Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Topfield SBI 2050 - končím, jde do sběrného dvora.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út leden 09 2018, 17:28    Předmět: Topfield SBI 2050 - končím, jde do sběrného dvora. Citovat

Zdravím.
Diskuze k Topfieldu SBI 2550 se z bastlíny při poruše EB smazala.
Pokusím se navázat na diskuzi k závadě satelitního přijímače Topfield SBI 2050. Původně jsem psal, že se závada postupně zhoršovala. Typický projev závady byl, že po připojení do sítě svítilo na displeji 00:00 (hodiny šly, čas se měnil na 00:01 ; 00:02 atd.) a nerozběhl se proces inicializace, tj. nerozběhlo se zobrazování "dL _ 1 s rotující kostečkou _ Ra _ LoAd _ Run" a pak číslo poslední předvolby.
- Už jsem vyloučil zdroj, žádný vadný kondenzátor. Ověřil jsem to i náhradním zdrojem.
- Psal jsem již, že po vychlazení na balkóně při cca 3°C se přijímač rozběhl na několik minut, než se ohřál.
- Nově mohu doplnit, že když už byl vychlazený přijímač v provozu, tak po krátkém zahřátí vypadl obraz. Po odpojení a připojení do sítě už nenaběhla ta startovací sekvence.

Nově jsem ještě zjistil:
- Pokud venku teplota stoupla na 8°C, tak to vychlazení nestačilo na rozběh.
- Ani teplota v lednici 5°C na rozběh nestačila.
- Pokud jsem dal přijímač na 15 minut do mrazáku, tak přijímač naběhl až do vyhřátí.

- Rozebral jsem přijímač a dal do mrazáku jen samostanou základní desku. Po zastrčení konektorů od zdroje a ovládacího panelu se přijímač s vychlazenou jen základní deskou rozběhl, opět jen do zahřátí. Tak závada je jen na základní desce.
- Zkoušel jsem vychlazovat pomoci "zmraženého modrého pytlíku" na chlazení při poranění kloubů určité oblasti základní desky.
- Občas po nějakém vychlazení vybrané oblasti se mi startovací sekvence rozběhla, ale skončila u LoAd bez spuštění Run a tento nedokončený rozběh opakovaně cykloval. K nějaké podezřelé součastce jsem se takto nedostal.

Pak jsem zjistil následující záhadu:
- Vyhřál jsem celou základní desku fénem, abych ochlazoval pak oblasti z nějaké zvýšené teploty.
- Po zahřátí se však přijímač záhadně rozběhl a běžel zase opačně do vychlazení na pokojovou teplotu.
- Tak jsem udržoval základní desku fénem teplou, a v tomto "záhadném funkčním stavu" jsem nahrál přes USB nový aktuální FW (stejný FW tam byl i před poruchou). Pak jsem provedl úspěšné tovární nastaven (pro nový FW je tento reset vyžadován).
- Pak jsem ještě naladil při nahřívání fénem všechny traspondéry Skylink.
- Stanice Skylink normálně běžely, než jsem ukončil nahřívání. Pak zase obraz vypadl a přijímač se vrátil do poruchového stavu.

Vidím to černě, tak na sběrný dvůr. S takovou záhadou jsem se ještě nesetkal. Zařízení chodí při teplotě pod 4°C a někde nad 25 °C. Mezitím je nefunkční.

Už mne nic nenapadá, na co bych se ještě mohl zaměřit. Nemáte kolegové nějakou skleněnou kouli, podle které byste mne nakopli?

Jedině jako perličku, že mám na flešce nahraný vánoční koncert André Rieu někde z německé stanice. Tak budu 2 hodiny satelit nahřívat a zkopíruji se ten koncert na HDD rekordér. Pak sbohem a sběrný dvůr. Cry



Funkční SBI 2050 při nahřívání.JPG
 Komentář:
V takovém stavu jsem po zahřátí nahrával nový FW a ladil transpondéry Skylink.

Stáhnout
 Soubor:  Funkční SBI 2050 při nahřívání.JPG
 Velikost:  221.81 kB
 Staženo:  319 krát



Naposledy upravil Brozicek dne čt leden 18 2018, 13:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út leden 09 2018, 17:34    Předmět: Citovat

Máš SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 13:33    Předmět: Citovat

Satelitní přijímač je nadále provozně nepoužitelný. Při využití jako rekordér není jistota, že se nahrávání spustí nebo že se nahrávka dokončí. Avšak popsaný projev závady po vychlazení nebo zahřátí lze opakovaně reprodukovat:
1. Když bylo venku kolem +1°C, dal jsem ho několik hodin vychladit na balkón. Po připojení do sítě vše řádně naběhlo a obraz byl OK. Asi po 5 minutách se obraz rozpadl a zmizel. Pak už přijímač nenaběhl.
2. Po sundání horního krytu jsem základní desku nahříval fénem. Jak teplota stoupala, tak postupně začal přijímač nabíhat, ale startovací sekvence se nedokončila. Po dosažení "nějaké teploty" přijímač v pořádku naběhl, a nechal jsem asi 1 hodinu běžet nahraný program z Flash "Andre Rieu". Přitom jsem desku mačkal a kroutil chladičem procesoru, obraz běžel stále. Občas při nějakém nedefinovatelném nakroucení se do obrazu zobrazila tabulka "Slot1 ejekted" nebo "Slot2 ejekted". Tyto zprávy se nahodile objevovaly již dříve než přijímač umřel (v přijímačí je zabudované Irdeto a má dva sloty pro modul).
3. Nechal jsem přijímač vychladnout, až zcela přestal nabíhat. Pájkou jsem nahříval chladič procesoru. Při tom se opakoval proces postupného nabíhání jako při nahřívání fénem, až přijímač naběhl. Znovu jsem nechal přijímač vychladnout, a zopakoval to nahřívání chladiče. Tím druhým pokusem nahřát jen chladič se mi už přijímač napodařilo nastartovat. Jako by to první vychlazení základní desky nebylo dostatečné, že ohřátím chladiče se přijímač probudíl, a po druhém ochlazení už byla teplota příliš nízká, že ohřev chladiče ho neprobudil.
4. Druhý den jsem nahřál základní desku fénem až přijímač naběhl a bez problémů jsem přes Scart zkopíroval dvouhodinovou nahrávku Rieu do HDD rekordéru Sony. Občas jsem přitom na základní desku pustil trochu tepla z fénu.

Po vychlazení je přijímač zase mrtvý.
Pokud by to byla nějaká vada součástky nebo prasklina spoje základní desky nebo nevodivá prokovená díra, tak by tepelnou dilatací měla funkce naběhnout se stoupající teplotou skokem, a startovací sekvence by při nižší teplotě nenabíhala jen do určitého bodu a pak se náběh sekvence zastavil.

Snad jedině, že těch nevodivých prokovených děr je tam více, a jak se postupně s teplem (nebo naopak chladem) spojují, tak se přijímač také postupně probouzí. Bohužel těch prokovaných děr jsou tam stovky a většina z nich není průchozí přes tišťák, ale dělají propojku na nějakou vnitřní vrstvu spojů. Toto nelze nijak proletovat. Možná je zde souvislost s tím, že přijímač používal známý delší dobu na chatě, a tím přijímač trpěl výraznými změnami teploty, což mohlo způsobit ty prasklinky v prokovených dírách. Asi před 3 roky ho známý vyřadil, protože si nerozuměl s jeho laděním. Od té doby fungoval u mne jako PVR než umřel s projevy vady dle popisu..

Zdá se, že moje bastlířská zabejčilost utrpí tentokrát prohru. Za ty hodiny, co jsem tomu věnoval, bych si vydělal na nový přijímač. Naštěstí v důchodu to takhle nemusím počítat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 14:31    Předmět: Citovat

Netreba to hodiny nahrievat fenom, ale urobit reflow za par minut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 15:44    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Netreba to hodiny nahrievat fenom, ale urobit reflow za par minut.

Na krátkodobé zprovoznění přístroje fénem mi stačí několik minut, "netreba na to hodiny .. ". Po dosažení potřebné teploty je chladič procesoru dost horký, udržím na něm hřebet prstu, ale pálí to. Zdá se, že předehřátím se nastartuje zpětná vazba a potřebný horký stav chladiče procesoru se dále udržuje jeho ztrátovým teplem. Občasné další přihřátí fénem jen pomáhá vylepšovat stav, ale možná by nebylo nutné, a snad tu teplotu udrží sám procesor. Aby se plošky procesoru dočasně spojily, je nutno asi nahřát procesor i tišťák pod ním. Proto se mi možná přístroj nahřátím jen chladiče nepodařilo podruhé nastarovat, protože proti prvnímu pokusu už zcela vychladl pod procesorem tišťák.
V ryze amatérských podmínkách (v troubě nebo horkovzušnou pistolí) vidím provedení toho reflow dost černě. Sporadické návodky jak se o to amatérský pokusit (nalezené na netu) moc naděje na úspěch nedávají. Procesor má chladič na sobě nalepený, chladič nelze demontovat.
Na desce je přiletován nesnímatelně "dvojkonetor" pro dekódovací moduly. Nevím co udělá plast toho dvojkonektoru při 200°C. Co udělají ostatní plastové konektory na desce např. konektory pro napájení, čelní panel, USB port a další.
K měření teploty v trouběm mám k dispozici pouze tyčinku platinového teploměru 100 Ω a ohmmetr.
Lze to reflow za takových podmínek úspěšně provést? Je sice jedno, zda přijímač půjde do sběrného dvora hned, nebo po pokusu o reflow.
Nicméně rád bych uvítal několik praktických rad, jak se to to doma pokusit.
Dík.
PS:Ta přiložená fotka pohled na ten chladič nějakými odlesky zcela zkreslila. Ve skutečnosti ze základny přilepené na procesoru vystupuje ze základny mnoho řad úzkých křidélek a celé je to ve tvaru kostky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 16:38    Předmět: Citovat

Prakticke skusenosti: co sa da, zakryt alobalom. Ak su zvrchu elyty a pod., tak je lepsie nahrievat zospodu. Dobre je dat tam tavidlo. Vidim, ze tam je chladic, ten treba pred pracou odstranit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 18:33    Předmět: Citovat

Tak jsem jen tak na zkoušku provedl pokus o ten reflow. První pokus bohužel neúspěšný.
- Ještě před tím jsem odporovou pájkou nahřál chladič procesoru na teplotu, při které chladič výrazně na ruce pálil. Přijímač ihned spolehlivě naskočil. Po ochlazení na pokojovou teplotu opět umřel.

- Obalil jsem základní desku z horní strany alobalem podle obrázku. Ze spodní strany zůstala nezakrytá plocha ve větším okolí místa, kde je shora procesor.
- Předehřál jsou troubu včetně vloženého pečícího plechu na 200 °C. Teplotu jsem kontroloval platinovým teploměrem.
- Pak jsem obalenou desku vložil do trouby na 7 minut. Následně jsem troubu vypnul a nechal vychladnout s otevřenými dvířky.
- Mechanicky se na desce nic nepoškodilo, všechny plasty včetně podložek pod elektrolyty vypadaly normálně. Při pečení však byl z trouby cítit silně pach přehřátého plastu (manželka se mnou dělala pěkný kravál).

Po vychlazení se bohužel nic nezměnilo. Přijímač běží jen po zahřátí chladiče procesoru pájkou, nebo po nahřátí cele desky včetně chladiče fénem, nebo po vychlazení pod 2 °C.

Možná to chtělo vyšší teplotu, čert ví. Nebo je to neopravitelné.



SBI 2050v troubě.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SBI 2050v troubě.JPG
 Velikost:  193.38 kB
 Staženo:  250 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 19:28    Předmět: Citovat

V rure som to nikdy neskusal, teplovzdusnou pistolou je mozne zohriat na vyssiu teplotu len potrebnu cast a pritom neroztavit plasty na druhom konci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 20:04    Předmět: Citovat

Pro reflow v troubě jsem bral inspiraci z těchto odkazů:
http://www.white-bear.cz/oprava-notebooku.html
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=10&t=218919
Odhad úspěšnosti prý bývá tak kolem 50%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 11:44    Předmět: Citovat

Rozhodnuto. Přijímač jde do sběrného dvora. Pro sebe jsem si vyndal jen zdroj, který se někdy může hodit.
Stále mám v kuchyni cítit pach páleného tišťáku. Manželka zuří Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund