Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Preventivní likvidace spor plísní pod skříní UVC zářivka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 17:57    Předmět: Citovat

Ak to nechces dlhodobo pouzivat, tak kup svietidlo pod kuchynsku linku na T5 8W ziarivky a do toho ziarivku UV-C.

Len neviem, ci je 8 W dost alebo nie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 20:12    Předmět: Citovat

"Danykovské" řešení je chytit trubici za kovové kroužky na koncích kousky svázané silikonové hadičky k plechovým držákům přišroubovaným ke kousku latě, na vývody naletovat dráty, k tomu naroubovat tlumivku a startér a vložit pod skříň. V extrému můžeš jen ty dráty a trubici položit na nehořlavý podklad (píšeš, že je tam dlažba) rovnou a obejdeš se bez svítidla. Pokud je prostor pod skříní prostor s vyhovující ochranou polohou a stejně bude vše zaizolované, nevidím v tom proti odkrytovanému svítidlu celkem rozdíl. Je to sice bastl, ale na bastlírně by to nemuselo až tak vadit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Ale to musi byt velka trubica, ktora sa da pripojit cez tlmivku a starter.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 20:19    Předmět: Citovat

Tohle bych považoval za velmi výmluvný:

"Zjistil jsem to tak, že jsem začal z ničeho nic mít něco jako alergii (kašel, rýmu bez příčiny) Pak jsem objevil ty sráče za skříní. Byl to docela mazec. Do 30cm od země černá stěna - omítka je jako závěs na zdi (radši se jí nedotýkám, nebo by upadla - jen jsem to prolil savem a pak ještě DetaStopem). Do práce jsem zapojil ten odvlhčovač, co fouká skrz kritické místo suchým vzduchem a víc topím.

Bohužel i přesto cca. po 2 dnech (někdy i po noci) najdu ve spárách mezi dlaždicemi bílé chmíří cca 1cm vysoké na lajně dlouhé cca 3 - 8cm, jak si to tam vesele roste a to i přesto, že večer vyvětrám a pustím odvlhčovač a je to napuštěné těma připravkama na likvidaci plísní a prevenci proti opětovnému množení a uchycení se.

Jestli nepřeháníš a po dvou dnech tam opravdu vyroste zhruba 1cm vysoké "chmýří", plus k tomu nevsugerovaný respirační potíže, tak není už co řešit a žádný trubice či výbojky nepomůžou - okamžitě s tím val do odborný laborky, kde tomu fakt rozumějí a budou vědět, vo co jde.
Zdraví máš jenom jedno a pokurvíš si ho taky jen jednou - a to za žádný ušetřený prachy za nájem nestojí.
Jestli tomu dobře rozumím, tak ta omítka vypadá "jako závěs" hlavně proto, že ta houba je pod ní narostlá už natolik, že ji odtahuje od zdiva.
Přeneseně to taky znamená, že podhoubí je už rozlezlé po celé místnosti a roste si to podle toho, kde jsou zrovna lepší podmínky. Podhoubí vůbec nemusí být vidět, jsou to někdy jen tenký, neviditelný vlákénka a třeba až u hodně rozlezlé dřevomorky jsou to doslova provazce, jako když smotáš pět chlupatých špagátů na balík do sebe.

Vůbec bych si s tím nezahrával - je taky dost možný, že je to jenom něco neškodného a Ty jsi citlivější, ale taky to může bejt ten sráč, jehož spóry se usadí v plicích, tam začnou růst a kterej už zabil několik desítek lidí.

Zajdi s tím na hygienu, ne jen "do nějaký laborky" - jen na hygieně znají všecky druhy těchhle sviní a umějí s tím.
V nějaký laborce Ti tak max. řeknou "no, vypadá to asi jako houba no", ale co to je a co to umí, to Ti asi nepoví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 22:51    Předmět: Citovat

Jo ty respirační obtíže byly, když jsem o tom nevěděl a byl tam tý plísně vagón. Teď už je to ok, a nic nepociťuju ani když vyroste to chmýří (je jen v té spáře) na podlaze nic, na zdi zatím taky nic. To, že ta zeď asi bude prolezlá, je teda fakt. Už to tu měl předchozí nájemník a tak nějak mě na to upozornil. Ono to bylo fakt strašnej nářez - lituju, že jsem to nevyfotil Rolling Eyes jako důkaz i jako suvenýr. Laughing Zatím na to naštěstí nikdo za ta léta neumřel, ale souhlasím, že zahrávat si se zdravím člověk může udělat taky jenom jednou a pak už bude pozdě. Proto to teď taky aktivně řeším a teprve zjišťuju, co to je za svinstva a jak se s tím vypořádat. Wink

Hygienická stanice psala na webu, že přímo rozbory nedělá, ale prej to je záležitost Zdravotního ústavu, tak uvidím, co se dá dělat. Smile Díky za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 415
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 23:13    Předmět: Citovat

No, chvíli jsem váhal, jestli tady něco napsat, aby to nevypadalo jako reklama. V bytě se mi tvořila plíseň za skříněma, pod postelí v ložnici, a pod linkou a ledničkou v kuchyni. Zajímavé, že v obýváku nic. Ač jsme větrali a topili,(nepřetápěli - jinak bych se nedoplatil) od vlhkých měsíců - listopad - duben jsem musel občas zapojit na pomoc Savo proti plísním. Známí, co měli ten samý problém mi poradili: el. vysoušeč + ionozátor. Předloni nám vše přinesl ,,Ježíšek". Musím potvrdit že vylévám při pravidelném větrání a topení 3l vody co 2-3 dny, v bytě je relativně tepleji a plísně už nenacházíme. Loni jsem to samé doporučil kolegovi z práce. Koupili si výkonnější odvlhčovač i s ionizérem. Co jsem s ním mluvil, je spokojený. Byt je sušší a bez plísní. Nechci tvrdit že ve tvém případě to bude fungovat, ale co kdyby...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 23:33    Předmět: Citovat

A co proti plísni vyrazit její vlastní zbraní?
Kolega si chytrou houbou vymaloval a už pátým rokem plíseň žádná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá leden 12 2018, 23:42    Předmět: Citovat

To vypadá fakt dobře. Shocked Surprised Díky za tip i za zprostředkovanou zkušenost. Něco jsem o tom zaslech, ale myslel jsem, že to je jen nějakej výzkum nebo tak něco. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 0:01    Předmět: Citovat

Někdy stačí dát tu skříň trochu víc od zdi, třeba 10cm. Každej to dorazí natvrdo a pak se diví...

Já jsem to v RD dotáhl na úroveň paneláku, normálně si občas dávám na noc na aku-kamna pekáč s vodou, aby se zvedla vzdušná vlhkost, jenže pak se to může vysrážet tam, kde člověk nechce. A to je potřeba pohlídat, aby to bylo třeba někde na okně (když už, ideál je nikde), ne pod postelí či ve skříni...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 0:22    Předmět: Citovat

Jo díky na to jsem myslel, skříně jsou stabilně 10 (teď už 20) cm od zdi. Ale tu vlhkost jako v paneláku asi nedosáhnu bez podříznutí baráku a odizolování zdiva vzhledem k tomu, že ten barák nemá ani sklep a stojí vedle řeky. Confused Embarassed Byl samozřejmě před těma X lety vytopenej. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 0:28    Předmět: Citovat

Dovedu si představit, že pod tou skříní se může usazovat prach. Zejména ten textilní. O tom, jak umí vrstva takového prachu šířit oheň, by Vám textiláci mohli vyprávět. Proto si myslím, že instalovat pod skříň UV zářivku (germicidku), není vhodné. Opatrně, ať jednou nevyhoříte!
Možná by Vám pomohlo pomocné topné těleso, instalované za skříní. Stačí měděná topenářská trubka. V ní samoregulační topný kabel, kvůli přestupu tepla zasypaný suchým pískem. Měď by mohla pomoci s likvidací bacilů. Rozehřátím trubky nad podlahou ve škvíře za skříní, začne mírně ohřátý vzduch stoupat vzhůru. Tím máte zajištěn koloběh vzduchu, větrání prostoru a snížení relativní vlhkosti za skříní.
Již jste byl varován, že plasty nemají rády UV záření. Proto bych dodal, že guma a výrobky z gumy, nemají zase rády ozon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 1:35    Předmět: Citovat

Pokud ten barák je fyzicky vlhkej z venku, tak nějaký savo, UV trubice i topení jsou nanic.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 10:24    Předmět: Citovat

Jak to tak čtu, ten barák je zralý na demolici. Jakákoliv sanace (stará stavba, špatná hydroizolace, po delší čas zatopen při povodni) bude veelmi drahá s nejistým výsledkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:22    Předmět: Citovat

Uff, ještě že nejsem vlastníkem a můžu udělat kdykoliv "bič a pryč". Very Happy díky všem za užitečné rady, já jdu balit Laughing

Ještě dotaz na pana Zdeňka: Mohl bych jen ve stručnosti poprosit o nějakou osobní zkušenost (na základě informace o stavu Vašeho baráku, kterého jste docílil), na co si dávat pozor při výběru nemovitosti případně při stavbě / přípravě úprav apod. mimo to, co jsme si tu už řekli? Abych jednou neudělal velikou chybu a nekoupil si něco podobného jako je tohle a nenadělal si do vlastních bot. Wink Stačí fakt jen v bodech. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 13 2018, 16:34    Předmět: Citovat

Můj děda, když barák stavěl, udělat tzv. "vanu", t.j. kompletně zaizoloval sklep. Tam je sucho jak na poušti (a nelezou tam ani myši, viděl jsem jednu za 20 let, a to suchou jak mumii). Já jsem následně částečně zateplil dům tak, že jihovýchod je volný, pouze cihla 45cm, zatímco sever+západ+půda jsou komplet zateplené.

P.S. A když opravdu hrozí moc vlhkosti, tak krb a dřevo to jistí. To je prostě jiný teplo, než radiátory nebo aku kamna.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund