Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vzpomínky dědků na doby dávno minulé 1 (jen pro dospělé)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31842
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 18:35    Předmět: Citovat

Jo, tomu se říkalo "třídnost" - ale nepamatuju se, že by toho finančního bonusu někdo dosáh - i když ty odznaky nám "slavnostně" = před nastoupenou jednotkou předávaný byly ... Vždycky když se na to někdo výkoňáka při vejplatě žoldu optal, dostal jednoduchou odpověď - "Optej se velitele" ... Podruhý už se radši nikdo ptát nechtěl ...

"Pecka" ale znamenala vycházku automaticky o hodinu delší - vojín ji měl jen do 22:00, "jednopeckáč" do 23, "dvojpeckáč" do půlnoci a četař do 01:00 ráno - pokud si dotyčnej na základě nějakejch zásluh nevyšlapal "prodlouženou" čili "přesčáru" - podle posouzení velitele roty/praporu to mohl dostat až do rána, kdy byl nejzazší bod návratu na útvar v čase 07:00 - aby stihnul snídani a nástup do normálního zaměstnání. Pokud vojcl ráno nastupoval do služby (směna, stráž, dozorčí nebo pomocník dozorčího), neměl na prodlouženou vycházku nárok, protože by do služby nastupoval "nedostatečně odpočinutej" (oficiální zdůvodnění). O výhodách absolventů alias "špagátů" nemá cenu mluvit, to byli vždycky lidi s VŠ titulem a tudíž když už neměli na ramenech rovnou aspoň podporučíka nebo poručíka, dostali ho nejpozdějc před odchodem do civilu - taky během služby zastávali povícero spíš důstojnický posty a funkce.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne út leden 23 2018, 18:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 18:42    Předmět: Citovat

samosebou - berte v potaz tehdejší ceny (MOC): láhváč smíchov 2.80 Kčs, kozel 4.10 Kčs, čůčo 9-11 Kč/L a tuzemák 44 Kčs/0.5L, slivka 36 Kčs/0.5L a stejně jsme nějak ten mundur ve zdraví přežili, tohle při průměrný mzdě v národním hospodářství 2500-2700 Kč/brutto/měs
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne út leden 23 2018, 18:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 18:49    Předmět: Citovat

Tyvole, tož to jsem musel zabouchat na dřevotřísku, že jsem tomuhle celý dva roky nebyl vystavený. Snad jenom první 2 měsíce po přísaze, na PŠ.

Ještě na ní jsem totiž nastoupil na dílnu a nedlouho poté, co její fakt chytrý velitel -podpraporčík, co tam byl doslova za trest- zjistil pár důležitých věcí, už to pak s prachama jenom fičelo, ale to je zas nadlouho Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31842
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 18:54    Předmět: Citovat

Samozřejmě - pokud se dalo počítat s podporou profesionálního vojáka čili "šarže" a dalo se uplatnit cokoliv směrem "ven z kasína", pak se dal očekávat i transfer "do kasína" - ať už to byly nějaký naturálie, nebo zcela obyčejný prachy ... A nemuselo jít o žádnou černotu a zlodějinu, stačilo využít zákona nabídky a poptávky v rámci "občanský vzájemný výpomoci" kultivovaný v prostředí kasáren ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 18:56    Předmět: Citovat

EKKAR mimo jiné napsal(a):
..taky během služby zastávali povícero spíš důstojnický posty a funkce.

Jak kde a jak kdy. "Velitelská funkce" některých z nich skončila ihned po rozkaze, večer museli sundat sako a s prvoročákama šůrovat chodbu.. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31842
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 19:00    Předmět: Citovat

Přesně - JAK KDE A JAK KDY. Já je zažil jenom jako "panstvo", který ne vždycky bylo odborně na výši pro danej útvar, takže dotyčnej byl spíš trpěnej přívěsek a sloužil jako pomocník devěťáka nebo dozorčí kuchyně - na techničtější práci jako doktor filozofie se specializací středověká historie bohužel neměl ... Ale na rajóny se ho nikdo poslat neodvážil.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 19:18    Předmět: Citovat

Já se špagátama moc do styku nepřišel, častěji jenom s dvěma, ale oba byli celkem slušní a nevlezlo jim to na palici - skladníci spojovacího skladu.
Jinak se koukali sami uklidit do nejrůznějších zašíváckých funkcí, aby nebyli moc na očích.
Věděli jsme od našeho velitele, že ti špagáti, co byli moc na ráně, anebo se sami drali do "velitelských" funkcí, většinou taky odsírali průsery za záklaďáky.
Záklaďáci některým ambicióznějším špagátům občas ten průser vyrobili na potvoru.
Byl jsem s jedním, takto postiženým chudákem celý 3 noci v base, tak proto to vím Very Happy
Jemu to došlo až na té tvrdé pryčně, co je vlastně za vola Very Happy
Tak jsem se s ním rozdělil o půlku těch dek, co mi kluci posunuli ze strážnice Very Happy
Ale jinak byli špagáti všeobecně neoblíbení, nepochybně ze závisti záklaďáků, že to mají za půlku a většinou se měli líp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st leden 24 2018, 11:46    Předmět: Citovat

Já měl pakárnu, u raket, ale ne přímo u nich. Ale brácha měl zlatou vojnu, skladník, řidič, takže dost jezdil. Lampasák byl spřaženej s ním, takže prodávali benzín (jezdil se zilem). Jednou ho prodali moc a potom u pumpy řidiči udiveně čuměli, jak přijel zil a čerpal asi 30l, aby dojel ten kousek do kasáren. Dobrý bylo taky když líčil, jak v Praze zabloudili a motali se kolem amerického velvyslanectví. Taky se přes střešní konstrukci dostal k sousednímu útvaru a topil jejich plynovejma maskama celou zimu, byli pak dost překvapení. Nadělal děsnejch blbostí a průserů a všechno mu prošlo, hajzlíkovi.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 24 2018, 12:03    Předmět: Citovat

A ty se divíš, že nejsi dnes premiérem? Vždyť jsi měl za komančů bráchu hajzlíka. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st leden 24 2018, 12:14    Předmět: Citovat

Jenže měl navíc vzorňáka a všechny ty blbosti:-))
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 24 2018, 12:19    Předmět: Citovat

No to přesně. Kromě toho i celkem běžný, tuzemský/RVHP materiál měl "vojenské" ceny, co byly na samolep štítkách na sáčkách se skladovým číslem. Stačilo, aby na tom byly zkřížený meče, nebo to bylo ruského původu. Neskutečný, co tenkrát armáda dokázala zaplatit a "spotřebovat", aniž by cokoli kdekoli chybělo Very Happy
Teď už mě za to zavřít nemůžou Very Happy, tak jen jeden příklad za všecky:
Prachsprostá ruská Si usměrňovačka 100V/8A, podobná naší KY710, taky s M5 závitem, ale s katodou na futrále, hodila se na grece jen na dvou plechách.
Nechtějte radši ani vidět třeba štítek od KD503 či nějakého lepšího ruského výkoňáku či snad třeba GU50.
Ceny fakt na posrání, GU50 se běžně fasovaly po kartónech 100ks. Válely se po dílně i po autech..



D229B_voj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  D229B_voj.jpg
 Velikost:  16.13 kB
 Staženo:  23 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 24 2018, 12:40    Předmět: Citovat

Nebyl jsem vzornej voják, neměl jsem Fufíkův odznak ani žádné jiné "vyznamenání". Ale výborně jsem střílel, na střelbách, na který jsem jezdil spíš pro zábavu a rád, jsem nastřeloval i za spolubojovníky. Tak mi dali po roce jakousi střeleckou třídnost či co to bylo. Peníze za to myslím žádný nebyly a ani vyznamenání před nastartovanou vejtřaskou Very Happy
Po PŠ svobodník, za asi 3 měsíce další pecka a pak dál už jenom aktiva a sociální jistoty Very Happy
Budějovický lampasáci a hlavně jejich paničky měli prachů jak šlupek a občas si člověk i velmi kvalitně vrznul Twisted Evil
Až na ten incident s krásnou knihovnicí na vojnu moc rád vzpomínám.
Zní to asi blbě, ale pro mě to nebyly ztracený dva roky. Ty prachy, co jsem z vojny naposílal domů, abych to tam neutratil za bejkoviny, bych v civilu asi nevydělal. Samozřejmě ještě část padla na cigára, když jsem zrovna žádný nedostal a část jsem musel nechat v Tesle. Všecko u útvaru i v centrálním skladě v Táboře holt sehnat či objednat nešlo Very Happy a upozorňovat na sebe objednáváním vn traf do TV a dalších "vojenských" dílů jsem jaksi nechtěl Very Happy
Ale zajímavý třeba je, že v centrálu v Táboře šlo volně nafasovat "vojenský" páry KD602 i jiných křemíků, který v civilu skoro nebyly na pultech k vidění. Vůbec nikdo se neptal, na co přesně to fasuju a proč tolik Very Happy Kdoví, na co to mohli mít.
KD503 s mečema byly standardně v polovodičovém měniči pro R-130, ale ne párovaný. A tam byly volně k mání oficiální páry, dokonce i párovaný KD617 a to už hlava nebere, nač to mohli mít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 24 2018, 16:32    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Jenže měl navíc vzorňáka a všechny ty blbosti:-))

Protože měl vzorného bráchu!

My jsme měli vycházky vždycky do třech do čtyř do rána. Pak nás na pluk přivezli policajti z Ostravy, ale oni už věděli, že příští víkend to bude zase to samé. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 13:50    Předmět: Citovat

Kdo okusil Hodonskou perlu?Zkvašený jablečňák za 9 kaček? Hlava duněla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 14:38    Předmět: Citovat

neokusil, ale nejstrašnější krabičák je Rucio z Bille, jediné víno co jsem musel vylejt a to nejsem jak známo fajnšmekr
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund