Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Třeskný kolaps sporákové kombinace
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 22:00    Předmět: Třeskný kolaps sporákové kombinace Citovat

Kdysi v dávné minulosti mého dětství se mi stala tato úděsná příhoda:
Bydleli jsme v panelákovém bytě, v kuchyni elektrický sporák Fiko E1 připojený přes spínač - třífázovou "sporákovou kombinaci" umístěnou na lince pod kredencí. Signalizační doutnavka v něm, co si vzpomínám, nikdy nesvítila.
A jednoho večera se to stalo. Byl jsem sám doma, v TV končily televizní noviny. Z kuchyně se začaly ozývat divné zvuky. Jako když kape voda. Ten zvuk se nesl odkudsi z nitra bytového jádra za linkou nebo z linky.
Jdu do kuchyně, koukám nad linku, zvuk jakoby kapající vody se zintenzivňuje. Myslel jsem, že sousedé nad námi vyplavili koupelnu, to se občas stávalo.
Stojím ve dveřích kuchyně, koukám na linku a najednou si všímám, že doutnavka sporákového vypínače se rozsvítila. Ještě párkrát blikne, pak šílená řacha, asi 20cm jiskry z vypínače a pak všude tma... Zvuky ustaly.
Vyběhnu z bytu, zvoním na sousedy, zvonky ale nefungují. Později se dozvídám, že i v dalších bytech přestal jít částečně proud.
Když druhý den soused poruchu opravoval, zjistil, že na vině je doutnavka! Vyndal seškvařený modul doutnavky a vše zase fungovalo.

Nedávno kamarádovi vypadla fáze v domě. Pojistka v HDS byla přerušená, trojjistič sporáku vyhozený. Nevěděl, co s tím. Říkal, že nad ránem slyšel v ložnici z kuchyně silnou ránu. Přišel jsem se na to mrknout, měl tam sporákovou kombinaci. Nikde žádný problém, jen očouzený doutnavkový modul uvnitř. Vyndám doutnavku a vše funguje. Taký prý předtím nesvítila.

Tahle záležitost patří mezi pro mě nevysvětlené otázky. Vím, že se to děje, ale nevím proč. Stejné doutnavkové moduly se používají/používaly i v normálních vypínačích - schodišťových tlačítkách, tam jsem se ještě s problémem nesetkal. Jsou snad ve sporákové kombinaci určité podmínky, při kterých dojde časem ke vzniku oblouku v doutnavce? Nebo prostě byly některé doutnavky již z výroby vadné, nesvítící a na roky dopředu předurčené k závěrečnému výbuchu? Nikdo nevěnoval pozornost jejich nefunkčnosti, a to se jednoho dne vymstilo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 22:18    Předmět: Citovat

Doma se povedlo to samé - vyletěly pojistky až na přívodu k baráku (jen asi 35A nebo tak nějak). Doutnavka už asi byla taky kaput (nepamatuju si, že by někdy svítila), ale větší problém byl v tom, že vnitřek vypínače byl komplet rezavý - bylo to v kuchyni hned vedle sporáku, takže vlhko tam bylo. Po rozebrání a vyčištění vypínače, bylo všechno v pohodě, jen se vyhodila nefunkční doutnavka. Dál se vypínač utěsnil po okrajích silikonem a po zapnutí zalepil průhlednou izolepou. Od té doby je to v pohodě, ale u boileru je stejný vypínač, u kterého už doutavka také delší dobu nesvítí (i když dřív svítila), tak ho asi budu muset zkontrolovat...


Oprava byla docela jednoduchá, ale i tak se to prodražilo - při výpadku vyletěla jenom jedna fáze (na přívodu) a zbytek pořád jel, takže si nikdo nevšiml, že 3f motor darlingu ve sklepě se netočí (i když by chtěl, ale měl málo fází) - pak shořel i ten a vyhodil hlavní jistič Evil or Very Mad .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 22:28    Předmět: Citovat

Tp je divne lebo ten darling mal mat motorovy spustac(ma tepelnu spust) a ten na 99% funguje a ochrani motor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 23:01    Předmět: Citovat

Doutnavkový modul - bakelitová kostička se dvěma kontaktama. Uvnitř čtvrtwattový odpor a kapková doutnavka.
bakelit je časovaná bomba. On se umí probít i na relatívně velkou vzdálenost. Stačí vlhkost a je na průser zaděláno. ještě že je bakelit jako elektroizolant již zakázanej.
Pamatujete se ještě na první varné konvice s kabelem jak ke komplu? - Dost často jsem se setkával z probitýma zásuvkama v konvici. Stačilo ji vymontovat, hodit na autobaterii a byla z toho dýmovnice.
Dneska se ty kostičky dělají z jinýho plastu. vypínače světel tím netrpěly, protože v případě probití Ti neprošel dostatečně vysoký proud, co dělá uhlíkový můstky. V krajním případě bys nezhasl světlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 23:03    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Tp je divne lebo ten darling mal mat motorovy spustac(ma tepelnu spust) a ten na 99% funguje a ochrani motor.

Tepelná spoušť Ti před zkratem neochrání (pokud není kombinovaná z jističem), od toho jsou pojistky, či jistič, co se k motoru a tý tepelce předřazuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 23:06    Předmět: Citovat

Není náhodou ta doutnavka ve sporákovce na 400V? Ale stejně je tam poměrně větší předřadný odpor. Pamatuju, že se ji jednou tatík snažil nahradit malou žárovečkou ze světýlek na stroneček Smile Tvarově měl odhad dobrý. Skončilo to taky krásným rozprsknutím po kuchyni Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 23:20    Předmět: Citovat

Ještě mi tu ve vypínači svítí "komunistická" bakelitová kostka s doutnavkou. Díky ní mi na WC stále svítí LED žárovka.Na tý doutnavce je napsaný 220 - 380V. Takže je jen jedna na obojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 23:45    Předmět: Citovat

Hm, sporákovky mám dvě, je jim přes 30 let, ale nikdy s nima potíže nebyly. A to jedna je v kuchyni u sporáku, kde je vlhko. U obou jsou původní, občas mžourající doutnavky.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 23:53    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Ještě mi tu ve vypínači svítí "komunistická" bakelitová kostka s doutnavkou. .....


Tchýně bydlí ve starý bytovce a u sporáku je ještě stará "kombinace" tahem zapni-stiskem vypni. Uvnitř keramické těleso spínače a doutnavka E14. Ta už tedy je dost zčernalá, ale vidět je furt. No, na to že je tam cca 50let...
Nedávno jsem tam dával delší kabel ke sporáku, tak jsem to měl rozhozený...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4020
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 6:00    Předmět: Citovat

Stalo se mi něco podobného letos v létě. Sporáková kombinace ale pro bojler. Chtěl jsem zjistit zda přichází fáze ze spod nebo vrchu. Přiložím vadasku a.......... rána jak prase a vypadl modul doutnavky. Nechápal, čuměl do vypínače co to mohlo být. Vyměnil pojistku a vše fungovalo. Akorát už nebyla signalizace sepnutí od HDO. Celý den mi to vrtalo hlavou a pak si řekl hod to za ní. Konečně vím že to nebyl žádný zázrak Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 7:56    Předmět: Citovat

Pro elektrikáře běžná věc . Už i zde ve starých vláknech bylo , i sám jsem to sem dával .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4020
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 8:03    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Pro elektrikáře běžná věc .

Běžná věc? To asi ne, ale stává se to asi. Mne zrovna při měření, tak jsem si říkal co se k......rva stalo Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 9:06    Předmět: Citovat

Přes průhledový otvor se v držáku doutnavky postupně usadí prach, který usnadňuje navlhání bakelitu. Časem se vytvoří povrchová uhlíková cesta a dojde k průrazu. Někdy je krabice navíc špatně vyčištěná, plná pavučin nebo vypínač zastříkaný barvou po malování bez krytu. Sporákové kombinace se dřív dávaly přímo nad střed sporáku do výšky cca 150cm, takže pára letěla přímo do vypínače. Taky záleží jak se vaří, u někoho je páry jako v prádelně.

Za běžných okolností podobné havárie doutnavek až tak časté nejsou. Doutnavka při stálém svícení rychleji zčerná a je na výměnu dřív, než dojde k průrazu. V praxi ji ovšem mění málokdo. Některé novější izolanty taky nemusí zaručit úplnou odolnost proti průrazu. Například nové šedé "Acidurky" se při špatném utěsnění běžně neprorazí, ale často vznikne velký svod, který se projeví až na značně zvýšeném odběru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 9:12    Předmět: Citovat

Vo vypinaci na UPSke APC svieti tlejivka zatial len 23 rokov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 9:23    Předmět: Citovat

"Univerzální" doutnavky 220/380V při sdruženém napěti zčernají podstatně rychleji než při fázovém. Současné napětí 400V, někdy s přepětím k tomu ještě přispívá. Za několik let se minimálně zhorší průhlednost, někdy je světlo vidět jenom z určitého úhlu. Sporákovku na jednofázovém bojleru mám min 25 let a svítí pořád dostatečně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund