Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrady diod
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2017, 15:43    Předmět: Citovat

Jen počkej, až si toho všimne Vašek Twisted Evil Twisted Evil

Vidíš Bořku, jaká je příroda sviňa nespravedlivá? Tys na to nemusel být ani nemocnej, aby...no nic Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2017, 22:46    Předmět: Citovat

Tady jsou i tací , co mají soukromého ošetřovatele ? Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2017, 23:28    Předmět: Citovat

O těch diodách KY130 a podobných to vím - ty barevný proužky tam v Tesle malovali určitě jenom z prdele, anebo z nudy, aby víc vydělali, nebo aby dali práci padesáti babám u třídiček.
Je fakt pravda, to mám jako sopel vyzkoušený, že KY130/150 pracuje v pohodě v grecu na ac napětí 400V. Jak dlouho, to je druhá otázka.

Včera jsem na to v dílně zase narazil, tak jsem si řek, že se Tě BOBOBO optám, co si o tom jako starej mazák myslíš Ty.
Mám tu větší krabičku, asi tak 20-25 ks opravdu prvojakostních, nepoužitých KD501, koupených před časem normálně v Tesle. Objektivně a s nějakou rezervou asi kolem 15% snesou Uce okolo 120V.
Jak si to BOBOBO vysvětluješ?

A taky mám mezi TO39 odložený bokem pytlík nepoužitých, taky běžně kupovaných KF517B, s betou tak 150-250. Ty jsem zase odložil bokem proto, že snesou s podobnou rezervou asi jenom 40V. Přitom jiný, úplně stejný KF517 snesou třeba 100V i víc.
Co Ty na to? Kde je podle Tebe ten zakopanej pes?

Hlavně tu podivnost, že katalogově zařazený 40V tranzistor snese přes 120V? A jinej, ten samej ne?

A že všecky KY130 při měření snesou v pohodě kilovolt a přesto jich je celkem sedm barevně a napěťově odlišených typů, kdysi prodávaných za různý ceny a samostatně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2017, 23:45    Předmět: Citovat

Asi bych měl vysvětlit, proč se starýho, zkušenýho mazáka ptám.
No - tuhle v létě jsem dával dokupy celkem jednoduchý koncák, po kterým jsem chtěl, aby uměl zhruba 100W, ale do 8 ohmů.
Takže napájení bez buzení mi vyšlo na cca 2x53V.
Tak jsem přemýšlel, co za "festovnější" TO3 bych tam vpálil /bylo to na celkem nenáročný účel/.
Čoveče, nějak jsem nenašel odvahu tam dát ty odložený KD501.
Přestože je mám všecky změřený a vím, že některý z nich snesou hodně přes 120V.
Tak nakonec tam skončily dvě úplně průměrný KD3773, který jsem ani neměřil a se kterýma to burácí v 12" subwoofru dodneška.
Myslíš, že příště mám na podobně nenáročný účel ty jinak nevyužitý KD501 použít?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2017, 14:26    Předmět: Citovat

Prostě zvyšující se kvalitou výroby křemíkových substrátů i další prací s nimi . Co je u napětí v katalogu neřeším-měřím-do konců vždy!každý kus! , řeším jen povolený výkon a proudy . Zatímco KD5xx mají betu běžně nad 100ku , KD 7xxx mají betu málokdy nad 20 . Alespoň u kusů . Které mi prošly rukama . Jelikož jsem v budičích používal originály 3055 , tak ta beta tolik nevadila , tyhle měly betu mezi 50-100 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2017, 14:34    Předmět: Citovat

No a napadá Tě vysvětlení, proč 120V tranzistory zařadili do 40V skupiny a označili KD501? Klidně je mohli označit jako KD503, ale neudělali to. Proč?

3055 v budičích??? Kde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2017, 14:36    Předmět: Citovat

Museli naplnit sortiment požadovaný MP a aby tedy mohli konstruktéři použít levnější díl . Nic jiného v tom nebylo . Rozdíly v cenách byly podstatné .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2017, 14:41    Předmět: Citovat

Můj brácha dělal coby ing. mezi cca 76-89 ve vývoji v Rožnově (předtím Jihlava,Rožmitál,Blatná,Lanškroun. ) . Takže jsem občas obdržel pytlík s neoznačenými polovodiči a ty jsem si musel vyměřit absolutně ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 27 2017, 14:46    Předmět: Citovat

Abych nemusel používat výkonová PNPčka , tak jsem valil ty 200W konce z amára , jsou na čelní straně . Jako PNP mi stačily ty vybrané KF(Y)5xx .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 513
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: út leden 02 2018, 20:58    Předmět: Citovat

No, kluci, já nevím.
Rožnov jsem zevnitř neznal, ale součástek Tesla jsem měřil hodně. Měl jsem štěstí, téměř žádná součástka typu tranzistor, dioda, tyristor (KC, KF(Y), KU, KD, KY, KT...) neměla toleranci pod. Také čím byla novější, tím byly parametry lepší. Co se týká KD5xx, pokládám je za nejlepší. Jinak KD7xx mívají "betu" kolem 70 (proud cca 0,5A), ale vyjímky existují.
Před chvílí jsem měřil nějaká KF5xx, "beta" představuje reliéf Lysé hory, od 40 (cca 0,1mA) přes 160 (cca 15mA) po takových 110 (cca 80mA). A kromě teploty na BM529 k tomu přikecává i napětí Uke.
S KY130/80 mám stejné zkušenosti jako Bobobo. Nakonec jsem KY130/80 používal právě v přípravku pro měření průrazných napětí (cca 1,1kV).
Co se týká průrazných napětí, nepoužívám metodiku Tesly (impulzy), ale měřím napěťový průraz a vzhledem k jinému pracovnímu bodu a teplotě v konkrétním zapojení se mi osvědčilo snížení hodnoty o 20%.
Souhlasím s tím, že je nejlepší měřit paramatry součástek v jejich pracovních bodech.
Co se týká párování, to je kapitola sama pro sebe. protože průběh zesílení v závislosti na proudu kolektoru u stejného typu se liší i o 10%.
Vypadám jako blbec, ale měření před použitím provádím nyní už vždy. Možná i proto, že často používám použité součástky.
No a Leošovi ty KD501 a KF517 tiše závidím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 02 2018, 21:18    Předmět: Citovat

Já si pamatuju, jak jsem si coby asi 14letej udělal "detektor polarity zdroje" podle Šraita - dvě žárovičky 6V/50mA v sérii a paralelně ke každý žárovičce dioda KY132/80 "katodama k sobě" - aby při napojení na stejnosměrnej zdroj svítila podle polarity jen jedna žárovka.

A můj drahej bratříček, kterýmu tenkrát bylo necelejch 6 járků tu krabičku s kabelem a banánkama vzal a protože se mu to líbilo, jak se vždycky rozsvítí jen jedna žárovička, tak s tím "změřil ohmy v zásuvce" = píchnul to do normální zásuvky s tenkrát normovanýma 220V - i když tady v Třebový vzhledem k přítomnosti nádraží jako obrovskýho žrouta elektriky už dávno před rokem 1993 bylo napětí na zásuvkách naprosto běžně 235-240V ....

A bohužel musím konstatovat, že i když jsem tenkrát nesehnal "Šraitem předepsaný" KY132/80 se zeleným pruhem a koupil další typ v řadě KY132/150 s modrým pruhem, tak ty diody tu napěťovou šlupku cca 350V bez omezení proudu neustály, rozletěly se jak šrapnely a bratříček měl krom složitýho vysvětlování PROČ šahal na něco, na co měl šahat co nejpřísnějc zakázaný i docela kliku, že ještě dřív, než mu to stačilo fyzicky ublížit teplem nebo rozhozem žhavejch kousků případně i samotným proudem přes porušenou izolaci, tak zareagovaly jističe a "jenom" vyhodil elektriku na celým patře paneláku ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 02 2018, 21:29    Předmět: Citovat

Mám podezření , Karle , že jsi ještě nepřestal chlastat . To by nevadilo , také si dávám . Ale že nevíš že se ze žárovek stal zkrat a diodami tekl zkratový proud , je na pováženou . Jeden drzý diletant , který se sem vloudil a na se re se do každého vlákna bez základních znalostí stačí . Jestli Tě svrbí ruce na klábosnici , zahrej si raději karty .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 02 2018, 21:33    Předmět: Citovat

Moderatizátor by mohl otevřít nějaký chat pro ty , co potřebují psát do zatím soudného fora koko tiny a tím z nás komplet dělat dementy , kterým se nedá věřit , ať se realizují tam . Zlatá politika . Tam je to opravdu jen názor .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 02 2018, 22:03    Předmět: Citovat

Tak předně, napsal jsem
EKKAR napsal(a):
... ty diody tu napěťovou šlupku cca 350V bez omezení proudu neustály...
a navíc je otázkou, jestli ty vlákýnka žároviček 6V/50mA nebyly v pánu dřív, něž se stačily tepelně zničit přechody těch diod. To netuším. Já to totiž neviděl, bratříček si s tím hrál v mojí nepřítomnosti (samozřejmě, jinak bych mu asi už tenkrát pracky urazil) - já to zjistil až snad za dva dny, když jsem ten indikátor začal postrádat a máti mi navíc vynadala, že si mám svoje věci uklízet, protože "malej s něčím tvým onehdá vyrazil pojistky na celým patře!" - jako by ty věci nebyly uklizený a zavřený v šupleti a malej hajzlík si to snad vzal s mým dovolením ... Jenže dostávat furt držkovou i za ty pozdější rodičovský poklesky je už úděl prvorozenejch ... A když jsem z bráchy dostal, kam tu zničenou krabičku přede mnou schoval, tak uvnitř už chrastily jen střepiny bakelitu a o funkci se dalo jen spekulovat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5131
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 0:48    Předmět: Citovat

Tak napěťovou šlupku by asi ustály, ale proud v propustném směru přes oblouk z vlákýnek v žárovičkách těžko.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund