Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

386, videokarta
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 13:08    Předmět: 386, videokarta Citovat

Ahoj,

hraju si se základní deskou SER 386CD. Má osm ISA slotů, AMI BIOS, procesor je Am386-DX33, koprocesor Cyrix 83D87-33, osazeny jsou čtyři 30pin RAM. Deska měla vyteklou zálohovací baterku, to jsem snad spravil. Teď po vložení VGA grafiky deska vypípá chybu videoadaptéru, úplně stejně, jako by tam žádná grafika nebyla. Na monitoru je jen Out of range. S osmibitovou EGA grafikou ze slušovického PC AT ale naběhne, projde POST a zastaví se asi na chybě CMOS. Nemám ale EGA monitor, takže to nevím jistě. Ta VGA grafika na jiné desce (486 s PnP) normálně funguje. Je to Oak Technology, procesor OTI037C, vypadá dost staře (THT součástky). Je na ní jen jeden jumper a na ten to nereaguje. Jinou grafiku nemám. Na samotné desce je spousta nepopsaných jumperů, ale nepodařilo se mi k ní najít dokumentaci, jen k jiným deskám této značky, ale ty jsou úplně jiné. Naslepo to přehazovat nebudu. Je možné, že by se musel jumpery vybrat typ grafiky? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 13:18    Předmět: Citovat

Tak bylo potřeba zapnout TURBO, už to jede Smile . Snad se to někomu bude taky hodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 13:57    Předmět: Citovat

To ale není rada, lidi co měli čest s těmahle zařízeníma ví že to nefungovalo jako dnes že víceméně co tam plácneš s tím to jede pokud tam není teda přímo omezení výrobcem.

Proto ty starý komponenty měli tolik jumperů a někdy i mini dip přepínače pro nastavení, šlo hlavně o DMA,IRQ,rychlost sběrnice,napětí pamětí,napětí CPU ,násobič (poslední 2 nastavení zůstaly ještě hodně dlouho) a další, pokud jsi to správně nenastavil, pak to prostě nešlo.

Proč ti to jde s turbem je že máš blbě jumpery a zapnutím si podle mě změnil frekvenci ISA sběrnice, 16bit co si vybavuju jela buď 6 nebo 8Mhz a pak měla ještě 8bit režim ale to už nevím na kolika jela,tam byly ty EGA grafiky úrívě jak píšeš.

Pokud nebyl manuál nebo popsaný jumpery byly to hodiny testování správnýho nastavení Confused

Jestli tam máš alespoň 4Mb RAM půjdou na tom Widle 95 ale jen první, OSR2 už myslím měli problém bez 8Mb Laughing Datlující
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 14:23    Předmět: Citovat

386ky nemavali ziadne nastavovanie frekvencie. Frekvencia bola dana oscilatorom osadenym na doske, casto v patici. Pri vymene procesora sa vymenil aj oscilator. Delicka pre frekvenciu ISA zbernice sa casto nastavovala v BIOSe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 14:42    Předmět: Citovat

Já psal starý komponenty,ne jen 386. Já jsem 386 s nastavením s vlivem na ISA jumperama měl nehledě že jumpery jsou i na VGA ,nastavení v BIOSu záleželo jakej to mělo, to co ty popisuješ měl asi až AMI/AWARD

Procesor jsem 386 nikdy neměnil, takže výměnou oscilátoru jsem se nikdy nezabejval ale pravda je že tam býval modul osazenej do DIL patice, nikdy jsem neřešil co to je. Nás až pak zajímal DALLAS realtime.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 18:14    Předmět: Citovat

Náhodou tu mám 386ku, která už má PLL s krystalem 14,3MHz a nastavením frekvence jumperem. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 18:36    Předmět: Citovat

Jiné desky tohoto výrobce nastavení frekvence procesoru mají, ale téhle to vůbec neodpovídá. Každopádně oscilátory a krystaly jsou všechny napevno. Jeden krystal je 14,31818 MHz. Přehazovat jumpery naslepo opravdu nebudu. Deska už jede, tak to můžu napsat Smile , že jsem jeden u ISA slotů zkusil přehodit a jeden mnohanohý šváb chipsetu začal intenzivně topit. Naštěstí to přežil. Jinak na desce je i 555 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 18:43    Předmět: Citovat

Tak to su uz moderne typy, ktore sa vyrabali subezne so 486kami. Mam aj 486 s pevnym oscilatorom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 23:25    Předmět: Citovat

Ještě tu mám zajímavý problém, připojil jsem na to MFM disk přes řadič KP2000. Zkoušel jsem ST-225 a ST-251, oba krásně fungujou, naběhne DOS, jdou spouštět programy a otvírat soubory, ale nejde na ně nic zapisovat. Pokus o přejmenování adresáře dopadne tak, že se adresář naoko přejmenuje, ale po restartu se jmenuje zase postaru. Mazání dtto, nic se ve skutečnosti nesmaže. Kopírování nových souborů třeba z diskety proběhne bez chyby, ale po skončení kopírování soubory na disku nejsou vidět. Ubude ale volného místa. Jen občas soubory vidět jsou, ale pokus o čtení skončí chybou. Asi před dvěma lety to s jinou deskou a stejným řadičem fungovalo normálně, tehdy nakopírované soubory jdou pořád přečíst. Disky to asi způsobovat nebudou, je divné, že by měly oba stejnou závadu. Je možné, že by to byla věc nastavení základní desky nebo že by nějak shnil ten řadič?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 23:27    Předmět: Citovat

Jo jo, záleželo co to bylo, bylo toho hodně, nicméně na tyhle léta vzpomínám dobře, docela do byla sranda. Nevím jak zrovna Lesana a Rnbw jsou staří ale já k tomu přišel v době konce této éry 386+486kdy začínalo Pentium v některách případech ještě nesmyslnej poslední 486 vydávanej za obdobu pentia (hovadina i nejslabší pentium bylo schopný přehrát MP3 ve winampu Cry )ale musím říct že to dalo docela dost zkušeností, ty se mi hodili ještě v práci v roce 2011 kdy německé zkušební stroje z roku 1986 běžely na 286 a já byl jedinej ve firmě kterej měl znalosti HW a hlavně potřednej "šrot" ke zprovoznění strojů bez jakékoliv náhrady bez extrenmích investic. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 23:35    Předmět: Citovat

A jseš si jistej že ty disky ti ukazujou všechny parametry jak jsou? Pokud ti neco jako Cyl,Head atd nesedí tak to je průser, problém byl u některých biosů že disk nevzal jak je ale když tvrdíš že puvodně šel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 23:36    Předmět: Citovat

Ak robia problemy oba disky, tak problem bude v radici.

Ako prve PC sme mali doma 486, neskor som ju "zdedil". Vtedy som sa dostal aj k 286 a beznadejne zastaranym PP06.

Poslednu 486 asi myslis Am5x86, alias 486DX5/133. Urcite to bolo lepsie ako Pentium 60 Very Happy Oba tieto zazraky mam funkcne aj s doskami.

BTW. Tie disky sa hodia dobovo k 286. K modernej 386 patri IDE disk, napr. WD AC280.


Naposledy upravil rnbw dne so prosinec 16 2017, 23:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 23:37    Předmět: Citovat

Kdyby to nesedělo, tak by asi z disku nešlo vůbec číst, aspoň mně se to tak vždy chovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 23:58    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):

Poslednu 486 asi myslis Am5x86, alias 486DX5/133. Urcite to bolo lepsie ako Pentium 60 Very Happy Oba tieto zazraky mam funkcne aj s doskami.



Ano DX5, jak píšu 486 i DX5 MP3 normálně nedala ale pentium jo.Jsem ročník fungujíci na Napsteru a tam holt ty MP3 byl byznys.

Ty jo, já to poslal to šrotu, nemám na tuhle nostalgii už místo, dokud jsem měl prostory u rodičů měj jsem funkční pomalu celou funkční historii 8086-P3 Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 23:58    Předmět: Citovat

Kdyby neseděly parametry, tak se nepovede načíst filesystém. Jen kdyby to v základu sedělo a disk se namapoval jako větší/menší, dojde při zápisu "za roh" k chybě s možným přepsáním dat někde jinde. Takhle mě kdysi u IDE vypeklo nefunkční LBA, kdy disk ukazoval v OS správnou velikost, ale zapisovalo se stále do prvních 512MB.
Tohle ale vypadá na vadu řadiče nebo disku. Je zvláštní, že to OS potvrdí zápis. Já myslel, že předstírat uměly až Windows Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund