálkáči a není nutný ani vstávat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 1:38    Předmět: Citovat

Přesně tak, je to O PŘEMEJŠLENÍ. Kdo nepřemejšlí, kuká v koutě ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 1:40    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...že Tvoje blízké dělí od života či smrti, nebo v lepším případě těžkého úrazu jeden závit kdovíjaké lepicí pásky

Ono je to horší. Pokus o vytažení 5V USB nabíjecího adaptéru ze zásuvky skončilo jen sundáním krytu. Samotná DPS pod napětím zůstala natvrdo v zásuvce a visela jen na přívodech 230V. Já jsem věděl, co udělat (fakt jsem nedělal machra a šel do rozvodny vypnout jistič), ale co člověk neznalý, pokud ho napadne to vzít za tu desku? Už jsem to zažil podruhé...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 1:49    Předmět: Citovat

To jako že se teplem uvolnil dekl toho adaptéru?
Vidíš, já jinde řešil zas to, že novodobý trafoadaptéry jsou tak dokonale zalepený/zavařený, že je nemůžu rozlousknout ani svěrákem, což dříve šlo.

To si asi nevybereš...ale jak vidím ty prťavoučké USB adaptérky, nabíječky k mobilům, tabletům a všemu podobnýmu, ty tenký kablíčky od toho..
Kdyby to draplo do ruček děcko a zrovna v místě, kde je 10uF kýbl naládovanej na 320V, tak to nemůže bez popáleniny skončit.

A zase jsme u toho - kolik lidí myslíš, že půjde takhle nebezpečnej adaptér hodit prodejci na palici, nebo mu ho naštorc narvat do prdele? Nikdo, hodí se to do kýblu...

Strejda by tomu řek "to je pouťový zboží" a myslel to vždycky tak, že se to prostě týden po pouti a bez bolesti zahodí, nemá to větší cenu, než té jednorázové radosti na střelnici..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jogo9



Založen: Nov 23, 2014
Příspěvky: 364

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 3:39    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
.....Leckterá "firma" tam dokonce vrazí lustrsvorku do sádry a nedělá si z toho hlavu.......


Nj, vynachádzavosti sa medze nekladú.. Nebyť malej hrčky v rohu chodby bytu, ktorá mi tam pri prerábke vďaka občas prehnanej precíznosti proste neladila, tak to tam majú dodnes.. A vykopal som im tam toho ešte viac..

(ospravedlňujem sa za OT..)



-vodivý- spoj...jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  -vodivý- spoj...jpg
 Velikost:  74.65 kB
 Staženo:  79 krát


spoj mimo krabicu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  spoj mimo krabicu.jpg
 Velikost:  93.21 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 8:41    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
To jako že se teplem uvolnil dekl toho adaptéru?

Ne, jedná se taky o jinou věc. Ty kolíky adapteru někdy nebývají návazné průměrem na ten plast za ním a jsou tam ostré hrany od toho předního kovového kolíku. No a za ty se to v zásuvce zasekne a nejde ven a někteří to tahají ven jak pošuci a pak se diví. Přitom stačí malý pilníček a ty hrany na těch kolíkách adapteru prostě srazit. Ten kryt sleze většinou jen v tom případě, že to už někdo "odborné" rozdělával a špatně dal dohromady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 8:46    Předmět: Citovat

Tazatel svůj problém vyřešil, ale kdyby snad někdo další tohle řešil, ještě existuje možnost připojení zásuvky na světelný okruh. To norma připouští, s tím, že jištění musí samozřejmě odpovídat dimenzaci světelného vedení, takže většinou půjde o zásuvku pro "malé spotřebiče".

A aby to nezapadlo, v reakci na bludy o nezávaznosti ČSN 33 2130, které tu zazněly, znovu uvádím, že:

Na normu ČSN 33 2130 se odvolává vyhláška 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, a tím ji činí závaznou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund