Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla AUJ 635
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ladis



Založen: May 26, 2017
Příspěvky: 36
Bydliště: Bechyně

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 19:36    Předmět: Tesla AUJ 635 Citovat

Zdravím, přicházím jsem za vámi s menší otázkou ohledně 100V zesilovače Tesla AUJ 635. Zajímalo by mě jakými konkrétními piny na konektoru, mám přivést audio signál. Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 19:50    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 1:19    Předmět: Citovat

Vstup i výstup výkonového bloku AUJ635 je na osminožovém řadovém konektoru I. Je to ten z konektorů, ke kterému vedou stíněné vodiče.

Stínění - zem vstupu je nůž E /jako "earth" třeba/.
Živý vodič vstupního signálu přijde na nůž A /jako audio třeba/.
Vstupní citlivost se reguluje trimrem 100k na budicí desce /je to ta deska, na níž je trimr jen jeden/.
Není dobré zvyšovat vstupní citlivost nad jistou mez, která je dána přibližně třetinovou polohou běžce trimru, počítáno od zemního konce. Zemní konec trimru je ten, který je připojen k fólii, která celou budicí desku po okraji obíhá téměř dokola.
Jinak má celý blok tendenci nakmitávat vazbami v kabeláži.

Výstup napětí 100V s výkonem 100W je rovněž na konektoru I., nože D a H. Je to výstup pro rozhlasové linky s normalizovaným napětím 100V a bez převodního transformátoru k tomuto výstupu bloku nelze připojovat žádný nízkoohmový, sebevýkonnější reproduktor. Ani do jiných míst zapojení zesilovače.
Ostatních nožů na konektoru I. netřeba a není doporučeno si všímat. Jsou určeny pro speciální funkce tohoto výkonového bloku v rámci spolupráce s dalšími shodnými bloky.

Přívod síťového napětí 230V do AUJ635 je na osminožovém řadovém konektoru II. Je to ten, ke kterému vedou kromě jiných silnějších i tenčí modré a červené vodiče od pojistkového pouzdra a voliče síť. napětí.
Fáze a nulový vodič sítě se připojují k nožům D a H, ochranný žlutozelený "zemnicí" vodič síťového přívodu se připojí na nůž G /třeba jako ground/. Tento nůž G je z pájecí strany nože G spojen kouskem silnějšího drátu s kovovou kostrou bloku a není vůbec pravidlem, že má žlutozelenou či aspoň zelenou barvu.
Tady pozor! Často bývá připojení vodičů s napětím 230V k nožům, voliči a pojistkovému pouzdru nijak, nebo velice nepečlivě zaizolováno bužírkami, oněch 230V je v té oblasti všude doteku přístupno, stejně tak i na primárních pájecích okách síťového trafa.
Při manipulaci se sólově pracujícím blokem, připojeným k síti, je třeba být nanejvýš obezřetný. Při spolehlivě uzemněné kovové kostře celého bloku je jakýkoli zásah do něj ještě nebezpečnější.

Při sólové práci bloku bývá zpravidla nutné kvůli jeho dobré stabilitě spojit ochranný vodič sítě /nůž G konektoru II./ se vstupní signálovou zemí - stíněním kablíku, připojeného na noži E konektoru I.
Toto opatření je nutné pouze při sólové práci bloku mimo rám - v rámci kabeláže ve výkonovém rámu jsou signálové a ochranné "země" zapojeny jiným způsobem.

Ostatních vodičů, připojených na nožích konektoru II., vedle těch dvou síťových, není třeba si všímat. Jsou tam vyvedena různá pomocná napětí, nutná pro pomocné funkce a korektní práci bloku ve výkonovém rámu.

Jde-li o hodně používaný blok, bude zcela jistě obsahovat množství "studených" a nebo teplem rozrušených pájených spojů.
Nejhorší to bývá na všech čtyřech stojatých, výkonových drátových odporech, hned poté na očkách výkonových Zenerových diod KZ710, očkách usměrňovacích diod KY710, na pájecích okách síťového i výstupního trafa, na vinutých odporech z odporového drátu /u obou KD503 i na odporu mezi řadovými pájecími lištami.
Velmi často bývá vadný výkonový odpor 3R9/2W, někdy i kondenzátor 220n/160-250V Boucherotova RC členu přímo na primáru výstupního transformátoru. Vada kterékoli z těchto dvou součástek způsobuje silnou nestabilitu bloku, vf kmitání, silné zkreslení a mnohdy celý blok kmitá tak masivně, že to způsobí přepálení obou pojistek F4A na pomocných destičkách koncových KD503. Zpravidla to KD503 přežijí, pokud ovšem ještě funguje a je přibližně nastavena jejich elektronická ochrana.
Při daném stáří těchto výkonových bloků a použitém materiálu je ještě ve hře i velká množina závad jak na zásuvné budicí desce, tak na zásuvné desce elektronické ochrany.
Rozhodně ale není vhodné začít bezhlavě měnit součástku za součástkou, před tímto postupem zrovna u tohoto a podobných výkonových bloků varuji.

Pokud bude zájem, nejčastější závady a jejich projev /či spíše následky/ mohu později vypsat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 18:26    Předmět: Citovat

Nemáte někdo protikusy těch konektorů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 18:57    Předmět: Citovat

Koupit se ani v minulosti běžně nedaly, jen "objednat jako netypizovaný ND". Rozuměj připsat na seznam pro nejbližší další plánovanou cestu s flaškou a kafem do Vráblí. Občas se při zasouvání bloku do rámu, ohnutém navádění či ohnutém noži na bloku některá zásuvka rozletěla. Bylo výhodné mít jich pár kusů skladem - už i kvůli kabelům pro testování bloků po GO. Občas některá unavená dutinka v zásuvce vyhořela velkým přechoďákem /vždy na přívodu sítě/ a pak se zásuvka kvůli kusu zuhelnatělého bakelitu rozpadla celá.

Dnes se zásuvky dají získat jen demontáží ze zrušených výkonových rámů či některých typů ústředen, které v sobě pár výkonových bloků měly. Ve firmách, tzv. recyklujících elektroniku by měly být nejjistěji k nalezení v šedivých plechových skříních výkonových rámů AUC2100, nebo na pozinkovaných vložených konstrukcích do ALMESu u vysokých výkonových rámů AUC4120. Pochybuju, že by se někdo zabýval jejich dolováním - žádný dražší kov na nich není, jsou nanýtované a podle mě jdou do hutě/do šrotovníku/pod lis/whatever spolu s železem.

Například /jen verze pro 100V/:
Pultová AUA-AUB230 - 3 páry
Pultová AUA-AUB630 - 3 páry
Stojan AUA4710 - 1 pár
Stojan AUA4712 - 2 páry
Stojan AUA4944 - 4 páry
Skříň AUC2100 - 10 párů
Skříň AUC2102 - 10 párů
Stojan AUC4120 - 12 párů
Stojan AUC4121 - 12 párů
Stojan AKT357S - 3 kusy
P noha AUA4146 - 2 kusy atd.

Nejsou ani nijak zvlášť cenné. Zásuvka s kontakty systému "Tuchel" je má jen stříbřené, vidlice na výkonovém bloku nože jen přírodní - fosforbronzové, bez povrchovky. Nejspíše proto zásuvky ani vidlice nikde nejsou - při likvidaci skončily stejně, jako pozinkované železo výkon. rámu či rámu bloku. Ostatně i jejich "dolování" z rámu je celkem pracné - krom odpájení/odštípání je nutný odvrtat dva, 5mm trubkové Ms nýty, kterými je zásuvka natvrdo nanýtována na rám, podobně jako jsou nýtovány samce na výkonovém bloku.

Nýty zároveň drží obě poloviny výlisku zásuvky pohromadě, aby nevypadly celkem precizní, 2x prostřižené a souosé kontaktní dutinky.
Nevím z hlavy typové číslo toho konektoru, ale ten pár má ESČ na proud 2A/kontakt. Každopádně je to konstrukčně úplně jiné, než známější systém URS, nebo konektory z DDR, URSům podobné. Zásuvka je konstrukčně jinde každopádně. Celé je to mnohem levnější, než URS.
Vyráběla se /pravděpodobně jen pro Vráble/ a existuje ještě jedna velikost tohoto druhu osminožových konektorů a zásuvek, ale jakoby "o číslo větší".
O těch je mi známo jen to, že jsou použity na velkých, 500W výkonových blocích ADJ636A pro RPD /s příkonem blízkým 1000W/ a jsou také použity pro spolehlivé připojení všech výměnných, nejen výkonových bloků v systému vestavby "Bouře 3" do vozidla BVP-1.
Je to úplně stejný systém, ale samec má už postříbřené kontaktní nože a dvojnásobné šířky, než jsou ty ze 100W bloků. Zásuvky i kontaktní dutinky v nich, jsou opět systém "Tuchel", ale s větším průměrem, 3x rozříznuté, souose dvojitý plech a celkově mohutnější.
Sestava z ADJ636A má být typově pro 6A/kontakt.

Mimo jiné - bakelitové tělísko zásuvky pro AUJ635 je ze dvou polovin, které u sebe drží nýtování do rámu. V zásuvce jsou mezi oběma díly výlisku zaaretovány zcela stejné dutinky, jako v šestinožové, "liberecké" jedno- i dvoupatrové studiové zásuvce 6AF282.62/6AF282.08.
Občas různě zvané "hvězdice" či "ježky" a používané krom primárního účelu /studiové přepojovače/ asi nejviditelněji na reproduktorových výstupech zesilovačů Tesly Vráble. Používaly se ale i na vstupech a výstupech rozsáhlejších elektroakustických zařízení /zapojeny jako klemovací umožňují měřit jak vedení, tak vstup či výstup/ a používaly se i na reprosoustavách už od asi 50VA výše.

Pokud by Ti, Kremiku šlo o jeden pár /např. k výrobě testovacích šňůr apod./, tak bych nějakými samicemi /i páry se samci z bloků/ sloužit mohl.


Naposledy upravil sinclair dne st prosinec 20 2017, 20:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 19:46    Předmět: Citovat

Jeden pár, to je hezké, děkuju, ale necháme to být. Já spíš myslel, kdyby je někdo měl a nechtěl, nepotřeboval, nebo jich měl nasysleno tolik, že třeba desítka by mu nechyběla. Když mám něco v jednom kuse, páru, nebo prostě v malém množství, zdráhám se to použít a raději to schovávám, třeba to někdy budu potřebovat víc. Samotné dutinky nejsou problém, můžu si je udělat v libovolném množství z konektorů každého PC zdroje. Mám na to "kopyto" a kleštičky. Tak mi vlastně stačí to vhodně zapouzdřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2017, 20:42    Předmět: Citovat

Tak já bych ten konektor, i kdybych jich měl dost, asi nepoužil už proto, že je to takový blbě dostupný atyp.
Notabene na vidlici ani neexistuje pasující kryt, pár běžných jsem zkusil.
Opravdu mám podezření, že se právě tohle /plus několik málo dalších jednoúčelových věcí/ dělalo jenom pro Vráble a jeden jejich účel. Jinde ty konektory vidět nebyly, ani se neprodávaly.
URSky byly aspoň po bazarech a fabrikách, automatizaci, ostatně i studia na zlaceném URSu víceméně stála, ale tohle ne.

Ostatně podobně to bylo s jejich předchůdci - vidlice/zásuvky pro elektronkové 75W výkonové bloky AUJ620 jsou to samé.
Byly už v 50.letech na ústřednách RU, ty konektory pro tento účel vymyslela Telegrafia Pardubice. Je to velká, bakelitová placka se 2x5 plochými, asi 6mm širokými mosaznými kolíky /vodorovně nad sebou/, vysoká bakelitová zásuvka s PhBr kontakty.
Byly taky použity asi jen takto jednoúčelově, neboť jsem je nikde jinde ve větším množství neviděl. Možná, že jimi byly připojovány do rámů nějaké jiné bloky, třeba těch úplně nejstarších TV řetězců, ale v průmyslu a v prodeji tohle vůbec vidět nebylo.
Starší bastlíři je znají jen z AUJ620, ale už asi nikdy neviděli protikus. Ten vždycky zmizel se "železem".

Nejsem si jistej, že u té dutinky oba myslíme to samý. U PC zdrojů jsem v žádném konektoru podobnou dutinku /pro čelní zasunutí nože a jeho obepnutí/ neviděl..
Jestli máš tu studiovou zásuvku, třeba "vhodně" roznýtovanou /upadávaly zarolované hlavičky trubkáčů/, tak si tu dutinku prohlídni.
Mě nenapadá, do čeho by ta dutinka šla šikovně vsunout a zaaretovat tak, aby nevyjela z díry ven. Můžu se pokusit to nafotit, mám jich pytlík volnejch z rozbitých kulatých zásuvek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ladis



Založen: May 26, 2017
Příspěvky: 36
Bydliště: Bechyně

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 16:10    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Pokud bude zájem, nejčastější závady a jejich projev /či spíše následky/ mohu později vypsat.


Můžu mít tedy otázku? Jaké jsou nejčastější závady tohoto přístroje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2017, 23:25    Předmět: Citovat

Normálně z dutinky pro FDD/HDD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 12:13    Předmět: Citovat

K čemu přesně to Ladisi potřebuješ?
Protože pro individuální opravu jednoho či dvou bloků jednoho druhu /AUJ635-636/ docela stačí to, co už bylo napsáno.
Někde na internetu by měl být k dohledání můj rozsáhlý elaborát, psaný tenkrát pro jiný web, kde je vše dost detailně popsáno a rozpitváno.
Možná nebude podepsaný přímo mnou, protože dost sopláckých webů to zkopírovalo bez podpisu autora a vydalo za své. Chuj s nima. Bylo to psaný pro lidi, co s tím potřebují pomoct a většinou - tehdy - šlo o lidi, co měli nějak na starosti místní rozhlas.
Jsou tam odpovědi na většinu otázek typu Proč-Jak-Co-Čím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ladis



Založen: May 26, 2017
Příspěvky: 36
Bydliště: Bechyně

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2017, 19:49    Předmět: Citovat

V pohodě, už jsem našel jak problém, tak i dané témata na jiných webech. Jinak dnes jsem opět bádal čím to může být. Tak jsem si to ještě jednou proměřil vše odpovídalo hodnotám ve schématu. Poté jsem to prošel osciloskopem a audio také všude bylo. To už mi to bylo nějak divný tak jsem změřil převodní trafo v reproduktoru a ejhle vinutí v prd... Tak jsem si zanadával že celou dobu hledám chybu v zesilovači... Rolling Eyes Tím bych toto téma považoval za uzavřené.
Velký dík patří Sinclairovi za rady a porady. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: pá prosinec 29 2017, 16:29    Předmět: Citovat

Na audioweb býval Sinclairov kumbál s témou AUJ 635, teraz už som ho tam nenašiel. Na nožové konektory ako protikusy používam bežné fastóny menšej šírky existujú presne vhodné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá prosinec 29 2017, 17:30    Předmět: Citovat

Špatně jsi hledal. Jedno vlákno je tady a další pak tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 10:19    Předmět: Citovat

Děkuji Elektrosvite. Na audiowebe vytvořili pro kouče poměrně nepřívětivou atmosféru, proto jsem měl obavy, že jeho příspěvky smazali. Myslím, že ten Sinclairúv kumbál byl v hlavní nabídce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2017, 10:25    Předmět: Citovat

Obával bych se, že běžný faston sedře pozlacenou vrstvu a půjde až na podklad. Fungovat to ale nějak bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund