Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ESR měřák
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 7:54    Předmět: ESR měřák Citovat

Zdravím,
Mám opět dotaz, tentokrát k esr měřákům.
Celou neděli jsem pročítal diskuze o esr problematice, o kondíkách, ale přesto jsem nenašel odpověďi na nějaké otázky.

1.Jak jsem vyrozuměl, tak ESR se měří při různých frekvencích. Je nějaká frekvence, která se používá nejčastěji? Tedy, aby esr měřák v této frekvenci měřil....

2.U jakéhosi měřáku jsem se dočetl, že měří při frekvenci 100kHz a při nízkém proudu, takže neotevře v okolí zapojené polovodiče, takže je vhodný pro měření kondíků zapojených na desce, bez nutnosti je vypájet.
Lze tomuto tvrzení věřit?

3.ESR měřák od pana Zajíce měří taky při 100kHz. Stojí pár set korun. Lze i tímto měřákem měřit esr kondíky přímo bez vypájení?

4.Tabulka s hodnotami ESR/napětí kondíků/kapacita říká co? Jestli je ESR vyšší než daná hodnota, tak je kondík na 100% špatný, nebo říká jen to, že už se nehodí všude? V jakémsi vlákně tady na EB se o tom vedla diskuze, jak se pozná špatný kondík?a mnozí vysvětlovali, že záleží, kde je ten kondík zapojený. Prosím tedy, jak to je s tou tabulkou?(je připojena také u měřáku pana Zajíce)

5.Na ali prodávají číňani několik druhů měřáků ESR. Zaujal mne konkrétně tento goo.gl/fxgFes .Ale není zde uvedena frekvence, při jaké měří. Je označen M328, jako ty levnější bez krabičky a s nutností si je doma pospájet(třeba tato goo.gl/mEdw1w). A ty zase uvádějí, že měří od 1Hz do 1MHz. Asi se to nastavuje tím vyvedeným potenciometrem. Nicméně je to ta frekvence, kterou se měří ESR?
Zde je nabídka ESR měřáků na ali https://www.aliexpress.com/wholesale?site=glo&g=y&SortType=price_asc&SearchText=esr&groupsort=1&page=5&initiative_id=SB_20171209104736&needQuery=n

Stavebnice pana Zajíce je poměrně jednoduchá, stejně jako ty čínské. Jsou i podobné cenově. U těch čínských se mi ale líbí, že měří i jiné součástky a má to displej. Ty LEDky mi prostě nevyhovují. Navíc ten čínský z odkazu už je hotový. Mě by nevadilo si to pospájet, ale ještě nikdy mi žádná stavebnice,nebo nějaké jednoduché zapojení nefungovalo, kterou jsem postavil. Určitě to je rukama a jistou dávkou netrpělivosti a neznalosti to oživit. A to mne odrazuje.

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 8:37    Předmět: Citovat

1, nejčastěji 100k
2, ano třeba Zajíc
3, používám jej a je to OK, ještě sem neviděl problém s polovodiči, pokud jsou zapojeny kondíky paralelně, nebo je připojen nějaký odpor, pak je to na posouzení zda je měření ovlivněno.
4, záleží podle aplikace. Pokud o je v "nenamáhané" větvi třeba o jeden stupeň horší není až tak na závadu. Pokud je to v napájecí větvi, pak jej většinou měním - záleží na zatížitelnosti větve...
5, je to založeno na AVR tester (když zadáš do google najdeš). Je to pěkná hračka na měření VYPÁJENÝCH součástek, kde ukáže absolutní hodnoty. Na třízení neznámých komponentů pomůže hodně.
Přesto v drtivé většině případů používám Zajíce a na rovinu říkám, že to byl nejužitečnější měřák, co jsem si koupil (hned po Metexu M3900, co sem dostal k patnáctinám).

Zajícova stavebnice je provedená precizně. S krabičkou vypadá perfektně a absence displaye je pro orientační měření plně dostačující s rozlišením LED. O to více je mechanicky robustní a "blbuvzdorný". Předpokládá se, že neměříš nabité elyty - ale i pro takový případ je na vstupu antiparalelně zapojená dvojice diod..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12038
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 8:52    Předmět: Citovat

1. konkrétní frekvence není určena, ale obvykle to bývá kolem 100 KHz
2. ano, ale zařízení musí být vypnuté a měřený elyt musí být vybitý !
3. ESR bez vypájení, ale pro měření kapacity musí být vypájen
4. záleží v jakém obvodu je elyt zapojený, jestli je vazební, nebo blokovací(filtrační)
5.neznám jejich zapojení

sám používám jen s LED indikaci ESR ano/ne a definovanou rozhodovací úrovní, stačí to . . .

. . . než jsem to napsal, je tady už jedna odpověď . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 9:37    Předmět: Citovat

No zvládnou to i měřáky na 50Hz . Tento používám skoro 40let k plné spokojenosti . Pokud má elyt velké ESR , nemá v tomto měřáku kapacitu . Měří i zapojené .
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=24489&highlight=m%EC%F8i%E8+kapacity
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8973
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 9:39    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

sám používám jen s LED indikaci ESR ano/ne a definovanou rozhodovací úrovní, stačí to . . .


A jaká ta úroveň je? Vždyť je obrovskej rozdíl, jestli měříš kondíky řádově pár µF, anebo tisíce µF. Ano/ne mi přijde dost nedostatečný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 9:44    Předmět: Citovat

Zkoušeli jste u těch ukazatelů vrazit do cesty odpor ? Zkuste tam vrazit 0,1 0,2 0,4Ω a porovnejte výsledky . U těch AVR (jeden mám) to ukazuje nesmysly ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12038
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 9:47    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Vždyť je obrovskej rozdíl, jestli měříš kondíky řádově pár µF, anebo tisíce µF. Ano/ne mi přijde dost nedostatečný.

ano, to je potřeba vzít v úvahu,
ale i tak mi to stačí . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 10:20    Předmět: Citovat

Mě většinou stačí ten Zajícův tester. Malá krabička, funguje v libovolné poloze a srovnávací tabulka je přímo vedle diod. Při 9 LED indikuje 18 stavů, rozlišení je srovnatelné s jednorozsahovým měřičem s malým měřidlem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 11:03    Předmět: Citovat

Potvrzuji, na běžné měření Zajícometr ideální. Rychle, spolehlivě, baterky jsem ještě za několik let neměnil.

Na přesnější měření LCR DE-5000. Koupil jsem ho z JP přes Ebay.
EDIT: Jo a u něho si můžeš měnit frekvence měření, metody měření apod.



DE-5000.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DE-5000.JPG
 Velikost:  33.73 kB
 Staženo:  186 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 18:06    Předmět: Citovat

beny66ka napsal(a):

Na přesnější měření LCR DE-5000.

Stejný chipset od firmy Cyrustek je i ve známém CEM DT-9935. https://www.gme.cz/multifunkcni-rlc-metr-cem-dt-9935
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=51940&start=135
https://plus.google.com/photos/106264218831814439783/albums/6109399561478749553

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 19:02    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):

Stejný chipset od firmy Cyrustek je i ve známém CEM DT-9935.


No sice to nějak funguje ale já s ním moc dobrý zkušenosti nemám, osobně se mi líp dělá s https://www.conrad.cz/merici-digitalni-pristroj-voltcraft-lcr-4080.k121064 kterej obsahuje starší chipset ale je to nezmar.

Ono hezký že umí CEM víc frekvencí a podobně ale v mojí praxi se ukázalo že to je celkem k ničemu.

Je to věc názoru.

ESR mám Zajícometr a nedám na něj dopustit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33849
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2017, 20:10    Předmět: Citovat

Presne tak, pri beznych opravach clovek nepotrebuje zistovat, ci ma elyt ESR 0,12 alebo 0,15 ohmu a kvoli tomu ho vytahovat von. Vadny bude mat kludne 10 alebo aj 100 ohmov, to sa "Zajicometrom" zisti hned.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: út prosinec 12 2017, 15:08    Předmět: Citovat

U ESR metrů založených na Blue ESR metru frekvence až tak nehraje roli, používají se jednotlivé krátké pulzy.

Aktuální verze ESR Micro v4.0si má reléovou ochranu a vybíjecí obvod, takže pokud se pracuje na zařízení s neznámou vadou, kde se to testuje v síti a ne vždycky si každej vzpomene všechno ručně vybít/zkontrolovat, tak je to chráněno proti zapojení nabitého kondenzátoru. Hodí se to, jednou sem pučil eště v4.0s a za chvíli rána, ekspert mi to zabil. Eště že se stih otevřít transil a odnesl to jen tavnej SMD rezistor. Ani mi to ta lopata nedokázala nějak rozumně vyměnit, sem si to musel vopravit sám Rolling Eyes

AVR testery skutečně umí s leččím pomoct (hlavně okrajový parametry součástek, třeba svitky, keramiky, taky tlumivky, trafa), ale na reálnou práci nepoužitelný. Pokud jsi v důchodu a nemáš co dělat, tak si můžeš součástky vyndávat po jedné a testovat, tam jsou ty bazmeky co ani nemají kryt celkem oblíbený. Kdokoli kdo potřebuje dělat seriózní práci samozřejmě tímhle stylem nedá vůbec nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4229
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út prosinec 12 2017, 15:32    Předmět: Citovat

to by mě zajímalo v kolika případech ze sta, neovlivňuje měření kondenzátoru jeho zapojení s okolní bižuterií. Podle mě je měření zapájených elytů dost rizikové, abych se na to mohl spolehnout. A moje praktická zkušenost je, že měřením jakékoliv součástky mohu relativně bezpečně určit, že je vadná, ale nikdy se nedá spolehnout na to , že je bezvadná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: út prosinec 12 2017, 15:55    Předmět: Citovat

Z mých už letitých zkušeností s ESR Micro můžu říct, že jedinej případ, kdy to zdánlivě měří blbosti, je u malých kapacit, ale to je tím, že hlavně dneska už mají i SMD keramiky takový kapacity, že v nich může být paralelně na ten malej elyt i násobně víc.

Jinak mi stačí vědět, jestli něco z nich není vadný. Některý dřív tragický značky už dneska tak hrozný nejsou (resp. odchází stále viditelně) a závady jsou většinou jinde. Kondenzátor stačí narychlo omrknout a když tam ni podivnýho není, jít dál. Pravděpodobnost, že se tváří OK a přitom není (mimo snad vysokonapěťových) je limitně blízká nule. Pokud to ukazuje něco divnýho, tak to vyndám a změřím bokem, důležitý je nemuset vyndávat vždycky skoro všechno, tímhle způsobem člověk nic neudělá.

Na to se specializují polovodiče a hlavně svitky a jiný věci na vysoký napětí, který se chovaj úplně jinak při napětí desetiny až nízký jednotky voltů a jinak při 325+ V stejnosměrných Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund