Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké trafo na stavbu odporového pájedla ???
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BlackCZE



Založen: Nov 09, 2009
Příspěvky: 43
Bydliště: PRAHA

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 14:03    Předmět: Jaké trafo na stavbu odporového pájedla ??? Citovat

Zdravím,
nezkoušel nikdo z Vás postavit odporovou páječku na pájení cu trubek cínem a mosazí ? Na pájení cínem jdou sehnat celkem levně pájecí odporové kleště, ale ty nemají potřebný výkon na tavení mosazné pájky. Zařízení s potřebným výkonem však prodává firma America Beuty za 1300USD https://americanbeautytools.com/Resistance-Soldering/108
Otázka tedy zní: pokud bych se rozhodl si postavit obdobu této odporové páječky, jaké parametry by mělo mít potřebné trafo, aby zvládalo potřebné zkratové proudy ?
Zkoušel jsem použít upravený MOT (trafo z mikrovlnky upravené jako na výrobu bodové svářečky s napětím 1,9V), ale to mě k cíly moc neposunulo, jelikož měděnou trubičku to pouze lehce zahřálo.

Pokud jsem dobře pochopil princip funkce pro tavení mosazné pájky,kde je potřebná teplota okolo 600°C, tak AmericanBeuty odporově rozžhaví uhlíkové elektrody a ty předají své teplo měděné trubce. Výkon pájedel mají 500, 1300 and 1800W při 2.3 až 7.2VAC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 17:33    Předmět: Citovat

Tak odpověď máš ve svém příspěvku - sehnat starší trafo z 230V třeba na 24V o tom výkonu 1800 W , odmotat sekundár ,přitom počítat závity , spočítat potřebné závity na to napětí,které udáváš + úbytky na vinutí a impedanci trafa , udělat si pár odboček na regulaci. Nutno změřit náhradní impedanci trafa a sekundár příslušně korigovat nahoru kvůli úbytkům, vinutí bude nějaký pásek Cu , proud je obrovský. Trafo bude muset mít na primáru obvod pro pozvolný náběh proudu, aby nepadal jistič .
Jak to ovšem navážeš na ten ohřev při těch obrovských proudech, to netuším , a kdo se bude s 20- 40 kg trafem vláčet někde po stavbě, to také ne.
Asi by šel nějak upravit svářecí invertor , ale to není práce pro amatéry.
Osobně bych dal přednost nákupu profi zařízení , trafo je zřejmě jen malá část problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 20:29    Předmět: Citovat

Kup si raději malou bombičku a hořáček a mimo půdy se senem jsi bez problému .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BlackCZE



Založen: Nov 09, 2009
Příspěvky: 43
Bydliště: PRAHA

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 21:29    Předmět: Citovat

Malý autogen (tedy PB+O2) mám, ale u el.trafa by byla výhoda, že neopálím plamenem blízko umístěné předměty a nemusím je tak přikrývat tepelně izolačním materiálem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1937

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 21:38    Předmět: Citovat

BlackCZE napsal(a):
Malý autogen (tedy PB+O2) mám, ale u el.trafa by byla výhoda, že neopálím plamenem blízko umístěné předměty a nemusím je tak přikrývat tepelně izolačním materiálem.

Jsem na tom stejně,mně zase nebaví stále tahat z auta svářecí soupravu ,když někdy potřebuji udělat jen jeden svár. Na pájení používám stříbro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 23:21    Předmět: Citovat

Trafo je dejme tomu jednoduchá věc, ale jak si tohle vyrobíš sám? Máš to vyřešené? https://americanbeautytools.com/Resistance-Handpieces/130

Opravdu tohle stačí na roztavení mosazi? Není to jen na cín? To už by musely ty ohřívací plošky skoro svítit(?)


Edit:
BlackCZE napsal(a):
...Pokud jsem dobře pochopil princip funkce ....tak AmericanBeuty odporově rozžhaví uhlíkové elektrody a ty předají své teplo měděné trubce....
Tos asi nepochopil správně. Teď se dívám se na videa a je to ohřev průchodem proudu z jedné elektrody do druhé skrz pájený kus. Jako při bodovém svařování. A opravdu se to rozžhaví pěkně do červena.

Edit- oprava překlepu


Naposledy upravil PavelFF dne ne prosinec 31 2017, 11:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BlackCZE



Založen: Nov 09, 2009
Příspěvky: 43
Bydliště: PRAHA

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 9:22    Předmět: Citovat

Taky že ty uhlíky-elektrody již svítí Smile stačí se podívat na některá videa, kde tím letují měď na tvrdo.
https://www.youtube.com/watch?v=9gwCvXJ898U

Kdybych chtěl pájedlo pouze na cín, tak si koupím třeba toto, tam už elektrody "nesvítí"
https://www.amazon.co.uk/Pipemaster-Professional-Plumbing-tool-PP8LZ50/dp/9792413111

To, že je to odporové pájedlo je jasné, že materiálem prochází proud který rozžhaví materiál je také jasné, ale je otázka, zda ty uhlíkové elektrody nejsou vyrobeny schválně z materiálu, který se snadněji rozžhaví průchodem proudu dříve než měď a poté již sami předávají své teplo měděné trubce.

Vycházím z předpokladu, že obyčejnou tuhu z tužky jsem schopen rozsvítit obyčejným transformátorkem na mašinky, kdežto stejně silný měděný drát nikoliv, to trafo akorát zkratuje. Pokud však namotám měď na tu tuhu, tak ji rožhavím také, ale už ne průchodem proudu, ale nepřímo ta tuha předá své teplo mědi ! Samozřejmě tento příklad souvisí s odporem elektrody i tady bude platit Ohmův zákon.


Naposledy upravil BlackCZE dne ne prosinec 31 2017, 9:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1241

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 9:38    Předmět: Citovat

Byť Vami, že robím tým fušky, alebo ma to živí, tak by som to kúpil a možno by bolo za chvílu aj viac roboty - také info sa šíria veľmi rýchlo .... kým prídete na to, ako to funguje a jak by sa to dalo vyrobiť doma to tiež nebude zadarmo .....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BlackCZE



Založen: Nov 09, 2009
Příspěvky: 43
Bydliště: PRAHA

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 11:14    Předmět: Citovat

citace:
PavelFF: Tos asi nepochopil správně. Teď se dívám se na videa a je to ohřev průchodem proudu z jedné elektrody do druhé skrz pájený kus. Jako při bodovém svařování. A opravdu se to zozžhaví pěkně do červena.


Sorry, ale princip ohřevu jaký používá AmericanBeuty u tvrdého pájení jsem zřejmě pochopil správně a toto mi to potvrzuje, takže se pleteš ty.


For brazing high conductivity workpieces , the heat, generated in low conductivity (high resistivity) electrodes, will be transferred by thermal conduction to the joint through the base metal.

V překladu:
Pro pájení vysoko vodivých obrobků se teplo, které se vytváří v elektrodách s nízkou vodivostí (vysokou rezistivitou), přenáší tepelným vedením na spoj mezi základním kovem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 11:40    Předmět: Citovat

No jo, pletu se. Původně jsem si z tvého popisu myslel, že se jedná jen o obdobu pájedla na cín, žhaveného odporovým topným tělesem, jen s vyšší teplotou. Což mi moc nesedělo. Něco podobného jako je v tvém odkazu na kleště pro pájení cínem - což jsou dvě běžné páječky s vhodně tvarovanými "hroty".

Teď vidím hlavní úkol v základním výzkumu, z čeho uděláš ty odporové elektrody. Podle tlouštky kabelů vedoucích ke kleštím nebudou proudy v řádu kA jako u bodového svařování, ale v řádu "jen" stovek A. Máš něco vhodného po ruce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BlackCZE



Založen: Nov 09, 2009
Příspěvky: 43
Bydliště: PRAHA

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 13:15    Předmět: Citovat

Asi by byly dvě možnosti na zhotovení potřebných elektrod:
1. grafit za 3 libry
https://www.ebay.co.uk/itm/High-Purity-99-9-Graphite-Ingot-Block-50mm-x-50mm-x-20mm-for-Smooth-Surface/222514328048?hash=item33cee331f0:g:FxMAAOSwzaJX~Il5
2. použití kanthalového drátu nebo pásoviny
tyče mají až do průměru 12mm a pásovinu až do 40mm, případně menší průměry spojené těsně vedle sebe
http://www.kntl.cz/produkty/draty-a-pasky

Samozřejmě by se to muselo spočítat a dimenzovat tak, aby elektroda nebo trafo neschořelo.

Takže pokud se najde někdo, kdo je schopen něco takového spočítat, vyrobit to bude už brnkačka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 14:38    Předmět: Citovat

Ten kanthal bude podle mě (bez důkazu) mít příliš malý odpor , takže by vyžadoval strašně silné přívodní vodiče a obrovské proudy. Ale na něco menšího by asi šel použít: https://www.youtube.com/watch?v=UYEc8Gfp-js Jenže tam už mi to připadá, jako by se spojované díly ohřívaly procházejícím proudem spíš než přenosem tepla z elektrod.

Grafitové kostky - vydrží mechanicky? Neprasknou nebo spíš neošoupou se? Není to jen taková velká měkká tuha?

Možná by se daly použít nějaké uhlíky ke komutátorovým motorům. Ty mi připadají mechanicky odolné, ale takhle veliké jsem neviděl. A taky asi nemají potřebný velký odpor. Jsou totiž dělané s opačným záměrem. Takže asi taky nic.

Trafo nejede do zkratu. Trafo jede do regulérní odporové zátěže, což je odpor těch dvou kostek tvořících čelisti a pak odpor přívodních vodičů a spojovaného materiálu (zanedbatelný). Takže když na každé kostce je výkon třeba 500W, můžeš si spočítat , že třeba při proudu 100A je na ní 5V nebo při proudu 50A je na ní 10V. Nebo při proudu 1000A je na ní 0,5V, což už je nereálný proud z hlediska přívodů. Z toho ti vychází odpor kostky a ten v případě tuhy asi neznáš.
A v případě bloku z kanthalu asi bude příliš malý. Nechce se mi to počítat, jsou tu na to šikovnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BlackCZE



Založen: Nov 09, 2009
Příspěvky: 43
Bydliště: PRAHA

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 15:00    Předmět: Citovat

Klasický uhlík do elektronářadí jsem zkoušel pohonit přes ten upravený MOT a tudy cesta nevede - ten se při takto nízském napětí vůbec nehřeje - spíše se hřál sekundár MOTu ze svářecích kabelů.

Za chvilku půjdu vyzkoušet jak se bude chovat uhlíková tyčinka z baterie, ale předpokládám, že dopadne úplně stejně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 16:04    Předmět: Citovat

Uhlíky do strojů mají v sobě měď pro zvýšení vodivosti, právě aby se nehřály. Chce to čistý grafit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BlackCZE



Založen: Nov 09, 2009
Příspěvky: 43
Bydliště: PRAHA

PříspěvekZaslal: ne prosinec 31 2017, 16:40    Předmět: Citovat

... takže MOT s napětím 1,9V a uhlík z baterie AA s odporem 0,6 Ohmu se po delší době zahřeje tak na 70-80°C nic víc.

Zkusil jsem i žhavit tuhu (tj.směs grafitu s jílem) s odporem 60 Ohmů a bohužel MOT už na to má malé napětí s tím jakkoliv hnout.

Pokud použiji pouze 4mm2 Cu drát, tak ho sice MOTem rožhavím do ruda, ale na mosaznou pájku je to stále málo navíc životnost takové elektrody by byla hodně krátká....

Po novém roce zkusím sehnat kus silnějšího měděného drátu na posílení napětí MOTu a udělat sendvič z pásku Kanthalu a uvidíme co to udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund