Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Test vystupniho transformatoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: po prosinec 18 2017, 21:49    Předmět: Citovat

Peedros napsal(a):
Chlapi díky, jinak je to zase ten druhoválečnej Modrý bod - Ideal Radio S6640...
Začal bych tím reproduktorem. Jedná se o tzv. dynamický buzený reproduktor, tzn. že nemá permanentní magnet, ale elektromagnet, jehož cívka je zapojena jako součást LC-filtru zdroje anodového napětí. Je tedy při kontrole reproduktoru třeba kontrolovat i velikost buzení (celkový proud ze zdroje).
Proto je jednodušší nejprve vyzkoušet jiný (ověřený) reproduktor (s permanentním magnetem), aby bylo jasno, odkud pochází zdroj zkreslení. Ikdyž náhrada nebude mít správnou impedanci, nebude příčinou zmíněného zkreslení.
Impedanci kmitačky lze zjistit buď postupem od Bernarda nebo třeba podle tohoto návodu.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po prosinec 18 2017, 22:51    Předmět: Citovat

K těm impedancím reproduktorů - Jestli si dobře pamatuju, tak telka LUX65 měla PCL86 připojenou přímo na reprák, a ten měl tuším impedanci 150Ω. Je už to hodně let, ale pamatuju si to takhle. Možná by to šlo ještě někde dohledat. Ten repráček jsem si nechal, na nic ale nikdy nepoužil, a nevím, jestli ho ještě mám nebo už ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 13:59    Předmět: Citovat

No, to asi tak nebude....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 17:55    Předmět: Citovat

Neměl trafo, šetřilo se......


dke_sp.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dke_sp.jpg
 Velikost:  59.42 kB
 Staženo:  207 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 18:59    Předmět: Citovat

Goebbelsova tlama měla magnetický reproduktor s magnetem z lisovaných železných pilin a košem z lisovaného, trochu tvrzeného papíru. Cívka toho sráče měla takovou impedanci, že se "s trochou dobrý vůle" dala zapojit rovnou na VCL11.
Až pozdější, poválečné nejrůznější překopávky na kdeco, co bylo po ruce, měly dynamický reproduktor a pokud tam VCL11 zůstala, tak bylo potřeba trafo s primárem myslím okolo 10kOhm či nějak podobně vysoko.
Celý to byla jedna velká hrůza.
Rejžák by ještě i dneska čuměl jak puk, jak strašně se dá ojebat rádio..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2094

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 19:49    Předmět: Citovat

Ten reprak u Tlamy jsem musel previnovat, samozrejme jsem to tam nenarval vsechno, ale hraje to (alespon donedavna).
Kdyby nahodou nekdo mel....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 23:19    Předmět: Citovat

impedanci měl fakt slušnou Smile


DKE38Schematic.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DKE38Schematic.jpg
 Velikost:  72.03 kB
 Staženo:  146 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 24 2017, 8:33    Předmět: Citovat

To je ještě dobrý!
Myslím, že v Sonoretách RV12, kde pracovaly vojenský uni pentody RV12P2000 jako zpětnovazebák a zesilovač a mohla se klidně použít místo selénu i jako usměrňovač - tak tohle RVčko potřebovalo přizpůsobení repráku, tedy výstupáček s primární impedancí myslím 15kOhm. Označení VT80, dvousloupek.
Neumím si dost dobře představit drát na primáru toho výstupáčku. A byl podle fotek maličký a zřejmě se i po válce běžně vyráběl, Fusek ho prodával hodně dlouho. On vůbec Fusek měl spoustu "spešl" záležitostí, soudě podle jeho dobovýho "katalogu". Jasněže převážně inkurant, ale spoustu toho musel nechávat i dělat, třeba zrovna ty výstupáky na RV, nebo i na heptodu z ECH/UCH21, ta potřebovala dokonce primární impedanci výstupáku 20kOhm, aby dala asi 0,5W výkonu.
Já to nikdy v ruce neměl, ale ty RVčkový Sonorety prej hulákaly úžasně Very Happy
Tenkrát to měli bastlíři mnohem jednodušší. K jedný lampě patřil jeden-dva výstupáky, v nabídce třeba 30 druhů tlumivek, 20 velikostí a uspořádání síťáků a bylo.
Když někdo chtěl něco speciálnějšího, tak motal. Tehdy to byla naprosto běžná věc, každý to ovládal, uměl to spočítat i pionýr a každý druhý bastlíř měl navíječku, někteří na fakt profi úrovni.
A taky se hlavně dal běžně koupit za pár šušňů na malých cívkách 125 a 250g skoro jakejkoliv drát. Jadýrko se obvykle vykuchalo z něčeho vojenského, vždycky v tom byly suprovní německý M plechy.
Ještě koncem 50.let se tu různě poflakovaly takové hromady inkurantu a s tak kvalitním materiálem, že bastlíři nejradši stavěli z toho. Ostatně je to vidět i na zaměření nabídek obchodníků z té doby.
Třeba u svitkových kondíků z aparátů wehrmachtu měl bastlíř skorem 100% jistotu, že nechytí svod, nezničí tehdy celkem drahou lampu a i dlouho a hodně vydrží.
Míval jsem jako kluk strejdou darované, německé svitkové sikatropy a ty byly všecky nejmíň na 500V. Celou velkou bednu MP bloků Bosch, některé i trojité, jsem zpracovával už jako větší do výhybek beden, byly výborné a měly lepší poměr objem/kapacita, než moderní poválečná výroba Tesly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 18:16    Předmět: Citovat

Dnes jsem se po dlouhé době zase dostal k rádiu. Opravdu je tam dynamicky buzený reproduktor, už jsem se alespoň zorientoval v tom chumlu drátů u výstupáku. Odpájel jsem vodiče z usměrňovačky do elektromagnetu reproduktoru a také vodiče co vedou do filtračních kondenzátorů a dál k elektronkám. Elektromagnet jsem napájel ss napětím, abych dosáhl potřebných 57mA protékajících zkrz cívku elektromagnetu reproduktoru. To se mi nakonec stejně nepovedlo,potřeboval bych cca 70Vss,abych tohoto proudu dosáhl. Nakonec mi krz elektromagnet procházelo 40mA. Odpájel jsem reproduktor od výstupáku a připojil ho na nf. generátor. Reproduktor normálně hrál, zkusil jsem mu změřit za pomoci nf generátoru a nf voltmetru impedanci, ta mi vyšla cca 3 Ohmy. Pak jsem zkusil připojit na sekundár výstupáku cca 6,8V~ (žhavící napětí), na primáru bez zátěže bylo 269V~. Proud sekundárem byl 160mA. Podle výpočtu mi vychází při vypočtené impedanci reproduktoru 3 Ohmy impedance primáru cca 4,6kOhm. Což se vůbec neshoduje s datašitem EL11, která předepisuje při stejných napětích impedanci primáru 7kOhm. Dál ovšem nevím co s tím? Nevím zda je chyba ve výstupáku nebo v reproduktoru. Možná jak psal masar nahradit reproduktor nějakým 4 Ohmovým reproduktorem, pak by impedance primáru byla cca 6200 Ohm, což by bylo mnohem blíže datasheetu. Další věc je, jak psal Sinclair, zkusil jsem měřit svod primár vůči kostře trafa a je tam cca 18kOhm,což mi přijde žalostně málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 18:46    Předmět: Citovat

Tos ale měřil ten výstupák při 50Hz, kde už v praxi /u takovýho rádia/ skoro nefunguje, nebo má velký pokles.
U jednočinných výstupáků takto jednoduše převod impedance, ani napětí měřit nejde. Kór v opačném gardu - může to ukazovat blbosti - např. kvůli ztrátám se sekundární závity přidávají a primární ubírají.
A to naměřený napětí naprázdno na primáru je taky blbost.
Jaký anodový napětí by ta koncovka musela mít, aby vyprodukovala /při svém vnitřním odporu/ takový efektivní napětí? Nepřijde Ti to jako hloupost?

Na ten izolační odpor si dej majzla a zkus ho párkrát posušit v troubě, třeba při 60°C. Musí to mít konečných aspoň několik mega. To není při napětích kolem 350-400V nijak přehnaný požadavek.
Vypadá to na zvlhlou lepenku či pertinax, asi blbě či vůbec neimpregnovaný. Jak se Ti to prošvihne na plechy, tak motáš znova...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 19:01    Předmět: Citovat

Ještě se optám - na jakém kmitočtu Ti vyšly ty průměrné 3 ohmy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 19:30    Předmět: Citovat

Jj,ten vystupak jsem opravdu meril pri 50Hz, to je pravda no.Muzu zkusit budit ho pomoci nf generatoru na jine frekvenci s nizsim napetim,jinou moznost uz ale nemam.

Ta impedance mi tak vysla u frekvence 1kHz,s rostouci frekvenci sla trochu nahoru

Zkusil jsem vystupak budit 1kHz, Usek=4.11Vrms, Upri0=163Vrms, prevod vychazi prakticky stejne. Nevim co delam blbe,jak to zmerit lepe. Jinak to trafo mi tu lezi uz rok, za tu dobu uz to muselo vyschnout. Zkusim tu impedanci repraku hodit do grafu a zmerit ho ve vice bodech,


Naposledy upravil Peedros dne ne únor 18 2018, 19:43, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 19:34    Předmět: Citovat

Vem nějaký slušnější, stabilní výkonový zesilovač, schopný dodat cca 6-8V a měř to generátorem přes něj, při 800Hz-1kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 21:00    Předmět: Citovat

napadlo mě použít nf generátor od svazarmu s TDA2030 na konci.

f=1kHz
Usec=4Vrms Isec=80mA
Upri=157,6Vrms

Převod vychází dost podobně, prostě zase na h...., to mě nic nejspíš neřekne. S naměřeným převodem by měl mít reproduktor přibližnou impedanci kolem 5 Ohm. Buď blbě měřím impedanci toho repráku a nebo už fakt nevím. Nicméně originální reproduktor nechrčí,normálně hraje,v tom problém asi nebude.

Co mě ještě zaujalo, že jsou dostupná dvě servisní schémata pro toto radio, jeden je s dynamicky buzeným reproduktorem, druhý bez dynamicky buzeného reproduktoru. Úbytek na elektromagnetu je dle schematu 110V při protékajícím proudu 57mA. Může mít velikost budícího proudu elektromagnetu vliv na impedanci kmit. cívky reproduktoru?

s dyn. buz. repr. http://www.oldradio.cz/idealradio/irs6640b.pdf
s perm. magnetem http://www.oldradio.cz/idealradio/irs6640a.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 21:52    Předmět: Citovat

Já myslím, že ne velikost budícího proudu, ale vnitřní impedance toho zdroje buzení. Cívka elektromagnetu a kmitačka jsou na společném magnetickém obvodě, je to vlastně transformátor. Když budíš elektromagnet ze zdroje napětí, tak se odporem elektromagnetu zatěžuje kmitačka v poměru závitů (na kvadrát). Odpor tlumivky 110V/70mA tu zátěž redukuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund