Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s úpravou adaptéru od NB ACER z 19V na 12V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 11:39    Předmět: Problém s úpravou adaptéru od NB ACER z 19V na 12V Citovat

Myslel jsem si, že bude stačit úprava děliče u výstupního snímače, ale zdroj naříká a cykluje mezi cca 7 a 15-ti volty.
Nemáte někdo s tímto typem zkušenosti?

Ještě jsem to neprošel celé (jen kolem toho děliče), ale proti zapojení, co jsem podle výstupních parametrů (19V; 3,42A; 65W) našel na netu, tam odchylky jsou (hodnoty odporů R17 a R18 tam mám cca 26k a 3k5).
http://www.twovolt.com/2017/04/22/65w-laptop-power-adapter-circuit-diagram/
Než to začnu procházet celé, neušetříte mi prosím někdo práci, pokud už jste tento typ upravovali? Mám těch zdrojů víc, chtěl bych je pro LED pásky, případně jeden snížit na 5V pro výkonnější USB nabíječku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 11:44    Předmět: Citovat

Bez zátěže ti to vzhledem k počtu závitů na trafu asi bude cyklovat furt ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 12:00    Předmět: Citovat

Samozřejmě jsem to měřil se zátěží (sice malou) ale bez úprav to drží i bez zátěže 19,4V bez cyklování...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 13:45    Předmět: Citovat

By som odhadol, že VR1 nepustí dostatočné napätie pre normálnu činnosť kontolera. A tak cyklicky sa reštartuje.
Treba zistiť minimálne požadované napärie napájania obvodu a tak znížiť hodnotu VR1 alebo skusmo dať 15...12...9V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3987
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 13:55    Předmět: Citovat

Pokud jsi snad z okolí, jaký proud potřebuješ na výstupu 12V? Nebo na jaký účel 12V zdroj má být použitý. Možná bych nějaký našel bez dalšího bastlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 13:59    Předmět: Citovat

Aha, tato dioda je pro mě zatím záhadná, v datasheetu k řídícímu obvodu o ní píšou toto (automatický překlad google):
citace:
Dioda D4 a kondenzátor C10 tvoří usměrňovač pro zkreslení a filtr. Pokud by zpětná smyčka byla vadná, zvětšující se napěťové zkratování způsobí Zener VR1 rozbít a spouštět ochranu proti přepětí což zabrání spínání.
Original: Diode D4 and capacitor C10 form the bias winding rectifier and filter. Should the feedback loop break due to a defective component, a rising bias winding voltage will cause the Zener VR1 to break down and trigger the over voltage protection which will inhibit switching.

Takže jsem to pochopil tak, že když se posere snímač napětí nebo optočlen, zdroj bude zvyšovat výstupní napětí i na tomto pomocném vinutí a při překročení nastaveného maxima se zenerka otevře a přiškrtí regulaci kvůli přepětí (neboli když mám na výstupu míň, tak by se to nemělo projevit...)
Vstup V není napájení ale "VOLTAGE MONITOR":
VOLTAGE MONITOR (V) Pin (Y & M package only): Input for OV, UV, line feed forward with DC MAX reduction, output overvoltage protection (OVP), remote ON/OFF and device reset. A connection to the SOURCE pin disables all functions on this pin.


Naposledy upravil JoDiK dne st leden 10 2018, 14:50, celkově upraveno 7 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 14:01    Předmět: Citovat

Jsem sice z okolí, ale situace se má tak, že nový zdroj koštuje cca 300Kč. Těchto zdrojů mám několik zadarmo a je mi líto je vyhodit, když fungujou... A bastlení mě baví Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 15:13    Předmět: Citovat

Tak mě napadlo, nemohl by být problém v rezistoru R16? Jako že při nižším výstupním napětí nevybudí dostatečně LED diodu v optočlenu a tím se aktivuje ochrana proti přepětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 15:54    Předmět: Citovat

a co ta zenerka VR1 není na moc velké napětí? pak by IO pořád startoval
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 16:02    Předmět: Citovat

Môže, ekvivalentný R16 by bol 560R. Teraz na doraz ním tečie okolo 8mA, pôvodne 15..16mA.
Zenerka je jasná (viď vyššie), aj keď z R10 a R14 je katódou na divnom 1...2V potenciáli.
Celý obvod sa napája cez pin C...t.j cez optocoupler U3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 16:50    Předmět: Citovat

Těch 8mA "na doraz" by mohlo stačit, zisk je dost velký podle údaje katalogu
Current Transfer Ratio vs. Forward Current

Obvod se nenapájí přes PINC, to je regulace zpětné vazby, obvod se v prvopočátku napájí přímo z PIN V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 19:09    Předmět: Citovat

VR1 by som dal na 11V a
R17 + R18 by som zachoval tych cca 80k
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 19:32    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
.....Obvod se nenapájí přes PINC, to je regulace zpětné vazby, obvod se v prvopočátku napájí přímo z PIN V.


V prvopočiatku asi z D-pinu, a potom z C. Ako by to fungovalo z V v trojvývodovom zapojení?

edit: našiel som ako sa to napája
CONTROL (C) Pin Operation
The CONTROL pin is a low impedance node that is capable of
receiving a combined supply and feedback current. During
normal operation, a shunt regulator is used to separate the
feedback signal from the supply current. CONTROL pin voltage
VC is the supply voltage for the control circuitry including the
MOSFET gate driver.
An external bypass capacitor closely
connected between the CONTROL and SOURCE pins is
required to supply the instantaneous gate drive current. The
total amount of capacitance connected to this pin also sets the
auto-restart timing as well as control loop compensation.
When rectified DC high voltage is applied to the DRAIN pin
during start-up, the MOSFET is initially off, and the CONTROL
pin capacitor is charged through a switched high voltage ....



Three_Terminal_Op.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Three_Terminal_Op.JPG
 Velikost:  37.12 kB
 Staženo:  160 krát


CONTROL _C-Vc.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CONTROL _C-Vc.JPG
 Velikost:  73.94 kB
 Staženo:  145 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 21:26    Předmět: Citovat

Stávající hodnoty odporů v děliči R17, R18 jsou takové, aby při výstupním napětí 19 V bylo na odporu R18 2,5 V.

Obvod TL431 je zapojen jako PI regulátor a úpravou dělicího poměru děliče R17, R18 tak, aby na odporu R18 bylo 2,5 V při výstupním napětí 12 V a při stávajícím počtu sekundárních závitů hlavního vinutí, začne stahovat střídu- "přivírat" fototranzistor v optočlenu. Tím pádem začne klesat napájecí napětí topswitchi a zdroj začne cyklovat.

Z toho plyne, že je potřeba kromě úpravy dělicího poměru děliče R17, R18 úměrně snížit počet závitů pracovního (ne pomocného) sekundárního vinutí tak, aby zdroj při výstupním napětí 12 V pracoval se stejnou střídou jako při původní hodnotě 19 V, tj. aby optočlen a zbytek řízení pracoval pořád ve stejném pracovním bodě jako před úpravou. Dále bude potřeba při nižším výstupním napětí snížit hodnotu odporu R16 tak, aby při plném otevření koncového tranzistoru v obvodu TL431 tekl LEDkou stejný proud jako při původních 19 V- už zde zaznělo.

Do hodnot prvků zapojených k pomocnému vinutí a okolo topswitche bych raději nerýpal. Zenerka VR1 je součást elektronické přepěťové pojistky, která se aktivuje v případě poruchy řízení (PI regulátoru, optočlenu...). Její hodnotu bych neměnil, jelikož je dána poměrem počtu závitů primárního a pomocného sekundárního vinutí a hodnotami okolních součástek.


Naposledy upravil elektrosvit dne st leden 10 2018, 23:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 520
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 23:07    Předmět: Citovat

Děkuji všem za rady, zatím to vypadá bledě, zkoušel jsem ověřovat zapojení a hodnoty součástek, ale jde to hrozně blbě, protože číňan nedodržuje ani značení, ani rozložení vývodů.
Viz pár ukázek:

Co je tohle za rezistory???


Naposledy upravil JoDiK dne ne leden 21 2018, 14:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund