Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pískající zdroj DELL L305P-01 (PS-6311-5DF-LF)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mauda



Založen: Feb 02, 2015
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: ne prosinec 10 2017, 15:35    Předmět: Pískající zdroj DELL L305P-01 (PS-6311-5DF-LF) Citovat

Ahoj, prosím o radu, jak odstranit vysokofrekvenční pískání u pulzního zdroje. Aktuálně mám na stole dva shodné zdroje DELL L305P-01 ... jeden hlasitě pískající a druhý nepískající.

Jsem ochoten se této problematice více věnovat, protože se kolem mě objevuje čím dál více zařízení (počítače a tiskárny), u kterých se postupem času objevil pískot v pulzním zdroji a rád bych si s tím věděl rady.

Zdroj L305P-01 píská už ve stand-by módu vysokým tónem ve dvou úrovních okolo 10kHZ a 20kHz. Píská v něm menší transformátor stand-by větve, nacházející se ve střední části zdroje.

1) Výměna transformátoru mezi zdroji ztlumila pískot asi na třetinu, ale počítám, že tam je ještě nějaká disharmonie, kterou bych rád vyřešil.

2) Vyměnil jsem vadné elektrolyty. U zdroje jsem detekoval (pomocí ESR Micro v4.0si) vadné elektrolyty pouze v části za oběma trafy a vyměnil jsem je. Jejich výměna neměla na pískot téměř žádný dopad.

A nyní přichází na řadu možnost přehazovat součástky z nepískajícího do pískajícího zdroje s tím, že do pískajícího už je přehozené to malé trafo. Čím tedy začít?

Přílohou dávám obrázek spodní části zdroje. Červené šipky ukazuji elektrolyty. Modré šipky ukazují na keramické kondenzátory.

PS: Počítám s tím, že pískající transformátor už je rozhrkaný a budu ho muset ponořit do nějakého šelaku. To jsem ještě nepromýšlel.



02_2_sipky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  02_2_sipky.jpg
 Velikost:  161.62 kB
 Staženo:  184 krát


02_4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  02_4.jpg
 Velikost:  188.21 kB
 Staženo:  143 krát



Naposledy upravil mauda dne ne prosinec 10 2017, 15:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne prosinec 10 2017, 15:59    Předmět: Citovat

No, do hoven červce určitě ne, ale impregnace vinutí vhodným lakem je na místě.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 10 2017, 19:00    Předmět: Citovat

Vakuová.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mauda



Založen: Feb 02, 2015
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: ne prosinec 10 2017, 20:36    Předmět: Citovat

Vakuová impregnace Smile díky za radu.
Je vidět, že jste si můj příspěvek přečetli až do konce. A to mě velice potěšilo.

Poradíte mi, prosím, co mám dělat s tím zdrojem co pískal, a do kterého jsem následně dal trafo z nepískajícího zdroje, ale stále slyšitelně píská (byť o dost méně)?

V jakém pořadí byste přendávali součástky z nepískajícího do pískajícího zdroje? Opravdu se mi to nechce dělat se všemi a průběžně testovat výsledek Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2481
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 10 2017, 21:38    Předmět: Citovat

zkus pro zajímavost víc zatížit tu 5V Sb větev, u některých zdrojů jsem se setkal s tím že zdroj pískal jen při malé zátěži
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 10 2017, 21:44    Předmět: Citovat

Mas vymenene C503 a C504 (vystupny filter 5VSB)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mauda



Založen: Feb 02, 2015
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 15:29    Předmět: Citovat

Všechny elektrolytické kondenzátory na výstupu 5V větve jsem vyměnil. Nepomohlo to.

Aktuálně jsem trafo jen utlumil jen lepidlem. Pískot už slyšet není, ale se způsobem vyřešení spokojený nejsem. Myslel jsem, že se naučím víc o harmonizaci frekvencí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 15:55    Předmět: Citovat

Jestliže se pískání zesiluje/zeslabuje tím, že na trafo nebo hned vedle na desku zatlačíš, je to způsobeno tzv. magnetostrikčním jevem (přečti si), ale vtip je v tom, že se to rozkmitá na subharmonickém kmitočtu, který už je slyšet. A základová deska tu rezonanci jakoby zesílí (když to dáš na ohebné dráty, pískání je pryč).
Známý to jev z CRT TV nebo CRT monitoru (linearizační i jiné tlumivky, někdy i vychylovačky, VN trafa..).
Trafa (cívky) se různě lepily, impregnovaly, šprajcovaly oproti desce, vše s dočasným či pochybným výsledkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 14:31    Předmět: Citovat

Často pískají poškozené jádra z feritů. Půčil bych si osciloskop. Asi půjde o rezonanci desky /když je to nesnesitelné/.Deska určitě není příčinou. Bezhlavým vyměňováním můžeš hodně pokazit. Pro takové věci se používá tyčinka,nebo tubička, kterou hledáš ohnisko.Druhý konec do ucha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mauda



Založen: Feb 02, 2015
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 14:59    Předmět: Citovat

Přesně vím, co píská = malé feritové trafo.
Když ho vyndám ven z desky a připájím na kabely (aby nebylo spojené s deskou), tak se hluk značně sníží a srčí jen to trafo. Ale takto to nemůžu provozovat.

Už jsem vyzkoušel jeho několikanásobnou impregnaci v hrubém vakuu v laku ISOBAL S 1903. Ale moc to nepomohlo.

Včera jsem to nechal impregnovat v zapékacím laku na elektromotory. Tak jsem zvědavej.

Úplně nejraději bych ale zjistil, jestli je nějaká možnost hledat a najít osciloskopem nějakou parazitní frekvenční disharmonii, která to způsobuje. A tu se pak snažit eliminovat.

Zatím mi na to nikdo nic moc neporadil. Tak se snažím dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2018, 16:18    Předmět: Citovat

Tvrdíš, že víš co píská.Feritové trafo z poškozeným jádrem půjde asi těžko opravit impregnováním.Impregnace je kvůli vlhkosti a očekávat, že kompoud trefí do správného místa a zamezí aby části trafa na seba nadále nenarážely je sázka do loterie. Přeji mnoho štěstí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 8:55    Předmět: Citovat

Stavim sa o co chces, ze ti piska trafo kvoli zle navrhnutej spatnej vazbe, ktora kmita - pohraj sa s nou a pri troche stastia to uplne prestane Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mauda



Založen: Feb 02, 2015
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 9:17    Předmět: Citovat

Zpětná vazba přece nejde přes trafo.

Můžeš být, prosím, konkrétnější?
Jestli tam je něco, s čím se dá pohrát, tak to přesně hledám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 9:56    Předmět: Citovat

Co tym chces povedat, ze spatna vazba nejde cez trafo? Smile A co teda riadi vystupne napatie z neho? Very Happy Konkretnejsi byt nemozem, kedze netusim, ako je tvoj konkretny obvod konkretne rieseny, ale pointa je v tom, ze spinacia frekvencia byva minimalne desiatky kHz, takze tu nemas sancu pocut, ale spatna vazba moze kmitat na stovkach Hz az kludne jednotkach kHz, a to uz pocut bude - jedna ticha doska a druha piskajuca, aj po prehodeni trafacikov, je jednoznacny dokaz toho, ze trafacikmi ani feritmi to nebude Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mauda



Založen: Feb 02, 2015
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 15:21    Předmět: Citovat

Vychazim z predpokladu, ze mam podobne schema (alespon blokově), jako je napr. v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=mNquVjDnpxU&t=0s

Zpetna vazba je zakreslena vespod schematu a trafo obchazi.

Podivej se na to, prosim, a pojd pokracovat v diskusi. Treba se dostaneme, kam potrebuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund